Skocz do zawartości

MUX 3 (TVP)


apk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To dlaczego TVP 3 jako jedyny program na tym MUX-ie ma stały bitrate video (1,9 Mbps), jako jedyny z kanałów SD nadawany jest w rozdzielczości 720x576 (pozostałe w 704x576) i aktualnie jako jedyny ma dynamiczną zmianę formatu obrazu?

Gdyby TVP budowała cały MUX-3, to wszystkie programy SD nadawane byłyby z takimi samymi parametrami i wszystkie kanały znalazłyby się w jednej grupie statystycznej, efektywniej wykorzystując dostępne pasmo.

Edytowane przez Tim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz awarię MUX-3 z 15 lutego 2014 ? Na kilkanaście minut padły wszystkie nadajniki w kraju. Awaria zasilania na Woronicza -> brak sygnału MUX-3 -> wyłączenie nadajników. Poczytaj komentarze, ktoś tam to jasno opisał: http://radiopolska.pl/blog/2014/02/polska-brak-multipleksu-tvp-w-calym-kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tego co widać to od 7 listopada 2017r , zaprzestano nadawania sztywnego 16:9 na  naziemnej  TVP Kultura i TVP Rozrywka  i zmieniono  na dynamiczną zmianę proporcji obrazu . Czyli te ustawienia, które wprowadzono w dn. 11.10.2017  były coś nie tak jak potrzeba .  Jednak teraz wiele osób pisze , że PVR  nie przechwytują strumienia (nie nagrywają) z  naziemnej DVB-T (TVP Kultura ,TVP Rozrywka ,TVP Historia). Jak jest u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tvabr: Niestety, ale naziemnie nie zaprzestano nadawania w sztywnym 16:9. Po prostu w tym dniu zmieniono coś w nadawaniu kanałów TVP Kultura i TVP Rozrywka tak, że są one teraz nadawane dokładnie tak, jak po tych pracach serwisowych TVP Historia.

Jakimś cudem programy te na dekoderach DVB-T (odbiornikach z tunerami DVB-T) są przełączane do 4:3 (na audycjach tak nadawanych), ale jak nagra się próbkę z sygnału DVB-T (ts-a) i wrzuci w program diagnostyczny, to pokazuje on nadal format 16:9. Jak odtwarzam takie nagranie na komputerze, albo odbiorniku DVB-C, to jest "znaczek pocztowy", a nie 4:3.

Dysponuję próbkami nagrań z 8.11 dla każdego kanału (TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka) utrwalonych oczywiście podczas audycji 4:3, więc mogę je podrzucić i sam zobaczysz.

Sądziłem, że może w EPG jest jakaś sygnalizacja, ale po wycięciu EPG i odtworzeniu takiego nagrania na dekoderze DVB-T, nadal jest ono przełączane do 4:3 (a nie wyświetlane w znaczku). A zatem jest to rozwiązane w jakiś inny sposób.

Prawdziwa dynamiczna zmiana formatu obrazu (16:9/4:3) pozostała jedynie na satelicie i w kablu. Na próbkach nagranych z sygnału DVB-C program diagnostyczny pokazuje mi 4:3. Po odtworzeniu ich na komputerze i każdym dekoderze zawsze mam 4:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny news Kurskiego

... w latach 2018-2019 wszystkie ośrodki terenowe Telewizji Polskiej będą nadawały w HD.

https://katowice.tvp.pl/34876616/19112017-godz-1830 (fragment 00:10:00 - 00:10:25).

Jeżeli faktycznie mają zamiar wystartować w przyszłym roku na mux-8, to prawdopodobnie przesuną tam jeden z kanałów TVP Kultura, Historia lub Rozrywka i zwolni się jeden slot dla TVP3 HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tim, faktycznie w dniu 7 listopada 2017 poprawiono nadawanie na TVP Kultura i TVP Rozrywka (naziemne DVB-T) i teraz jest tak jak na TVP Historia po zmianach.

Według mnie jest lepiej , ale to jeszcze nie jest to co było przed wprowadzeniem tych zmian na MUX3 i sporo osób ma jeszcze problemy z nagrywaniem-przechwytywaniem strumienia. Coś jest jeszcze nie dopasowane.

Z tego co wiadomo na enkoderze w TVP  z którego idzie sygnał na DVB-T zmieniono teraz AFD ze stałego 16:9 na dynamiczny. Czyli teraz w obrazie WSS idzie z informacją 4:3 lub 16:9, oraz dodatkowo w strumieniu idzie AFD też ze zmianą dynamiczną proporcji. Z tego co widać na 23linii na telewizorze to WSS jest prawidłowy, a problem może być w AFD. Może jest jakiś konflikt z WSS lub może w AFD przesyłane są jakieś błędne informacje , które dekodery nie mogą prawidłowo odczytać. Potrzeba by kogoś dopytać co się zna na tym, lub może ktoś wie jak prawidłowo ustawić ten encoder z którego mamy sygnał na naziemnej DVB-T? Na internecie jest manual do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny news Kurskiego

 

https://katowice.tvp.pl/34876616/19112017-godz-1830 (fragment 00:10:00 - 00:10:25).

Jeżeli faktycznie mają zamiar wystartować w przyszłym roku na mux-8, to prawdopodobnie przesuną tam jeden z kanałów TVP Kultura, Historia lub Rozrywka i zwolni się jeden slot dla TVP3 HD.

TVP Kultura to chyba MUX3 nie opuści - za bardzo misyjny kanał by sobie pozwolić na zmniejszenie jego zasięgu. Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Komunikat TVP

Z powodu planowanych prac serwisowych przy stacji czołowej MUX3 w nocy z 30 na 31 stycznia br. , w godzinach 0:00 – 5:00, nie będą dostępne serwisy emitowane przez Telewizję Polską – Telegazeta, Regionalny System Ostrzegania, napisy DVB i HbbTV (telewizja hybrydowa).

W tym czasie mogą wystąpić także krótkie (kilkusekundowe) przerwy w emisji kanałów TVP. Na kanale multipleksu trzeciego (MUX3) znajdują się: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka i TVP INFO HD.

Informujemy również, że w związku z koniecznością dokonania przez EmiTel dodatkowych przeglądów urządzeń w nocy z 1 na 2 lutego w godzinach 01.00 - 6.00 mogą wystąpić krótkie zakłócenia w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP INFO HD, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka.

http://centruminformacji.tvp.pl/35748254/prace-serwisowe-przy-stacji-czolowej-mux3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy pisali tu już o tym, ale jakiś czas temu, więc przypomnę problem i opiszę go po swojemu. Mianowicie chodzi o nieprawidłowe oznaczanie proporcji obrazu na kanałach TVP Kultura, Historia oraz Rozrywka. Problem nie występuje na kanale TVP3. Myślałem, że może usterka zostanie naprawiona podczas prac, które odbywały się w nocy z 30 na 31 stycznia oraz z 1 na 2 lutego, jednak nic z tego. Już tłumaczę o co dokładnie chodzi. Na kanałach Kultura, Historia oraz Rozrywka programy 4:3 emitowane są w sztywnym 16:9, zamiast dynamicznie. Ale coś jest namieszane, ponieważ mój telewizor LG 42LS570S nieprawidłowo interpretuje i sztywne 16:9 traktuje jako format dynamiczny, stąd tutaj na pasku widać 4:3: https://i.imgur.com/yMzHg6A.jpg . Dla sztywnego 16:9 powinno wyświetlać się tam właśnie 16:9 i tak jest w przypadku choćby programu DVBViewer, który prawidłowo interpretuje nadawanie w sztywnym formacie: https://i.imgur.com/oAuMgOU.png , https://i.imgur.com/QCagy1V.png , https://i.imgur.com/qbDcybb.png . Jeszcze dla potwierdzenia, że Kultura, Historia i Rozrywka nadają w sztywnym, a nie w dynamicznym formacie dorzucam te zapy: https://i.imgur.com/sTW4Ep1.png , https://i.imgur.com/K1AQ81X.png , https://i.imgur.com/vsKSDlQ.png i na koniec dla porównania zap z prawidłowo nadawanego dynamicznie materiału na kanale TV6: https://i.imgur.com/BPqFpTD.png , a także okno programu DVBViewer, gdzie na dolnym pasku wyświetla się format 4:3, więc prawidłowo i tak też jest u mnie na TV: https://i.imgur.com/iNAfpdD.png . Podsumowując kanały Kultura, Historia i Rozrywka nadają stale w 16:9, ale niektóre odbiorniki jak mój LG interpretują to nie wiem dlaczego jako format zmienny i w tym jest konkretnie problem. Jeszcze dodam, że nie wiem dlaczego, ale kanały te mają rozdzielczość 704x576i, zamiast 720x576i i tak jest już od dawna, ale nie zawsze tak było. Mam nadzieję, że nie namieszałem zbytnio i osoby zaznajomione z tematem to zrozumieją.

Edytowane przez AnalitykDVB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nurtuje jedno zagadnienie. Skoro Twój TV odbiera materiały na kanałach TVP jako 4:3, czyli, domyślam się, możesz je rozciągnąć na pełny ekran, a DVBViewer podaje 16:9 (tak jak mój TV Samsung UE40J6200), to te pasy są dodane przez program na komputerze, czy też ucięte przez TV, w skutek czego możliwe jest rozciągnięcie materiału? Myślę, że występuje jakiś konflikt sygnału WSS i AFD i proporcje są różne w zależności od odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na TV LG mogę go rozciągnąć. Ale już na dekoderze Wiwa nie, tam wykrywa poprawnie, że jest to 16:9, a nie 4:3. Jeśli chodzi o inne kanały, które nadają w sztywnym 16:9 jak np. TV4, to tam zarówno TV jak i dekoder prawidłowo to interpretuje, jest problem tylko w Kulturze, Historii i Rozrywce. Jest coś namieszane, ale nie wiem dokładnie co, bo się na tym tak dobrze nie znam. Niektóre odbiorniki reagują poprawnie, a niektóre nie, jak właśnie ten mój LG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniałbym się ku temu, że to raczej LG jako jeden z niewielu reaguje prawidłowo. Jeśli rzeczywiście byłoby to prawdziwe 16:9, czyli już z dodanymi przez nadawcę pasami po bokach, a TV prezentowałby to jako 4:3, to wszystko powinno być ściśnięte, a pasy 2x szersze.

Edytowane przez Mr. Music
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do tematu proporcji na kanałach Kultura, Historia i Rozrywka, to zastanowiłem się jeszcze raz nad tym i chyba rację ma @Mr. Music, a ja napisałem na odwrót. To właśnie mój LG jako jedyny z moich odbiorników poprawnie wykrywa zmienny format na tych kanałach, a cała reszta odbiorników interpretuje źle. Świadczy też o tym umiejscowienie oznaczenia wiekowego oraz logo na materiale 4:3, a nie na pasach jak to jest w przypadku sztywnego 16:9. Jest coś namieszane w strumieniu, przez co odbiorniki głupieją i rozpoznają format 4:3 jako 16:9. Myślę, że ma to związek ze znacznikiem AFD, który dostrzegłem na miniaturkach kanałów podczas analizy w TSReader: https://i.imgur.com/Pq3867I.png . Tylko na tych kanałach jest ten znacznik, na żadnym innym go nie ma i z innymi kanałami nie ma problemów. Także tu chyba jest tzw. pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Komunikat Emitel
 

Dzisiaj w godzinach wieczornych pojawiły się problemy techniczne w odbiorze telewizji naziemnej na niektórych obszarach kraju. Przyczyną zakłóceń na niewielkich obszarach były problemy techniczne. Od godziny 20:30 emisja programów telewizyjnych jest poprawna. Nasi specjaliści w całym kraju monitorują na bieżąco stan sieci nadawczej. Widzów przepraszamy za wszelkie niedogodności.

https://www.emitel.pl/aktualnosci/chwilowe-zaklocenia-w-odbiorze-kanalow-telewizji-naziemnej-na-niewielkich-obszarach-polski/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...