Skocz do zawartości

tomvid

Użytkownik
  • Postów

    129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez tomvid

  1. W dniu 21.10.2023 o 13:55, YETI napisał(a):

    Obecnie możliwa wymiana dekoderów HD 2000, HD 3000, HD 5000, HD 5500s, HD 6000, PVR HD 7000 w związku z wyłączeniem Polsat Box Go. Dekoder po wymianie to 4K lite. Mając pakiet Darmowy HD nie działają na nim funkcje CatchUP i reStart, nPVR.

     

    Dzięki za info. Czy dobrze rozumiem, że wystarczy iść do punktu z działającym starym dekoderem i poprosić o nowy 4K? Rozumiem, że nie jest problemem posiadanie dekodera własnościowego z pakietem darmowym (ja mam z roku 2013 zakupiony wówczas z MiniHD)

    I pytanko w sprawie niedziałającej funkcji nPVR: rozumiem, że chodzi tutaj o "nagrywanie" w chmurze, czy jednak na zewętrznym dysku HDD? Obecnie mam od 10 lat HD3000 z zewnętrznym dyskiem USB - i naturalnie chciałbym mieć możliwość nagrywania na tym dysku również za pomocą 4K Lite, tak jak dotąd. Czy będzie to możliwe? Domyślam się, że odtwarzanie starych nagrań z HD3000 nie pójdzie na 4K Lite, ale z tym można żyć :-).

     

    [Update]

    Właśnie doczytałem tutaj (satkurier.pl), że nie ma jednak nagrywania na zewnętrzne nośniki. Wielka szkoda; czyli dla mnie argument wymiany raczej odpada... Ale może ktoś to potwierdzi, bo dziwi mnie ten krok wstecz.

  2. U mnie znajdzie się coś takiego:

     

    Kaseta "Hity z satelity" to u mnie nagrania klipów z MTV (Braun European Top 20), oraz 3sat -  wczesne lata '90.

    Benny Hill, nagrane z TVP1 albo 2, nie pamiętam

    Jaś Fasola, przegrywane od kumpla 

    Policjanci z Miami, nagrane chyba z TVP1

    Moonwalker (z. M. Jacksonem) nagrane z SAT1, oczywiście po niemiecku

     

    Sądzę, że nagrania pochodzą z lat 1990-1995.

  3. Hej,

     

    nie wiem, czy sprawa nadal aktualna, ale przeglądam sobie instrukcję od Selfsat H10D z której jasno wynika, że w zestawie jest uchwyt do montażu w ramie okna - zajrzyj na stronę 10 w instrukcji.

     

    Z przyssawkami bym w żadnym wypadku nie ryzykował - zmiany temperatury wilgotoności spowodują, że guma nie będzie trzymać, tak myślę. Ja bym się bał.

  4. Kombinowałem i kombinowałem, ale niestety chyba nie da się złapać na tej antenie wszystkich kanałów razem, czyli Polsatów, Tvnów i TVP. Przekręcę o milimetr konwerter lub antenę - są TVNy, w inną stronę - są Polsaty, ale brak TVNu ;] :D

    To mnie mocno zaskoczyłeś, bo Twoja lokalizacja wydaje się całkiem dobra (okolice Würzburga) - jest o wiele lepsza niż w Polsce. Z tego wynikałoby, że te anteny nadają się tylko na Astrę...

  5. Powiem Ci kaeres, że ja mam dokładnie tak samo, jak ty. Od lipca, tutaj na forum zarzucano mi, że "jestem uprzedzony", gdyż wypomniałem błędy nowego softu (u mnie w HD 3000). Nadal daje dekoderowi szansę, i każdy dzień mnie - w mniejszym lub większym stopniu - rozgorycza. Wczoraj przykładowo, podczas przewijania, czas i pasek postępu się zatrzymały, ale przewijanie działało. Potem w inny dzień, wystraszyłem się, że nagrały się tylko 4 sekundy filmu. W rzeczywistości jest o wiele więcej - na szczęście. Ale pasek leci tylko do 4 sekund, po czym zatrzymuje się na 100%. W innych dniach, dekoder zawiesza się i pomaga tylko twardy reset. 

    Do tego nagrania z października mają w spisie obcięta drugą cyfrę minutową. Zapewne testerom zabrakło czasu, by sprawdzić jak wygląda nagranie z miesiąca, w którym występuje polski znak (paź).

     

    Wg mnie, nowy soft wygląda jak wersja beta.

     

    Również żona, która używa raczej podstawowych funkcji dekodera nie jest zadowolona ze zmiany i nawet teraz w listopadzie, czyli 4 miesiące po aktualizacji jest jej ciężko zaakceptować niedociągnięcia.

     

    Dla ścisłości dodam, że na starym sofcie nigdy tak nie było. Dodam też, że po aktualizacji w lipcu przywróciłem ustawienia domyślne. To nic nie pomogło. 

  6. Jeśli nie odpinasz zasilania i nas tu nie ściemniasz, to ja mam już tylko dwa pomysły:

    - jeśli masz do dekodera podpięty dysk - odepnij go na chwilę i zbadaj ponownie

    - jeśli nie masz HDD lub to nie pomoże - jak dla mnie - dekoder z zasilaczem i pilotem do pudełka i pod pachę do APS do wymiany

     

     

    Koledzy orbita i support, dlaczego miałbym Wam ściemniać. Forum jako samo w sobie i wszystkich użytkowników traktuję poważnie. Myślicie że ja czerpię przyjemność z wytykania problemów? Zapewniam Was, że mi chodzi o rozwiązanie mego problemu, a nie o narzekanie. Gdyby mi nie zależało, nie poświęcałbym tyle czasu na pisanie postów czy rejestrację zachowania dekodera.

     

    Mr. Orbita - rozumiem 3 warunki, które podałeś, żeby zaistniała potrzeba potwierdzania i jest to logiczne. Jako że warunek 3 u mnie nigdy nie był spełniony (nigdy nie odcinam zasilania dekoderowi) rozumiem, że mój dekoder jest jednak osobliwy i że jednak będzie trzeba go wymienić. Fajnie, że dotarliśmy w końcu do tego momentu w którym potwierdziło się to, co przypuszczałem - problem ze sprzętem.

     

    Szkoda tylko, że trochę mi "krwi napsuliście" zarzucając mi czyny, których nie popełniłem 

    "Szkoda, że robisz tyle zamieszania nie pisząc wszystkiego."

    "albo znowu opisałeś coś, co działo się PRZED powrotem do ustawień fabrycznych, tym samym tracąc mój czas na badanie"

    Milej byłoby okazać trochę wyrozumiałości i szacunku, a nie zakładać, że tylko użytkownik jest winny (nie podaje wszystkiego, ściemnia, itp.).

     

    Mr. Orbita - dzięki za pomysł z odłączeniem, przetestuję w domu wieczorem, ale już teraz mogę napisać co wiem bez tego testu:

    - odłączenie dysku nic nie zmieni, bo od 2013 do 2015 roku nie posiadałem dysku i wtedy również musiałem potwierdzać włączenie. Mimo tego, zobaczymy, może mój hardware inaczej dogada się z nowym softem.

  7. Ale zaraz, powoli - nie mogę pisać o tym, czego nie robię - chodzi mi o to, że domniemałeś, że dekoder jest odłączany od zasilania, a to nie prawda. Prawdą jest, o czym pisałem już kilkakrotnie powyżej, że używam trybu czuwania (jest to tryb domyślny według instrukcji). Więc przepraszam, jeśli o czymś zapomniałem, ale której informacji nie podałem wcześniej??

     

     

    Robię wszystko zgodnie z instrukcją, żeby wyjaśnić wątpliwości podaję krok po kroku i popieram fragmentami z instrukcji:

     

    1. Używam domyślnego trybu "czuwania".

    Cytat z instrukcji: "Domyślnie ustawiona jest funkcja wyłączenia dekodera do trybu czuwania. Zmiany tej można dokonać wchodząc kolejno w...".

     

    2. Przechodzę do trybu czuwania poprzez naciśnięcie przycisku włącz/wyłącz.

    Cytat z instrukcji: "Przejście do trybów oszczędzania energii („Czuwanie” lub „Monitorowanie”) ze stanu aktywnego następuje po naciśnięciu przycisku „włącz/wyłącz” na pilocie zdalnego sterowania lub na panelu przednim dekodera."

     

    3. Dekoder cały czas jest zasilany z sieci - nie posiadam żadnych listw z wyłącznikami, nie dotykam zasilacza itp.

    Cytat z instrukcji: "W szczególności dekoder może nie odebrać informacji o zakupionych pakietach TV, wiadomości oraz aktualizacji oprogramowania, nie zapisze zaprogramowanych nagrań. Dlatego zaleca się doprowadzenie napięcia zasilającego do dekodera przez cały okres eksploatacji dekodera. Zwracamy uwagę na takie urządzenia, jak listwy zasilające z wyłącznikiem – powinny one być włączone przez cały czas."

     

     

    Nie wiem, dlaczego stwierdziłeś, że odłączam zasilanie i twierdzisz, że "nie piszę wszystkiego". Przecież gdybym odłączył zasilanie dekoderowi, to nie mógłbym go włączyć za pomocą pilota, bo odbiornik podczerwieni w dekoderze nie miałby zasilania. A przecież zasilanie jest, i to widać do 7 sekundy filmiku powyżej.

     

     

  8. Hej,


     


    czyli oznacza to, że mój dekoder jest osobliwy. Sprzęt ten posiadam 4 lata oraz 3 miesiące i od kwietnia 2013 używam trybu czuwania. I na wszystkich wersjach dostępnych w ciągu tych 51 miesięcy zawsze tak było, że muszę potwierdzać włączenie (tak na marginesie, to nabyłem pilot z makrami w stylu logitech harmony, by załatwiał za mnie to ciągłe potwierdzanie). Ale potwierdzać było przed i jak po przywróceniu ustawień fabrycznych (pouczony na forum nie śmiałbym przecież monitować o kolejnych błędach bez przywrócenia - zapewniam Cię Orbita, że nie zmarnowałem Twego czasu). Niezależnie od tego, czy dekoder był używany chwilę wcześniej, czy miał 3 dni przerwy - scenariusz ten sam.


     


    Dla pewności, że mówimy o tym samym, przesyłam klip z włączenia u mnie:



    Stan wyjściowy: dekoder w trybie czuwania, TV włączony (HDMI-CEC wyłączone zarówno w dekoderze jak i w TV). W siódmej sekundzie włączam dekoder pilotem (czerwona dioda świeci jaśniej, potem czerwona+zielona (=żółty kolor)), a w 33 sekundzie dekoder budzi się pytając o potwierdzenie. 


     


    Czy ktoś z użytkowników zechciałby to przetestować u siebie? Po prostu nie mam porównania, a posiadam tylko ten dekoder. Możliwe, że Mr. Obita testował na wersji, która nie trafiła jeszcze do użytkowników. Mr. Orbita podałeś, że potrzebujesz jeszcze więcej informacji - bardzo chętnie udzielę, bo chciałbym problem rozwiązać. Który punkt ustawień byłby tu interesujący? Może HDMI-CEC - u mnie, od jej pierwszej implementacji - zawsze wyłączone. Mam zrobić ręcznie print-screeny wszystkich ustawień? Nagrać jakąś inną sekwencję? Dodam jeszcze, że gdy się przełączę na "szybki start" (uprzednio nazwane jako "monitorowanie"), to nie muszę nic potwierdzać. 


     


    Czy oznacza to, że powinienem wymienić dekoder (pytam jak najbardziej poważnie)? 


     


     


    Oczywiście, że 120 sekund to wystarczająco, by znaleźć pilota. Ja odnoszę się trochę do sytuacji starego menu -> tam nie trzeba było w ogóle szukać pilota (tzn. klawisz kanał w górę / w dół na dekoderze potwierdzał u mnie włączenie). Rozumiem po prostu, że również i ta funkcjonalność została usunięta, by zrobić miejsce na nowe.


     


    Podałeś, że pilot wygodny do szybkiego przełączenia się na kanały dziecięce, zakładając, że jestem na kanale 1. Przecież nie chodzi o dyskusję nad pilotem vs. panelem. Przecież jak każdy, w 99% przypadków używam pilota. Mi Twoja uwaga do niczego się nie przyda, bo mam listę ulubionych, a biorąc pod uwagę fakt, że dekoder uruchamia kanał ostatnio oglądany, to tego pamiętnego dnia wcale nie musiałem zmieniać kanału. (Byłoby chyba istnym kamikadze, nie używać listy ulubionych i przeklikiwać się na wysokie pozycje). Ale w sumie najpierw trzeba by wyjaśnić tą osobliwość mojego dekodera, bo ta inna dyskusja toczy się może niepotrzebnie.


  9. Support -> dzięki za info, nawet powoli mnie przekonujesz, że niektóre funkcje po prostu muszą zostać usunięte, by pojawiły się nowe.

     

    Mr. Orbita ->

     

    Hej,

     

    oczywiście w przypadku, gdy jestem przy samym dekoderze, to nie mam i wtedy nie miałem zamiaru korzystać z pauzy (tą sprawę, oraz chęć korzystania z pozostałych funkcji bez użycia pilota domniemałeś sobie zupełnie sam -> nigdy tego nie wymagałem -> proszę trzymajmy się faktów, a fantazje prowadzące do komedii zostawmy na boku). W takiej sytuacji, przy dekoderze chcę skorzystać z podstawowej funkcjonalności, jaką jest włączenie dekodera. Uwierz mi, że nie jestem samozwańczym testerem, który szuka błędów w oprogramowaniu. Rzeczy o których tutaj piszę wyszły z potrzeby chwili. Dlaczego nagle bez pilota? Otóż siedziałem tuż przez dekoderem i zmęczony dniem chciałem włączyć dzieciom bajki nie fatygując się po pilota. No i nie udało się włączyć bez pilota. Po prostu zniechęciło mnie to, bo dyskutujemy o mniej lub bardziej zaawansowanych funkcjach, a najzwyczajniejsze włączenie nie działa. Oczywiście, że bez pilota nie da się uruchomić instalacji, czy większości funkcji jak piszesz. Ale to dwie różne sprawy. Przecież ja nigdzie nie napisałem, że chcę sterować wszystkimi funkcjami z poziomu panelu. Chyba jasno ograniczyłem się do tej jednej, jaką jest włączenie, prawda? Uważam, że przyciski na dekoderze powinny być obsługiwane zgodnie z instrukcją obsługi i raczej powinno się w CP założyć, że ma to sens. Chodzi oczywiście o funkcje włączenia, wyłączenia, zmiany głośności, zmiany kanału, tak jak podano na stronie 3 aktualnej instrukcji. 

     

    A teraz zupełnie przyjacielsko chciałbym zapytać, czy ktoś wie, dlaczego włączenie dekodera po trybie czuwania wymaga potwierdzenia, że na pewno chcemy włączyć dekoder? Nie chodzi mi tu o implementację, ocenę "dobrze" czy "źle", ale raczej dlaczego? Po prostu nie wpadłem jeszcze na to, komu i do czego taka funkcja się przydaje. A może wynika to z jakiejś normy? Ale  to też dziwne, bo inne znane mi sprzęty domowe nie wymagają takiego potwierdzania...

     

    I jeszcze dwa słowa do Twojego PS. Też pamiętam, gdy na "informatyce 1" dostaliśmy jakieś zadanie. Prowadzący, gdy sprawdzał moją implementację, jako pierwszą rzecz wpisał literę, podczas gdy mój program oczekiwał na cyfrę. No i wiadomo, że program poszedł do poprawy. To była dla mnie najlepsza lekcja, by pamiętać o obsłudze błędów / nieprzewidywalnych zdarzeń / dogłębnym testowaniu.

  10. Ups, sorry Support/Orbita, nie zauważyłem, kto napisał post powyżej, dlatego poprawiłem.

     

    Hej Mr. Orbita, ustosunkuję się do w/w punktów:

    1. Dobrze, dzięki za informacje - tak jak pisałem, nie robiłem przywracania, gdyż po prostu nigdzie, ani w instrukcji, ani podczas uaktualniania nie ma o tym wzmianki. Informacje z forum traktuję z przymrużeniem oka, przecież każdy może cokolwiek napisać. Ja trzymam się tego, co podaje producent.

    2. Dobrze, sprawdzę to jeszcze.

    3. oraz 4. jesli "nie ma takiej funkcji" tak jak podałeś, no to jakim cudem była w poprzednim oprogramowaniu? Sama się tam zaprogramowała? Easter-egg w kodzie? Żeby było jasne: nie mam tutaj nowych wymagań; zadowolę się starymi, ale one są wyrzucane.

     

    Dlaczego nie dostrzegam zmian na lepsze? Dostrzegam i nawet je wymieniłem w wątku na temat nowego oprogramowania (https://forum.satkurier.pl/topic/21530-nowe-menu-w-dekoderach-cpt-hd/?p=1278628). Wspominasz edytor kanałów, którego nie doceniam - po prostu go nie używam, bo listę kanałów mam już gotową, więc nie muszę używać edytora. Proste - wiesz ja nie jestem samozwańczym beta testerem nowego oprogramowania, lecz szarym użytkownikiem, który korzysta z wybranych przez siebie funkcji.

     

    Piszesz, że nic konkretnego nie napisałem. No to proszę przetestować taki scenariusz:

    dekoder w trybie czuwania (nie "szybkiego startu"), włączenie dekodera przyciskiem na dekoderze. Po chwili startuje timer 120 sekund w dół. I teraz możesz naciskać który klawisz chcesz na dekoderze - nie ma szans na przerwanie odliczania. Po prostu bomba, której nie da się zatrzymać. No chyba, że klawisz WŁ/WYŁ, ale to skutkuje natychmiastowym wyłączeniem dekodera. Czyli bez pilota nie pooglądasz sobie, bo nie ma szans włączyć dekodera na dłużej niż 2 minuty!

     

    Ja rozumiem, że nowe oprogramowanie, może nawet nowy prężny team, ale dlaczego tak zasadniczej sprawy jaką jest włączenie mojego HD3000 nie można było porządnie przetestować? Moja mądra propozycja brzmi: zrobić porządne testy, poprawić co nie działa i dopiero po tym myśleć o nowych fajerwerkach.

     

    W sumie rodzi mi się pytanie - gdzie zgłaszać problemy z nowym softem - tutaj, czy jednak w wątku o nowym sofcie? Myślałem że tu, ale jestem odsyłany do wątku o nowym sofcie. Z kolei w wątku o nowym sofcie powinno zgłaszać się nowe pomysły, ale nie problemy. To gdzie z nimi najlepiej? A może nowy wątek?

  11. To nie tak. W razie zauważenia dziwnych, niestandardowych zachowań sprzętu po aktualizacji, w pierwszej kolejności należy wykonać powrót do ustawień fabrycznych. W wielu wypadkach to wystarcza.

     

    Tak pomogło - już mogę usuwać nagrania. Ale zabrało również 2h czasu na ustawienie 80 kanałów (wiele wyszukiwanych ręcznie z astry).

     

    Powiem szczerze, że pobawiłem się trochę i ogarnia mnie powoli rozpacz i złość. Jestem na etapie, że jestem skłonny zapłacić za powrót do starego softu. Nie mogę pojąć, jak oprogramowanie w tak kulejącej wersji jest wypuszczane do użytkowników. Pomijam fakt, że trzeba się przeklikiwać w menu/podmenu tak jak by to był system operacyjny, przez co wszystko jest mniej wygodne. Chodzi o to, że dekoder zachowuje się niestabilnie i nieprzewidywalnie. Podam kilka przykładów, by support nie stwierdził, że jestem "uprzedzony do nowego":

    1. Powrót do ustawień fabrycznych - wpisałem kod 0000 i nic się nie dzieje. Wpisałem dla testu 5555, pola zrobiły się czerwone i... zero reakcji na pilota oraz zero reakcji na przyciski na panelu. Pomogło jedynie wyjęcie zasilacza. Po ponownym wpisaniu 0000 tym razem zostałem zapytany o potwierdzenie i udało się przywrócić ustawienia fabryczne.

    2. Wybór numeru kanału przez podanie liczby - jeżeli przypadkowo podamy nieistniejący numer, to również kolejny jest wypisywany na czerwono, ale tylko jedna cyfra. Następnie nic się nie dzieje i tylko jakimś cudem udaje mi się wyjść.

    3. Po naciśnięciu pauzy (funkcja live pause) nie da się ustawić nagrywania obecnej i kolejnych audycji.

    4. Nie można nagrać programu który już minął, ale który mimo wszystko istnieje w pamięci tymczasowej (używanej do live-pause).

     

    Problemów 2, 3 i 4 nigdy nie doświadczyłem w starej wersji. Problemu 1 nigdy nie testowałem, więc trudno powiedzieć.

     

    Reasumując nie da się nie zauważyć, że oprogramowanie przypomina wczesną wersję alfa. 

  12. Czyli, oficjalnie rzecz ujmując, każda nowa wersja wymaga powrotu do ustawień fabrycznych? Dowiaduję się o tym dopiero z forum - na ekranie nie pojawia się stosowna informacja po aktualizacji, w instrukcji również nie zawarto takiej informacji.

     

    Trochę jest to dla mnie zaskoczeniem, gdyż w przypadku aktualizacji oprogramowania innych sprzętów, tudzież programów czy aplikacji, danych użytkownika nie trzeba było usuwać (lista ulubionych/ustawienia). 

  13. Czyli jeszcze inny bug. Wracając do mojego przypadku - to zarówno starych jak i nowych nie da się usunąć.

    Support458, czy możesz to przekazać dalej? Jak widać, mamy brak podstawowej funkcjonalności obsługi dysku w nowym sofcie.

     

    @krzysiek25 - nie, na razie nie planuję ustawień fabrycznych (lista ulubionych - szkoda że nie ma importu/eksportu do pliku), no a format dysku to totalna ostateczność, jeżeli do czasu jego zapełnienia nie będzie poprawki. Na razie mam jeszcze 50%, więc idzie z tym żyć. Ale muszę przyznać, że trochę mnie zaskakuje, że takie funkcje nie zostały przetestowane przed wypuszczeniem poprawki. Liczę, że to koledzy od softu to naprawią, i że nie będę musiał być beta testerem (ustawienia fabryczne/format dysku).

  14. Dziś spróbowałem jeszcze raz - również pojedynczo -> zarówno poprzez Menu Edytuj (zaznaczenie zielonym ptaszkiem), jak i poprzez naciśnięcie OK, a potem wybranie usuń nic się nie dzieje, co prezentuje poniższy klip:

     

     

    Czy da się to usunąć z pozycji komputera, czy pozostaje format dysku? Dodam, że dysk ten używam od 2 lat (od czasu wsparcia dla alternatywnych dysków) i kasowanie nie sprawiało nigdy najmniejszych problemów. No ale najnowsza wersja nie radzi sobie już z tym.

  15. Przy przewijaniu moglibyście zrobić funkcję okienka w którym można wpisać minuty do których skoczyć.

     

    O tak, rzeczywiście to rozwiązałoby 2 problemy o których wspominałem: sporadyczny brak opcji "wznów", oraz problem z przewijaniem do tyłu, w którym często dochodzi do zawieszenia odtwarzania. Ewentaualnie, dodanie większych prędkości x64 lub x128 też by pomogło. Support458 - byłaby szansa na przedyskutowanie tego rozwiązania?

  16. No właśnie przedwczoraj próbowałem usunąć z listy nagrań, tzn. zaznaczyłem, kratka zzieleniała no i właśnie nie usunęło się mimo najechania na usuń i potwierdzenia klawiszem OK. Spróbuję jutro nagrać filmik i zamieścić. A czy może problemem było to, że zaznaczyłem więcej niż jedno nagranie? Może trzeba jednak pojedynczo usuwać? Jutro sprawdzę dokładnie i jeśli nic nie znajdę, postaram się nagrać filmik z akcji.

  17. Generalnie tylko niewielki promil użytkowników chce poznać możliwości sprzętu i z nich korzystać.

    (...)

    Tak czy inaczej, dziękuje za Wasze opinie i czekam na merytoryczne propozycje ciekawych rozwiązań rozwijających obecny ux.

     

     

    A, no to jeśli tak, no to w takim razie widzę sprawę tak: nowe menu jest wystarczające dla 90%, nie mam żadnych uwag, bo funkcje, z których korzysta 90% użytkowników działają poprawnie tzn. mogę włączyć dekoder, mogę zrobic ciszej/głośniej, oraz zmiana kanału działa poprawnie. Nie widzę sensu dalszego rozwoju oprogramowania, podawania ciekawych rozwiązań rozwijających obecny ux, bo 90% użytkowników jest już w tym momencie stuprocentowo zadowolona i raczej z tych ewentualnych nowych rozwiązań o których dyskutujemy i tak korzystać nie będzie. 

  18. Hej support458, dzięki za interesujące informacje. Podałeś, że 90% użytkowników nie korzystało z kolorowych przycisków. Jak w takim razie te 90% użytkowników:

    - usuwało nagrania? (chyba żółty przycisk, o ile dobrze pamiętam)

    - planowało przełączenie na określony kanał o określonej godzinie? (żółty przycisk)

    - przełączało się pomiędzy listą główną i listami "ulubione"? (niebieski przycisk)

     

    Pomijam tu bardziej wymyślne funkcje, z których zapewne nie korzystali wszyscy, np. sprawdzanie poziomu sygnału na wybranym kanale (czerwony przycisk).

  19. Trudno nie zgodzić się z przed-przedmówcą, jestem zdania, że Kerr bardzo trafnie zauważył, że "to nie Windows, tylko dekoder tv, nie obsługuje się go tak jak system myszką". Również zauważyłem, że jest sporo przeklikiwania się przez funkcje, które wcześniej załatwiało się pojedynczym naciśnięciem kolorowego przycisku.

     

    Co do rozmiaru czcionek - support458 - nie podzielam twego stwierdzenia, że kerr sobie sam zaprzecza. Otóż wielkie ikony przewijania rzeczywiście zaciemniają obraz i jako, że są to ikony (a nie tekst) nie muszą być tak ogromne (jak dla mnie, to wcale może ich nie być), bo są przecież zawsze takie same w tym samym miejscu. Natomiast opisy mają zmienną zawartość, i nie zaszkodziło by, gdyby były większe.

    Czytając post kerra wcale nie uważam, że ktoś jest "z góry nastawiony na nie". Przecież zostały podane rzeczowe argumenty (o którch notabene, również sam wspominałem) takie jak choćby przeklikiwanie się przez opcje. Przecież chyba nie ma takiej osoby, która dla wykonania określonej akcji preferowałaby przeklikwanie się przez menu (patrz mój przykład z kasowniem nagrań: 28 przyciśnięć kontra 2 przyciśnięcia), zamiast użycua jednego dedykowanego istniejącego na pilocie przycisku. 

     

    Myślę, że dalsza dyskusja w tym wątku powinna opierać na faktach, a raczej nie na ocenach czy ktoś zasadniczo lubi zmiany, czy nie (bo ocena może być błędna, a fakty są jednoznaczne).

  20. Witam,

     

    dałem sobie wczoraj możliwość potestowania nowego oprogramowania na HD3000 i postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami – pozytywnymi, ale i również negatywnymi.

     

    Na plus:

     

    1. Zmiana menu jako sama w sobie to raczej plus, bo dostaje się coś świeżego. Jednak by ocenić ją sprawiedliwie, trzeba przyjrzeć się aspetkowi użyteczności nowego menu – o tym w kolejnych punktach.

     

    2. Wyłączanie dekodera – tryb czuwania.

    Zasadniczo (pomijając zaplanowane nagrywanie) używam trybu „czuwania”, a nie trybu „szybkiego startu” (nazwa w nowym menu) czy tam „monitorowania” (nazwa starego menu). Na plus jest to, że chcąc wyłączyć dekoder, naciskam czerwony klawisz i od czasu nowego menu, NIE muszę tego potwierdzać klawiszem OK. Czyli jest o jedno kliknięcie mniej.

    Nadal nie rozumiem jednak, dlaczego chcąc WŁĄCZYĆ dekoder, pierwsza plansza którą widzę ostrzega przed jego planowanym WYŁĄCZENIEM, jeżeli nic nie nacisnę w ciągu 2 minut (nowe menu) bądź 30 sekund (stare menu). Nie wiem, czy włączenie dekodera jest aż tak destrukcyjną funkcją (jak kasowanie nagrań, przerwanie trwającego nagrania, usunięcie kanału z listy), że trzeba ją dodatkowo POTWIERDZAĆ? Dla mnie – zdecydowanie nie.

     

     

     

    Na minus:

     

    1. EPG

    Nowe EPG, w którym jednym rzutem oka nie ma juz jednoczesnego widoku kilku kanałów, i kilku godzin w przód (pisałem o tym już powyżej). Efekt: w starym menu widzieliśmy około 8 kanałów chyba, tak więc kiedyś chcąc sprawdzić 24 kanały wystarczały 3 naciśnięcia klawisza "w górę". Teraz potrzebne są 24, dla każdego kanału odbrębnie. Czyli ergonomia na minus, bo w moim przykładzie potrzebne 21 dodatkowych przyciśnięć.

     

    2. Kasowanie nagrań.

    Kiedyś wystarczyło najechać strzałkami na nagranie, wybrać jeden z dedykowanych kolorowych przycisków i potwierdzić OK. Teraz, lista nagrań wyrzuca nas zawsze (niezależnie od tego, którą pozycję oglądaliśmy) na początek – domyślnie do nagrania najnowszego. Tak więc najpierw musimy odnaleźć nagranie – jeżeli jest to starsza pozycja np 85, no to mamy 8x klawisz w prawo by dojechać do 80 i potem 5x na dół do 85 (załóżmy że jednorazowo widać 10 nagrań, nie pamiętam teraz ile dokładnie). Potem zaznaczamy nagranie do usunięcia. I teraz, żeby dostać się do pola usuń (na POCZĄTKU listy), musimy WRÓCIĆ dokładnie na jej początek!! A więc znowu 8x w lewo, kilka do góry by ostatecznie można było dostać się do pola usuń.

    I teraz „najlepsze”: u mnie po potwierdzeniu usuń przez OK, nic się nie dzieje! Dekoder odbiera komendę sygnalizując zielonym mrugnięciem diody, ale nic nie jest usunięte. Tyczy się to zarówno nagrań na starym jak i na nowym oprogramowaniu. Tak więc zamiast 2 przyciśnieć mamy 28, które ostatecznie aktualnie nic nie zmieniają. Jak dla mnie – brak słów.

     

    3. Wznawianie odtwarzania.

    Kilkukrotnie zdarzyło mi się już, że dekoder „nie zapamiętał” miejsca, w którym przerwałem oglądanie. Tzn. po ponownym wybraniu nagrania, brakowało przycisku „wznów”. Jest to szczególnie uciążliwe, gdyż niektóre koncerty, które nagrywam trwają 2, 3, czasem nawet 4 godziny. Przewijając z największą prędkością (szkoda, że jest to nadal tylko x32), potrzebuję 6 minut na przewinięcie 3h materiału. To jak znienawidzona przerwa na reklamę.

     

    4. Przewijanie nagrania do tyłu.

    Zdarza się, że chcę obejrzeć dany fragment ponownie. Zarówno na starym jak i na nowym sofcie, często zdarza(ło) mi się zawieszenie dekodera. Tzn. naciskam <<, a dekoder idzie w tryb pauzy. W takiej sytuacji, w starym oprogramowaniu wybierałem STOP, OK, OK, OK (dzięki tym 4 klawiszom uruchamiałem ponownie odtwarzanie tego samego nagrania od tego samego momentu) i już mogłem ponownie cofać.

    W nowym sofcie jest masakra: najpierw muszę się naklikać, by odnaleźć nagranie, które przed chwilą odtwarzałem: stary soft wyrzucał do poprzednio oglądanej pozycji; nowy – na początek listy. Więc po powiedzmy 13 kliknięciach (patrz przykład „wznawianie odtwarzania”) wybieram komendę odtwarzaj, i co widzę? Otóż po zawieszce, nie ma opcji WZNÓW!!, czyli przewijamy nagranie x32 od początku – tracę kolejne 6 minut.

    No to porównajmy: stary soft: 4 klawisze, czas powrotu do oglądanej sceny: 2 sekundy. Nowy soft: 15 klawiszy, czas powrotu: 6 minut. Brak mi słów.

     

     

    Podsumowanie.

    Zmieniono wiele rzeczy. Nie mam problemu z tym, że niektóre funkcje inaczej się obsługuje - nowe nie jest wrogiem starego i jestem gotowy na zmiany. Moja krytyka tyczy się ergonomii. Zasadniczo widać, że zrezygnowano z obsługi dedykowanych przycisków, i zamieniono to na „przeklikiwanie” się przez menu. Nie wiem, czy przejęto to po evoboxie, ale dla mnie jest to zdecydowana zmiana na gorsze – bo jak powyżej pisałem, ilość kliknięc wzrasta kilka-kilkadziesiąt-krotnie. Jest to miażdżąca różnica. Można iść dalej i stwierdzić, że wystarczy pilot z może 5 przyciskami, bo i tak przecież można się doklikać do każdej funkcji, która będzie dostępna w postaci przewijanej listy komend na ekranie. Ale czy ktoś zastanowił się nad ergonomią?

    Ostatecznie nie jestem zadowolony z tych zmian. Może miały przypominać evoboxa, ale przecież gdy bym chciał menu a’la evobox, to bym ... kupił właśnie evoboxa. Teraz mam HD3000, którego ergonomia użytkowania w nowym oprogramowaniu raczkuje.

     

    Wiem, że wątek czytają odpowiednie osoby (support458) i mam nadzieję, że odpowiedzialni są w stanie zrozumieć co poszło nie tak i przywrócą ergonomię do stanu przed aktualizacją. Proszę o kontakt, gdybym mógł jakoś pomoc.  

×
×
  • Dodaj nową pozycję...