Skocz do zawartości

Kamilx

Użytkownik
  • Postów

    354
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Kamilx

  1. Przejrzałem wszystkie decyzje w obecnie obowiązującej koncesji TV 4. Audycje sportowe nadal muszą być nadawane - nie mniej niż 2% w tygodniowym czasie nadawania.

    Zajrzałem do ramówki kanału w tym tygodniu i widzę, że w nocy z poniedziałku na wtorek oraz w wtorku na środę był nadawany magazyn "Super Ludzie" (po 7 odcinków), który jest określony w programie jako magazyn sportowy. Z moich wyliczeń wynika, że udział tego magazynu sportowego w tygodniowym czasie nadawania przekracza nieznacznie 2%.

    • Dzięki 1
  2. 3 godziny temu, lucky napisał(a):

    Ale ramowka od poniedziałku, która jest podana w serwisach internetowych, to ramowka CTV 9 pod nazwą Red Top... Czego ty nie rozumiesz?

    Ramówka Red Top od poniedziałku nie zgadza się z danymi EPG CTV9. Są rózne. Jedynie dziś i jutro się pokrywają.

  3. Z cennika reklam na czerwiec wynika, że w TVP Sport będą transmisje od 9-11 do 22. W TVP1 zaplanowano transmisje z ceremonii otwarcia, drugiego i trzeciego dnia zawodów lekkoatletyki oraz męski konkurs skoków narciarskich oraz 20-minutowe codzienne podsumowania po 23.

    • Popieram 1
  4. Pamiętam, że przy okazji urodzin "Obiektywu" kilka lat temu był materiał o historii techniki w ośrodku Białystok. Było tam wspomniane m.in. o tym, że ośrodek za czasów analogu miał odpowiedzialność za dostarczenie sygnału bezpośrednie do nadajnika, a obecnie wystarczy tylko, że zestawionym łączem światłowodowym wyślą sygnał do Warszawy i niczym więcej się już nie zajmują.

     

    Za czasów analogowej telewizji ośrodek wysyłał przekaz bezpośrednio do nadajników/kablówek. W przypadku emisji cyfrowej jest taki problem, że w ramach jednej częstotliwości jest przesyłany jeden sygnał, który musi być wcześniej zmultipleksowany z wielu przekazów/danych. MUX3 jest multipleksem ogólnopolskim, a TVP3 lokalnym kanałem. Dlatego przed wdrożeniem MUX3 zaprojektowano tak cały proces, aby w jednym miejscu przygotowywać sygnał wszystkich wersji MUX3 - prawdopodobnie w centrali TVP (ten multipleks ruszył w 2010 r.). Dodam, że sam proces tworzenia sygnału multipleksu trzeciego jest tak skomplikowany (17 wersji MUX3 różniących się wersją TVP3), że pod główną stację czołową MUX3 podlegają 2 podstacje (Polska Płn., Polska Płd.), a pod nie jeszcze kolejne podstacje wojewódzkie. Główna stacja czołowa zajmuje się multipleksowaniem ogólnopolskich kanałów TVP, a pod-podstacja dodaniem przekazów TVP3 oraz końcowym sygnałem MUX3. W ten sposób wyprodukowane 17 wersji MUX3 trafia do rozdzielni Emitela, skąd trafiają do odpowiednich stacji nadawczych. Z powodu tak skomplikowanej produkcji MUX3 jest opóźniony względem MUX6 o 2 sekundy (sprawdzałem, gdy były duble TVP1, TVP2, TVP3 w MUX6). 

     

    Teraz wszystko opiera się na specjalnym łączu światłowodowym Emitela, którym wysyła się jeden przekaz. Zapewne dodatkowe łącza wymagałyby dodatkowych opłat. Z poziomu ośrodków nie ma możliwości wrzucenia przekazu do internetu. Tak to zostało zaprojektowane w latach 2010-2012, gdy wdrażano przekaz cyfrowy.

  5. 9 godzin temu, pablo21 napisał(a):

    Ile razy trzeba powtarzać że TVP musiała wyjść z MUX8 i MUX1 (tutaj wyjdzie z końcem września 2023!) bo taki był warunek przyznania całego dodatkowego MUx6 na rzecz TVP przez UKE i KRRiTV. Musieli te miejsca zwolnić na rzecz nadawców komercyjnych. Dzięki temu będzie porządek w postaci tego że TVP będzie miała 2 całe swoje MUX-y czyli MUx3 u MUX6 a pozostały MUX-y będą dla nadawców komercyjnych. To tyle w skrócie dla tych co dalej klepią swoje że złe decyzje TVP i że tak nie powinno być. Pogódźcie się z tym że tak musieli zrobić bo taki byłe warunek by dostali cały MUX6. Ja się cieszę bo kanały TVP Kultura i TVP Kobieta znowu są w jakości HD HEVC i to 1080p. :-) Różnica w jakości pomiędzy tym co było w MUX8 DVB-T kolosalna. :-)

     

    Nie do końca. Z uzasadnienia do decyzji rezerwacyjnej wynika, że KRRiT i UKE postawiła warunek opuszczenia tylko MUX1 (str. 3). Informacja o MUX8 to były nieoficjalne doniesienia WM, które nie mają pokrycia w wydanym dokumencie.

    Cytat

    Pismem z dnia 22 kwietnia 2022 r. (data wpływu do UKE: 25 kwietnia 2022 r.) Przewodniczący KRRiT zajął stanowisko w sprawie, wskazując, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na stanowisku, iż wydanie decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości w MUX6 na rzecz TVP będzie możliwe po określeniu przez TVP daty rezygnacji z nadawania programu „TVP ABC” w multipleksie pierwszym (MUX1).

     

  6. Pewnie zestawili oddzielne łącze lub zmienili parametry obecnego na potrzeby wcześniejszej emisji w MUX6 i teraz z tego korzystają. Skoro są przycięcia to pewnie tak jak piszę pobierany sygnał z łącza światłowodowego, a nie bezpośrednio z ośrodka. Wszystkie oddziały na TVP Stream i TVP GO są transmitowane z tego co Warszawa (TVP lub Emitel) otrzyma przez łącze z ośrodków. Jeżeli po drodze wystąpią problemy, to przekaz w internecie padnie. W przypadku MUX3 uruchamia się automatycznie przekaz programu TVP3 Warszawa bez logotypu i scrolla tego ośrodka.

  7. Nie wiadomo, czy wszystkie ośrodki posiadają sprzęt emisyjny HD. Ośrodki miały być gotowe do lipca 2022 r., ale były opóźnienia w dostawie sprzętu. Na razie tylko 5 ośrodków zdecydowało się na załadowanie do systemu emisyjnego zmniejszonych oznaczeń wiekowych i logotypów w HD.

    Przekaz ośrodka jest przesyłany łączem Emitela do Warszawy. Stamtąd jest on dystrybuowany do MUX3 i kablówek. Nie wiem czy na TVP Stream jest wrzucany przekaz bezpośrednio z łącza, czy też z MUX3 oraz czy łącze nie musi być parametrami dopasowane pod MUX3.

  8. 3 godziny temu, maniek357 napisał(a):

    Ośrodek TVP 3 Białystok na swojej stronie większość własnych produkcji umieszcza już w jakości HD 1080p. "Obiektyw" jednak nadal w SD. 

    "Obiektyw" I inne programy "na żywo" nagrywają prosto z przekazu telewizyjnego (być może nawet bezpośrednio z MUX3), który jak na razie jest tylko w SD. Pozostałe materiały wrzucane na stronę są to pliki źródłowe HD z wmontowanym logotypem. Reżyserka "Obiektywu" była modernizowana w 2019 roku. Rok temu system emisyjny ośrodka został zmodernizowany do HD. W listopadzie elementy grafiki ekranowej zostały także przystosowane do HD. Jedynie brak miejsca w MUX3 opóźnia start TVP3 Białystok w HD. 

  9. 29 lipca został uruchomiony ogólnokrajowy MUX2 (DVB-T) z kanałami: TVP Info, TVP Historia 2, TVP Polonia, TVP Wilno HD, TVP World i Belsat TV. Emisja jest prowadzona z 7 obiektów nadawczych: Visaginas (kanał 22), Druskininkai, Varėna (kanał 27), Kaunas, Kalvarija (kanał 33), Klaipėda, Mažeikiai (kanał 36). Mapa zasięgu: https://www.rrt.lt/wp-content/uploads/2022/07/LRTC2_tinklas-scaled-e1659095300855.jpg

     

    26 sierpnia udało mi się odebrać MUX2 z nadajnika w Druskiennikach (k. 27; 4 kW ERP). Zgodnie z informacjami w skład multipleksu składają się: TVP Historia 2, TVP Wilno HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP World SD i Belsat TV. 

    Spoiler


    X82I4mD.png
     wVskgAE.png 
    UMi5ta5.png
     rSO91cU.png
     JDWd6l9.png 
    rLCQEaX.png


    Modulacja 64QAM, FEC 2/3, GI 1/4  (pojemność: 17,4 Mb/s)

    Bitrate video TVP Wilno HD - 4,8 Mb/s (1080i, AVC)
    Bitrate pozostałych kanałów - od 1,9 do 3,4 Mb/s (576i, AVC) - najgorsza jakość na Belsat TV
    Bitrate ścieżek dźwiękowych - 192 kb/s (w każdym kanale jest po jednej ścieżce, nie posiadają one nazwy)

    Brak Telegazety, audiodeskrypcji, napisów. EPG jest ubogie - brak numeracji odcinków, a w opisach brak dodatkowych informacji tj. rok produkcji, aktor, wiek itd.

    • Lubię to 2
  10. Przepływność MUX4 przekracza 40 Mb/s, ale w MUX1 i MUX2 powinno być zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na forum Emitela ok. 36 Mb/s.

    Na razie u mnie tylko MUX4 przeszedł na DVB-T2 i mogę potwierdzić, że Wydarzenia24 mają bitrate nieznacznie powyżej 2,9 Mb/s (próbka 10 min)

     

    W poniedziałek zapewne w tym serwisie https://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=&liste=2&live=13&lang=en pojawią się już takie dane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...