Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie można rozumować tak,nie choruję,to po co mam płacić składkę zdrowotną?Nie oglądam,to nie płacę...to donikąd nie prowadzi.

 

Po 1 to nie ma osoby, która nigdy nie chorowała i nigdy nie skorzystała bezpłatnie z lekarza. Po 2 zawsze można zachorować. Po 3 zawsze jak ktoś bardzo się uprze to może składki zdrowotnej nie płacić. Z abonamentem tak się nie da - przynajmniej teoretycznie. O edukacyjnej roli TVP nie wspomnę, bowiem jest multum kanałów, które za dobrowolnie płacone pieniądze doskonale tę rolę pełnią, a nawet sama TVP im sprzedaje swoje materiały filmowe (Kino Polska, Discovery Historia). Dla mnie TVP1/2 są tak samo edukacyjne jak TVN czy Polsat z tym, że chce za to moje pieniądze i to wcale niemałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dyskusja rozgorzała.Każdy argument tu wysuwany ma swoją wagę.Wiadomo,że z tą misyjnością TVP jest różnie,ale to nasza telewizja,sądzę,że chyba w każdym kraju,patrz np. Niemcy,Francja,do tej telewizji przywiązuje się duże znaczenie,bo ma ona charakter narodowy.Czy wszystko musi być w rękach prywatnych?Martwi coraz większy zakres reklam w TVP,ale przecież musi mieć skądś kasę na działalność, dotacja państwa wystarczy?bez abonamentu?Prywatny nadawca posiłkuje się właśnie reklamami,stąd te długie przerwy reklamowe w tv prywatnych w czasie filmów czy też programów rozrywkowych i innych.W dzisiejszych czasach to niestety pieniądz jest wyznacznikiem dobrego prosperowania danej firmy,czy to państwej,czy to prywatnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adrem, widzisz, największy sprzeciw budzi przymus, bo oczywiście są dziedziny, w których ten przymus jest jakoś uzasadniony, np. fundusze emerytalne,

opieka zdrowotna, czy podatki, bo inaczej trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państwa, ale akurat dziedzina mediów, powinna być w państwach opartych na ustrojach demokratycznych, czyli z założenia wolnościowych, pozostawiona w gestii swobodnego wyboru obywateli.

 

A co do powszechnego przymuszania, to starsi forumowicze znają ten temat aż nazbyt dobrze i niekoniecznie dobrze się on kojarzy, więc odkąd mamy wolną Ojczyznę wszelki niekonieczny przymus MUSI rodzić złe skojarzenia.

 

Powracając jednak do fatalnej kondycji finansowej TVP, to zamiast pozorów wolałbym, by owa instytucja zaczęła sprzedawać swój produkt tak samo, jak każdy z komercyjnych medialnych podmiotów, bo wówczas każdy miałby wreszcie wolny wybór, czy chce płacić i korzystać z oferty TVP, czy może jednak chciałby skorzystać innych ofert medialnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adrem - co do wysokości abonamentu to jeśli wszyscy (wszystkie gospodarstwa, że o firmach nie wspomnę, gdzie płaci się za każdy odbiornik) by opłacali roczni daje to TVP i PR kwotę coś koło 1.500.000.000. Po polsku to oznacza półtorej miliarda. Zapewne byłoby to 2 mld.zł. Mało? Kurewsko dużo... za dużo nawet, biorąc pod uwagę reklamy, sprzedawanie archiwów, branie kasy od platform itp.itd. TVP to worek bez dna i ani grosza do ich działalności nigdy nie dołożyłem i nigdy nie dołożę. Ja z TVP żadnej umowy nie podpisywałem!

 

aha... funduszy emerytalnych, zusu, zdrowotnych itp.itd. można uniknąć, a przynajmniej zmiejszyć w/w opłaty do kwoty 100-200 zł/m-c. Wy myślicie, że milionerzy płacą ZUS, albo dokładają pieniądze do pospolitych funduszy emerytalnych? Szkoda kasy na takie rzeczy. Więcej można zyskać chociażby odkładając pieniądze pod pościel w szafie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdyby TVP dostała takie pieniądze to nie sądzę (powiem inaczej jestem pewna) nie przyczyniło to by się do poprawy działalności tej instytucji ,z prostej przyczyny tam ciągle obowiązują stare schematy myślenia ,cały świat się zmienił ale ten tok myślenia pozostał .Trzeba znać wartość pieniądza - umieć szanować pieniądze a z tym są ciągle problemy.Dlaczego ? - bo to nie moje,więc nie muszę o to dbać ,ważne żeby mi było dobrze.Autor postu wyżej dobitnie to opisał i myślę ,że w zupełności ma rację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przysłano mi listownie upomnienie do zapłaty abonamentu RTV na dużą kwotę (1600zł) (...)

 

To duża kwota, której w tym momencie nie posiadam.

 

Co robić ? Płacić, nie płacić ? Bać się tego pisemka czy "olać" to ?

Doradźcie :roll: .

 

Może najlepiej zacząć od wyrejestrowania urządzeń w urzędzie pocztowym co do zaległości zawsze jest mozliwośc pisania do KRRiTV w sprawie umorzenia zaległosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie jesteście precyzyjni.TVP nie sprzedaje archiwów(czyli przestaje mieć prawa do odpowiednich programów itp.),tylko je wypożycza(udziela sublicencji) za pewną opłatą. I ja nie widzę w tym nic złego,przecież stacje komercyjne od wielu lat domagały się dostępu do zbiorów archiwalnych TVP i są gotowe za nie zapłacić,to juz ich sprawa. A TVP będzie mogła emitować te programy w przyszłości,tylko nie w okresie,na który udzieliła sublicencji. Zresztą ile razy można oglądać Czterech Pancernych czy stawkę większą niż życie.Więc lepiej by te archiwa pracowały na siebie niż leżały zakurzone na półce i przynosiły koszty magazynowania. To jest dobry krok w efektywności wykorzystywania potencjału TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby oglądać polskie filmy ,seriale,programy z minionych lat trzeba korzystać z programów prywatnych nadawców .Weźmy taki przykład "Kino Polska" na produkcjach TVP zbudowała silą pozycję ,tak silną ,że spółka jest notowana na GPW .TVP woli płacić drogie licencje za mało ciekawe filmy ,programy tylko po to,żeby w ogóle wypełnić czymś antenę .Traktowanie abonamentu jako podatku jest niezbyt fortunne - w Polsce już chyba wszystko zostało opodatkowane

Bzdura zbudowała ją głównie na filmach z lat 20 i 30 kiedy nie było TVP. Kupiła te filmy z filmoteki narodowej i to te filmy których "misyjna" nie chciała nadawać. Zapłacili za te filmy normalną rynkową cenę wiec nie dzięki TVP { bo reżymowa nie miała nic wspólnego z ani z jej powstanie ani rozwojem} tylko sama zbudowała swoją potęgę. To że obecnie nowy czeski właściciel nadaje serialiki rodem z TVP to już inna sprawa. Za panowania Molewskiego było inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek89 - Mam dla Ciebie smutną wiadomość masz problemy z logicznym myśleniem .Napisałam że KP zbudowała silną pozycją NA produkcjach TVP ,a nie DZIĘKI TVP.Po drugie przykład dotyczył "Kino Polska" a nie TVP.Po trzecie w dobrym zwyczaju jest nie cytowanie całej wypowiedzi autora,zwłaszcza jeżeli wypowiedź jest długa - pewne zasady netykiety obowiązują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ciekawostka w temacie sprzętu który nie jest tv.Znalazłem coś idealnego do podłączenia do tego monitora - IPAX IP-T401. Wg. ustaw to też nie jest coś jak tv, zupełnie jak magnetowid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ghost13,5, pozwól że ponownie ostudzę Twój zapał. :)

 

Po pierwsze, definicję pojęcia "odbiornik telewizyjny", czy "odbiornik radiowy" można zmieniać, i to wcale niekoniecznie w drodze poprawek do ustawy, tylko zwykłego ministerialnego rozporządzenia, które może pojawić się choćby jutro, więc jakieś kombinacje są zupełnie niepotrzebne, bo tylko się wykosztujesz, a efekt będzie mniej, niż żaden.

 

A po drugie, to dopóki nie są wypracowane jakieś mechanizmy kontrolne dla fizycznego sprawdzania w lokalach użytkowników, co jest, a co nie jest rzeczonym odbiornikiem, to możesz sobie spać spokojnie.

 

Na dziś dzień, jedyne ruchy, jakie w tej sprawie wykonała KRRiT, to umowa z Pocztą Polską na windykację 1500 konkretnych zaległości płatniczych, ale dotyczy to jedynie zarejestrowanych odbiorników, za które nie były uiszczane opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcecie płacić abonamentu wyrejestrujcie odbiorniki to proste. Ostatnio spotkałem faceta,który nie ogląda tv przez 20 lat:załatwił wszystko urzędowowo,tv wywalił i ma się bardzo dobrze. Dobrze,że KRRIT w końcu podejmuje kroki ,które powinna zrobić już dawno. Nie płacisz,trafiasz na listę dlużników. Abonament to taki podatek jak każdy inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek89 - Mam dla Ciebie smutną wiadomość masz problemy z logicznym myśleniem .Napisałam że KP zbudowała silną pozycją NA produkcjach TVP ,a nie DZIĘKI TVP.Po drugie przykład dotyczył "Kino Polska" a nie TVP.Po trzecie w dobrym zwyczaju jest nie cytowanie całej wypowiedzi autora,zwłaszcza jeżeli wypowiedź jest długa - pewne zasady netykiety obowiązują.

 

To ty masz za to kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. Napisałem "Kupiła te filmy z filmoteki narodowej i to te filmy których "misyjna" nie chciała nadawać. " Chodzi o filmy z lat 30 i 20 {z których zasłynęło Kino Polska} więc nie na produkcjach TVP bo reżymowa wtedy nie istniała{ w momencie ich produkcji nie istniała}, { są to filmy przedwojennych prywatnych producentów do 1999 r. emitowanych w paśmie " W starym Kinie " w TVP ale reżymowa nigdy nie była właścicielem tych filmów tylko wypożyczała je jak Kino Polska z Filmoteki Narodowej.Nie są wiec to jak twierdzisz "produkcje TVP".} Zawsze cytuje tylko fragment na który odpowiadam a nie całą wypowiedź. Ktoś ma kłopoty z rozumowaniem ale gwarantuje że to nie ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech sobie obetną pensje i zajmią czym ma się tvp zająść a nie puszczać w kółko bzdety które nikt nie ogląda i nie ma zamiaru za coś płacić, już powiedziałem niech sobie biorą opłatę ( a biorą ) od platform a nie próbuja podwójnego Haraczu.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ghost13,5, pozwól że ponownie ostudzę Twój zapał. :)

 

Po pierwsze, definicję pojęcia "odbiornik telewizyjny", czy "odbiornik radiowy" można zmieniać, i to wcale niekoniecznie w drodze poprawek do ustawy, tylko zwykłego ministerialnego rozporządzenia, które może pojawić się choćby jutro, więc jakieś kombinacje są zupełnie niepotrzebne, bo tylko się wykosztujesz, a efekt będzie mniej, niż żaden.

 

A po drugie, to dopóki nie są wypracowane jakieś mechanizmy kontrolne dla fizycznego sprawdzania w lokalach użytkowników, co jest, a co nie jest rzeczonym odbiornikiem, to możesz sobie spać spokojnie.

 

No, na razie jest tak jak jest więc mistral i ipax z dvd są jak magnetowid.Jakbym to kupił to nie będę sprawdzał co miesiąc co zmienili.Poza tym jeśli radykalnie zmienią to pewnie można to sprzedać i kupić coś zupełnie bezproblemowego(dopiero wtedy :lol2: ).

Śpię spokojnie bo jak na razie nie chcę mieć państwowo wymyślonych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, jestem nowy i nie za bardzo znam się na tym dvb-t.mam stary telewizor phillipsa ktory posiada tylko wejscie antenowe i scart.narazie nie planuje zmiany telewizora dlatego chce sobie kupic tuner lub cos abym mogl odbierac telewizje naziemna.spodobała mi sie wiwa hd-50.i czy jak kupie ten tuner to bede mogl odbierac telewizje na starej antenie?mieszkam w zasiegu 2 multipleksu.daloby sie odbierac ta telewizje analogowa i cyfrowa naraz?i jeszcze:nie mialem nigdy zarejestrowanego telewizora, tak wiec czy jak zaczne odbierac cyfrowa telewizje to beda mogli mnie namierzyc?z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

... czy jak zaczne odbierac cyfrowa telewizje to beda mogli mnie namierzyc?z gory dzieki za pomoc.

 

Namierzanie włączonych odbiorników telewizyjnych jest absolutnie możliwe i praktykowane, np. w Zjednoczonym Królestwie, ale u nas tymczasem nie istnieją żadne regulacje prawne, które zezwalałyby na taki proceder.

 

Z punktu widzenia prawa, nie istnieją również możliwości fizycznego lustrowania lokali mieszkalnych przez np. Pocztę Polską, a rzeczona instytucja ogranicza się jedynie do windykowania na zlecenie konkretnych należności, za zarejestrowane odbiorniki RTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał Johan 1 to prawda,ale nie tylko w Anglii tak namierzają w Danii również, zresztą tam jest najbardziej surowe prawo odnośnie abonamentu .W Polsce nikt nie będzie namierzał w ten sposób więc akurat w tej kwestii można być spokojnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...