Skocz do zawartości
  • 0

Antena na dachu


Mc.Art
 Udostępnij

Pytanie

Witajcie,

w naszym pięknym kraju władza może więcej, to wiemy, więc wielce się nie zdziwiłem gdy podczas remontu elewacji po prostu zdjęto mi instalację antenową i wyniesiono na strych, po co mi w ogóle coś mówić. Antena musi być na dachu, nie wiem czy się z nimi kłócić o środki na montaż czy to marnowanie czasu.

 

Mniejsza z tym, skoro już mi ją zdjęli to i tak muszę zamontować na dachu i tu pytanie gdyż zawsze chciałem mieć odbiór i Astry i HB a mam antenę 70cm i dwa konwertery ale może zmienić sprzęt? Może kupić jakąś inną antenę? Miejsce instalacji okolice Katowic. Ciekawe czy można w ogóle montować na kominie, na sąsiednich budynkach widzę że mają. Dziwi mnie natomiast że idące z tych anten kable wchodzą do otworu kominowego, jest w kominie jakaś specjalna luka na kable? Właściwie którędy się puszcza kable? Jakby ktoś chciał z pobliża zgarnąć drobne za montaż to proszę o email. Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ciekawa sprawa ze zdjęciem tej anteny.

Ja mam kabel sat w peszlu od anteny puszczony przewodem kominowym dłuższy czas.Jak wiadomo przeglądy kominowe są co roku robione i jakoś nikt się nie czepia.

Co do anteny to nie wiem w jakim stanie ją masz?

Mimo,że anteny nie są drogie to może warto kupić nową 80cm albo 90cm (takie są najbardziej popularne na HB i Astre)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli jednak przez komin hmm, pomyślę nad tym, myslałem że te kable lecą przez wentylacyjny. Moja antena jest w porządku, jest już stara gdyż jest na niej napis Skynet czy Skysat coś w ten deseń mimo to śladów korozji nie widać, kupowałem ją od osoby prywatnej. Czy jej rozmiar wystarczy czy raczej coś większego wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powinno starczyć ale większa jest wskazana. Lepsze jest wrogiem dobrego. Szczególnie, jeśli pragniemy odbierać w układzie "zeza" z Astry i HB. No i dodatkowo..idzie zima, po co biegać na dach co chwila i odśnieżać czaszę ;-) Większej czaszy, jak moja, pewna ilość śniegu na niej zalegająca nie przeszkadza tak, jak mniejszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ciekawe czy można w ogóle montować na kominie, na sąsiednich budynkach widzę że mają

.

Wszystko zależy od właściciela / zarządcy / administracji danego budynku, który może zakazać montażu anten na kominach żeby ich nie uszkodzić. Spotkałem się nie raz z takimi właśnie zakazami, zwłaszcza w takiej pewnej wspólnocie gdzie mieszkańcy budynku musieli polikwidować na dachach i elewacjach swoje anteny przez grupę sąsiadów trzymających władzę. Obecnie mieszkańcy zmuszeni są do korzystania z usług UPC i Orange, odbiór DVB-T na pokojowych antenach nie jest możliwy, tylko jeden mieszkaniec ma satkę, ponieważ ma zamontowaną antenę do barierki, ot takie właśnie prawo jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,

w świetle ostatnio obowiązujących przepisów komin nie może być elementem nośnym dla anten.Stosownym do tego miejscem jest więźba dachowa,lub płyta nośna dachu.Całość obwarowana jest odpowiednimi przepisami,zaś projekt i obliczenia wytzymałościowe musi sporządzić i podpisać uprawniony projektant.Oddzielnym tematem jest instalacja odgromowa,ma również spełniać wymagania określone w odrębnych przepisach.Do prowadzenia kabli stosuje się przepusty dachowe i specjalne szachty instalacyjne.Wszelkie dotychczasowe fuszery będą,jako zagrażające bezpieczeństwu sukcesywnie usuwane.

Na razie niektóre spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,aby "uciec " od kominów montują na dachach stelaże dla anten indywidualnych,jednak te rzadko,lub wcale widziały projektanta,czy też ekipę montującą piorunochrony.

Na szczęście istnieją również przepisy,które nakładają na administratora budynku obowiązek montażu zgodnej z przepisami anteny odboru zbiorowego,lub udostępnienie dachu do montażu anteny indywidualnej,na podstawie projektu /j.wyż/.

Nowo powstające budynki powinny mieć przewidzianą instalację odboru zbiorowego już na etapie projektu.

Nie istnieje natomiast żaden przepis zmuszający członków spółdzielni lub wspólnoty do korzystania z TV kablowych,choć słyszałem o próbach wywierania takiej presji na mieszkańców.Prawo jest więc niezłe,należy je tylko twardo egzekwować.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...