Skocz do zawartości

Ochrona odgromowa anten SAT


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :smile:

Chciałem Was prosić o podzielenie się informacjami dotyczącymi ochrony odgromowej/przepięciowej w Waszych instalacjach.

Jakie posiadacie zabezpieczenia i indywidualne rozwiązania. Jakie mieliście rodzaje uszkodzeń sprzętu wywołane wyładowaniami atmosferycznymi.

Myślę że temat ten może się okazać bardzo ciekawy i "pro edukacyjny" :wink:

 

Na początek polecę lekturę książki: Andrzeja Sowy - "Ochrona odgromowa" (rozdział - Ochrona odgromowa anten na dachach obiektów budowlanych) oraz stronę www autora http://www.ochrona.net.pl/

 

ochrona.gif

źródło: http://informator.dipol.com.pl/informator_tv-sat_cctv_wlan_inf_dipo_2011_23.htm

 

Trochę starszych norm:

PN-IEC 61024-1-1:2001 - Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.

PN-IEC 61024-1:2001 - Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne. Wybór poziomów ochrony dla urządzeń piorunochronnych.

PN-IEC 61024-1-2:2002 - Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.Projektowanie, montaż, konserwacja urządzeń piorunochronnych.

PN-IEC 61312-2:2003 - Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym.

PN-EN 50164-1:2002 - Elementy urządzenia piorunochronnego. Wymagania stawiane elementom połączeniowym.

PN-EN 50164-2:2003 - Elementy urządzenia piorunochronnego. Wymagania dotyczące przewodów i uziomów.

BN-76/9371-03 - Uziemienia urządzeń telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej

BN-76/9371-03/01 - Uziemienia w obiektach radiowych i telewizyjnych nadawczych, odbiorczych, nadawczo-odbiorczych i studyjnych

 

Pozdrawiam :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak że antena jest sama na dachu, a za piorunochron robi antena sąsiada bo jest wyżej.. Prawdziwego piorunochronu w okolicy 40m nie ma.

A na poważnie: myślę nad czymś.. i tak mi zeszło już rok - do tej pory miałem szczęście.

 

Tak w ramach wstępu: najlepszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest odłączanie sprzętu razem z okablowaniem przy burzach.

Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą się okazać niewystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dekoder powinien być odłączony od sieci i instalacji antenowej.

Czasami spotykam się z praktyką odłączania fidera od dekodera a pozostawienia kabla zasilającego w kontakcie czy rozgałęźniku sieciowym wyłączonym z pod napięcia sieciowego poprzez przełącznik kołyskowy lub typu isostat czy każdy inny. Niestety to nic nie da w przypadku bliskiego wyładowania piorunowego. Wyłącznik nie jest żadną przeszkodą dla prądu piorunowego i urządzenia najczęściej ulegają uszkodzeniu. Najpewniejsza metoda to wyciągnięcie wtyczki zasilającej z gniazdka. Jeżeli mamy więcej urządzeń to wystarczy wyjąć wtyk przedłużacza :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja uważam, że nawet wyciągnięcie wtyczki z gniazdka może nie uchronić sprzętu podczas bardzo bliskiego uderzenia. Pamiętajmy o polu magnetyczny i indukcji napięcia w długich przewodach a wtedy może uszkodzić sprzęt.

Mi uszkodziło układ w antenie co prawda od zwykłej anteny nie satelitarnej, a wszystko było odłączone i podczas uderzenia po drugiej stronie ulicy.

Anteny zwykłe umieszczone mam pod dachem więc im raczej bezpośrednie uderzenie nie grozi, a satelitarne nie są w najwyższym położeniu. Obok nich wyższy komin. W bok od nich linia napowietrzna NN a w samym szczycie początek piorurochronu.

Myślę, że jak jest możliwość nie ma co wchodzić z anteną jak najwyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antenę SAT mam zamontowaną 5 lat temu (zamontowana nisko za kominem) i oglądam programy z satelity jak jest sygnał nawet w czasie burzy ,

antena ma plastikowy wysięgnik i mocowanie kowertera więc jeśli przewody zaizolowane w miejscu złącza specjalną taśmą to raczej przebicia prądowego nie będzie ,

jak na razie nie miałem z instalacją SAT problemów a oglądam dużo z tunera SAT i burza mi niestraszna ,

antenę TV na wysokim maszcie kilkakrotnie trafił piorun spaliło 2 TV ale rodzice nie odłączają kabla antenowego i zasilacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...