Skocz do zawartości
  • 0

Tele5 i EduSat


lukaszg
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

sprzęt:

- dekoder "n"ki (nie recorder)

- antena triax 78

- konwerter monoblok (jakiś model Golden Interstar)

 

dekoder pokazuje takie parametry sygnału (wszędzie podaję parametr "jakość"):

HB: 90-94%

Astra: 65-70%

Dla Astry na kanałach TravelChannel i AstraHdPromo jakość też jest na 90% więc pewnie dekoder mierzy inny transponder.

 

Ale do rzeczy:

wszystkie programy z pakietu "n" działają (włącznie z tymi HD), TVN HD (podobno słaby) ma jakość 90%.

Od kilku dni zauważyłem problem z odbiorem Tele5 oraz EduSat - pojawiają się kwadraty na obrazie - jakby sygnał był słabszy - i rzeczywiście dla tych transponderów jakość jest na poziomie 50-60%. Wcześniej oglądałem jakiś program na EduSat, przy podobnej pogodzie i nie było problemów. Co może być tego przyczyną? Nie zmieniałem ustawień anteny ani dekodera, antenę ustawiłem sam kierując się jakością z głównego miernika na dekoderze.

Dodatkowo kilka programów FTA (jakieś włoskie, czy słoweńskie) nie dekoduje się wcale - długo czarny ekran po czym komunikat "sprawdź ustawienia anteny". Na co powinienem skierować antenę, żeby wszystkie kanały były dobrze odbierane? Czy jest to możliwe, żeby była aż taka różnica w jakości między poszczególnymi transponderami? Co mogłem zrobić źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Sprawa jest raczej prosta, nie są to zakłócenia spowodowane złym ustawieniem anteny... tak te programy są nadawane.

Te oba kanały o których piszesz odbierasz pewnie z transpondera 12.558V i tam są takie zakłócenia w przekazie.

 

Nie wiem jak z "n" wygląda sprawa programowania tunera... ale z transpondera 10.796V mozna oglądać bez zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

N-ka sama aktualizuje listę kanałów, samemu nic nie można zrobić (z wyjątkiem opcji Aktualizacja Dekodera w menu), ale jeśli nie ma nowszej listy, to nic się nie zmieni. Jeśli kanały zostaną wyłączone ze starej częstotliwości (wliczając Polonię 1, której nie wymieniliście), a N-ka tego nie poprawi na czas, to nie będzie odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie chcę otwierać nowego tematu a sprawa dotyczy własciwie tego samego co wcześniej. Mam problem, tym razem z różnymi kanałami i trochę z własnej winy. Instalacja u mnie wygląda tak:

 

Monoblock <> 10m kabla <> przejściówka okienna <> 10m kabla <> złączka* <> 2 m kabla <> dekoder

 

* złączka służaca do przykręcenia dwóch e"f" z dwóch stron

 

Wiem, że nie jest to ptymalne rozwiązanie ale na takiej instalacji miałem jakość 90-94%. Wczoraj zmieniałem coś przy dekoderze nieopatrznie szarpnąłem za kabel od anteny, możliwe, że w okolicy złączki coś się popsuło bo:

 

- początkowo miałem jakość sygnału 60% (możliwe, że to wina wczorajszej pogody? nie padało jakoś strasznie), dzisiaj jest tak jak było wcześniej.

- początkowo kilka kanałów mi nie odbierało, m.in. tvn meteo, disney, jakiś jeszcze z bajkami, BiznesTV, kilka programów z Astry (np. tv trwam ale HD są)

- dzisiaj rano poruszałem trochę kablem (niestety przed włączeniem dekodera), jakość i część kanałów wróciła, nadal nie mam jakiegoś programu z bajkami, Travel Channel z Astry.

 

(kiedy piszę, że nie mam programu mam na myśli komunikat z dekodera: "Brak sygnału, Sprawdź ustawienia...")

 

Pytanie:

Czy poluzowany kabel może mieć wpływ na jakość taki, że niektóre programu nie działają wogóle (brak sygnału) a na większości jest sygnał ponad 90% (wszystkie HD są OK)? Kabel i tak chciałbym wymienić, żeby pozbyć się przejściówek. Boję się, że coś w dekoderze lub konwerterze mogło się popsuć i nieszczęśliwie zbiegło się to z moim szarpnięciem kabelkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Wiem, że nie jest to ptymalne rozwiązanie ale na takiej instalacji miałem jakość 90-94%. Wczoraj zmieniałem coś przy dekoderze nieopatrznie szarpnąłem za kabel od anteny, możliwe, że w okolicy złączki coś się popsuło
Proponuję podłączyć tuner do anteny bez tej przejściówki okiennej. Podejrzewam, że trzeba będzie trochę zrobić małe zamieszanie w domu, no ale cóż, chociaż może uda się wykryć przyczynę. Kolejnym krokiem byłoby ponownie zarobienie wszystkich wtyczek "F". Aha, poskręcaj kabel w dłoni jednocześnie przyglądając się paskowi sygnału w tunerze, sygnał nie powinien się zmieniać. Czy szarpnięcie kablem mogło spowodować przesunięcie się anteny satelitarnej? To również weź pod uwagę w poszukiwaniach przyczyny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kabel i tak zamierzałem wymienić a moment kiedy muszę odsunąć szafę żeby dostać się do złączki jest całkiem niezły na gruntowną wymianę :) Szarpnięcie kablem na pewno nie odwróciło satelity (popatrz na odległości, 20 metrów kabla, z przejściówką okienną po drodze, nie ma szans :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nowe informacje z placu boju.

 

Po zmianie kabla na jeden odcinek, usunięciu wszelkich przelotek sygnał się nie zmienił. Początkowo brakowało kilku kanałów (z pakietu bajkowego eNki, kilku FTA z HotBirda i kilku FTA z Astry). Stwierdziłem, że przez weekend daję sobie spokój i nie bawię się anteną. Obserwowałem tylko wskaźniki jakości sygnału (te się nie zmieniły) oraz odbierane programy. Najpierw wróciły kanały "bajkowe", później FTA z HotBirda a wczoraj nawet TravelChannel z Astry. Przyznam, że zupełnie tego nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...