Skocz do zawartości

Platforma satelitarna TVP - nowości


felik3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wg. mnie platforma TVP jest bardzo szkodliwa dla wprowadzania naziemnej telewizji cyfrowej i nawet jestem jej przeciw.

Platforma satelitarna może być, ale niech będzie kierowana do tych regionów gdzie pokrycie sygnałem naziemnym jest bardzo trudne (np. podkarpacie), lub dla nadawania programów HD, które mają szansę wejść dopiero przy DVB-T2. (to tak jak przy platformach typu TNTSat, TiVu czy CSLink/Skylink)

Odwołujesz się na podobnego typu platformy w Europie.

Z Twojego postu można odnieść wrażenie, że kraje te tak jak my teraz albo całkiem niedawno uruchomiły swoje bezpłatne platformy, ale błąd, te projekty istnieją tam już od ponad 10 lat.

Tam o ich negatywnym wpływie na rozwój DVB-T nikt nie słyszał, ba a nawet nie pomyślał.

W żaden sposób to tam ani nie opóźniło ani nie zablokowało wprowadzanie cyfrowej telewizji naziemnej.

Na dodatek w krajach ościennych, w których działają podobne platformy już nawet nie zaczynają tak jak my z DVB-T, ale już kończą wyłączanie nadajników analogowych.

Jak już musisz to przyczyn opóźnienia doszukuj się w lobby platform cyfrowych, które jak mogły próbowały i dalej próbują zwolnić i ograniczyć zasięg DVD-T.

Te nowe drogie technologie również były pretekstem do opóźnień.

Co stało na przeszkodzie np. bogatym Niemcom wprowadzić już z marszu MPEG4 lub DVBT2 ?

To u nas musiano coś wymyślić, znaleźć jakiś powód do odłożenia wdrażania DVB-T.

U nas na dodatek montują się do tego partie polityczne, czego skutkiem faktycznie może dojść do sytuacji, w której przed dokończeniem cyfryzacji kraju cały ten system będzie równie przestarzały jakim jest teraz telewizja analogowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Nie jasno się wyraziłem.

 

Jestem jak najbardziej za tworzeniem darmowych platform satelitarnych, tylko, że u nas jest nieco inna sytuacja. Promuje się telewizję satelitarną zapominając o DVB-T. Szczególnie mnie martwi ta wiadomość, a najbardziej przedostatnie dwa zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze

kolego gdy uruchomią naziemną DVB-T przekaźniki nadal będą zasilane w sygnał za pomocą światłowodów i radiolinii ( przynajmniej te główne jak TVP 1i2, INFO )

Jeśli DVB-T nie zostanie wyparte przez telewizję satelitarną.

 

Po drugie

TV sat aż tak bardzo nie jest podatna na awarię jak sądzisz - najczęstrzym problemem jest potężna chmura burzowa, ale to trwa najwyżej kilkanaście minut i to działa w obie strony bo czasami nie można wysłać sygnału do satelity.

Ale jeśli nadejdzie to i tak wszyscy odbierający program satelitarnie, stracą do niego dostęp. Poza tym wyobraź sobie, że miała by nas zakłócać np. taka Białoruś.

 

Po trzecie

wiązka będzie/jest kierowana na TYLKO terytorium polski więc podkarpacie tak jak i inni będą mogli odbierać bez problemów ( mam rodzinę w górach więc wiem jak wygląda tam odbiór naziemny :shock: )

Ja napisałem o podkarpaciu jako rejonie o słabym odbiorze naziemnym.

 

PR Dla Zagranicy

Wiązka nie jest aż tak wąska, aby ograniczała się do terytorium kraju, pokrywa również sporą część Niemiec, Austrii, Białorusi, Ukrainy i Łotwy, oraz Czechy, Słowację i Litwę (Polacy na Litwie się ucieszą :D ). Poza tym ten program jest dostępny również z Hotbirda, który pokrywa całą Europę oraz kawałek Afryki i Bliskiego Wschodu. Nadawanie programu z Astry bardziej pełni rolę dosyłu.

 

Poprawna nazwa stacji "Obrady Parlamentu" to Radio Parlament.

Wiązka nie jest aż tak wąska, aby ograniczała się do terytorium kraju, pokrywa również sporą część Niemiec, Austrii, Białorusi, Ukrainy i Łotwy, oraz Czechy, Słowację i Litwę (Polacy na Litwie się ucieszą :D ). Poza tym ten program jest dostępny również z Hotbirda, który pokrywa całą Europę oraz kawałek Afryki i Bliskiego Wschodu. Nadawanie programu z Astry bardziej pełni rolę dosyłu.

 

Możesz to czyms udokumentować choćby mapką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pepe500 - czerwonym kolorem mogą się posługiwać tylko moderatorzy.

 

Oto mapka prezentująca dwie wiązki spot-beam. Jedną na naszą część Europy, drugą na półwysep Iberyjski.

 

1Kbeams.jpg

 

Na pewno nie odzwierciedla rzeczywistości, bowiem obecna wiązka jest zawężona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ pepe500 napisal :nie rozumiem tylko po co te ograniczenia dla polakow za granicami PL przeciez brytyjczk czy portugalczyk czy inny napewno nie bedzie tego oglądac.

Fakt nie wiem czy dobrze przekalkulowano koszt tego spot beama ... Zadna europejska platforma nie zdecydowala sie na to rozwiazanie , co do praw autorskich ma to sens w transmisjach sportowych , natomiast co do filmow to kto bedzie w Europie ogladal ruchome obrazy bez glosu ( nie liczac polonii) ???!!! :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt TVP na pewno nie opóźni wprowadzania telewizji naziemnej a wręcz jej pomoże.

Zniknie następna, kolejna bariera, bezpłatny dostęp do podstawowych programów dla każdego.

Platformy cyfrowe przestają powoli mieć, o co walczyć. Pozostał problem drogiego sprzętu.

Komuś przeszkadzały tunery za 10 euro, zwłaszcza jak można certyfikować takie po 250. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem pytanie do eksperta na stronie platformy TVP. Oto jego treść i błyskawiczna odpowiedź!

Kiedy pozostałe kanały TVP, tj. TVP1, TVP2, TVP Sport, TVP Polonia i TVP Historia przejdą na nadawanie niektórych pozycji w 16/9, zamiast w letterboxie?
Witam,

 

W przeciągu kilku miesięcy planujemy rozpoczęcie emisji w formacie anamorficznym w przypadku materiałów 16:9 także na pozostałych antenach, oprócz TVP Kultura.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a czy możecie się podzielić subiektywnym wyrażeniem z jakości obrazu na odkodowanych kanałach TVP?

Wielu forumowiczów narzekało na retransmisje TVP1 i 2, teraz macie okazje sprawdzić źródło.

Czy rzeczywiście jest takie rewelacyjne, a retransmisja na HB zdecydowanie pogarsza jakość obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Peter Parker
Wysłałem pytanie do eksperta na stronie platformy TVP. Oto jego treść i błyskawiczna odpowiedź!
Kiedy pozostałe kanały TVP, tj. TVP1, TVP2, TVP Sport, TVP Polonia i TVP Historia przejdą na nadawanie niektórych pozycji w 16/9, zamiast w letterboxie?
Witam,

 

W przeciągu kilku miesięcy planujemy rozpoczęcie emisji w formacie anamorficznym w przypadku materiałów 16:9 także na pozostałych antenach, oprócz TVP Kultura.

 

Pozdrawiam,

Oby te "kilka" miesięcy nie było liczbą 8-9 :roll: No i jak będą tak duże logo dawać:

015150186976f4e5m.jpg

...to chyba trzeba będzie się zgłosić do Janusza Weissa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie logo na TVP Historia przy 16/9 będzie ogromniaste! :lol: Próbkę tego mamy już na TVP Kultura, gdzie logo nie jest proporcjonalnie pomniejszone. Podoba mi się natomiast logo TVP HD - nie dość, że przezroczyste, to dodatkowo z lekkim cieniem/poświatą, by było widoczne również na jasnym tle. Nie to co na TVP1/2, z czarnymi nieregularnymi krawędziami. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Peter Parker
Co mam zrobić aby odbierać TVP Sport na dekoderze Cyfrowego Polsatu (zwykły Samsung), prosiłbym o dokładne wytlumaczenie krok po kroku. Bardzo mi na tym zależy

Włączasz pakiet Sport lub Relax Mix i masz TVP Sport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomość od TVP:

 

Witaj,

 

Przewidujemy, że nie później niż do końca roku 2010 emisje w standardzie DVB-S i MPEG-2 zostaną wyłączone.

 

Pozdrawiam

Daniel Marchewka

Może wtedy przeniosą TVP Polonia czy PR Dla Zagranicy na drugi transponder, gdzie już nie będzie spot beamu. TV Puls też teraz niepotrzebnie nadaje tylko na terytorium Polski, skoro na Hot Birdzie są dostępni w całej Europie. TVP Parlament również nie ma sensu nadawać w wiązce kierunkowej. Jak widać, obecnie rozwój platformy TVP blokują emisje w MPEG-2. Pewnie i tak pojawią się tam niedługo kanały w MPEG-4, ale ciągle w DVB-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja próbuje próbuje i nie mogę ustawić by działało na Humaxie HDCI 2000. czy w ogóle ktoś na nim ma te kanały?

 

 

Tak, u mnie na HDCI 2200 odbierają jak trzeba. Wyszukaj ponownie kanały, wpisz z palca: częstotliwość 10 862 MHz, H, sr 22000 , FEC 5/6, DVB-S2/8PSK

 

Nie mam tylko EPG, nie wiem dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...