Skocz do zawartości

Vochomurka

Użytkownik
  • Postów

    217
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Vochomurka

  1. 21 minut temu, Pawel napisał:

    Nie ma jakiejś opcji resetu do ustawień fabrycznych w tym dekoderze ?

    Oczywiście, że jest. Trzeba tak zrobić, jak radzi kolega i wtedy w dekoder przechodzi w tryb pierwszego uruchomienia, podaje się język, godzinę, satelity itp. , a następnie sam ściągnie aktualną listę od operatora (ta główna, której nie można edytować), na bazie której można potem tworzyć własne listy. Menu -> Ustawienia -> Ustawienia fabryczne. Kod domyślny 0000.

  2. Nie, to jest dekoder z czytnikiem, w którym karta Cameleon pracuje w natywnym systemie Nagravision, bez tunelowania SECA. Splitter sobie z tym nie poradzi.

    • Popieram 1
  3. Telewizor mam całkiem sensowny, dekoder Horizon od UPC i obraz na Eleven HD jest znacząco gorszy niż na Canal+ HD. To nie ulega żadnej wątpliwości :)

    Twarde dane z mojego dekodera satelitarnego VU+:

     

    - Ekstraklasa - Canal+ Sport - przepływność średnia 12 Mb/s, w porywach dochodzi do 16 Mb/s

    - Ekstraklasa Eurosport2 - przepływność średnia 5 Mb/s, w porywach dochodzi do 8 Mb/s (było lepiej, jak ESP2 był z tp. od nc+, Polsat zmniejszył przepływność prawie dwukrotnie)

    - Eleven - mecze LIVE - przepływność średnia 8 Mb/s, w porywach dochodzi do 10 Mb/s.

     

    Na moim telewizorze różnica w jakości na korzyść C+ jest wyraźnie odczuwalna, co wynika z w/w liczb. Co ciekawe, liga angielska na C+ Sport zawsze jest nadawana w gorszej jakości, niż Ekstraklasa, bitrate jest niższy o jakieś 2-3 Mb/s. Być może sygnał o takiej jakości dochodzi do Polski i dlatego nie ma sensu puszczać go w wyższej jakości, zajmując niepotrzebnie pojemność transpondera. Może dlatego Eleveny nie dorównują jakości C+, bo dostają sygnał z gorszą przepływnością? Tak sobie gdybam, ale faktem jest, że na tym samym kanale różne ligi są nadawane z różną jakością.

     

    Tak to wyglądało w ostatni weekend. Dane są mocno orientacyjne, bo bitrate zmienia się dynamicznie, ale jednak liczby nie kłamią, C+ deklasuje konkurencję jakością przekazu. A co z tym dalej robią kablówki, to już ich sprawa, być może tam nie ma aż takich różnic, o przepływności decyduje operator.

  4. Gratki. Chciałoby się napisać o Was "jest power", ale w tym kontekście brzmi to nieco dwuznacznie. Ale że Eska tak zdołowała, drugie miejsce od końca? Taka marka, na rynku od ponad 20 lat? Jednak rozmiar ma znaczenie, rozmiar dystrybucji :).

  5. Tak jak kolega mówi, trzeba ustawić własną listę przyciskiem opcje (wygląda jak logo Nike), a następnie wyłączyć i włączyć dekoder, od tej pory domyślnie będzie sie włączął z własną listą użytkownika. Działa to dobrze do momentu automatycznej aktualizacji listy kanałów narzucanej przez nC+, po aktualizacji listy znów domyślnie będzie lista nC+ i całą operację trzeba powtarzać.

  6. Polsat opublikował wyniki TVN i TVP to ja opublikuję sylwestrowe wyniki stacji muzycznych, co ciekawe i na szczęście dyrektor czasami się myli - prognozowane ZERO się nie przytrafiło, w najlepszym momencie sylwestrowy wieczór ze STARS.TV spędzało prawie 73000 widzów :)

     

     

    Na moje oko to w najlepszym momencie pękła stówka i ponad 100 tysięcy widzów oglądało Stars.tv w Sylwestra :).

     

    Gratuluję wyniku :).

  7. Stars TV jest chyba pierwszym, polskim kanałem MPEG4 FTA

     

    A jednak to ESKA TV była pierwszym kanałem MPEG4 FTA - przez niecały rok była tak nadawana, potem zmieniono transponder na DVB-S. Faktycznie wybór DVB-S2 niesie za sobą konsekwencje w postaci wykluczenia pewnej grupy odbiorców, jednak w perspektywie najbliższych miesięcy zapewne nastąpi szybka wymiana dekoderów SD na HD. Docenić należy za to, że dzięki wykorzystaniu DVB-S2 uzyskano bardzo ładny bitrate, dzięki czemu nawet przy dynamicznych scena w teledyskach nie ma pikselozy - porównajcie to sobie np z RBL.

     

    Porównanie zasięgowe z Polo TV nie jest do końca trafione. To jest kanał dla masowego odbiorcy, natomiast Stars.tv jest pozycjonowany dla grupy trzydziesto, czterdziestolatków, którym serce żywiej zabije przy melodiach z lat 80-tych, gdy powracają wspomnienia z lat szkolnych. Marketingowo ta grupa jest dość atrakcyjna, ale trudniej do niej dotrzeć, niż do przeciętnego wielbiciela Polo czy "hiciorów na czasie", więc żeby przełożyć to na sukces biznesowy, trzeba jednak zapewnić większą dostępność kanału.

  8. Mam pełny pakiet Cyfry i Smart HD w module (produkcji Technisata) i żadnego zamulania nie stwierdzam. Soft najnowszy, po aktualizacji przywróciłem ustawienia fabryczne. Na Nick HD tuner się nie wiesza. Być może wpływ na to mają jakieś dodatkowe czynniki - ja odbieram tylko z Hotbirda, skasowałem w ustawieniach satelit Astrę, może układ list kanałów itd. Faktycznie trzeba potestować i zgłosić ew. uwagi producentowi, który choć nierychliwy, ale aktualizacje wypuszcza.

  9. Był ten temat już tutaj poruszany. W tym tunerze czytnik obsługuje systemy kodowania CONAX oraz Nagravision (dla kart C+), większość spliterów tego nie obsłuży. Teoretycznie producent, firma PYCH, wypuścił aktualizację, która ma obsługiwać Nagrę, ale nie za bardzo to działa. Mr Orbita to testował osobiście, więc może więcej powiedzieć.

     

    Pozdr.

     

    Po pół roku użytkowania Digyboxxa kilka "patentów i tricków".

     

    1) Sieć LAN

    Warto podłączyć Technisata do sieci domowej, poprzez router lub bezpośrednio do gniazdka LAN komputer. Da to nam następujące możliwości:

    -Dostęp do mutlimediów na wszystkich komputerach w sieci domowej. Po podłączeniu sieci oraz odpowiednim ustawieniu w menu tunera możemy na nim oglądać zdjęcia, odtwarzać mp3 lub oglądać filmy: tu niestety wybór formatów jest dość ograniczony: możemy odtworzyć pliki ts, mpg lub vob. Niestety nie da rady obejrzeć avików czy mkv - to potrafią lepsze modele Technisata, jak Digit ISIO, ale i cena jest wtedy wielokrotnością ceny Digyboxxa. Dodam, że tuner dość inteligentnie przeszukuje wszystkie udostępnione zasoby sieciowe, wystarczy podłączyć się do sieci i gotowe. Żadnego podmontowania, konfigurowania dysków sieciowych i tym podobnych czynności, nie musimy wykonywać.

     

    -Transmisja plików z/do tunera. Tu polecam pobrać darmowy program Mediaport z niemieckiej strony Technisata :https://www.technisat.com/de_DE/Service-&-Downloads/352-8/. W oknie Downloads wpisujemy "mediaport" oraz poniżej klikamy na "-Software-Suche". Po pobraniu instalujemy program na komputerze i jeśli ktoś woli, zmieniamy język na angielski. W ustawieniach programu należy wpisać IP, które wcześniej nadaliśmy tunerowi w menu "ustawienia - LAN" i gotowe. O ile ściąganie plików ts z tunera na dysk komputera ma dość ograniczone zastosowanie, gdyż niestety nagrania są zakodowane, więc sens jedyny tego widzę w archiwizowaniu nagrań, gdy ktoś zamiast dysku podłączył pena, a pobrane filmy może odtworzyć później na tunerze po sieci, to z komputera możemy przesłać na dysk muzykę, zdjęcia i filmy ts, mpg i vob, dzięki czemu będzie możliwy do nich szybki dostęp nawet przy wyłączonym komputerze, z którego zasobów korzystamy w sieci.

     

    -Zdalne programowanie nagrań oraz zarządzanie timerami. Najszybciej zrobimy to z przeglądarki w sieci domowej, wpisują w przeglądarce IP tuner (to samo, które podaliśmy w programie Mediaport i które jest zapisane w ustawieniach LAN w menu tunera. Wersja bardziej zaawansowana umożliwia programowanie tunera z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem zastosowania usługi DDNS (można sobie założyć u nich konto, ale niestety od jakiegoś czasu jest to płatne)

     

    2) Problem ze współpracą karty w czytniku oraz modułem.

    Choć uważam, że cena niewiele ponad 300 zł, w której otrzymujemy markowy sprzęt, szybki, stabilny i dający dobrą jakość obrazu, to naprawdę dobra oferta, to niestety produkt ten nie jest wolny od wad. Jeśli ktoś podejdzie do tematu w ten sposób, że będzie to dla niego alternatywa do odbioru TYLKO C+, to ok, czytnik certyfikowany przez Nagrę działa bardzo szybko, uprawnienia bez problemu przechodzą, przełączanie między kanałami jest błyskawiczne. Jeśli natomiast nabywca potraktował ten tuner jako jeden z wielu alternatywnych modeli "nieplatformowych", to może być rozczorowany problem ze współpracą karty C+ i modułu drugiej platformy. Wprawdzie ostatnia aktualizacja przyniosła poprawę w tej dziedzinie, ale dalej do ideału sporo brakuje i dla kilkunastu kanałów mamy wciąż informację o zakodowaniu kanałów, mimo, że mamy je w pakiecie. Na to też jest pewien sposób. Przykładowo, przełączamy na TVP2 HD i kanał nie działa przy konfiguracji: C+ w czytniku, Smart HD w module. Zatem mały trick: po przełączeniu na TVP2 HD, wchodzimy do menu -->dostęp warunkowy i zielonym przyciskiem aktywujemy "restart CI". Po kilku sekundach kanał zostaje odkodowany. Niestety ta sztuczka, dość uciążliwa, wymaga powtarzania przy przełączaniu na każdy "problemowy" kanał. Pozostaje mieć nadzieję, że producent szybko udostępni kolejną aktualizację software'u.

     

    Pozdr.

  10. Tak samo jest przy nagrywaniu materiału z użyciem modułu CI Cyfr Plus. Nagranie można odtworzyć tylko poprzez tuner.

     

    A dodawanie nowych kanałów do listy jest w tym odbiorniku banalnie proste - naprawdę nie trzeba czekać, aż się samo zrobi :). To nie jest tuner "platformiany" z zabetonowaną liczbą i kolejnością kanałów.

  11. Nie wchodzisz do menu, tylko normalnie oglądasz sobie jakiś kanał, następnie dajesz OK na pilocie (pojawia się lista kanałów), potem ptaszek "Nike" na pilocie, wybierasz listę strzałkami góra/dół i na koniec OK. Piszę z pamięci, jakby nie pomogło, daj znać, sprawdzę w domu.

  12. Tuner będzie aktualizował listę Cyfry, nie ma znaczenia, czy masz kartę w czytniku, czy w module. Ja mam kartę C+ w module i już 3 aktualizacje listy kanałów tuner zaliczył. Po takiej aktualizacji tuner domyślnie wyświetla jako listę kanałów listę "Cyfra" czyli tą zaktualizowaną, ale jeśli ktoś miał wcześniej potworzone listy własne, to pozostają one nienaruszone. Jedyna mała niedogodnośc w takimi przypadku jest taka, że po automatycznej aktualizacji listy kanałów Cyfry+, trzeba ręcznie przełączyć się na swoją własną listę (klawisz ze znaczkiem "Nike" na pilocie).

     

    Przy okazji mam pytanie do osób, które aktualizowały software do najnowszej wersji, a wcześniej miały utworzone własną listę kanałów - czy aktualizacja zachowuje własną listę, czy też po aktualizacji softu mamy stan jak po wyjęciu tunera z pudekła: lista Cyfra+ i 3 listy z możliwością układania kanałów?

    Zastanawiam się nad aktualizacją, ale nie chcę stracić swojej własnej listy. Używam tylko karty Cyfry+ w module, więc problem blokowania kanałów w przypadku karty w czytniku i drugiej w module mnie nie dotyczy, a soft jest mega stabilny, więc nie mam ciśnienia na aktualizację.

     

    Pozdrawiam,

    V

  13. Na chwilę obecną chyba żaden czytnik uniwersalny nie obsługuje "czystej" Nagry. Wynika to zapewne z jednej z właściwości tego systemu polegającej na tym, że karta jest parowana z dekoderem lub modułem CAM obsługującym Nagrę.

     

    No nie wiem. Mi się wydaje, że Technisat Digyboxx C+, certyfikoway przez Cyfrę, posiada czytnik uniwersalny Conax/Nagra, karty nie są parowane, mój egzemplarz bez problemu dekodował kanały z pakkietu Cyfry z użyciem zarówno starszej karty (szara), jak i najnowszej (czarna), które były używane w innych tunerach. Oczywiście karty TNK SD i Smart HD również bez problemu działały w tym samym czytniku. W takim czytniku nie działa oczywiście żaden splitter dla Cyfry (poza wyjątkiem Clone+ na testowym oprogramowaniu, ale bardzo kulawo to działa).Tak więc Cyfra nie tylko dopuściła, ale nawet oficjalnie "przyklepała" tunery z czytnikami Nagry bez parowania karty z tunerem.

  14. Wszystko na ten temat jest w tym wątku wyjaśnione. Fabryczna lista o nazwie "Cyfra" nie podlega edycji, ale jest dostępna jej kopia o nazwie "Lista", gdzie kanały można dowolnie sortować/kasować/dodawać i nawet po automatycznej aktualizacji listy "Cyfra" to, co mamy ustawione, w naszej liście, nie zmienia się. Oczywiście numery kanałów na naszej liście są takie, jakie im ustawimy i nie mają nic wspólnego z listą "Cyfra".

  15. Oczywiście, że przez moduł C+ działa w zasadzie każdy spliter (wersja modułu obojętna, ale tylko v. 4 odkoduje kanały z tp 11411 MHz), sam w ten sposób odbieram Cyfrę na tym tunerze, pisałem o tym wcześniej, natomiast tu miałem nam myśli kartę włożoną do czytnika (CR), na razie tylko Clone+ jako tako radzi sobie z systemem Nagra. Zatem, jeśli ktoś nie rozdziela sygnału w domu, wkłada kartę Cyfry do czytnika i ogląda, jak chce użyć splitera, to albo kartę wkłada do modułu CI albo trzeba poczekać trochę, aż firma PYCH dopracuje obsługę Nagry przez Clone+.

  16. @Mr. Orbita

     

    Potwierdzam, chyba nie ma sposobu, żeby ten PIN do menu trwale wyłączyć.

     

    Ale sam tuner spisuje się rewelacyjnie. Przez tydzień ani razu się nie zawiesił, ba, nawet się nie zamulił. Jeszcze nigdy nie miałem w użytkowaniu tunera, który byłby tak stabilny. Jest naprawdę szybki, kanały kodowane (także HD) przełączają się bez zbędnej zwłoki. Moim zdaniem łączy on idealnie cechy tunera "operatorskiego" (automatyczne aktualizacje list kanałów. softu etc.) oraz niezależnego (układanie własnych list kanałów, możliwość użycia czytnika i/lub CI do odbiory Cyfry oraz innych platform). Ale jak to bywa przy wszelkich kompromisach, trzeba się godzić na pewne braki. Nie ma tu możliwości skorzystania z niektórych usług Cyfry+, zaś nagrania nie mogą być odtwarzane poza tunerem. Jakość obrazu w SD i HD, na tle tunerów Cyfry, które widziałem (Pace i Philips) jest bardzo dobra, jak już pisałem, jest prawie tak dobrze, jak w tunerach linuxowych na procku STI.

     

    Wydaje mi się, że Technisat wprowadził celowo pewne ograniczenia do tego modelu, bo cena jak na produkty tej firmy, nie jest wygórowana, więc pewnie musieli mu zabrać jakieś funkcjonalności. Jeśli ktoś szuka stabilnego tunera z dobrym obrazem, nie zależy mu na archiwizacji nagrań na komputerze oraz rozdzielaniu sygnału spliterem przewodowym, to powinien poważnie pomyśleć o tym Technisacie. Na pewno jest to lepszy odbiornik od tego, co oferuje Ferguson czy Globo w dolnej półce cenowej.

     

    Na koniec chciałem jeszcze pochwalić funkcję kontroli rodzicielskiej. Jest bardzo rozbudowana, można ustawić inne uprawnienia na każde dziecko, godziny oraz czas oglądania. Fajna sprawa, jeśli ktoś chce mieć pewność, że pociechy nie oglądają programów dla nich nie przeznaczonych czy po prostu nie siedzą cały dzień przed telewizorem, gdy my jesteśmy w pracy.

  17. Witam,

     

    Zatem wypowiem się jako zwykły user, gdyż posiadam od dwóch dni to cudo. Mam też Arivę 200 i Octagona 1008 SE+ (OS Linux) i do nich będę porównywał.

    Ponieważ korzystam ze splitera, do gniazda CI włożyłem wycofany już ze sprzedaży moduł Cyfry+. Niestety jest to nowsza wersja, ta, w której kanały z tp 11411 nie są dekodowane. Ale, że nie jest to "główny" tuner w domu, to jakoś przeboleję.

     

    Gniazda CI/CR są umieszczone nietypowo, z boku, po lewej stronie. Wszystkie kanały z pozostałych transponderów moduł ten (akt. 11) odkodowuje w Technisacie bezproblemowo. Również spliter przewodowy (Small III) działa idealnie, zero zacięć, jakby prawdziwa karta siedziała w slocie. Tak więc potwierdzam doświadczalnie, że niebieski moduł Cyfry+ (ten CI, nie CI+) działa bezproblemowo, acz nowsze aktualizacje nie radzą sobie z tym nieszczęsnym transponderem. Przypuszczam, że i najnowszy moduł CI+ Cyfry też by działał, ale tego nie sprawdziłem z braku takowego, a po drugie skoro mamy czytnik Nagry na pokładzie, to po co nam jeszcze moduł.

     

    Tuner jest zaskakująco mały (mniejszy od Arivy i Octagona, a to przecież nie są jakieś wielkogabarytowe tunery). Zasilaczy zewnętrzny, więc bebechy pod obudową mają o jedno źródło ciepła mniej. Całość została zapakowana w gustowne pudełko, elegancko zabezpieczona, zaś kolejnym pozytywem jest kabel HDMI w wyposażeniu standardowym. Obudowa wykonana solidnie, plastik zdecydowanie milszy w dotyku oraz wizualnie, ogólnie sprawia solidne wrażenie. Pilot typowy dla większości urządzeń Technisata z tego segmentu cenowego, całkiem porządny i ergonomiczny, dużo lepszy od tego z Arivy.

     

    Po włączeniu zasilania uruchomił się asystent instalacji, w prosty sposób ustawił co trzeba, pobrał listę kanałów Cyfry, sprawdził dostępność aktualizacji softu (nie znalazł) i załadował EPG. Dla całkowitego laika, który korzystał wcześnie z dekoderów "platformowych" idealna sprawa, bo w zasadzie przez całego asystenta instalacji można przejść, klikając wszędzie OK.

     

    Muszę bardzo mocno pochwalić EPG w tym Technisacie. Nie wiem, jak to jest zrobione, ale na wielu kanałach z oferty Cyfry pojawiły mi się nazwy programów, dotyczy to m.in. takich kanałów, jak Eurosport 2 HD, BBC Knowledge, BBC Ent, czy Disney. Ariva w EPG nic dla nich nie pozuje. Podobnie jest w przypadku Octagono, tu również puste EPG, ale akurat w tym tunerze można włączyć w menu obsługi obsługę standardu Media Highway (MHW) i wówczas mamy EPG także na tych kanałach. Ale to, co pokazuje Technisat, to na pewno nie jest MHW, łatwo te systemy odróżnić, bo w MHW opisy w EPG są wyświetlane wielkimi literami i mają nieco inną treść (powiedzmy, że mniej dokładnie opisują dany program). Fajnym patentem jest możliwość zaprogramowania nocnego ściągania EPG przez tuner, włączamy w ciągu dnia i większość kanałów ma już pełne EPG. Tak więc, jeśli ktoś poszukuje tunera z dobrą obsługą EPG dla Cyfry+, to ten Technisat robi to bardzo dobrze. Mam nadzieję, że sprawę EPG potestuje jeszcze Mr.Orbita, ale z moich dwudniowych obserwacji wynika, że jest bardzo dobrze.

     

    Na razie odbiornik jest bardzo stabilny, nie udało mi się go zawiesić przez kilka godzin, więc chyba soft jest dopracowany.

     

    Co do list kanałów, to mamy główną listę wszystkich kanałów, listę Cyfry (ta się ładuje i aktualizuje automatycznie i jak pisał Mr. Orbita, edycja jej jest zablokowana. Nie jest to chyba jednak problem, bo mamy oprócz tego 3 listy użytkownika, w tym lista nr 1 jest w zasadzie kopią listy Cyfry+, więc ja ułożyłem sobie tutaj kanały, modyfikując nieco listę narzuconą przez Cyfrę (min. przeniosłem TVP1 HD i TVP2 HD na pozycje 1 i 2). Mam nadzieję, że w przyszłości automatyczna aktualizacja listy Cyfry nie popsuje układu mojej listy nr 1.

     

    W zasadzie mogę się przyczepić tylko do jednej rzeczy, a mianowicie do funkcji Time Shift. Otóż Time Shift nie startuje z automatu przy włączeniu tunera, tak jak ma to miejsce w Arivie czy Octagonie, lecz uruchamia go dopiero naciśnięcie klawisza pauzy na pilocie. Możemy zatem wygodnie zatrzymać oglądanie i wznowić po jakimś czasie, ale nie da rady cofnąć obrazu, żeby obejrzeć coś wcześniej, np. oglądamy mecz i chcemy sobie sami zrobić własną powtórkę akcji. Tak więc moim zdaniem ten model Technisata ma funkcję "semi-timeshift" (ale wciąż mam nadzieję, że jest tu pełny timeshift, a tylko nie umiem go włączyć, choć czytałem kilka razy instrukcję i trochę się bawiłem tą fukncją). Przy okazji: instrukcja wspomina o tym, że nagrania są szyfrowane i można je oglądać tylko na tym egzemplarzu tunera, choć Mr Orbita pisał, że nagrania odtwarzają się z wyjętą kartą kodową, więc sprawa wymaga dokładniejszego sprawdzenia.

     

    Na koniec kilka słów o jakości obrazu: moim zdaniem jest tak pośrodku między Arivą (procesor ALI), a linuxowym tunerem z procesorem STI, choć bliżej tego drugiego. Jakość kanałów SD jest zdecydowanie lepsza od Arivy, ale jednak trochę gorsza od Octagoona, niewiele, ale jednak, natomiast jakość kanałów HD mogę chyba postawić na równi z Octagonem.

     

    Po dwóch dniach testów jestem z tego zakupu zadowolony, cena w stosunku do możliwości tego tunera jest rozsądnie skalkulowana, a jak ktoś się wysili, to może być jeszcze korzystniejsza. Na razie widzę dwie niedogodności tego tunera: okrojone działanie funkcji timeshift oraz kodowanie nagrań. No i posiadacze spliterów nie będą usatysfakcjonowani, bo na razie splitery działają tylko poprzez stare moduły Cyfry (i pewnie z Astonem też, acz nie sprawdzałem). Ponoć firma PYCH coś tam walczy, żeby Clone dogadywał się z Nagrą, ale chyba to wciąż są softy testowe.

     

    Pozdrawiam,

    Vochomurka

  18. Nie potwierdzam tego, co kolego powyżej napisał. Mam kartę Cyfry w czytniku i podłączony dysk USB Samsung S2 i nic się nie wiesza, chodzi bardzo stabilnie mimo częstego i szybkiego przełączania kanałów. Przez kilka godzin nie udało mi się powiesić tunera na tym sofcie. Dźwięk jest dobrze zsynchronizowany z obrazem. EPG dla kanałów Cyfry jest na najbliższe 7 dni (w sofcie 2.14.Bx tylko na 3 dni). Na razie nic złego nie znalazłem. Przetestuję dziś nagrywanie z EPG.

     

     

    Pozdrawiam,

    Vochomurka

×
×
  • Dodaj nową pozycję...