Skocz do zawartości

joshw01

Użytkownik
  • Postów

    39
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez joshw01

  1. Youtube ruszył, ale jednak trochę inaczej działa. Np. w poprzednim sofcie wyniki wyszukiwania zawierały też informację o długości klipu, a teraz jest tylko info o dacie i godzinie załadowania klipu do YT. Ilość znajdowanych jednorazowo klipów też zmniejszono. Jakość odtwarzanych klipów wydaje się gorsza (pomimo ustawienia wysoka jakość). A i chwilowe "zwiechy" też się dalej zdarzają. Choć ważne, że w ogóle dość szybko pojawił się nowy soft. :)

  2. No cóż. Ciężko określić "potrzeby muzyczne" tej grupy społecznej, ale ilekroć mam spotkania z seniorami, tyle razy słyszę, że w "radiu teraz niczego nie da się słuchać". Fakt, że lata 50 i 60 to za mały wycinek, ale generalnie seniorzy często powtarzają, że brak im "starych polskich piosenek-przebojów z tamtych lat". Co przez to rozumieją? Zapewne "sławy" z lat 50, 60, 70 i 80 ub. wieku (czyli lata ich młodości i później aktywności zawodowej). Nie do końca jestem też przekonany, że senior wymieni radioodbiornik. To oszczędna grupa społeczna - "jak coś działa to po co wymieniać na nowe". Obecne urządzenia odbierające FM także mają możliwość zaprogramowania częstotliwości kilkunastu stacji i wybierania przyciskiem kolejnych stacji (nawet zwykłe radiobudziki już mają takie opcje) - radio DAB do tego nie jest potrzebne, aby uwolnić się od poszukiwania właściwej częstotliwości. Ilu seniorów zaś wymieniłoby radio w swoich samochodach? Śmiem twierdzić, że niewielu. W ilu nowych modelach samochodów sprzedawanych obecnie radio ma możliwość odbioru DAB - tego nie wiem, ale nie zauważyłem też w folderach z salonów samochodowych wzmianki na temat radia z DAB w pojeździe, raczej z Bluetooth lub możliwości podłączenia iPhone'a/port USB. Jak dużą grupą są kupujący nowe samochody seniorzy? Nie mam dostępu do takich danych, ale nie sądzę, że jest ona duża. Nie zmienia to jednak jednej rzeczy - utworzenie jakiejkolwiek stacji z prawdziwego zdarzenia, to duże pieniądze. Polskie Radio do bogatych nie należy, oferta stacji nadającej głównie do grupy 65+ i tylko w DAB, reklamodawców raczej nie przyciągnie, zatem... los takiej stacji jest z góry przesądzony (na razie?).

    PS.Działka czy ogród wbrew pozorom nie są tak mało popularne, choć mało radiowe te tematy, bardziej pasują do TV.

  3. Gdyby Radio Senior nadawało polską muzykę lat 50 i 60 oraz programy z zakresu poradnictwa typu działka, kwiaty, czy jak sobie radzić w dzisiejszych czasach "loginów", komputerów, kruczków prawnych i innych pułapek czyhających na (zazwyczaj) bardziej łatwowiernych starszych ludzi, to miałoby szansę na zaistnienie. Jednak obawiam się, że DAB+ jest tak niszowe, że nikt ze starszych ludzi próbujących dzisiaj utrzymać się z niewielkiej emerytury, nie będzie wydawać pieniędzy na nowy radioodbiornik z DAB+, kosztujący obecnie min. 70 zł. Wyłączenia stacji na FM też nie należy się szybko spodziewać, a oczekiwanie, że seniorzy będą wymieniać radioodbiorniki to "marzenie ściętej głowy". Grupa 65+ to także nie jest marzenie reklamodawców. A zatem Radio Senior raczej nie powstanie szybko, jeśli w ogóle.

  4. Radio RAM jest starsze, ma większą publiczność i na pewno w DAB miałaby się "lepiej" niż stacja

     

    I pewnie ma dużo słuchaczy na paśmie FM, a jak wszyscy wiedzą odbiorników z DAB+ jest jak na lekarstwo więc inwestycja stratna.

     

    Bardziej "stratna",jeśli w ogóle to właściwe słowo w przypadku DAB+ na obecnym etapie wdrażania, jest emisja stacji całkowicie niszowej i to z zerową szansą na zwiększenie słuchalności. Na takie stacje jest internet (vide: portal Polskiego Radia).

  5. Radia Wrocław Kultura zostało uruchomione w związku j z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a tymczasowego pozwolenia jak i częstotliwości na pasmo FM tak szybko by nie dostali, więc uruchomili w DAB+, obstawiam że za rok stacja zniknie i w jej miejsce zostanie włączone Radio RAM.

    Wystarczyłaby aplikacja w Apple i Androidzie do słuchania tej stacji przez internet. Radio RAM jest starsze, ma większą publiczność i na pewno w DAB miałaby się "lepiej" niż stacja, która właściwie poza "pojemnym" hasłem "kultura" nie potrafi się jeszcze określić - nie wiadomo co to radio chce nadawać, bo trochę trudno śledzić gusta muzyczne poszczególnych prowadzących.

     

    A swoją drogą, czy Polskie Radio nie może być w DAB bardziej elastyczne? Skoro projekty "senior" i "krasnal" zawieszono na bliżej nieznaną przyszłość, to może warto oddać przynajmniej jedno dodatkowe miejsce w MUX na stacje lokalne?

  6. Ciekawe, że do DAB+ chcą dać swój 3 kanał radiowy, a nie dają już istniejącego Radia RAM (program miejski Radia Wrocław).

    Szkoda, że Radio Wrocław się tak "rozmienia na drobne". Wydawało mi się, że DAB powinien zawierać obecnie istniejącą ofertę Polskiego Radia dostępną na UKF. A dodawanie nowej rozgłośni, która będzie mieć promilowy zasięg liczony co najwyżej w setkach słuchaczy jeśli nie dziesiątkach, to jest wydawanie publicznych pieniędzy na zbyt kosztowny eksperyment. Moim zdaniem w DAB we Wrocławiu powinien być program miejski i regionalny (jako odzwierciedlenie oferty FM), a reszta "pomysłów" w internecie.

  7. Miejsce na transponderze jest 'martwe', zerowy bitrate, żadnych danych identyfikacyjnych. Wcześniej była jeszcze jakaś emisja, a teraz sygnału całkiem nie ma. Jak na plan wznowienia emisji to bardzo ekstremalne podejście. Chyba, że to technicy Polsatu wyłączyli, bo im miejsce potrzebne na jakieś ekstratransmisje z siatkówki i wiedzą, że w najbliższym czasie TVR i tak nie będzie.

  8. Rzeczywiście w przypadku tego kanału może chodzić tylko o poszerzenie zasięgu reklamowego. Kanał jest w sumie w każdym pakiecie i nawet w TNK SD. To jest kopia/dubel Polsat News i to bez żadnych prób ukrycia tego. Te kilka programików wrzucanych w trakcie doby naprawdę nie zmienia faktu, że z wielkich planów całkiem nowego kanału pozostała smutna rzeczywistość mnożenia kanałów przez dodawanie kolejnych cyfr do nazwy z wykorzystaniem tej samej bazy. Ale co się dziwić. Bez pieniędzy nic nie ma szans na wysoką jakość.

  9. Skoro "naprawa" trwa tak długo to raczej jest to kwestia inna niż techniczna. Tak długa przerwa to czyste samobójstwo. Przecież główny zasięg reklamowy TVR miał przez platformy cyfrowe na satelicie. A brak nadawania via te platformy to wprost niewywiązanie się z umów z reklamodawcami. Efekt - brak pieniędzy i być może konieczność zwrotu z tytułu niezrealizowanej umowy na emisję reklam.

    Być może Polsat zażądał większych pieniędzy. Być może TVR w ogóle skończyły się pieniądze i nawet na opłaty za ten światłowód już nie starcza. Telewizja niszowa, sponsorzy się wykruszyli. Za kilka dni może się okazać, że nawet ta plansza zniknie wraz z sygnałem z kablówek.

  10. Witam,

    co prawda tuner jest nowy na rynku, ale może ktoś ma rozwiązanie mojego problemu. :)

    Jak na kanałach TVP mogę uruchomić aplikację Hbb TVP, zamiast aplikacji ZIBRA Planet?

    Przed automatycznym zaktualizowaniem oprogramowania tunera, po naciśnięciu czerwonego przycisku na pilocie uruchamiała się aplikacja HbbTV TVP.

    Teraz, po aktualizacji, gdy naciskam czerwony przycisk na pilocie, uruchamia mi się cały czas ZIBRA Planet zamiast aplikacji TVP. Na żadnym kanale nie mogę uruchomić innej aplikacji HbbTV, tylko Zibra Planet. :cry:

  11. Akurat było mnóstwo głosów na forum Emitela, ale i także Satkuriera, na temat wyrzucenia TVP Polonia - a fora te (wg zapewnień dyr. Łodzikowskiego z TVP Technologie) miały być pilnie śledzone przez techników TVP. TVP zdecydowała inaczej. Pewnie z innych niż techniczne powodów. Nie zmienia to faktu, że 8 kanałów (w tym 2 HD) w 1 muxie to jest bardzo dużo i technicznie na granicy akceptowalności.

    Przykład transmisji z igrzysk pokazał, że rozdzielczość dla kanałów "HD" jest za wysoka w stosunku do bitrate, które daje MUX. Obniżenie rozdzielczości jest obecnie - moim zdaniem - jedyną akceptowalną technicznie opcją, jeśli już ma być te 8 kanałów. Ale nie sądzę, żeby TVP się tym przejmowała. Skoro TVP podaje wszędzie, że transmituje 2 kanały w rozdzielczości 1080i (1920x1080), a to wystarczy do samozadowolenia kogoś we władzach TVP, to pewnie już tak zostanie. A że ludzie z telewizorami full HD zastanawiają się, dlaczego ten obraz taki rozmyty i chcą reklamować sprzęt w sklepach, to już wg TVP nie ich problem.

     

    Dokumenty techniczne EBU wskazują, że do transmisji sportowych format HD 720p nadaje się lepiej niż 1080i, bo daje lepsze odwzorowanie dla szybko zmieniającego się obrazu. Fakt, że zapotrzebowanie na pojemność aż tak drastycznie nie spada, ale i tak jest mniejsze (720p to 46 080 000 pikseli na sekundę, a 1080i - 51 840 000 pikseli), a przy tak upchanym MUXie chyba każdy bit się liczy. Skoro ARD może nadawać w HD 720p to co stoi na przeszkodzie, żeby TVP spróbowała?

  12. Oglądałem dzisiaj zamknięcie igrzysk na ARD HD (sat) i TVP1HD (mux3). To co się działo z obrazem na TVP1HD woła o pomstę do nieba. Tak rozmytego obrazu to już dawno nie było. Na obrazie ARD można było "noże ostrzyć". A oglądając TVP1 HD człowiek nie mógł uwierzyć, że teoretycznie rozdzielczość była wyższa.

    Jak to jest możliwe, że ARD nadaje 1280x720 i obraz jest doskonały, a TVP1HD nadaje 1920x1080 a obraz to rozmyta plama (w porównaniu).

    Czy TVP naprawdę aż tak wszystko jedno co leci w eter? Jak już poupychaliście te 10 kanałów, to chociaż dajcie niższą rozdzielczość do tych kanałów pseudo HD, bo to co teraz jest oglądać się nie da!

  13. Nikt nie oczekuje po HD w DVB-T jakości jak z płyty blu-ray ale też nie może to wyglądać jak kiepskie SD tak samo jak SD nie może wyglądać jak LD.

    Dlatego uważam, że nadawanie TVP1 i TVP2 w HD 720p jest lepszą opcją. Skoro brakuje pasma, to po co wysyłać obraz, który potrzebuje o wiele więcej miejsca niż teraz jest dostępne. Niemieckie ARD i ZDF nadają HD 720p i działa. To chyba mniejsze zło jeśli już wybrano opcję 2 kanałów HD i 6 SD w jednym MUXie z dynamicznym bitrate?

  14. OK. Koncesja TVP ABC podaje czas 6-23. Ja zaproponowałem coś co w ogóle wymaga zmian - poza tym to tylko teoria, która w naszym kraju jest niewykonalna i to jeszcze w kilka tygodni. A że większość programów w Europie nadawanych do tej grupy wiekowej kończy nadawanie o 20, stąd taka moja propozycja a nie inna.

  15. Tak w ogóle to się teraz zastanawiam czy dałoby radę te zmiany w MUXach zrobić tak, aby TVP Info w MUX3 przejęło identyfikatory serwisu od TV Polonia? Wówczas chyba nie trzeba będzie przeszukiwać na nowo MUX3. Podobnie TVP ABC mogłoby przejąć parametry po TVP2 SD a Trwam po TVP Info.

     

    Ja wiem, że na to co teraz napiszę potrzebna jest zmiana ustaw i decyzji itp., ale... Czy TVP nie mogłaby wystąpić o nadawanie TVP Info w MUX1,a TVP Abc w MUX3. Zakładam, że z uwagi na treści programowe (bajki animowane) TVP ABC potrzebuje mniej pasma i będzie nadawane krócej (6-20). Wówczas jeśli pasmo byłoby przydzielane dynamicznie, straty bitrate w MUX3 przy 2 kanałach HD (720p) i 6 SD (z TVP ABC) byłyby o wiele mniej odczuwalne dla widzów.

  16. Czy nie jest przecież tak, że 720p potrzebuje więcej pasma niż 1080i? 1080i to tak jakby 540p z uwagi na przeplot wiec wg mnie zmiana 1080i na 720p tylko pogorszy brak wolnego pasma w MUXie.

    Moim zdaniem transmisja obrazu w 720p to mniej pasma niż 1080i.

    1080i - 1920×1080i: 1,036,800 pikseli (~1 Mpx) per field, 2,073,600 pixels (~2.1 Mpx) per frame

    720p - 1280×720p: 921,600 pixels (~0.9 Mpx) per frame

  17. Z wypowiedzi dyr. Łodzikowskiego wywnioskowałem, że przez najbliższe dwa tygodnie chcą wytestować konfigurację, która pozwoli na nadawanie dwóch programów HD i 6 SD, w takiej konfiguracji, która w ocenie subiektywnej widza nie będzie się różnić od jakości obrazu, który teraz jest w MUX3. Dyr. Łodzikowski powiedział, że TVP czeka na sygnały od widzów, którzy mogą odbierać sygnał z PKiN, właśnie w sprawie jakości obrazu. Wskazał m.in. na forum satkuriera, które technicy z TVP będą czytać w trakcie testów. Więc do dzieła forumowicze, którzy jesteście w zasięgu nadajnika... :smile:

  18. Wg dyrektora TVP Technologie - Wiesława Łodzikowskego, testy laboratoryjne z emisją 2 kanałów HD i 5 SD w jednym mux-ie wypadły pozytywnie...

    Dyr. Łodzikowski powiedział, że testy laboratoryjne wypadły pozytywnie. Powiedział, że teraz trwają testy naziemne: testy techniczne i ocena subiektywna. Pierwsze mają dać pomiar obiektywny, druga ocena ma dać odpowiedź czy widz widzi różnicę. Przed 15 lutego będzie konferencja, która zaprezentuje wyniki testów.

    Nowa technologia, oznacza nowe multipleksery.

    Tyle powiedział w audycji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...