Skocz do zawartości

noster

Użytkownik
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez noster

  1. Mnie z kolei drażni jak każdy róg ekranu zajmuje jakis znaczek lub logo. Nie umiem sie wtedy skupic na oglądanej audycji. Np te czerwone kółka które niby mówią ze program jest dla dorozlych - co szkodzi żeby dyskretnie to ulokowac w tym samym roku ekranu gdzie jest logo stacji? Obecnie wiekszosc np niemieckich stacji tv dyskretnie swoje półprzezroczyste loga umieszcza w rogu ekranu. A u nas w kazdym rogu coś musi byc wlożone. Bardzo to denerwujące. Zwłaszcza w przypadku telewizji publicznej.

  2. Jakosc emitowanego materiału na polonii1 była w czasach istnienia stacji lokalnych niezwykle mizerna. Było to efektem tego, ze w tym okresie polonia1 nie nadawała sygnału satelitarnego. Również istnienie polonii1 jako sieci było w pewnym sensie fikcją, gdyż program nagrany na kasetach (sądząc po jakości były to najprawdopodobniej zwyczajne VHS) łącznie z zapowiedziami speakerek (m.in. Małgorzata Gudejko i jedna taka aktorka z pie.przykiem nad wargą) przesyłane były kurierem z Warszawy do stacji lokalnych. Stacje lokalne zaś miały o tej samej godzinie włączyc odtwarzanie tych kaset zeby stworzyc pozory istnienia sieci. Ja odbierałem jednoczesnie PTV RONDO z Katowic i PTV KRATER z Krakowa i czesto bylo widac minutowe lub nawet wieksze poslizgi czasowe pomiędzy odtwarzanymi programami POLONII1 przez obie te lokalne stacje. Nagrane na tasmach programy Polonii1 odtwarzane przez stacje lokalne dawaly b.kiepską jakosc transmisji telewizyjnej. Na domiar złego niektóre stacje lokalne jak np. RONDO nadawały w systemie SECAM, co dodatkowo wpływało na fatalną jakosc transmisji. Czasem zdarzały się jakies awarie w magnetowidach, jakies szarpania taśmy, pręgi, czyli wszystko to czego doswiadczyc mozemy przy uzytkowaniu domowego magnetowidu VHS. Wszystko to sprawialo wrażenie ogromnej amatorszczyzny, co np w zderzeniu z dostępnymi już w tamtych czasach za posrednictwem satelity w pełni profesjonalnych kanałów np niemieckich robiło fatalne wrażenie. Również POLSAT dostępny już w 1993r. przez satelitę sprawiał wrażenie stacji początkowo co prawda b. skromnej, ale jednak zdecydowanie bardziej profesjonalnej, a jakosc transmisji była bardzo dobra. A jednak po latach pewien sentyment do dawnej Polonii1 został. Któz nie pamięta Yattamana czy Tygrysią maskę? Albo włoski serial mlodzieżowy pt. Klasa IIIc (sam bylem wtedy w liceum).

  3. Niemiecki Nickelodeon jest dalej (jako Nick, ale czy to ważne?). A co zrobili wtedy z niemieckim TELE5? Myślałem, że padł i byłem :evil: ponieważ były tam ciekawe bajki (chociaż i tak nie znałem niemieckiego).

     

    W miejscie niemieckiego TELE5 pojawił się VOX. A było to bodajże w 1993roku.

  4. W tym miejscu będziemy dawać stare ramówki stacji TV i radiowych (w tym stacji nieistniejacych). Na początek wymienione w wątku "Prasa Telewizyjna dawniej" ramówki TP1 i TP2 :
    29.03.89r.

    Program 1

    6.00 TTR - Historia sem. IV

    6.30 TRR - Wskazówki metodyczne, sem IV

    8.10 Przysposobienie obronne

    9.00 Wokół nas - Czarodziejskie słowa

    9.30 Film dla 2 zmiany "Młodzik" (2)- radziecki serial filmowy

    10.50 DT - wiadomości

    11.00 Domowe przedszkole

    11.55 Historia, , kl. 3 lic. powtórka przed maturą

    12.50 Wokół nas

    13.30 TTR (powtórka przed maturą) matematyka, sem. II

    14.00 TTR (powtórka przed maturą) chemia, sem. II

    15.15 W szkole i w domu

    15.35 NURT- aktualne problemy polityki oświatowej

    16.05 Dla młodych widzów: "Krąg" magazyn harcerzy wydanie specjalne

    16.25 Program dnia-

    16.30 Dla młodych widzów: Majsterklepka

    16.55 Dla dzieci Piątekz Pankracym

    17.20 DT - wiadomości

    17.30 Spotkanie z pisarzem

    18.00 Bez próby Oset'85

    19.00 Dobranoc

    19.10 Nie tylko dla wędkarzy

    19.30 DZIENNIK telewizyjny

    20.00 Monitor rządowy

    20.30 "Młodzik" (2) serial produkcji radzieckiej- adaptacja powieści Dostojewskiego reż Eugeniusz Taszków

    21.45 DT - Komentarze

    22.15 Swego nie znacie - Karol Szymanowski - widowisko muzyczne

    23.00 DT - wiadomości

     

    Program 2

    16.55 Program dnia

    17.00 Oferty nauki polskiej- proszę trochę ciszej

    17.30 "Aut" - magazyn reporterów sportowych

    18.00 Ekonomia na co dzień"

    18.30 Program lokalny

    19.00 Rosyjskie romanse- śpiewa Irina Bogaczowa

    19.20 Przeboje Dwójki

    19.30 DZIENNIK telewizyjny

    20.00 Galerie świata

    20.30 Brawo

    21.15 DT - wydarzenia, Telefon Dwójki

    21.30 Pod niebieską flagą

    22.00 Olbrzym (1)- amerykański film fabularny

    23.35 Rozmowy intymne

    24.00 DT - wiadomości

     

    W tym wątku można dawać też ramówki stacji w wersji filmowej i audio. No to zapraszam do pisania.

     

    Hmmm, przyznam z mam pewną wątpliwosc. Ano najprawdopodobniej powyższa ramówka pochodzi z roku 1985. W 1989roku nie było już Piątku z Pankracym, tylko Okienko Pankracego. Ponadto nie bylo już Przebojów dwójki. Natomiast w 1985roku leciał program "Bez próby" w którym byly słynne konkursy tańca Break Dance. Tu program "bez próby" o godzinie 18:00 też jednoznacznie sugeruje ze to chyba ramowka z roku 1985. Ponadto brakuje Teleexpressu, który w 1989r. od con. 3 lat był zadomowiony w ramówce tvp.

  5. Pamiętam transmisje w SECAMIE i pamiętam jaka różnica widoczna od razu gołym okiem była gdy TVP zmieniła standard na PAL! Nagle w dniu 1 stycznia 1994r. pr.I a od 1 stycznia 1995r. pr.II programy te oglądac można było w naprawdę dobrej jakości. Przypominam, ze w tamtych czasach podstawą odbioru indywidualnego telewidza była zwyczajna antena dachowa. Odtąd już nie bylo problemu, że rozlanymi migoczącymi kolorami, z pręgami kolorowymi gdy sygnał był słabszy. Również jakość obrazu czarno-białego okazuje się w PALu wyraźnie lepsza. Migotanie kolorów trzeba było eliminowac kosztem zmniejszenia nasycenia. Kolor kodowany SECAMem niestety dobijał rozdzielczosc obecną w obrazie monochromatycznym przesyłanym w tym systemie. W efekcie szczególiki widoczne się stawały dopiero po znacznym zmniejszeniu nasycenia koloru. Ponadto owe szczególiki widoczne w obrazie monochromatycznym w systemie SECAM generowały w obrazie kolorowym zakłócenia w postaci wspomnianych kolorowych "dropów" i to nawet gdy sygnał był mocny. No i jeszcze następna zmora - jakosc materiału nagranego na taśmie VHS była również fatalna. Tu już nie dało się uzyskac np czerni. Czerń zawsze miała wtedy jakąs poświatę, zwykle ciemnoniebieską.

    Podsumowując - dziwi mnie że w róznych wydawnictwach tak bardzo krytykowany jest NTSC, natomiast ewidentne wady SECAMu jakby nie są dostrzegane.

    Ponadto prócz efektu "wychodzenia" koloru z konturów obiektów i pulsowania koloru na skraju tego obiektu oraz tzw. "dropów" na konturach wspomniec tez by wypadało o powolnej transmisji danych teletekstu.

     

    Reasumując - nie znajduję nic na obronę systemu SECAM.VHS-secam.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...