Skocz do zawartości

mcguru

Użytkownik
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mcguru

  1. eMTi, nie wiem dlaczego tak ostro od razu.

    Ale skoro chcesz więcej, to mówię:

     

    Na dzisiejszej konferencji KRRiT na Politechnice Warszawskiej, Tomasz Berezowski - Dyrektor Departamentu Technologii TVN S.A. - zakomunikował, że TVN S.A. specjalnie dla DVB-T uruchomiła trzecią wersję kanału TVN. Do tej pory TVN S.A. produkowała 2 wersje kanału TVN - TVN 4:3 SD i TVN 16:9 HD. Specjalnie dla DVB-T została dziś uruchomiona trzecia wersja kanału TVN - TVN 16:9 SD. Ta wersja będzie na razie dostępna tylko przez DVB-T.

     

    Pozdrawiam...

    mcg

  2. Ten transpoder ma przy takich parametrach modulacji 54Mbps bitrate. No i oczywiście wszystkie 6 programów będzie chodziło w statystyce. Odliczając pasmo na niezbędne serwisy techniczne, audio, napisy itp pozostanie około 48 Mbps na 6 serwisów video HD. Czyli średni bitrate dla jednego serwisu video wyszedłby ok.8Mbps (średni, podkreślam). Mało? Wg mnie spokojnie można tam umieścić 8 sewisów HD, ze średnim bitrate 6Mbps, w widełkach statystyki 4-10Mbps.

  3. Opisane przez Ciebie objawy sugerują zbyt niski poziom sygnału z anteny naziemnej. Podaj swoją lokalizację, typ anteny (ze wzmacniaczem, czy bez), sprobuję coś pomóc. Gniazdo końcowe wprowadza tłumienie, więc dlatego myślę, że poziom z naziemnej jest zbyt niski.

  4. karol,

    Rację masz w jednym, TVN Warszawa potrzebuje więcej pasma niż Mango. Ale nie dlatego, że TVN Warszawa jest 16:9, tylko dlatego, że Mango to statyczny obrazek, na statycznym tle, z kawałkiem ruchomej postaci. Przyjrzyj się, jak są realizowane magazyny TVN Warszawa, które teraz lecą na testowym przekazie:

    - kamera z ręki, bez stabilizacji, ruchomy drugi plan

    - ostre ruchy kamery, szybkie zmiany ujęć

    - przyspieszony ruch na montażu

    - dynamiczny montaż

    Właśnie te czynniki powodują, że zapotrzebowanie takiego kanału jest większe niż Mango, TVNGra, Edusat, iTV, itp.

     

    Tak czy inaczej, dziękuję za dyskusję. Bezspornym jest, że TVN Warszawa potrzebuje więcej pasma, niż ma dzisiaj. Miejmy nadzieję, że jeszcze przed Świętami je dostanie, po wyłączeniu analogowego przekazu satelitarnego TVN. Które to wyłączenie nastąpi w nocy z 14-go na 15-go grudnia.

    --

    pozdr,

    mcg

  5. karol, wybacz, ale nie masz racji...

    TVN Warszawa nadaje w 16/9 FHA (Full Height Anamorphic). Oznacza to, że nadaje tak naprawdę 4:3 w normalnej rozdzielczości SD, a tylko obecność sygnału WSS powoduje, że albo Twój odbiornik satelitarny, albo Twój telewizor (nie wiem, jaką masz konfigurację i z jakiego źródła odbierasz) rozciąga obrazek 4:3 (oryginalnie nadawany z tzw.chudymi mordami) do formatu 16:9.

    Obecnosć sygnału WSS w żaden sposób nie zwiększa zapotrzebowania na bitrate. Powoduje tylko, że efekty "za małego pasma" mogą być bardziej widoczne.

    --

    pozdr,

    mcg

     

    PS. Dla zainteresowanych tematem polecam mój post w wątku viewtopic.php?f=11&t=5317&p=130654

  6. karol91, pozwól, że sprostuję:

    Nadawanie 16/9 w SD nie powoduje większego zapotrzebowania na pasmo, to nadal jest standardowa rozdzielczość , tylko obecność sygnału WSS (wide screen signalling) powoduje rozciągnięcia obrazka w poziomie. De facto skutkuje to zmniejszeniem rozdzielczości poziomej, bo tyle samo pixeli jest wyświetlanych na szerszym ekranie.

    --

    pozdro

    mcg

  7. Witam, miło wreszcie poczytać jakąś merytoryczną dyskusję, a nie tylko dyskusje o wyższości jednej platformy nad drugą :-) To tytułem wstępu, a teraz na serio:

    1. Jak wiadomo, TVN Warszawa nie ma szans (na razie) na emisję naziemną, stąd każda droga dystrybucji, która umożliwi dotarcie do widzów w aglomeracji warszawskiej jest sensowna (C+, N, TNK, CP). Kanał i tak jest na transponderze TVNu w simulcrypcie z platformami, więc ani platform to nic nie kosztuje, ani abonentom platform nie pogarsza się jakość przez fakt dołączenia TVN Warszawa.

    2. Pamiętajcie też, że mnóstwo ludzi pracuje w Warszawie, a mieszka zupełnie gdzie indziej. Ja na przykład przez 3 lata pracowałem w Warszawie od poniedziałku do piątku, a weekendy spędzałem w domu w Krakowie. I akurat z chęcią pooglądał bym wtedy w weekend informacje o tym, co dzieje się, lub co będzie działo się w miejscu mojej pracy. I chyba nie byłem jedyny :-) Dziś znam wiele osób, które dojeżdzają do pracy do Warszawy nawet z Radomia lub Łodzi.

    3. No i jeszcze kwestia edukacyjno-sentymentalna - tak jak w przypadku TVS, tak i w przypadku TVN Warszawa mieszkańcy innych miast (albo nawet innych krajów) czasem zaczepią oko na kilka/naście minut nawet na takim programie, który mówi o zupełnie innym miejscu. W końcu sami na pewno oglądacie programy o miejscach, w których nigdy nie byliście/nie będziecie. Może dla mieszkańców przysłowiowego Pcimia Górnego TVN Warszawa bedzie bardziej interesujący niż PLANETE (niczego temu akurat przykładowemu kanałowi nie ujmując)? Może kilku młodych ludzi zamiast chlać piwo wieczorami powie - "To ja sprobuje." I może nie wyląduje w Warszawie, ale przynajmniej pójdzie na studia do Krakowa. Wiem, buduję opowieśc sci-fi, ale chcę tylko powiedzieć, że nic w tym złego, że TVN Warszawa będzie odbierana w Biłgoraju, a TVS w Warszawie.

     

    Pozdrawiam,

    mcg

  8. Problemy z Sun Outage polegają głównie na skupieniu na konwerterze promieniowania podczerwonego emitowanego przez Słońce. Powoduje to wzrost temperatury konwertera i niekiedy jego uszkodzenie. Problem jest znany wszystkim instalatorom sat. oraz dostawcom konwerterów, którzy 2x do roku odnotowują zwiększony popyt na nowe konwertery ;-)

     

    Oprócz tego występują kilkuminutowe zakłócenia w odbiorze satelitarnym spowodowane faktem, że w tym momencie antena "widzi" satelitę na tle tarczy słonecznej i oprócz sygnału z satelity odbiera wszystko, co dociera ze Słońca pomimo ochronnej funkcji atmosfery Ziemi i ziemskiego pola magnetycznego.

     

    mcg

  9. Dla mnie najciekawszym modelem finansowania telewizji publicznej jest taki w którym:

    - abonamentu brak

    - telewizja publiczna nie może emitować reklam

    - telewizje komercyjne odprowadzają procent od reklam na finansowanie telewizji publicznej

     

    Poszukiwanie krajów, w których tak jest pozostawiam userom forum.

     

    mcg

  10. Oczywiście, że tak jest, bo przecież dlaczego tvn nie nadaje anamorficznie.? :)

     

    Kilka miesięcy temu odpowiedziałem na to pytanie na innym forum i zakończyło się to niezłą pyskówką. Ale trudno, wkleję jeszcze raz bez edycji:

     

    "Dlaczego TVN nie nadaje w formacie FHA (Full Hight Anamorphic).

     

    Niniejszy opis jest łopatologiczny i uproszczony, proszę fachowców o nie czepianie się uproszczeń.

    1. Najpierw słowo wstępne, dla tych, którzy nie wiedzą o co ho. FHA, to sposób nadawania obrazu 16/9 polegający nadawaniu go w „okienku 4/3” poprzez sciśnięcie wymiaru poziomego, tak aby mieścił się on w „okienku 4/3”. Takiemu nadawaniu powinien towarzyszyć sygnał WSS (Wide Screen Signalling). Co może (i z jakim urządzeniem) zrobić WSS powiem dalszej części opowiastki.

    2. Sygnał FHA nie jest odpowiedni do wyświetlenia, bo opisowo mówiąc zawiera on tzw. chude mordy, czyli bez odpowiednich zabiegów nie da się go ogladać.

    3. Konwersja sygnału FHA do „normalnego” może przebiegać w różnych punktach toru przesyłowego i może odbywac się na dwa sposoby:

    - z wykorzystaniem sygnału WSS

    - ręcznie, przez użytkownika

    Sposób konwersji zależy od telewizora/monitora, na którym widz ogląda program FHA:

    - dla telewizorów 4/3 należy dołożyć kaszetę (czarne paski na górze i na dole ekranu) „zgniatając” obraz w pionie. Wynikiem tej operacji będzie obraz 4/3 zawierający czarne pasy na górze i na dole ekranu oraz zasadniczą treść w formacie 16/9 w środku ekranu (w pełnej szerokości od prawej do lewej)

    - dla telewizorów 16/9 należy rozciągnąć FHA nadawane w formacie 4/3 do proporcji 16/9, wynikiem będzie wyświetlenie obrazu na całej powierzchni telewizora.

    4. Dla wywołanego w wątku programu TVN rozróżniamy 3 grupy widzów:

    - widzowie platform cyfrowych i widzowie kablówek cyfrowych (dekodery na pewno wspierają WSS)

    - widzowie kablówek analogowych i widzowie z nadajników naziemnych (dekodery nie na pewno wspierają WSS)

    - widzowie z transpondera analogowego (ale tę grupę pominiemy dla uproszczenia rozważań)

    5. Ponieważ spora część odbiorników telewizyjnych 4/3 nie potrafi sama dokonać konwersji FHA należy przyjąć jako założenie, że konwersja powinna dokonać się w urządzeniu poprzedzającym (dekoderze platformy, dekoderze kablówki cyfrowej, odbiorniku w head-endzie kablówki analogowej, odbiorniku satelitarnym przy nadajniku)

    6. Niektórzy userzy tego forum (maxiuca) sugerują, że konwersja FHA do 4/3 może nastąpić na 2 sposoby:

    - dołożenie kaszety (czarnych pasków na górze i dole ekranu)

    - obcięcie boków obrazu 16/9 do formatu 4/3 (zwane niesłusznie na tym forum Pan&Scan)

    Drugi punkt jest prawdziwy z technicznego punktu widzenia, ale zachodzi istotny problem wynikający z umów licencyjnych i praw autorskich: nadawca może bowiem bezkarnie obcinać boki swojego programu (do którego ma pełnię praw), ale już w przypadku filmów tej możliwości nie ma. Jeśli zamówił kopię 16/9, to musi ja emitować w całości dla wszystkich widzów, również tych wyposażonych w telewizory 4/3 (poprzez dołożenie kaszety).

    7. Z pkt.6 wynika (co niekoniecznie jest dla wszystkich oczywiste, radzę przeczytać od początku ze zrozumieniem), że TVN mógłby przejść na transmisję satelitarną FHA, gdyby:

    - miał pewność, że wszystkie odbiorniki (dekodery platform u widzów posiadających telewizory 4/3, odbiorniki w headendach analogowych, własne odbiorniki przy nadajnikach) zareagują na sygnał WSS w odpowiedni sposób (dokładając kaszetę przy obecności WSS)

    - zdecydował się „olać” te kablówki analogowe, które nie wspierają WSS w swoich headendach (na co na pewno nadawca się nie zdecyduje).

     

    Niektórzy userzy sugerują, że TVN mógłby „olać WSS” i nadawać wszystko FHA bez sygnalizacji WSS. Odpowiem zatem szczegółowo.

     

    1. W takiej sytuacji wszystkie odbiorniki w kablówkach analogowych i przy nadajnikach powinny zostać ustawione w tryb ręczny „dodaj kaszetę”

    2. W przypadku kontentu oryginalnego 16:9 wszystko byłoby OK.

    3. W przypadku kontentu oryginalnego 4:3 odbiornik dodałby kaszetę i u widzów końcowych wyposażonych w telewizory 4:3 program 4:3 pojawiłby się z kaszetą i pillarboxami po prawej i lewej, czyli tzw. „znaczek pocztowy 4:3 na telewizorach 4:3”.

    A ponieważ większość widzów TVN to kablówki analogowe i nadajniki naziemne, to wnioski nasuwają się same.

    CBDU"

     

    PS. Od tego czasu nastąpiło kilka zmian, ale uznałem, że należy wkleić oryginalną wypowiedź. Zpraszam do dyskusji.

  11. Z DVB-H jest taki problem, że jeśli zostanie uznana za broadcasting (czyli KRRiT będzie to koncesjonowała) to każda służbowa komórka z DVB-H będzie musiała płacić abonament.

    Jeżeli zaś nie zostanie uznana za broadcasting, to robi się paradoks prawny. Pamiętajmy bowiem że DVB-T i DVB-H to praktycznie ta sama technologia różniąca się tylko rozdzielczością obrazu. A nie może być tak, ze to rozdzielczość decyduje czy coś jest koncesjonowane czy nie, bo w UE obowiązuje w tej dziedzinie tzw. neutralność technologiczna.

    To kolejny przykład, że nasze prawo nie przystaje do rozwoju technologii.

     

    mcg

  12. Na razie testy są przedłużane przez UKE co 6 miesięcy. Na emisję stałą na razie nadziei brak. Rząd nie jest w stanie zrobić porządnej strategii i ustalić czegokolwiek. Zespół Międzyresortowy produkuje babole ;-)http://skroc.pl/aca7

    Generalnie rzecz biorąc nie nastawiałbym się na stałe emisje przed wrześniem 2009.

     

    mcg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...