Skocz do zawartości

Zcooger

Użytkownik
  • Postów

    65
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Zcooger

  1. Witajcie, odkryliśmy ciekawe rzeczy - jak wyglądał sprzęt kodujący Canal+?: http://web.archive.org/web/200605110821 ... php?etat=2

    Mam nadzieję, że ciekawość niektórych zapsokoiłem :!:

     

    Jak ktoś chce nabyć taki scrambler, to można pisać do Nagra+! Może za pół darmo taki oddadzą? E-Mail jest nadal ważny :D

     

    Poprzednie nagranie Canal+ Ident "Deser" wstępnie odzyskane: http://www.youtube.com/watch?v=oy7QDP-jHd4

    Dźwięk jest w złym stanie i nie da rady go narazie przywrócić ze względu na szumy i prawdopodobnie fizykę taśmy VHS, ale pewnie zależy to od sprzętu do zgrywania. Później postaram się przywrócić kolory.

     

    Pozdro! ;)

  2. Zanlazłem na jakimś forum (http://sat-elita.net.pl/forum/viewtopic.php?t=10164):

    KODOWANIE PROGRAMÓW CANAL+

    Z systemem kodowania związane są następujące nazwy. Pierwsza z nich to CANAL+ Francja i firma Nagravision (Nagra-1Plus), która prowadzi badania i rozwija ten system. Druga dotyczy samego systemu, który nazywa się Syster i pracuje na zasadzie Line-Suffling (porządkowania linii). Producentem dekoderów wykorzystujących ten system kodowania jest firma SAGEM.

     

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    JAK KODOWANY JEST OBRAZ?

     

    Obraz telewizyjny składa się z 625 uporządkowanych linii. Przy kodowaniu w tym systemie kolejność linii zostaje zmieniona. W ten sposób obraz staje się nieczytelny i trudny do rozpoznania. Odbywa się to według tajnego kodu, który miesza linie. W takiej formie obraz jest wysyłany. By był on znów możliwy do oglądania (uporządkowane linie) należy posłużyć się terminalem, który przywraca właściwy porządek liniom w obrazie.

     

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    GDZIE KODUJE SIĘ OBRAZ?

     

    W Warszawie gdzie znajduje się siedziba CANAL+ Polska umieszczona jest aparatura nadawcza oraz urządzenie zwane SCRAMBLEREM. W tym urządzeniu odbywa się kodowanie obrazu. Równocześnie z kodowaniem obrazu, wysyłane są odpowiednie dane sterujące, które rozpoznawane są przez terminale u abonentów. Sygały sterujące pozwalają na odtworzenie pierwotnej formy obrazu.

     

     

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    Gdzie odkodowuje się obraz?

     

    Abonament otrzymuje zakodowany sygnał za pośrednictwem sieci kablowej, nadajnika naziemnego lub z odbiornika satelitarnego. Odkodowanie obrazu następuje u Abonenta, który posiada terminal. :wink:

     

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    Jak abonent otrzymuje swoje uprawnienia?

     

    Potencjalny abonent udaje się do autoryzowanego systrybutora CANAL+ i tam podpisuje umowe o abonament. Otrzymuje terminal oraz klucz. Autoryzowany dystrybutor kontaktuje się z CTA (Centrum Telefoniczne Abonentów) w Warszawie skąd otrzymuje numer identyfikacyjny abonenta. Numer ten zostaje wpisany do umowy. W umowie umieszcza się także dane dotyczące terminala i klucz (numer terminala oraz numer klucza). Dane te są przesyłane są do GMTA (System Kontroli Dostępu) a nastepnie do scramblera.

    Równocześnie do scramblera przesyłany jest sygnał emitowanego przez stację programu. Srambler wg. tajnego kodu koduje wszystkie przesyłane do niego informacje (program i dane). Te informacje poslłużą potem do odkodowania programu u abonamenta. UWAGA: wraz z sygnałem TV kodowane są także informacje cyfrowe.

    Teraz sygnał przesyłany jest do satelity Eutelsat IIF3. Z satelity sygnały odbierane są przez stacje odbiorcze oraz przez odbiorców indywidualnych. U Abonenta znajduje sie terminal, który na podstawie zawartych w kluczu danych wie na jaki sygnał powinien reagować. Terminal koresponduje z kluczem. Jeśli z nadajnika przychodzi informacja dla klucza to program sterujący (software) przekazuje ją układom elektronicznym terminala. W tym czasie pracy nie może nastąpić dekodowanie. Na ekranie TV pojawi się informacja: Klucz Nieważny lub Trwa Transmisja danych.

  3. Trzebaby do Nagravision napisać w tej sprawie. Właśnie próbujemy rozwiązać dylemat czy do kodowania można użyć tego czarnego pudełka.

     

    Tutaj skatalogowałem wszystkie progamy komputerowe związane z kodowaniem i dekodowaniem telewizji analogowej:

    http://www.dropbox.com/sh/kzl2qgitc9cp0 ... ew6eKGo9ma

    Jeśli ktoś ma starą kartę telewizyjną (np. z chipsetem bt8x8) to może odpalić wszystkie programy i zobaczyć jak one pracują.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...