Skocz do zawartości

sputnik

Użytkownik
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez sputnik

  1. Jak mieszkałem w UK, to pomagałem rodakom ustawiać anteny na Hotbirda. Bardzo często wykorzystywali eliptyczne antenki od Sky, chyba 40 cm i odbiór był na nich doskonały. Do dziś pamiętam zdziwienie na twarzy Anglików jak zobaczyli polskie programy odbierane na nieużywanej antenie przez Polaków, którym wynajmowali pokój.

    Był też opis prób z taką antenką w Krakowie na łamach Satkuriera, ale z tego co pamiętam nie wszystkie transpondery dało się odebrać.

  2. Witam,

    odgrzeję temat - te kanały mobilne które się programują w czasie wyszukiwania są wtedy gdy ustawicie w swoich telewizorach w menu jako lokalizację UK lub Irlandię. Tak jest na moim Samsungu. Oczywiście nie da się ich oglądać.

    Jeszcze jedna rzecz, posiadając tv lub tuner tylko z MPEG2, zaprogramują się stacje dvb-t MPEG4, o ile jesteśmy w ich zasięgu, ale nie będzie można ich oglądać.

  3. Witam.

    Założyłem ten wątek dla tych co poszukują anteny na extremalne odległości, do oglądania tv jak i experymentowania.

    Mowa o antenie parabolicznej na pasmo TV UHF - kanały 21-69 http://www.wade-antenna.com/Wade/uhfparabolic.pdf

    Antena PB-82-BB produkowana na zamówienie przez kanadyjską firmę Wade-antenna o średnicy 8 stóp - ok.2,5m posiada zysk ponad 25 dB, szerokość wiązki poziomej to tylko 5 stopni, można również zamontować 2 lub 4 takie anteny w układzie synfazowym, a wtedy zysk takiego układu to ponad 30 dB!!! czyli 1000- krotne wzmocnienie w stosunku do pojedynczego dipola. Jest tylko jeden problem - jedna antena kosztuje ok. 2500 $.

    W latach 60-tych do 2000 roku, podobną antenę paraboliczną produkowała na masową skalę w USA firma Channel Master. Antena CM 4251 miała średnicę 7 stóp - ok.2m i zysk 20 dB, także tą antenę można było montować synfazowo. Koszt jednej anteny w latach 80-tych to 150 $. Obecnie można taką antenę znależć na Ebay'u lub Craig list za cenę od 50 do 500$ w zależności od stanu w jakim się znajduje. Powstała również specjalna stona poświęcona tej antenie, gdzie można zapoznać się z historią jej powstania i możliwościami: http://www.rocketroberts.com/cm4251/cm4251.htm

    Na zakończenie chciałbym napisać o przedwzmacniaczu antenowym, produkowanym przez brytyjską firmę Research Communications o najlepszym na rynku poziomie szumów - 0,4 dB i wzmocnieniu 23 dB. Przedwzmacniacz 9260 zbudowany na układach E-PHEMT pracuje w paśmie tv UHF - kanały 21 - 69 i ma wbudowane filtry tłumiące częstotliwości powyżej i poniżej pasma tv. Koszt wraz z zasilaczem, WAT-em i przesyłką do Polski to ok. 130 GBP Tu link: http://www.researchcomms.com/hdtv.html.

  4. Witam.

     

    Przedwczoraj na największym polskim portalu aukcyjnym :wink: pojawił się nowy produkt firmy Mistral, znanej z niskobudżetowej elektroniki, rozprowadzanej głównie w supermarketach. Ten produkt to 7" telewizorek z tunerem mpeg4, zasilany z sieci lub akumulatora 12V, wejściem usb 2.0, slotem na karty pamięci itp. Tutaj link do strony importera

    http://www.mistral-rtv.pl/product-pol-8 ... MPEG4.html. Prawdopodobnie jest to pierwszy przenośny tv z takim tunerem na polskim rynku, a być może nawet europejskim, ponieważ od dłuższego czasu rozglądałem się za podobnym sprzętem. Nie wiem jaka jest czułość tak małych telewizorków i czy wbudowana antena teleskopowa jest w stanie cokolwiek odebrać, szczególnie w ruchu - np. w pojazdach komunikacji miejskiej w drodze do lub z pracy. Według niektórych fachowców, odbiór mobilny telewizji cyfrowej nie jest możliwy, z kolei w Niemczech przeprowadzono udane próby z odbiorem przy prędkości ponad 200 km/h.

    Jeśli ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenie z przenośnym/przewożnym odbiorem telewizji cyfrowej - niekoniecznie z mpeg4, to proszę podzielić się wrażeniami. No chyba że redakcja Satkuriera, też jest zainteresowana tematem. :D

  5. Gdyby to było takie oczywiste, to nie pytałbym na forum. Pisząc o odbiorze satelitarnym, miałem na myśli nie tylko transpondery, gdzie jest upchanych kilkanaście kanałów o jakości zużytej taśmy VHS, ale też o nadawcach,którzy stosują dynamiczny debit video, czyli dla nie wtajemniczonych - kanały info, dokumentalne z niskim, a sportowe i filmowe z wysokim poziomem, zachowując tym samym przyzwoitą jakość dla całej paczki kanałów. Jak wiadomo, w technice nadawania dvb-t jest postęp, czego dowodem jest umożliwienie nadawcom stosującym dvb-t (MPEG2), nadawania 6 zamiast dotychczasowych 4 kanałów, przez włoską firmę. Więc może w dvb-t+ (MPEG4) też coś drgnęło.

    A pytanie kierowałem do osób które mogły dłużej pooglądać te MUX-y wczoraj, lub też mieszkają w pobliżu granicy z Litwą i mogą odbierać na stałe.

  6. Witam.

     

    Wczoraj panowały doskonałe warunki propagacyjne, umożliwiające odbiór dalekich stacji, tzw. dx-y. U mnie w Warszawie udało się odebrać na 13-sto el. antenie Yagi, na k. 21-60 ustawionej na płn. wschód, na balkonie na 9-tym piętrze sporo stacji analogowych z Białorusi, Litwy i Kaliningradu w kolorze. Oprócz tego wspomniane w tytule cyfrowe stacje litewskie. I tu ciekawostka, każdy z czterech MUX-ów (multipleksów) nadawał po 10 kanałów w dvb-t+ (MPEG4). Dotychczas wydawało mi się że dvb-t (MPEG2) umożliwia nadawanie 4 a od tego roku nawet 6 kanałów, bez straty jakości, dvb-t+ (MPEG4) maksymalnie 7 - tak jest w Warszawie, no i najnowszy dvb-t2 10 kanałów. We wszystkich przypadkach mowa o standardowej jakości SD. Stąd moje pytanie - jakim cudem udało się Litwinom upchnąć 10 kanałów, czyżby kosztem jakości jak to ma miejsce przy odbiorze satelitarnym? W tym miejscu muszę dodać, że antena była podpięta do tv z tunerem dvb-t (MPEG2) i nie miałem moliwości obejrzenia nadawanych kanałów. Przypomina mi się też dyskusja o TVP, która nie może pomieścić wszystkich swoich anten (kanałów) w jednym MUX-ie. A oto wykaz odebranych stacji litewskich:

     

    MUX1, nadawca: NSTV, częstotliwość; 570 MHz, kanał 33

    RTR Planeta, RTL, RENTV Baltic, BBC World, RTVi, MTV, NBA, Cartoon Network, CNN, Balticum Auksinis.

     

    MUX2, nadawca: Telecentras, częst.: 618 oraz 682 MHz, k. 39 i 47

    LTV, LTV2, LNK, Info TV, LIUKS!, testas, TV1, TV6, BTV, TV3

     

    MUX3, nadawca: ttv, częst. 762 MHz, k. 57

    Niestety, nie zdążyłem zanotować, a po ponownym zeskanowaniu, już nie powróciły.

     

    MUX4, nadawca: ?, częst.: ? k. prawdopodobnie 54

    VH1, TV Polonia, Nickelodeon, Euronews, 4 Multimania, Discovery Travel & Living, Fashion, Eurosport 2, BBC Prime, Balticum.

     

    Ten ostatni multipleks złapałem na PC-towym tunerze z obsługą MPEG4 i tyłem małej antenki log.-per., jednakże bez możliwości zapisania nadawcy, częstotliwości i kanału. Nie mogłem też pooglądać, bo po pierwszym obejrzanym krótko kanale, sygnał zanikł.

  7. Witam wszystkich.

    Nie wiem czy w odpowiednim dziale piszę, ale chodzi mi o instalację zbiorczą sat+rtv. W bloku w Warszawie w którym mieszkam, kilka lat temu remontowano dach i nakazano usunąć wszystkie anteny. Od tego czasu wspólnota nie chciała słyszeć o ponownym montażu, aż do dzisiejszego zebrania, na którym poruszyłem ten temat z nowym zarządem. Okazało się, że jest sporo osób, które są zainteresowane taką instalacją, wspólnota też nie miałaby nic przeciwko. Jedyną obawą są koszty. Czy orientuje się ktoś z czytających tego posta, ile by kosztowało założenie i doprowadzenie kabli do 150 mieszkań , a w każdym mieszkaniu byłoby gniazdko z dwoma wyjściami sat - po 4 satelity w jednym (np.: HB, Astra, Astra2 i Thor), jedno wyjście TV i jedno radiowe (DŚK + UKF, lub sam UKF dla obniżenia kosztów). Słyszałem też od jednego instalatora, że do instalacji z liczbą poniżej 200 gniazdek można dołączyć kilka dodatkowych kanałow bez potrzeby uzyskiwania odrębnego zezwolenia. Czyli oprócz standardowych 7 z anteny naziemnej możnaby dołączyć przykładowo: TV Polonia, Historia, Kultura itd. Kiedyś Canal+ oferował jakąś dopłatę do instalacji, jeśli iluś tam mieszkańców wykupi u nich abonament. Czy można uzyskać dofinansowanie z pieniędzy unijnych?

    Myślę że teraz z powodu spowolnienia gospodarczego, lub jak niektórzy mówią kryzysu, jest najlepszy moment na taką inwestycję. Robi się też coraz cieplej :)

  8. Witam Wszystkich Forumowiczow.

     

    W moim TV LCD oraz tunerze Globo (DVB-S/T) moge wybrac napiecie sluzace do zasilania wzmacniaczy antenowych 5V. Sek w tym ze wszystkie znane mi wzmacniacze potrzebuja zasilania min. 12V. Czy ktos sie z tym juz zetknal i wie jak to napiecie wykorzystac? Nosze sie z zamiarem kupna anteny ATX-91 LUB ATX-107 i chcialbym zainstalowac jakis wzmacniacz niskoszumowy wewnatrz. Czy moglbym to napiecie wykorzystac wtedy?

     

    Rzadko tu zagladam, wiec z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

  9. Witam wszystkich Forumowiczow.

    Chcialbym podlaczyc 3 tunery w sposob jak wyzej, a wiec Ferdek, dalej Sammy, a na koncu nbox rec. Od pazdziernika ub. r. mam podlaczonego Samsunga do nboxa, (a pozniej nboxa recordera) po przelotce i wszystko chodzi bez zarzutu. Moge miec wlaczone oba tunery i ogladac 2 rozne kanaly ( w zaleznosci od polaryzacji i pasma niskiego lub wysokiego), ale teraz obawiam sie podlaczyc Ferdka do nboxa. Czy gdy wstawie pomiedzy nimi Sammiego to czy to zapobiegnie spaleniu glowicy w ktoryms z tunerow?

    Drugie pytanie dotyczy CAM-u Conax-a CAS7, jest wzmianka o nim w najnowszym Satkurierze. Czy ktos probowal wlozyc do niego karte n-ki i odebrac cos w Ferdku lub innym tunerze?

    Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...