Skocz do zawartości

pawel.tutka

Użytkownik
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez pawel.tutka

  1. HbbTV dla danego kanału TV dystrybuowanego drogą satelitarną może włączyć/dodać operator transpondera (w DVB-T operator multipleksu) w porozumieniu z nadawcą danego kanału telewizyjnego.
    Aby usługa HbbTV od TVP była dostępna np. na kanale TVP 1 HD emitowanym drogą satelitarną.. to powinien ją włączyć operator transpondera - w tym przypadku Platforma Canal+.

     

    Dostęp usługi HbbTV na kanale TVN wynika z tego, że operator transpondera (w tym przypadku jest to TVN) włączył ją. :)

  2. Ad. 4

    Z telewizorem będzie podobnie jak z telefonem i komputerem. Mimo, że nadal działa i jest OK - to i tak za jakiś czas wymienimy go na nowy lepszy model. Przed nami wejście na rynek 4K oraz nowego kodeka wideo. Najważniejsze jest to, że już teraz większość nowych telewizorów z linii produktowej 2013 posiada wsparcie dla HbbTV. Za kilka lat wsparcie dla HbbTV w TV/STB będzie tak samo powszechne jak dostęp do teletextu.

     

    Ad. 5

    TVP podało do publicznej wiadomości informacje, które posiadało od zewnętrznych producentów/importerów STB. Prace nad tym sprzętem się nieco przeciągnęły ponieważ nie było wcześniej na świecie zapotrzebowania na STB DVB-T z HbbTV. Dopiero osoby z Polski musiały tłumaczyć producentom STB DVB-T z drugiego świata co to jest HbbTV i dlaczego tak ważne jest to do wprowadzenia na nasz rynek. Po ich przekonaniu upłynęło sporo czasu nad przygotowaniem takiego STB DVB-T ze wsparciem dla HbbTV. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie będą dostępne te STB w Polsce za rozsądne pieniądze, czyli poniżej 200zł.

     

    Faktycznie jest taki STB DVB-T który umożliwia dostęp do aplikacji telewizyjnych za pośrednictwem Wifi. http://sklep.goclever.pl/tuner-goclever ... et-tv.html

    Dzięki uprzejmości firmy GOCLEVER otrzymałem Tuner Goclever DVB-T 400 Internet TV do testów. Odbiornik ten można zakwalifikować jako STB SmartTV i na swoim pokładzie posiada on platformę z aplikacjami InView - http://inview.tv/ wśród której to dostępna jest Ipla. Bardzo mi się podoba pomysł związany z dodaniem łączności z WiFi do tak taniego (109zł) i prostego STB.

     

    Mimo że ten odbiornik posiada dostęp do internetu - to jest to zupełnie inne rozwiązanie (pod względem oprogramowania) niż STB DVB-T z HbbTV. W tym drugim przypadku mamy rozwiązanie bardzo otwarte umożliwiające dostarczanie treści niezależnie od producenta sprzętu, a to wymaga nieco większej wydajności i nieco bardziej zaawansowanego oprogramowania. Podobnie sytuacja wygląda odnośnie odbiorników DVB-T od Cyfrowego Polsatu z iPlą na pokładzie. Rozwiązanie zamknięte można łatwiej i szybciej wprowadzić na rynek. Największą zaletą dla HbbTV jest uniwersalność i otwartość na wielu dostawców treści. Jeszcze odrobina cierpliwości, wyścig po tani STB z HbbTV już się rozpoczął i w ciągu kilku najbliższych miesięcy zobaczymy w sklepach sprzęt.

  3. Witam serdecznie

     

    1. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że HbbTV to takie przesłanie za pośrednictwem cyfrowego sygnału telewizyjnego linku do specjalnie przygotowanej aplikacji telewizyjnej dedykowanej dla TV/STB wspierających odbiór telewizji hybrydowej HbbTV.

     

    2. HbbTV można dodać do dowolnego kanału telewizyjnego transmitowanego cyfrowo za pośrednictwem DVB-T/DVB-C/DVB-S a nawet i IPTV niezależnie od tego czy jest to kanał SD/HD/3D. We wszystkich przypadkach wizualna jakość i możliwości aplikacji telewizyjnej w HbbTV są identyczne.

     

    3. Możliwe jest zastosowanie HbbTV nawet dla kanału planszowego ze statyczną planszą. HbbTV można zastosować nawet dla kanału emitującego tylko czerń. Dzięki takiemu zabiegowi można zminimalizować wymagany bitrate na transmisję kanału telewizyjnego do minimum. Teoretycznie możliwe jest też dodanie sygnalizacji HbbTV do stacji radiowej emitowanej w ramach DVB-C/DVB-S. Nie miałem okazji jeszcze tego przetestować. Ale wydaje mi się to możliwe. Gdyby ktoś się zetknął z zastosowaniem HbbTV przy kanale radiowym to proszę o info.

     

    4. To że ktoś nie ma dostępy do Internetu czy też nie posiada telewizora lub STB z HbbTV to wcale nie oznacza że mamy w Polsce czekać z rozwojem telewizji hybrydowej. Przed 12 marca 2012 nie mieliśmy w Polsce HbbTV i zdobycie jakiegokolwiek sprzętu wspierającego odbiór HbbTV graniczyło z cudem. Producenci telewizorów nie mieli odpowiedniej motywacji do dodawania HbbTV w TV dedykowanych na polski rynek. Nadawcy telewizyjni nie byli zainteresowani rozwojem HbbTV. Mieliśmy zamknięte koło. Przerwałem je dzięki uprzejmości Tomasza Berezowskiego z TVN, który umożliwił mi rozpoczęcie pierwszych w Polsce testów HbbTV. To sprawiło, że już kolejnego dnia (13 marca 2012) firma Sony oficjalnie zapowiedziała wsparcie dla HbbTV w Polsce. Zapraszam do poczytania dziś już archiwalnych wpisów na http://hbbtv.pl o tym jak w 2012 roku testowano, rozwijano i wdrażano HbbTV w Polsce.

     

    5. Jeszcze odrobina cierpliwości a bardzo tanie odbiorniki STB DVB-T z HbbTV pojawią się w sklepach. W swoim laboratorium HbbTV i Smart TV posiadam kilka testowych STB. Opóźnienie w ich wejściu na rynek wynika z tego że wcześniej nie było na nie zapotrzebowania w krajach gdzie się je projektuje i produkuje. Musiało upłynąć kilkanaście dobrych miesięcy by tego typu STB były dostępne dla naszych rodzimych (producentów/importerów) w rozsądnych cenach. Warto też pamiętać, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie zdecydowała się na wprowadzenie HbbTV w DVB-T.

     

    6. Na bazie HbbTV można zrobić coś takiego jak portal z interaktywnymi aplikacjami telewizyjnymi, czyli coś podobnego co oferują nam producenci telewizorów lub STB pod nazwą "Smart TV". Od strony technologicznej około 90% aplikacji znanych dziś ze Smart TV można zaadoptować i udostępnić na bazie HbbTV. Tak więc możliwe byłoby pojawienie się w ramach HbbTV na sprzęcie dedykowanym dla DVB-T takich aplikacji jak: iPla, TVN Player, VOD od TVP, Tuba FM i wiele, wiele innych. To czy i kiedy te aplikacje będą dostępne w HbbTV zależy tylko i wyłącznie od nadawców telewizyjnych.

     

    7. Na kilku ostatnich konferencjach branżowych namawiałem operatorów telewizji kablowej by wdrożyli u siebie HbbTV w celu dostarczania interaktywnych aplikacji telewizyjnych w HbbTV od zewnętrznych dostawców treści, którzy nie posiadają własnych kanałów telewizyjnych. Nie zapominajmy o tym jak niedawno HbbTV pojawiło się w Polsce. Dla porównania polskie aplikacje w Smart TV pojawiły się trzy lata temu. Tam początki też były bardzo trudne.

     

    8. HbbTV daje możliwość udostępniania interaktywnych treści / VOD / telewizji na żywo w streamingu tym nadawcom dla których zabrakło miejsca w DVB-T. Jednak by to zrobić musi się znaleźć choć na jednym z kanałów telewizyjnych udostępniających HbbTV po DVB-T w Polsce link do kolejnej aplikacji od innego (konkurencyjnego) nadawcy. Ze względu na konkurencję umieszczenie tego linku może być nieco drogie. Istnieje też możliwość, że to producent STB doda specjalnie przygotowaną dla urządzenia aplikację w HbbTV z linkami do aplikacji telewizyjnych w HbbTV od zewnętrznych dostawców treści.

     

    9. Właśnie przygotowuję we współpracy z ARBG program kolejnej edycji konferencji HbbTV Summit Poland podczas której będziemy 3 lipca 2013 rozmawiać o HbbTV w Polsce.

     

    I jeszcze na koniec kwestia formalna. Nie wiem czym jest "Hbb" oraz "Hbb TV". Bardzo proszę o stosowanie pełnej i poprawnej nazwy jakim określamy telewizję hybrydową - czyli HbbTV, która wywodzi się od skrótu (Hybrid Broadcast Broadband TV).

     

    Pozdrawiam serdecznie

     

    Paweł Tutka

    Ekspert ds. telewizji hybrydowej i Smart TV

  4. Witam

     

    Telewizja TVN wraz z firmą 4vod http://4vod.tv przeprowadzają testy HbbTV na kanale TVN HD nadawanym w Warszawie za pośrednictwem telewizji naziemnej w DVB-T.

     

    W początkowej fazie testów prowadzone są prace nad automatycznym startowaniem aplikacji oraz umieszczaniem na ekranie przeźroczystych elementów graficznych. W kolejnym etapie testów bedą prowadzone prace związane z obsługą interakcji.

     

    Na podstawie przeprowadzonych testów zostaną opracowane docelowe interaktywne aplikacje telewizyjne współdziałające z emitowanymi audycjami telewizyjnymi.

     

    Gdyby ktoś miał jakieś pytania lub uwagi, to zapraszam do kontaktu ze mną lub do odwiedzenia serwisu http://hbbtv.pl.

     

    Pozdrawiam

    Paweł Tutka

×
×
  • Dodaj nową pozycję...