Skocz do zawartości

Abonent1979

Użytkownik
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Abonent1979

  1. Sami są sobie winni agonii finasowej. Myślenie, że emisja FTA na satelicie załatwi sprawę zasięgu to głupota. TVS trzyma się, bo jest dostępna w sieciach kablowych i to w najniższych pakietach UPC i mniejszych kablówek w regionie obok TVP1,2, Info, Polsatu, Tvn-u, Pulsu i TV4. Nadawcy chciało się o to zabiegać.

  2. Kanały z multichoice też były w PTK :-) W ogóle wówczas jakoś szybko reagowali na pojawiające się nowości. Teraz już chyba jest przesyt i UPC wydaje się, że jest najwspanialsze na świecie, poza tym cięcia i maksymalne skąpstwo. Niemieckie kanały FTA wycofali, bo niby nadawcy zażądali wysokich opłat. Pamiętam to sformułowanie o opłatach i o braku miejsca w kablu: "zresztą w miejsce tych kanałów pojawią się inne, polskojęzyczne stacje, gdyż w większości krajów ofertę wypełniają kanały nadawane w języku ojczystym abonenta". Może cytat nie jest dokładny, ale oddaje całość tego tłumaczenia. Dziwne jest, że kanały , które są dostępne za darmo z satelity zażądały tak kolosalnych opłat od gniazdka abonenckiego. Poza tym mamy już erę cyfrową, miejsca bardzo dużo, a niemieckie stacje nie wróciły. Stałych, etatowych pracowników BOK jest niewielu, większość niedoszkolona, zatrudniana za marne grosze na śmieciowych umowach przez agencje pracy tymczasowej. Uważam ,że PTK jak na tamte czasy było o niebo lepsze niż obecne UPC.

  3. W tamtych czasach wystarczyło dać na flaszkę monterowi, wtedy wszystko się dało zrobić i wszystkiego zapomnieć. Standardowo, by nie płacić kilkunastu złotych więcej miesięcznie za oglądanie kablówki na drugim telewizorze, ludzie dawali na owe czasy 500000 starych złotych lub 50 nowych, była to mniej więcej równowartość dwóch abonamentów za usługi PTK. To był w zasadzie standard. Nie pochwalam łapownictwa, ale operator sam stwarzał pracownikom pole do takich nadużyć. Nigdy nie rozumiałem tej dodatkowej opłaty abonamentowej za drugi odbiornik. Przecież żadnych kosztów eksploatacyjnych operator nie ponosił za to, że sygnał z kabla w mieszkaniu szedł na dwa telewizory, po prostu [beep]ość. To chyba był proceder na masową skalę. Ten sam technik jednej sąsiadce nic nie powiedział na to, że miała na dwóch telewizorach, a na drugą doniósł, że ma na dwóch i nie płaci za to. Poznawali to po wtykach F. Zaciskane, to w porządku, bo pewnie robił kolega, wkręcane na kabel - samowola abonenta. Teraz operatorzy znów zaostrzyli apetyty na zdzieranie, domowej roboty multiroom w cyfrówce odpada. Na samym początku u mnie była bardzo marna kablówka. Chyba jedna z pierwszych w regionie. Instalacja była prowadzona po bloku, wszelkie rozgałęźniki na dachach,plątanina kabli puszczanych po murze. W czasach TV Rondo zakupiłem dość porządną antenę na pasmo UHF,którą zamontowałem na dachu, ściągała wtedy sygnał tych kilku emitowanych programów(MTV,RTL,Sat.1, Pro7, Sky One, Eurosport). Gdy PTK wykupiło tę kablówkę, to od zera budowali własną instalację wewnątrz budynku.

  4. Zawsze zastanawiałem się, w jakim celu ten rosyjski pierwszy kanał emitowali, skoro jego jakość była tak marna. Pamiętam jeszcze francuski MCM, najpierw był, potem zabrali , za jakiś czas wrócił. Często zdarzała się stopklatka na tym kanale. Obraz potrafił stać zatrzymany przez cały dzień :smile: . To samo muzzik ( mezzo obecnie). Oferta dawnego PTK była najlepszą w Polsce, teraz w UPC już niekoniecznie. Pamiętam też pierwsze zetknięcie z HBO i później te nieszczęsne filtry. U nas, ktoś bardziej kumaty w tych sprawach, notorycznie go wykręcał (znalazłem raz na piętrze dziwny metalowy walec i zachodziłem w głowę, czy to aby nie jest jakiś wzmacniacz ) . Dopiero później zajarzyłem o co chodzi, gdy okazało się, że HBO idzie bez problemu.Na początku myślałem, że znów jakaś promocja :D Tylko, że coś się wydłużyła, bo przez 2 lata cały budynek miał HBO, nawet azartowcy, bo emitowany był na 127.25 Mhz. :D:D

  5. Ależ ja się nie kłócę i nie zacietrzewiam. Napisałeś, że Cartoon po polsku wystartował we wrześniu, więc pokazałem, że wcześniej. Po prostu pamiętam marudzącego ponad miesiąc czasu dziadka i fakt, że na urodzinach w czerwcu mówił mi, że w miejsce większości pasków ma kanały. Co za różnica ,które wtedy włączono? W czerwcu na pewno ruszyła Wizja ruszyła z kopyta , policz 45 dni od 18 kwietnia. Centrum Wizji i PTK było w Katowicach, to studio emitowało sygnał zapowiedzi z transponderów Astry już w kwietniu i maju( te nieszczęsne plansze). Nawet w obrębie jednego regionu istniały różnice w ofercie programowej, nawet w jednym mieście (studio Rudna i Kilińskiego). Cały czas zaznaczam, że wiosną miałem już sygnał ze studia centralnego na Kossutha w Katowicach, nie z Sosnowca. Węzeł sieci dzielnic południowych podłączono wiosną, stopniowo łączono też inne węzły, w różnych miastach regionu i likwidowano mniejsze studia. Jeśli nie wiesz, z którego studia miałeś, to przypomnij sobie, czy w ofercie były 2 kanały nadawane w systemie secam - francuski M6, rosyjski pierwszy kanał tv publicznej(ten był kiepski jakościowo,czasem dropy i dziwny świst fonii w tle). Tych kanałów studio w Sosnowcu nigdy nie emitowało. Później francuski wyłączono, a rosyjski pierwszy kanał zastąpił również rosyjski RTR Planeta.

  6. Brakuje kanału emitującego stare pozycje z ogromnych zasobów TVP. Dzisiejsi 30-40 latkowie chętnie obejrzeliby programy z młodych lat. Takich pozycji jest zdecydowanie za mało w TVP Historia i TVP Kultura. "Sonda", "Przybysze z Matplanety", "Pankracy", programy rozrywkowe, mnóstwo dokumentów z czasów PRL i wcześniejszych, archiwalne wydania Dzienników Telewizyjnych z komentarzem historycznym, kabarety, stare szopki noworoczne... TVP nie wykorzystuje potencjału swoich archiwów nawet w 10 procentach. Powstało wiele wartościowych i ponadczasowych programów, które pokrywają się kurzem w przepastnych piwnicach na Woronicza.

  7. Szukałem informacji na temat zakończenia emisji kanałów analogowych w sieciach kablowych. Na różnych forach pojawiają się różne spekulacje dotyczące daty wyłączenia, a chcę poznać realny termin i jakąś jego podstawę prawną ( dyrektywa lub rozporządzenie). Strona UKE informuje jedynie o datach wyłączenia analogowej emisji naziemnej w zależności od regionu. Analog w kablu wciąż trzyma się mocno, a jego szybkie wyłączenie nie leży w interesie żadnego operatora, byłby to strzał w kolano. Większość przecież posiada więcej niż jeden odbiornik w gospodarstwie domowym i bezproblemowość podziału sygnału analogowego jest ogromną zaletą. Cenowo cyfrówka też u wielu operatorów nie powala, a nawet zniechęca do korzystania z tej formy przekazu. Dla przykładu, mój obecny operator ( uprzedzam, dość kuriozalna oferta): azart cyfrowy (13 programów) 18.71 pln, analogowy 8pln, pakiet 58 kanałów analogowych 37.34, a dokładnie ten sam pakiet w cyfrowej 44.42 pln. Do tego opłata za aktywację dekodera. Cyfryzacja z taką ofertą to raczej na sukces nie jest skazana. . .

    Inne mankamenty :kolejna skrzynka na szafce z telewizorem, sztywno narzucona kolejność kanałów na dekoderze, multiroom( o ile w ogóle możliwy) to tylko za dodatkową opłatą ( u mojego operatora 25 zł). Dlatego nie jestem jakimś entuzjastą cyfrowej kablówki, stąd moje zainteresowanie terminem ewentualnego wycofania analogu z kabla.

  8. Niestety, z Cartoon Network się mylisz. Znalazłem stare forum z postami z czerwca 1998, niektórzy narzekali na dubbing Cartoon Network http://forum.wirtualna.warszawa.pl/w/18 ... a-tv-w-ptk , inne materiały też potwierdzają dołączenie części kanałów już w czerwcu, m.in kalendarium działalności projektu zamieszczone tutaj : http://chomikuj.pl/Lukas7171/*e2*96*baTV

    "* 2 kwietnia 1998 r. - Centrum Nadawcze w Maidstone jest gotowe do uruchomienia pierwszej w Polsce satelitarnej telewizji cyfrowej

    * początek kwietnia 1998 r. - otwarcie Telefonicznego Centrum Obsługi Klienta w Katowicach

    * czerwiec 1998 r. - wprowadzenie pierwszych kanałów tematycznych Wizji TV do pakietu podstawowego Polskiej Telewizji Kablowej (obecnie UPC Telewizja Kablowa) - z ofertą Wizji TV zapoznało się 600 tysięcy abonentów

    * lipiec 1998 r. - rusza sprzedaż dekoderów Wizji TV dla osób zapisanych na listę rezerwacji

    * 18 września 1998 r. - oficjalna inauguracja Wizji TV z ofertą 18 kanałów tematycznych, w tym 16 w języku polskim

    * październik 1998 r. - zakończenie procesu tworzenia sieci dystrybucyjnej w oparciu o autoryzowane punkty sprzedaży Philipsa - łącznie ponad 1 200 sklepów

    * 3 listopada 1998 r. - do bukietu Wizji TV dołącza Eurosport i liczba kanałów Wizji TV wzrasta do dziewiętnastu ".

    Kolejne potwierdzenie czerwca 1998 jako daty startu Wizji to cytat ze strony http://www.zczuba.pl/zczuba/1,90957,680 ... sjami.html "1 czerwca 1998 roku wystartowała pierwsza polska platforma cyfrowa: Wizja TV"

    Ponadto pamiętam, że po podłączeniu południowej części Sosnowca do Katowic zupełnie inny był rozkład częstotliwości kanałów. W czasach studia na Kilińskiego wykorzystywano głownie wysoki UHF, gdzie najniżej nadawano Polsat 2( K45), z Katowic kanały Wizji zajęły niższe wartości od K22. Od początku połączenia węzłów emitowane były plansze, rozesłano wraz z rachunkami wykaz zaplanowany już pod Wizję, więc programowałem zgodnie z nim. Dziadek oczywiście przy każdej nadarzającej się okazji marudził mi, że ma bałagan w telewizorze, by te kolorowe pasy ustawić mu gdzieś na końcu, więc mu powtarzałem, że wkrótce w ich miejsce będą nowe kanały po polsku i że ma już pod to zaprogramowany telewizor. W czerwcu już marudzić przestał, bo kanały rozpoczęły emisję. Więc akurat to tak dobrze pamiętam :-)

  9. Próbowali, regulowali, wzmacniacz wymienili i po tej wymianie nawet jest gorzej. Próbowałem wcześniej z wyjściem TAP ( przypadkiem zostawił mi takowy dwa lata temu przy poprzedniej usterce). Sygnał spada, ale zakłócenia nadal są widoczne, na dodatek psuje się jakość kanałów na niskich S, które na ten wysoki sygnał są odporne i na nich nie widać przesterowania. Nie będę bawił się w montera, po prostu zmiana operatora. Mam tę szczęśliwą sytuację, że umowa już na czas nieokreślony i mam UPC w swoim budynku. Właściwie z UPC przeszedłem do nich z powodu ceny. UPC liczyło mi za analog 65 zł miesięcznie, więc płaciłem tyle co za cyfrową. Oferta dla stałych abonentów była żenująca, więc dostali wypowiedzenie. Obecnie mają za 100 wszystkie 3 usługi, więc chętnie wrócę. Dzięki za próbę pomocy, problemy z tym operatorem- różne opisałem w wątku Telpol, to jest żenada , a nie kablówka.

  10. i gitara - obaj mamy rację ;) Jeden z wątków tego forum wyjaśnia sprawę : "Wizja TV miała ruszyć 18 kwietnia 1998 r., ale z powodu planowanej wtedy pierwszej fuzji z Canal+ (platforma miała się nazywać Wizja+) start odłożono. Potem jednak drogi Amerykanów i Francuzów się rozeszły, w lipcu Wizja TV ruszyła ze swoją platformą, a oficjalny start odbył się 18 września 1998 r. Wizja TV nadawała do marca 2002 r." cytat viewtopic.php?f=33&t=1555&start=240 . Czyli w kwietniu byli gotowi,podłączyli pod Katowice, włączono już pierwsze kanały w PTK i mieli 45 dni na porozumienie, w czerwcu dodano resztę do PTK, gdy już widzieli,że się nie dogadają, a oficjalnie zaczęto sprzedawać zestawy Philipsa we wrześniu :-)

  11. Tak, ale do startu Wizji tv, a było to wiosną 1998, sygnał rozprowadzany był ze studia przy ulicy Kilińskiego w Sosnowcu. Mieściło się tam również biuro obsługi klienta. Dosłownie na kilka dni przed startem pierwszych kanałów Wizji połączono światłowodem Sosnowiec z Katowicami( przynajmniej na pewno dzielnice południowe, możliwe że robili to stopniowo, przy różnych węzłach sieci). Przez pół dnia nie było sygnału, na który z utęsknieniem czekałem siedząc sam w domu i smarowałem się pudrem w płynie ( akurat przechodziłem ospę i bez telewizji mi się nudziło). Już nie mogłem się doczekać aż wróci sygnał. Ponownie programowałem telewizory pod częstotliwości studia z Katowic. Przez jakiś czas, na planszowym PTK1 nadawano komunikat, że wkrótce wystartuje platforma cyfrowa, że negocjują umowę z Canal+ i podpisali list intencyjny. W branżowej prasie komentowano nawet , że Canal + podpisał ów list, aby grać na zwłokę i nie pozwolić na szybki start Wizji, ponieważ sami jeszcze nie byli gotowi. Terminy z tej przedwstępnej umowy minęły i Wizja nie zwlekała ze startem, najpierw pojawiła się właśnie w PTK. W miejsce plansz zapowiadających kanały pojawił się już sygnał stacji docelowych, na pewno był to Hallmark, Cartoon Network, Le Cinema i coś jeszcze, ale już nie pamiętam dokładnie co.

  12. Z niemieckim dubbingiem - czyli w Niemczech dubbing stosuje się do wszystkich pozycji, niezależnie od tego, czy są skierowane do najmłodszych widzów czy nie. Tak samo jest we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii, na Węgrzech i nawet w Czechach, a także w Belgii i na Słowacji.

     

    Tak, ale w roku 1990 to było dla nas nowością. Filmy nagrywane z satelity i tłumaczone mniej lub bardziej szczęśliwie krążyły w drugim obiegu na kasetach VHS. W polskiej telewizji dubbing był robiony rzadko. Zawsze lektor. TVP1 i TVP2 jednak zawsze tłumaczyła z oryginału, a każdy serial nagrywany z niemieckojęzycznych FTA i czytany przez lektora TV Katowice był dość charakterystyczny. Ciekawe, czy to był tylko patent śląskiego oddziału na atrakcyjną ofertę programów trójki, czy inne ośrodki regionalne też to praktykowały?

  13. Ja mam zupełnie odwrotny, niemożliwy do rozwiązania przez indolentnych techników operatora problem zbyt wysokiego sygnału. Poniżej 82dBuV nie schodzi i są koszmarne przesterowania. Co za dużo, to niezdrowo. Ostatni geniusz stwierdził, że mógłby mi podłączyć do tego sygnału cały blok. Na drugi dzień natomiast zadzwoniła pani z bok twierdząc, że sygnał jest prawidłowy, taki wysoki był zawsze, a teraz mi to przeszkadza. Może i był wysoki, balansował gdzieś na granicznych wartościach,ale teraz je przekracza i występują irytujące zakłócenia. Beznadziejna sieć Telpol przed która ostrzegam, kogo tylko mogę. Sygnału jest po prostu za dużo, siatka na niemal wszystkich programach, a oni mówią, że tak być musi.

  14. To był ten serial, Die Munsters , podobny klimat do Addamsów :-)

    Ta muzyka charakterystyczna. Możliwe, że RTL plus był emitowany w niedzielę , bo około 12-13 emitowali serial "Mein Vater ist ein Außerirdischer" (dziewczyna miała ojca kosmitę, rozmawiała z nim przez taki świecący romb, poprzez zetknięcie palców zamrażała czas, w Polsce też gdzieś ten serial szedł), a później właśnie "Die Munsters", często TV Katowice przerywała już przy końcówce i wchodził program katowickiego ośrodka. Dobrze, że na tym forum jest ktoś, kto pamięta te czasy :-)
  15. Wysłałem do UPC maila o cenę pakietu analogowego, telefonu oraz internetu... Dostałem odpowiedź, po przeczytaniu której opadła mi szczęka: "Witam,dziękujemy za zainteresowanie ofertą UPC Polska.

    Z przykrością informuję, iż pod wskazanym adresem nie istnieje możliwość świadczenia naszych usług.

    Pragnę podkreślić, iż UPC Polska stara się poszerzać zasięg terytorialny sieci. Na obecną chwilę nie możemy jednak precyzyjnie wskazać terminu, kiedy będzie to możliwe. Łączę pozdrowienia". Tylko, że... tymadresem UPC działa, jeszcze 3 lata korzystałem z ich usług a ,skrzynka wisi przed drzwiami. Zrobiłem zdjęcie i wysłałem im. Poprosili o numer telefonu,by przedstawiciel mógł się skontaktować.... Smutny wniosek: taka jakość jaka płaca pracowników zatrudnionych poprzez jakąś śmieciową agencję pracy tymczasowej... Rozumiem oszczędność, ale co to za oszczędność, gdy z powodu nieudolności i braku porządnego przeszkolenia takiego pracownika traci się potencjalnego klienta?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...