Skocz do zawartości

mlemanczyk

Użytkownik
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mlemanczyk

  1. Generalnie w przypadku komputerów było tak, że żeby je bezpośrednio połączyć kablem ethernetowym potrzebny był kabel skrosowany. W tej chwili jest to coraz rzadziej stosowane i duża część kart sieciowych (większość?) automatycznie potrafi rozpoznać rodzaj zastosowanego kabla i działa z oboma. Tak też musi być w przypadku dekoderów n-ki - potrafią obsłużyć oba rodzaje kabla. Dlatego pewnie napisali, że może być standardowy.

  2. Otrzymaliśmy komplet dekoderów i muszę powiedzieć, że konfiguracja multiroom była drogą przez mękę. Cała aktywacja MR trwała około tygodnia. Wydzwoniłem ok. 100 (jeśli nie więcej) minut na infolinię.

     

    Słowniczek:

    MR = multiroom

    DB = dekoder biały

    DC = dekoder czarny

     

    1) Do żadnego z dekoderów nie dołączono instrukcji na temat multiroom. Zwykłe instrukcje do dekoderów.

    2) Pierwsze uruchomienie dekodera białego (DB). Jeśli dobrze pamiętam, MR był w menu. Skonfigurowałem, nie działa. Pierwszy telefon => trzeba zaczekać do 2-óch dni na menu multiroom w dekoderze czarnym (DC). "Niech pan sprawdzi pudełko, bo powinna być instrukcja". Sprawdziłem ponownie, nie ma. I jeszcze "proszę podłączyć DB do anteny, zaczekać na pobranie nowego oprogramowania i MR już będzie. ok

    3) Następny dzień - pojawiły się nowe opcje w DC. Ustawienia sieci MR. Konfiguruję, sprawdzam, nie działa. Infolinia => musi być osobne menu w dekoderze MR. Czyli czekam.

    4) Kolejny dzień - jest menu MR w obu dekoderach. Konfiguruję. DB wisi na oczekiwaniu na kartę lub aktywacji. Po godzinie => infolinia => "wiszenie" na aktywacji może potrwać do 2 dni. A ja, głupi, po godzinie już dzwonię. No więc czekam. W międzyczasie na DC nie ma obrazu, tylko wisi na brak audio/video lub oczekiwanie na kartę

    5) 2 dni później. DB nadal wisi na aktywacji => infolinia. Reset 3 przyciskami DC i "wyślemy ponownie pakiet aktywacyjny. Pewnie coś poszło nie tak". Czas aktywacji do 2 godzin, jeśli dobrze pamiętam. Nie poszło. Zaczekam dłużej.

    6) kolejny dzień => infolinia. Mam wrażenie, że po raz pierwszy spotkałem się z pracownikiem, który wiedział, o czym mówi => biały dekoder ma problemy z aktywacją karty po kablu ethernetowym. Najlepiej na czas aktywacji podłączyć do anteny, cały czas przy połączeniu kablem ethernetowym w trybie MR. W ciągu godziny wszystko było

     

    Pomiędzy rozmowami często próbowałem skonfigurować samodzielnie i wg instrukcji na stronach n-ki, które znalazłem po którymś telefonie. W trakcie przewinęła się wigilia i święta, kiedy dodzwonienie było trudniejsze i czasem po prostu odpuszczałem i czekałem dzień, czy dwa.

     

    Od tej pory MR działa, a raczej stara się działać:

    1) dekodery potrafią się brzydko zawiesić po utracie połączenia sieciowego. Np. po wyłączeniu routera lub zmianie konfiguracji sieci. W takim przypadku najczęściej trzeba oba odłączyć od zasilania, żeby móc ponownie skonfigurować sieć do MR. Inaczej często nie potrafi przeprowadzić konfiguracji

    2) na ekranie potrafi się pojawić brak audio/video lub oczekiwanie na kartę

    3) VOD na DB praktycznie nie działa. Podczas oglądania pojedynczego filmu nawet 10x dźwięk potrafi się rozjechać z audio. W takim przypadku trzeba przerwać oglądanie, wrócić do VOD i wznowić film. Czasem po minucie potrafi ponownie się rozjechać.

    4) na kanałach HD dźwięk co chwila się przycina (co kilka minut)

    5) diagnostyka jakości połączenia MR:

    a) wykonana na DB, podczas oglądania kanału HD: do 40 Mb i częsty błąd jakości

    B) wykonana na DB, podczas oglądania zwykłego kanału: 80 Mb, brak błędów jakości

    c) wykonana na DC, podczas oglądania kanałów HD na obu dekoderach: 0 Kb i same błędy jakości

     

    Oczywiście powyższe problemy próbowaliśmy rozwiązać z pracownikami infolinii - kolejne minuty. Wykonane czynności obejmowały m.in.:

    1) odłączanie dekoderów od prądu

    2) resetowanie dekoderów

    3) restartowanie dekoderów

    4) przywracanie ustawień fabrycznych na obu dekoderach

    5) podłączanie dekoderów bezpośrednio, a nie przez router. O dziwo parametry były do 25% gorsze niż z routerem. Kabel "bezpośredni" ok. 1m

    6) podłączenie DB z telewizorem przez SCART zamiast HDMI. Zgoda na wykonanie tego testu diagnostycznego obejmowała wytłumaczenie pani z infolinii, że ze SCARTem i tak nie będzie mógł pozostać ze względu na jakość obrazu oraz że DB nie ma złącza z 3-ma gniazdami.

    7) wyłączenie MR i ponowna konfiguracja od prawie 0

    8 ) z własnej inicjatywy wymieniliśmy również router na inny model

     

    Dzisiejsza pani z infolinii zaproponowała wysłanie dekodera białego do serwisu, ale rozmawiałem później z innym pracownikiem i uzgodniliśmy, że wykonam jeszcze fizyczne usunięcie MR z DB i ponowne pobranie oprogramowania. Jeśli to nie pomoże to mam podjechać z oboma dekoderami do ich serwisu dla DC, bo panowie/-ie będą mieli możliwość sprawdzenia obu. W końcu nie wiadomo, co działa nie tak i możliwe, że winny jest czarny dekoder, oba lub po prostu oprogramowanie lub źle dobrany sprzęt do usługi.

     

    Moim faworytem jest źle dobrany sprzęt. Soft zgłasza nawet 0 pasmo przy oglądaniu kanałów HD co IMHO oznacza, że działa na pograniczu możliwości i jakiekolwiek dodatkowe opóźnienia powodują problemy. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego w dekoderach są karty 100 Mb, podczas gdy standardem właściwie już jest 1 Gb. Przynajmniej u mnie już taka jest i nie jest to luksus.

     

    Dodatkowo myślę, że problem jest z softem, który np. często nie potrafi ponownie skonfigurować sieci po utracie połączenia i potrzebny jest restart. Zbył mały bufor na przesyłane dane również może być powodem.

     

    Obecnie na infolinię wydzwoniłem grubo ponad 100 minut, co ma oczywiście określoną wartość abonamentową. Poświęciłem również dużo czasu na rozwiązanie problemu. Nie mówiąc o nerwach i takich "banalnych" rzeczach, jak obiecana obsługa wifi w dekoderach, której nie ma i musiałem prowadzić w mieszkaniu kabel ethernetowy.

     

    Generalnie zalecam ostrożność, chociaż mój ostatni rozmówca z infolinii powiedział, że jeszcze nie było takiego przypadku, jak mój i zgłosi ten problem do obsługi technicznej. Po wielu rozmowach była to 2-ga osoba, która sprawiała wrażenie kompetentnej.

     

    Specjalnie zdecydowałem się na n-kę, żeby nie musieć prowadzić kabli antenowych w mieszkaniu i DB jest tym głównym. Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca uda się rozwiązać problem i n-ka zaproponuje jakieś rozwiązanie, żeby zrekompensować koszta i wynagrodzić problemy, bo nie chciałbym wypowiadać umowy.

     

    P.S. YouTube w ogóle nie działa. Nie działał ani w trybie MR, ani gdy był tylko DC. Lista filmów jest widoczna, ale przy włączeniu każdego filmu zgłasza, że nie może odtworzyć. Tego już kompletnie nie rozumiem, ponieważ internet działa bez zarzutu.

     

    P.S.2 Wykonałem dzisiaj usunięcie MR z DB magiczną kombinacją przycisków na pilocie i ponowną instalację. Problem nadal występuje. Sprawdziłem również, że jedyna funkcja, która działa prawidłowo to odtwarzanie nagrania na DB z DC. Wygląda to dla mnie raczej na problem z softem, niż z samymi dekoderami. Po godzinie oglądania TVN HD pojawił się napis brak audio/video. Po przełączeniu kanałów wszystko z powrotem jest ok.

  3. Witam,

     

    artur_7, czy to są problemy z białym dekoderem w trybie multiroom? Pytam z tego względu, że u mnie działa niestabilnie.

    1) Czasem po włączeniu wyświetla ten ekran z brakiem sygnału.

    2) Za każdym razem podczas odtwarzania na białym dekoderze filmu z VOD rozjeżdża się dźwięk z wideo

    3) Podczas oglądania na białym dekoderze programów HD słychać, że ma problemy z przesyłaniem i wycina na chwilę dźwięk

     

    Z infolinią n-ki zrobiliśmy pełną diagnostykę, łącznie z restartowaniem, wyłączaniem zasilania i przywracaniem ustawień fabrycznych. Problemy są niezależnie od tego, czy dekodery są połączone przez router, czy bezpośrednio kablem.

     

    Ze swoich obserwacji mogę powiedzieć, że dekodery potrafią zawiesić się po utracie połączenia sieciowego. Zawiesić do tego stopnia, że trzeba oba odłączyć od zasilania. Pomaga, jeśli sieć konfiguruje się najpierw na dekoderze czarnym (biały najlepiej wyłączony), a dopiero później na białym. Ale też nie zawsze działa i czasem, żeby móc skonfigurować sieć, trzeba odłączyć je najpierw od zasilania.

     

    Generalnie multiroom działa u mnie szalenie niestabilnie, wielokrotnie musiałem odłączać zasilanie, ponawiać konfigurację sieci itp. itd.

     

    Na początku bardzo często pojawiał się brak sygnału. Pomogła zamiana miejscami anten w czarnym dekoderze. Mi pomogło, może Tobie też pomoże.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...