Skocz do zawartości

stefmat

Użytkownik
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez stefmat

  1. Ściąga z teorii dla ciekawych cyt: "UNISAT.pl"

    Kabl satelitarny-jak dobrać kabel?

     

    Kabel jest najczęściej ignorowanym elementem dobrej instalacji satelitarnej. Często kupuje się drogi dekoder, supr czaszę, kosmiczny konwerter, a kabel jak to kabel, ma łączyć to wszystko i nic poza tym, sprawę komplikuje że jest ich tak duuuużo-więc najczęściej wybór pada na tajemniczego "no name", który parametrami pracy przypomina świnkę morską: ani to świnka ani morska. Kabel jest gwarancją niezakłóconego odbioru tv satelitarnej.

     

    Kabel koncentryczny jest określany najczęściej zapożyczoną z wojska numeracją specyfikacji zaczynającą się od literek RG: i tak oto mamy RG-6,

     

     

     

    RG- 58, RG- 59, RG-62U,RG179, RG214,RG316 itd. Różnią się one jak łatwo się domyślić elektrycznymi i fizycznymi charakterystykami co każdemu z nich narzuca troszkę inne zastosowania i warunki w których mogą pracować.

     

    Kable służące do transmisji satelitarnej wystepujące na Polskim rynku i najczęściej używane przez instalatorów to kabel ze stalowym rdzeniem którego powierzchnia jest miedziowana Fe/Cu, jest on ekranowany folią i siateczką aluminiową nazywaną oplotem. Jego najpopularniejsze oznaczenie handlowe to: RG6U Fe/Cu albo RG6 CCS. Zastąpił on stosowany kiedyś kabel z rdzeniem stalowym Fe- od razu odpowiadam co trzeba zrobić jak ma się na ścianie ten starszy kabel: pozbyć się go, jego parametry pracy powodują więcej zamieszania niż to warte.

     

    Miedź na stalowej żyle podnosi właściwości takiego przewodu-i jest on z powodzeniem stosowany w wiekszośći instalacji SAT jakie mijamy codziennie na ulicy. Dedykowany do instalacji domowych.

     

    Klasa wyżej to grupa kabli z rdzeniem zbudowanym z czystej miedźi. Oznaczenie handlowe to najczęściej RG6 CU lub RG6 BC. Lub z nazewnictwem wedłóg Polskich norm czyli WDXpek -Przewód współosiowy (W) wielkiej częstotliwości o żyle środkowej z pojedynczego drutu miedzianego (D) o izolacji z polietylenu spienionego (Xp) o ekranie z aluminiowej folii dwustronnej na podłożu poliestrowym i oplocie z drutów miedzianych cynowanych (ek) i oponie polwintowej (Y) przeznaczone do pracy w klimacie umiarkowanym.

     

    Producenci dodatkowo go żelują zabezpieczając przed wilgocią, oraz pokrywają płaszczem PE (polietylenem), lub PCW (polichlorek winylu). Płaszcz osłania go przed promieniowaniem UV. Ponieważ często jest on używany na zewnątrz budynków nie może ulegać korozji, ani być zbyt sztywny.

     

    Jeszcze wyżej z jakością dla kabla oplotem jest miedź z folią miedziowaną dwustronnie, choć wtedy producenci odstepują od żelowania przewodu.

     

    Kable tej klasy zalecane są dużych instalacji domowych lub do instalacji zbiorczych.

     

    Na kablach pojawia się też często tajemnicze oznaczenie RoHS COMPILANT albo ZGODNOŚĆ Z DYREKTYWĄ: RoHS -Restriction of Hazardous Substances) - unijna dyrektywa Restriction of Hazardous Substances (2002/95/EC), mówi ona o ograniczeniu na etapie produkcji substancji niebezpiecznych w elektronice. Czyli że do produkcji naszego kabla nie przesadzono z ilością np. kadmu. Więc nie jest to jakaś dodatkowa cecha kabla podnoszaca jego parametry ale raczej informacja o sposobie produkcji bezpiecznym dla środowiska jak i późniejszej utylizacji.

     

    A jak to wygląda w praktyce?

     

    Kabla stalowego nie używamy - i na szczęście było by go trudno kupić.

     

    Kabel stalowy miedziowany stosowany jest w instalacjach do 50 m gdzie straty sygnału nie są odczuwane przez uzytkownika, przy większych lub bardziej rozbudowanych wersjach należy stosować kabel z żyłą miedźianą.

     

    Oczywiście występują różnice w jakośći pomiędzy chińskimi podróbkami a kablami robionymi zgodnie z normami, ale teraz na rynku trudno trafić na kabel który nie poradzi sobie z odległością rzędu 30-50 m. Problem pojawia się w momencie gdy kabel kiepskiej jakości wystawimy na działanie słońca i po 2-3 sezonach zacznie on pękać odsłaniając oplot-pamietam jak u klienta widziałem jak z powodu takiego kabla woda przeciekła pomiędzy płaszczem a żyłą, efekt: w środku domu trzymam sucha dłonią suchy kabel z którego końca z F-ką normalnie kapie woda. Zalało dekoder.

     

    Który parametr kabla najlepiej oddaje jego jakość?

     

    Najlepszym parametrem odpowiadającym za parametry przesyłania sygnału jest tłumienność falowa kabla i tłumienność odbić.

     

    Tłumienność falowa kabla mierzona na różnych częstotliwośćiach w MHz(np:50,100,200,500,800,1000,2000,2150 lub: 47,88,174,230,470, 862,950 ) podawana dla 100 metrów w dB. Tłumienność jest to zdolność łącza do realizacji transmisji, czyli im większy jest ten parametr tym większy jest spadek mocy sygnału przpływającego przez dany odcinek. Czasem producent podaje czy jest to wartość teoretyczna czy zmierzona. I tak np dla 200Mhz (czyli odpowiednika kanału 9) wartość zmierzona tłumienia dla 100 m wynosząca 7,2-8MHz, lub dla 500 Mhz (kanał 62) wynosząca 12,5-13,5 MHz jest wynikiem zadowalającym dla instalacji SAT,

     

    Łącza tłumią sygnał z powodu:

     

    - rozpraszania sygnału na skutek zaburzeń w strukturze materiału (np źle oczyszczona miedź)

     

    - szumów termicznych (zakłócenia sygnałów elektrycznych wywołane drganie częstek które są podgrzewane)

     

    -przeników i przesłuchów

     

    Tłumienność odbicia czyli jaka część sygnału jest tracona w kablu a jaka wraca do źródła. Jak zwiekszyć ten parametr na swoją niekorzyść? np. bardzo mocne wyginanie kabla które zmienia geometrię przewodu.

     

    Unia Europejska ma certyfikaty zgodnośći z normą EN50117 ,który określa przewody koncentryczne, w zależności od skuteczności ekranowania, i zgodnie z nią dzielimy kable na klasy:C, B, A, A+, A++. Więc czasem zamiast tych wszystkich oznaczeń na kablu znajdziecie tylko jego klasę.

    Klasa ekranowania przewodów:Klasa 30-1000 MHz [dB] 2-3 GHz [dB]

    C 75 55

    B 75 55

    A 85 65

    A+ 95 75

    A++ 105 85

    Ciepło pozdrawiam

  2. Mam porządny dekoder i zdaje się jeszcze lepszą kartę i biorą pod uwagę Wasze ostrzeżenia , żeby nie zaniedbywać drobiazgów. Więć dopytuję ile się da. Najdłuższe kable, te 15-metrowe od tarczy na Hispansata (na dachu - przy kominie). Pozostałe są krótsze, ale około 50 sztuk do podłączenia każdego LNB quad'owy po ok. 4 m. oraz od 4 Wave-Frontier'ów po około 5 metrów. Już schowanych pod dachem (na poddaszu).

    Aha jakie obróbki tych kabli; jakie "F"-ki , jaka zaciskarka? Będę miał do założenia ok. 100 "F"-ek. Dziękuję za cierpliwość i przepraszam za nieprecyzyjność, ale ja jestem z zawodu medykiem. Ciepło pozdrawiam,

  3. Tarczę mam Wave-Frontiera , toroidalną 90 cm; postawioną na ziemi w ogrodzie. Jedynie Hispansata przy kominie , na dachu. Bo tam była pierwsza tarcza i tak się udało poustawiać obydwie i zobaczyć 12 satelit. Teraz wymieniam twinsy- LNB na Quady LNB i mam dosyć braku obrazu, pomimo dobrego nakierowania. Mam 2 przełączniki Wave-Frontiery 1/16. Teraz dokładam jeszcze dwa. Ale chcę je wszystkie schować na poddaszu, ponieważ nie są zabezpieczone przed złą pogodą. Przy tarczy na kominie LNB quad, to są 4 kable po ok. 15 metrów. Od anteny na ziemi mam ok.3 - 4 m. Mnożąc to razy 11 LNB - to już wyjdzie ok. 120m.

    Aha może jeszcze dopiszę z tunerów mam 2 Dreambox'y 7020S i 8000 HD oraz czekam na kartę TBS 6925. Dlatego nie chciałbym jakiejś plomby przepuścić. Ciepło pozdrawiam

  4. Co to znaczy za rozsądną cenę? Czy szukasz najtańszego czy najlepszego. Czy cena 2600 zł za Dreambox'a 7020HD , to jest jeszcze ta rozsądna? Bo sądząc z odbiornika TV -nie ma to być górny pułap. Na 3D na razie nie kładłbym nacisku> Bo o Dreambox'ie 8000HD nie wspomnę, bo inna skala. Ciepło pozdrawiam. Ale ja siedzę tylko w Dreambox'ie.

  5. Pytam o szczegół, ale dla mnie to bardzo istotne. Chcę wymienić kable w swojej instalacji. To już prawie 12 lat, jak położyłem kable do pierszego satelity. Teraz już stanowczo pora na zmiany. Mam jednak tylko 90 cm tarczę toroidalną i chciałbym odbierać, to co jest możliwe do odbioru, a przez złe kable i ich podłączenie wiele mogę stracić . Stąd moje pytanie : jaki kabel miedziany, w foli miedzianej, z oplotem miedzianym będzie najlepiej przenosił sygnał? Wiem, że średnica żył centralnej, miedzianej jest od 1,0 do 1,67 mm. Oplot miedziany ma dwa rodzaje gęstości poniżej i powyżej 73% miedzi. Ale np. akustycy mówią, że nie zawsze największy przekrój jest dobry, bo wtedy dochodzi do zwiekszonego flitrowania wyższych częstotliwości. Co to oznacza przy sygnale satelitarnym? Tego kabla będę potrzebował około 150 metrów. Ważne są dla mnie parametry z wyborem lepszej ceny? Jakie do tego dołożyć końcówki "F", ochronne na zewnątrz i czym je zarobić? Na zawodowca nie mogę liczyć, bo przy prawie 100 końcówkach ,to bym zbankrutował . Ciepło pozdrawiam :oops::D

×
×
  • Dodaj nową pozycję...