Skocz do zawartości

VOD i PVR


_MICHAL_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

PVR ( z ang. Personal Video Recorder ) - technologia pozwalająca na nagrywanie audycji na dysk twardy ( wbudowany w tuner satelitarny ) i późniejsze odtwarzanie ich. Najprościej tłumacząc to działa troche jak magnetowid VHS z tym że ma o wiele więcej funkcji i jest o wiele łatwiejsze w użyciu. Jedną z nowych funkcji jest m.in tzw. stop klatka, pozwalająca na zatrzymanie obrazu np. kiedy zadzowni telefon. Wciskamy pauze na pilocie, w tym momencie rozpoczyna się nagrywanie na dysk oglądanego przez nas programu. Gdy wrócimy i nacisniemy Play rozpocznie się odtwarzanie nagranego już programu z dysku a to co idzie "na żywo" będzie nadal nagrywane. Takie odtwarzanie z opóźnieniem

 

Natomiast VOD ( z ang. Video on Demand ) to taka wypożyczalnia filmów DVD bez wychodzenia z domu. Wybieramy program czy film z listy. Film zostaje pobrany na dysk twardy dekodera i zostaje za niego pobrana opłata doliczana do comiesięcznego rachunku. W sumie to mała konkuerncja dla kanałow Premium , ale za to większa konkurencja dla wypożyczalni DVD. Filmy w VoD są dostepne kilka miesięcy wcześniej niż idą jako premiera w HBO czy Canal+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Jest jeszcze pojęcie nVOD (Near Video On Demand), czyli filmy dostępne dla użytkownika w ograniczonej ilości (typu 20 - 30), które są wysyłane automatycznie do STB, a po miesiącu usuwane i zastępowane nowymi. Klient ma dostęp tylko do ograniczonej biblioteki filmów, która z góry jest ustalana przez operatora. Tak działa np. N-ka.

W tradycyjnym modelu VOD (dostępnym w IPTV i Digtal Cable TV) klient ma dostęp do nieograniczonej ilości filmów (w praktyce w USA i Europie Zachodniej nawet do 2 - 3 tysięcy tytułów). Różnice są oczywiste.

Polska raczkuje w VOD i brakuje nam pełnej oferty, a liczba dostawców VOD jest mocno ograniczona. Brakuje też firm, które oferują tzw. niezależne serwisy VOD, do których można się podłączyć z innej platformy iptv czy kablówki (tzw. Content Aggregatorów). Generalnie - mając np. Livebox TV czy będąc abonentem np. Multimedia Polska, można zamiast filmu na serwerze VOD naszego operatora połączyć się do zewnętrznego serwera VOD i obejrzeć film, którego nie znaleźliśmy u naszego dostawcy. Taki serwer ma połączenia w wieloma różnymi sieciami / platformami, przez co jego oferta jest dostępna wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To co jest w n to nawet nie mozna tego nazwac NVOD.

Tak sie sklada ze pracuje w USA w sieci kablowej Comcast. Mam mozliwosc używania prawdziwego VOD.

Po prostu szukasz pilotem co cie interesuje (film, sport itp) zamawiasz i za jakies 5 sekund jest gotowe do ogladania. Mozesz przewijac zatrzymac jak np DVD.

PO zamowieniu masz 24 godziny na ogladanie(nie ma limitu mozesz ogladac np 5 razy) nowe filmy pojawiaja sie na VOD w tym samym dniu jak na DVD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...