Skocz do zawartości
  • 0

Problem : monoblock - hotbird + astra


rygi
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

Jestem calkowitym amatorem w technologii tv sat, zaczalem grzebac przed

dwoma dniami gdy tato kupil zestaw :). Mam antene offsetowa (85),

konwerter monoblock (10,7-12,75GHz) i tuner Globo 1006. Problem polega

na tym, ze metoda macajewa krecac wszystkim co sie dalo znalazlem w

koncu Hotbirda, niestety wyglada to tak, ze (patrzac w kierunku czaszy)

konwerter jest zaczepiony za prawa "glowke" natomiast lewa zamiast byc

obok niej jest przekrecona nad nia (niemalze w pionie). Elewacja jest

ustawiona na ~~30stopni. Hotbird odbiera bardzo ladnie, z tego co

czytalem, aby odbierac astre wystarczy zlapac hotbird a drugi konwerter

obok od razu zlapie astre (o ile jest poziomo, a u mnie niestety tak

nie jest). Wnioskuje ze hotbirda odbiera ten wyzszy konwerter, bo gdy

tylko go przekrece trace sygnal. Co w takiej sytuacji powinienem

zrobic? Tzn. jak przekrecic czasze? Na chlopski rozum wydaje mi sie ze

powinienem ja odgiac w pionie jednak wtedy nie bedzie 30 stopni... i

dlatego mi tu cos nie pasuje... prosze o pomoc bo juz sie gubie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Udalo mi sie juz znalezc hotbirda w normalnym (poziomym) ustawieniu

monoblocka ale niestety lapie go ten konwerter ktory mial lapac astre

(lewy patrzac na czasze) a drugi nic... krecac czasza przez chwile

lapalem prawym satelite A/bird3/5W. Krecac czasza dalej na wschod nie

potrafie zlapac hotbirda prawym konwerterem... Nie jestem tez pewny

ustawien czestotliwosci konwertera w tunerze (obie ustawilem na 10600)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jeśli masz na prawym promienniku (z czoła anteny)H.B.iprzypisany port diseqc a,lub 1 i w ustawieniach system przełącznia diseqc 1.0 ,a w menu konwerter ustaw uniwersalny i jest H.B ,to do Astry ustaw port diseqc b lub 2 i pozostałe ustawienia jak do H.B.i pykni automatyczne wyszukiwanie muśi się coś pojawic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

uff... w koncu jakos sie z tym uporalem :) jednak na hotbirdzie lapie mi cos ponad 300 kanalow a na astrze jakies 150... czy to kwestia dostrojenia? Jeszcze jednego do konca nie lapie... w ustawieniach w tunerze jest cos takiego jak skanowanie TP (tp to transpondery? tez nie wiem do czego to) gdy przegladam je po kolei to na niektorych jest sygnal a na innych wcale... czy to ma zwiazek z tym ze nie lapie mi niektorych kanalow? Czy da sie ustawic tak zeby na HB i Astrze lapalo wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy to kwestia dostrojenia zależy od tego jaki masz sygnał na tych, które odbierają - sprawdź kilka częstotliwości i wypisz jaki masz z nich sygnał w %

 

Co do tego, że na części nie ma sygnału - może chodzić o dostrojenie, ale nie koniecznie - czasami są taie sytuacje, że zmieniają się częstotliwości i trzeba mieć aktualny zestaw wpisany do pamięci. Część może nie działać, bo po prostu już nie istnieje (zmieniono częstotliwość).

 

Aktualne tabele są na Lyngsat.com

 

Astra: http://www.lyngsat.com/astra19.html

Hot Bird: http://www.lyngsat.com/hotbird.html

 

Pomijaj pola na biało - to kanały analogowe i ich nie odbierzesz na tunerze cyfowym (są nadawane cyfrowo w innych miejscach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A - no to na górze tabeli są objaśnienia - W jednej z kolum jest wypisane SR - jest to wartość cztero lub pięcio cyfrowa (często 27500)

 

Co do konwertera - ma być ustawienia 13/18 i ma na tym działać wszystko - to jest prawidłowe ustawienie dla nowych konwerterów - inaczej nie będzie działać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Jedne transpordery działają na zasilaniu konwertera 13/18 inne na 13, a jeszcze inne na 18. Czy jest na to jakaś rada? :)

Napięcie 13-14 V oraz 17-18 V dotyczy polaryzacji. Konwerter dostając napięcie około 13 V odbiera polaryzację poziomą, a kiedy dostanie około 17 V zacznie odbierać pol. pionową (albo odwrotnie, już nie pamiętam :wink: ).

Tak to już musi być i rady na to nie ma :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odbieram, ale tylko część kanałów. Co chcesz powiedzieć przez to, że odbieram tylko Hotbird, a Astre nie? Sorry, za głupie pytanie, ale jestem początkującym użytkownikiem TV-Sat.

Poprostu te transpondery, które wypisałeś jako nie działające są na Astrze, a te działające na HB, więc chciałem się upewnić.

Kiedyś ustawiałem monobloka u kumpla, Hot Bird odbierał mu bez problemu, Astra też ale kilka transponderów miało bardzo słaby sygnał. Dokładne ustawienie czaszy, zmiana ustawień w tunerze - nic nie pomagało. Przestawiliśmy antenę, tak aby kierunkiem głównym byłą Astra (a zezowanie na HB). Wprowadziliśmy odpowiednie ustawienia w tunerze i wszystko zaczeło działać prawidłowo. Nie umiem wytłumaczyć dlaczego akurat w takim ustawieniu zaczeło działać, ot złośliwość przedmiotów martwych :wink:

Jak chcesz trochę gimnastyki to też przestaw antenę na Astrę i zezuj na HB. Dodam, że w przypadku kumpla też był problem z TP. z Astry - 10,832H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jesli to by mialoby pomoc, podam swoje ustawienia w odbiorniku dla monoblocka:

 

Ustawienia konwertera: Uniwers LNBF

 

System: 2 ( zmienic mozna tylko przy przywroceniu ustawien

fabrycznych w tunerze)

LNBs: 2-4 (od Ciebie zalezy ilosc konwerterow, wazne zeby nie

bylo mniej niz 2, ale na poczatek ustaw 2)

Przelacznik: DiseqC 1.4

 

PORT: SAT:

Diseqc2 Astra1 (pierwsze dwa porty)

Diseqc1 HotBird (sa dla Ciebie wazne)

Diseqc3 dowolny satelita

Diseqc4 dowolny satelita

 

Antene mam ustawiona na HB z zezem na Astre. Patrzac z tylu anteny na przod konwertera, lewy promiennik znajduje sie w uchwycie.

 

@Przemcus napisz gdy juz ustawisz swoj monoblock prawidlowo :wink:

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widziałem monoblocki z odstępem 6 stopni (czyli właśnie na Hot Bird i Astra) oraz z odstępem 3 stopni (np. Hot Bird i Eutelsat W2). Możliwe, że ktoś, gdzieś jeszcze wyprodukował inną wersję.

Zerknij na stronę Hollexu, oni chyba mają te z odstępem 3 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zaciekawiła mnie taka rzecz, jesli monoblock ma 6 stopni rozstawienia i jest używany do odbioru Astry i Hot birda to czy można na nim odbierać Hot Birda 13* i eutelsata 7*. Bo też te satelity dzieli 6 stopni. Ale zauwazyłem to, że gdyby ktoś chciał tak zrobić to antena musiałaby byc chyba ustawiona na eutelsata, ale czy może byc ustawiona na hot birda , zeby oglądac monoblociekm eutelsata. Trochę to skomplkowane, ale nie mam talentu tłumaczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...