Skocz do zawartości
  • 0

Sumowanie sygnalu RTV + SAT ??


proxy-man
 Udostępnij

Pytanie

Mam takie pytanie dotyczace sumowania a mianowicie co zastosowac do polaczenia sygnalu ? W jednej instalacji ja mam wpiete cos takiego zeby puscic po jednym kablu do pokoju sygnal RTV i SAT http://tinyurl.com/ygwwb8 no i dziala wszystko dobrze. Mam teraz u znajomego cos takiego do zrobienia ale zastanawiam sie czy zamiast tego co podlinkowalem mozna uzyc takie cos: http://tinyurl.com/yzzycz ?? Oczywiscie tam gdzie jest out to bym podlaczyl RTV w jedno i SAT w drugie. Ktos udzieli mi informacji czy tak da sie zrobic i czy ma to racje bytu i bedzie dzialalo ? I czym roznia sie te dwa urzadzonka ?niby takie same ale jednak cena 3 razy sie rozni :) podlaczone by bylo do tego: antena siatkowa, i satka - konwerter zwykly singiel. Na drugim koncu rozgalezione gniazdkiem RTV+SAT i podlaczony tuner z demobilu UNIDEN UST-8010 ktory bedzie wymieniony w najblizszym czasie najprawdopodobniej na Fergusona jakiegos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No z tego co widze to nie bardzo bo ten drugi rozdziela sygnal na 2 TE SAME sygnaly, a ten pierwszy sumuje a to jednak jest lekka roznica. Do tego ten pierwszy (nie wiem czy dobrze odczytalem) ale wspolpracuje tylko z antena TV bo te od SAT z tego co slyszalem nie da sie tak latwo po prostu rozdzielic na 2.

 

Ale ten schemat ma powazna wade!

To urzadzenie niby rozdziela ale w danym momecie mozna uzywac tylko JEDNEGO gniazda.

http://www.dipol.com.pl/sklep/r85123.php?sid=a9860464c4ac1c7&

Bo to nie multiswich!

 

Moim zdaniem lepiej (drozej) jest uzyc zamiast sumatora i potem rozdzielacza -> multiswichac ktory tez w jeden kabel polaczy i 2 konwertery (niestety Quatro - drozsze niz normalne) i sygnal TV. Do tego mozna uzywac niezaleznie kazdego z gniazdek i do kazdego z nich podlaczyc tyle uzradzen ile swich ma wyjsc.

 

Krzychu

 

Ps. Ale poczekaj az ktos bardziej rozeznay to potwierdzi co pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oki, wszystko sie zgadza co napisales z tym ze mi chodzi o taka sprawe:

jest sobie na balkonie antena sat i antena siatkowa, antena satelitarna - jeden konwerter singiel czyli jeden kabelek z tego wychodzi. Jest sobie tez antena siatkowa do odbioru tv naziemnej. Po drugiej stronie domu jest pokoj do ktorego w scianie idzie jeden kabelek antenowy. Teraz jest tam podlaczony tylko tv naziemna. Czyli leci tam sygnal o czestotliwosci z przedzialu mniejwiecej 47-862MHz. No i teraz chce tam podlaczyc jeszcze satke zeby po jednym kablu wszystko szlo. Zatem w pokoju instaluje zamiast zwyklego gniazda z 2 wtykami do radia i TV gniazdo z 3 wtykami do Radia + TV + SAT. Nic wiecej tam nie bedzie podlaczone, TYLKO JEDEN tuner sat + tv naziemna. I teraz wracamy na balkon gdzie mamy poczatek kabelka idacego do pokoju. Musze zsumowac sygnal RTV (47-862MHz) i SAT (950-2400MHz). I teraz pytanie: czy mozna uzyc rozgaleznika szerokopasnowego 5-2400MHz jako sumator ? czy trzeba uzyc sumatora RTV+SAT ?? I czym sie roznia te 2 urzadzenia. Nie wiem czy dobrze mysle ale wydaje mi sie ze jesli zsumuje czestotliwosci to potem nie bedzie problemu z ich rozdzieleniem w gniezdzie ?? Teraz w instalacji swojej mam Sumator RTV-SAT i nie ma problemu z rozdzieleniem na zwyklym gdziezdzie. A co by bylo z rozdzielaczem uzytym jako sumator ?

 

Krzychu: to akurat wiem ze jak podlaczy sie jeden tuner to juz drugiego nie mozna. Ale chodzi tu ze ma byc jeden tuner i sygnal z "siatki". Tam czestotliwosci sie nie pokrywaja wiec wszystko wydaje sie byc git. No i jeszcze ten pomysl z multiswitchem to zupelnie do bani bo po co uzywac multiswitcha do jednego tunerka skoro nie bedzie w calej instalacji juz zadnego innego ?? Za drogo by to wyszlo. Koszt sumatora RTV-SAT to 19 zl + gniazdo 16zl czyli miescimy sie w 35 zl koszt calkowity. Nawet jak chcielibysmy sobie dolozyc zeza na druga satke to dochodza koszty uchwytu 9zl + konwerter 18zl + DiseqC 19zl czyli i tak taniej niz multiswitch a gdzie tu jeszcze konwerter quatro albo nastepny quatro do zeza i odpowiedni multiswitch z 8 wejsciami do konwerterow. Dla tak malej instalacji wydaje mi sie ze gra nie warta swieczki i za drogo. Wydaje mi sie ze multiswitche bardziej sprawdzaja sie w wiekszych instalacjach chocby na 4 tunery. Jest wtedy mniej zabawy w wszelkie elementy posrednie tylko instalujemy switcha i jazda kabelkami pojedynczymi do pomieszczen poszczegolnych ale jesli ma byc to wersja na jeden tuner czyli wersja minimalistyczna to multiswitch jest zbednym luksusem :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Musisz zastosować sumator sygnału RTV/Sat, a przyczyna jest prozaiczna - choć obydwa teoretycznie mogłyby działać podobnie, to zauważ, że przy sumatorze masz oddzielne wejścia dla TV Sat i TV Naziemnej, specjalnie oznaczone - chodzi o możliwie najlepszą separację wejść, aby sygnały doratły do gniazdka abonenckiego z możliwie najlepszą jakością. Antena naziemna łapie z nieba wszystko, co leci, w praktyce nie ma jakiegoś ograniczenia 862 MHz i koniec. Może wkręcić GSM z 1800 MHz zakłucając pasmo SAT. Przy dobrym sumatorze nie powinno wystąpić tego typu zjawisko.

 

BTW: Swoją srogą w ogóle nie wiem na co te rozgałęźniki SAT są jeszcze produkowane - przecież rozdzielenie sygnału SAT do dwóch tunerów w ten sposób jest właściwie pozbawione sensu, bo odbiorniki wzajemnie dając jednocześnie napięcie na konwerter mogą go conajwyżej uwalić, albo same wcześniej zgłupieją :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytanie: czy da sie zsumowac sygnal z dwoch satelit jezeli jeden satelita to HB (sygnal pochodzi z konwertera Quadro umieszczonego centralnie na wysiegniku anteny sat, podlaczonego do multiswitch'a powiedzmy 5/4). Drugi satelita to Astra (sygnal pochodzi z konwertera singiel zamonotawnego jako zez na tej zamej antenie). Sygnal HB do Diseqc'a idzie z jednego z wyjsc multiswitcha a sygnal Astry idzie bezposrednio z konwertera single. Czy po takim polaczeniu w gniazdku na 100% bedzie mozna odebrac HB + Astra + RTV ? Czy sa jakies przeciwskazania zeby nie laczyc multiswitcha z Diseqc bo nie da sie poprostu tego zsumowac ??? trzeba zastosowac 2 konwertery quadro + multiswitch 9/4 ???

To jest glowne pytanie: CZY MULTISWITCH + DISEQC BEDA ZE SOBA WSPOLPRACOWALY ZEBY W GNIAZDKU RTV+SAT MIEC SYGNAL HB+ASTRA+RTV ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...