Skocz do zawartości

Ariva 200 - problem z nagrywaniem (konfiguracja)


kadet100
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam wgrany najnowszy soft 1.04B5. Na pokładzie moduł z kartą CP. Do całości podłączony dysk 1T ze sporą ilością wolnego miejsca. Dysk jest prawidłowo wykrywany przez tuner. A teraz kilka przypadłości, które zaobserwowałem. Powiedzcie czy może to ja coś mam nie tak ustawione w konfiguracji, czy może trzeba poczekać na nowe wydanie softu :)

 

Opis:

Nagrywanie programu z timera. Tuner włącza się odpowiednio wcześniej, aby dysk mógł być odkryty przez tuner. Zaczyna się nagrywanie. I tu są hocki klocki:

- jeśli nagranie ma powyżej 2h, to i tak kończy się po 2h - tuner włączony jest przez odpowiednią ilość czasu.

- losowo - program nagrywany jest (ten sam kanał) raz z obydwoma ścieżkami dźwiekowymi, raz tylko z aktywną.

- w przypadku nagrywania dwóch ścieżek wyskakuje napis zakodowany i nie można oglądać tego kanału (stopklatka, lub czarny ekran). Całość jednak nagrywa się poprawnie i spokojnie można odtwarzać całość na tunerze. Przy nagraniu pojawia się ikonka $. Problem pojawia się jednak przy zgrywaniu na PC. Nie znalazłem jeszcze sposobu na edycję tak zapisanych plików. TS Tool ładnie łączy pliki dvr, ale odtworzyć tego nie można.

- losowo - po nagraniu tuner nie wyłącza się.

 

Czy ktoś spotkał się z tymi problemami i udało mu się je rozwiązać?

 

KaDeT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną może być niedoskonała współpraca z modułem Polsatu. Nagrania z dolarem odtwarzają się w tunerze, gdyż przechodzą ponownie przez moduł, ale po zmianie uprawnień przestaną. Jeśli chodzi o czas nagrania, to nie miałem problemu z dłuższymi nagraniami, ale może na Polsacie to się zdarza? Mam Cyfrę+.

 

Nagrywanie ścieżek dźwiękowych jest związane z tym, że nie zawsze są one kodowane przy pomocy tego samego klucza. Np. Canal+ Film nadaje trzy ścieżki dźwiękowe - dwie w MPEG oraz trzecią w AC3. Wcześniej nagrywałem z aktywną ścieżką nr 2 i dwie ścieżki MPEG dawały się odczytać w komputerze. Ścieżka AC3 była zakodowana. Jednak spróbowałem nagrać, gdy aktywna była trzecia ścieżka i mam nagrania ze wszystkimi ścieżkami. Możliwe, że musisz aktywować ostatnią ścieżkę z możliwych i będzie OK.

 

Moja rada dotycząca dysku (niekoniecznie pomoże, ale nie zaszkodzi). Przeprowadź formatowanie dysku w NTFS z jednostką alokacji (klastrem) o rozmiarze 32kB (64k nie próbowałem). Dyski z małym rozmiarem klastra są wyzwaniem dla tego tunera. Zapis dużych plików wręcz zachęca do stosowania dużego klastra.

 

Przypadek dwugodzinnego nagrania przytrafił się również mnie i to dzisiejszej nocy. Możliwe, że to jest to samo, o czym piszesz. W założeniu miałem zaprogramowane dwa nagrania.

 

1. TVP2 o długości 1.04h

2. TVP1 o długości ponad dwie godziny

 

Odstęp pomiędzy nimi 1 minuta, czyli najmniejszy możliwy.

 

Okazało się, że nagrała się tylko pierwsza z zaprogramowanych pozycji, ale miała właśnie 2 godziny długości. Nie wykluczam, że przy programowaniu pomyliłem się i nastawiłem pozycję nr 2 również na kanał TVP2. To byłoby podobne do przypadku opisywanego przez Ciebie.

 

Mam jeszcze inną hipotezę. Tuner ustawia zegar zgodnie z tym, co nadaje dana stacja. Przed nagraniem z TVP2 było nagranie z Canal+ Film. Jeśli zegar C+ spóźniał się powyżej minuty w stosunku do TVP2, to nagranie nr 1 mogło się zakończyć po terminie startu nagrania nr 2.

 

W wolnej chwili spróbuję zbadać obie hipotezy. Może do czegoś dojdę. W testach odstęp jednominutowy nie sprawiał mi problemów, ale opisywany przez mnie przypadek mógł mieć miejsce.

 

ArtS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za nowy wpis jeden pod drugim, ale piszę na drugi dzień, a rzecz jest ważna.

 

Zbadałem sprawę i oto nasuwający się wniosek.

 

Jeżeli przed nagraniem pozostawimy tuner na kanale, którego czas wyprzedza czas obowiązujący na kanale zaprogramowanym, tuner rozpocznie nagranie, ale zmieni czas jego trwania na 2 godziny. Czyli zachowuje się tak, jakbyśmy nagrywali z reki.

 

Przykładowo kanał TVN spieszy się o jakieś 3 minuty w stosunku do TVP.

 

Programujemy zdarzenie:

 

1. TVP2 – 20:00, czas trwania 1:00

2. Wyłączamy tuner ustawiony na kanale TVN

 

Przebieg nagrania:

 

1. Godzina 20:00 (wg TVN)

2. Inicjalizacja nagrania.

3. Tuner przełącza się z kanału TVN na TVP2.

4. Po chwili czas zmienia się z 20:00 (TVN) na 19:57 obowiązujący na kanale TVP2.

5. Czas nagrania zmienia się na równe 2 godziny.

 

Przypadek odwrotny działa poprawnie, czyli jeśli zaprogramujemy coś na kanale TVN, ale pozostawimy tuner np. na TVP2, to nagranie wykona się prawidłowo.

 

Jesli mamy zaprogramowane kolejne nagranie na TVP2, to sytuacja się powtórzy, gdyż w przerwie między nagraniami tuner powraca na kanał TVN.

 

Jesli zaprogramujemy dwa nagrania, jedno po drugim i pierwsze będzie krótsze od 2 godzin, to drugie sie nie nagra.

 

Wygląda na to, że nie ma znaczenia kolejność nagrań, odstępy miedzy nimi itp. Nie ma znaczenia, czy tuner jest włączony, czy wyłączony.

 

Wniosek. Na chwile obecną lepiej korzystać z zegara ręcznego lub pamiętać, aby nie zostawiać tunera na kanałach, które nadają przyspieszony czas (na pewno kanały grupy TVN).

 

Przy czym, korzystając z recznego zegara należy pamietać, że opóxnia się on o ok. 15 sekund po każdym włączeniu tunera. To wymaga czestego korygowania ustawień zegara.

 

Powyższe spostrzeżenia przesłałem już do producenta.

 

Kadet, dziękuje za Twój wpis, gdyż Twój przypadek dwugodzinnych nagrań pomógł mi w wyciagnięciu powyższych wniosków.

 

ArtS :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no rzeczywiście ... wow takich spraw na pewno w Fergusonie nie sprawdzali

generalnie jak czas nagrania < niż czas bieżący w odbiorniku w momencie gdy odbiornik się włącza żeby nagrać timer

to zawsze nagra 2h .... a raczej zachowuje się jak przy nagrywaniu ręcznym - gdzie czas trwania nagrania jest domyślnie ustawiony na 2h

 

Ciekawy przypadek - przy normalnym (w sensie raz po raz coś nagram) użytkowaniu ciężko go pewnie zauważyć :P

 

Brawo dla ArtS007 :brawo: teraz pytanie do Fergusona - czy to poprawią :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek. Na chwile obecną lepiej korzystać z zegara ręcznego lub pamiętać, aby nie zostawiać tunera na kanałach, które nadają przyspieszony czas (na pewno kanały grupy TVN).

A jak mam zaprogramowany TVN, a po tym zdarzeniu TVP, to chyba nie ma znaczenia na którym kanale zostawię, prawda?

Pozostaje ręcznie ustawienie zegara, tylko ów zegar chyba na ciemnym (bez zegara) stand-by zamiera. Nie mam tego jak sprawdzić, bo mój tuner w serwisie......

Ja ze swej strony dorzucę, że jeśli mam ustawione nagrywanie opcja "codzienne" oraz jeśli to nagrywanie już idzie i ja je przerwę (no bo akurat w tym dniu mi się nie podoba) to cały zapis znika i muszę go wpisywać ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli korzystasz z synchronizacji z satelitą, to lepiej nie zostawiać na TVN. Bezpieczny jest TV Polonia, gdyż na dodatek nie jest kodowany. Jak zostawisz na TVN, to program na TVP się nagra, ale jego długość wyniesie dokładnie 2 godziny, bez względu na to, czy nastawisz mniej, czy więcej.

 

Zegar reczny pozwala uniknąć dylematów różnic czasowych, ale jak już wspomniałem, każde właczenie tunera powoduje, że zegar "zamiera" na 15 sekund. Po kilku takich właczeniach opóźnienie robi się wyraźne. Cztery właczenia to 1 minuta do tyłu.

 

Na oprogramowaniu 1.04B2 zegar ręczny działał gdy była włączona opcja wyświetlania zegara w trybie standby. W najnowszej wersji 1.04B5 nie prowadziłem dokładnych testów, ale wydaje mi się, że jest tak samo.

 

Dodatkową wadą ręcznego zegara jest nieuwzględnianie strefy czasowej, wobec czego EPG jest przesunięte o godzinę.

 

Zegar automatyczny ma tę zaletę, że w przypadku przerwy w zasilaniu tuner sam ponownie ustawi właściwy czas i kolejne nagrania nie przepadną.

 

ArtS :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam regularnie wątki dot. Arivy, ale dotychczas nie natknąłem się na problem, który od dłuższego czasu nie daje mi spokoju. Posiadam Arivę 200, do której podłączony jest dysk Samsunga- (1TB, z własnym zasilaniem). Korzystając z timerów konfiguracja ta zazwyczaj- powiedzmy w 80%, spełnia moje oczekiwania, tzn. nastawiony przeze mnie program nagrywa się- we wcześniejszych softach niestety odsetek był zdecydowanie mniejszy. Powiedzmy, że godzę się na takie ryzyko i czekam na dopracowanie softu. Niestety mam większy problem, który występuje przy nagrywaniu ręcznym i... wyłączeniu telewizora. Polega to na tym, że kiedy nastawię nagrywanie powiedzmy na 10 minut a następnie wyłączę tv (Sharp) to w 9 na 10 przypadków po kilku-kilkudziesięciu sekundach dysk przestaje pracować co jest jednoznaczne z zakończeniem nagrywania o wiele wcześniej niż tego oczekiwałem. Na wyświetlaczu w dalszym ciągu widnieje nazwa kanału i czerwona kropka oznaczająca nagrywanie. Kiedy w takim momencie włączę tv i przykładowo chcę przełączyć kanał na ekranie pojawia się pytanie czy chcę przerwać nagrywanie. Wybieram TAK i wtedy Ariva zawiesza się na maksa, tj pilotem, który sygnalizuje wysyłanie do odbiornika komunikatów, nic nie mogę zrobić. Na ekranie tv w dalszym ciągu leci kanał z np. list kanałów, której nie można usunąć. Jedyne wyjście to wyłączenie urządzenia przełącznikiem na tylnej obudowie. Na dysku w takich przypadkach najczęściej zostają nagrania o długości kilkudziesięciu sekund.Ręczne nagrywanie przy włączonym tv działa przyzwoicie, nie zauważam opisanego wyżej zachowania sprzętu. Kombinowałem na różne sposoby, dekoder i dysk podłączałem do osobnej listwy zasilającej, ale niestety nagranie 10 minut np. Eurosportu HD z wyłączonym tv to niestety coś prawie niewykonalnego.Czy macie jakieś pomysły czy sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa przypuszczenia. Ale pamietaj, to tylko przypuszczenia. Nie wiem, czy się potwierdzą. Pamietaj, że te sugestie należy sprawdzić osobno.

 

Pierwsze z nich, to może włączona jest jakaś funkcja sterowania urzadzeniami HDMI z poziomu telewizora. Nie znam telewizorów Sharp, jednak wielu producentów wyposaża wejścia HDMI w dodatkowe funkcje, które pozwalają np. przełączać telewizor automatycznie na wejście na którym pojawi sie sygnał. Możliwe, że Twój telewizor wysyła jakiś sygnał do Fergusona (np. polecenie wyłaczenia się).

 

Drugie z nich może być natury elektrycznej. Może wyłączanie telewizora generuje jakieś zakłócenie w sieci elektrycznej, które powoduje, że dysk lub Ariva negatywnie na to reagują. Spróbuj zasilić dysk i arivę z osobnego gniazdka (nie ze wspólnej listwy).

 

ArtS :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie próbowałem takiego rodzaju nagrywania (uruchomienie z pilota i wyłączenie telewizora), przy nagrywaniu z timera nigdy nie miałem problemu przy wyłączonym telewizorze. Do tej pory korzystałem z softu 1B5 (jeden z pierwszych) w tej chwili mam najnowszy 4B7 i też nie mam

z tym problemu.

Mam natomiast inny problem, przy włączonym TV, tuner zawiesza mi się po uruchomieniu ze stanu standby i muszę go wyłączyć i włączyć przyciskiem zasilania z tyłu tunera, przy wyłączonym TV uruchamia się normalnie. Wydaje mi się że to wina złącza HDMI w TV lub tunerze, może u Ciebie w chwili wyłączenia TV przez złącza HDMI przechodzi jakiś sygnał który zakłóca pracę tunera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyłączania się dysku to przychodzi mi jeszcze jeden pomysł. Wynika to z tego, że mówisz, że po włączeniu telewizora wyświetla się komunikat czy zakończyć zapis. Może twój pilot do telewizora ma podobny sygnał sterujący (do wyłączania odbiornika) do sygnału STOP/EXIT itp. Fergusona. :D Spróbuj wyłączyć telewizor z wyłącznika sieciowego (nie pilota) i sprawdź czy też tak się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dalszym ciągu nie jestem w stanie jednoznacznie wskazać przyczyn zawieszania się tunera/dysku, ale na pewno winowajcą nie jest dysk. Przy podłączonym pendrive po wyłączeniu tv również następowało zawieszenie. W związku z podejrzeniami padającymi na HDMI odłączyłem ten przewód i tuner połączyłem z tv euro złączem. No i problem zniknął. Wyłączenie tv nie ma wpływu na czas nagrywania, nagranie trwa tyle na ile je nastawię. Przekornie ponownie podłączyłem tuner przez HDMI i... teraz też jest ok, przynajmniej na razie. Do wyjęcia kabla z tv musiałem zdjąć ze ściany tv i tak sobie myślę, że może wtyczka przewodu była za bardzo dociśnięta/wygięta... Teraz zrobiłem jej trochę więcej miejsca. Mam nadzieję, że to było przyczyną problemu, ale ogłoszenie zwycięstwa nastąpi po kilku dniach nagrywania bez zastrzeżeń. Dzięki za wszystkie sugesytie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Wiem, że to wykopalisko i mało kogo to w tej chwili zainteresuje (choć może nie tylko ja zostałem zmuszony w ostatnich miesiącach do przesiadki na arivę). Opis doświadczeń z modelem 120 combo, ale to prawie ten sam sprzęt. Ostatnia wersja softu.

 

Odkryłem pewne prawidłowości jeśli chodzi o dekodowanie nagrań. Wszystko zależy od kanału, z którego dekoder sam przełącza się i tego nagrywanego.

- Jeśli kanały są na różnych transponderach -> nie ma znaczka dolara przy nagraniu i jest ono zdekodowane.

- Identyczne, powielone na liście kanały -> jest $, ale nagranie również zdekodowane. (Jak dotąd tylko w tych okolicznościach udało mi się skutecznie nagrać dwie bezpośrednio następujące po sobie pozycje z tego samego programu)

- Ten sam transponder, różne kanały -> $ i konieczność dekodowania przy odtwarzaniu. (W trakcie nagrywania obraz zamiera, a nazwa zazwyczaj pochodzi z EPG pierwszego kanału)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...