Jump to content
Sign in to follow this  
Poland

Plan sieci mux-3 Małopolska Północna

Recommended Posts

W tym temacie wzorem tego dla Małopolski Południowej założonego przez użytkownika K63 pojawiać się będą informacje ważne dla mieszkańców północnego regionu województwa ze stolicą w grodzie Kraka. Na początek polecam wam zapoznanie się z roboczą listą miast korzystających z kanału 50 (zarezerwowanym dla trzeciego multipleksu) którą to dostałem od UKE:

 

- Tarnów / Góra Św. Marcina (50 kW) G

- Kraków / Chorągwica (100 kW) G

- Kraków / Krzemionki (2,9 kW) G

- Dobra / Góra Nad Kiwajami (0,12 kW)

- Gromnik / ul.Widok (0,2 kW)

- Grybów / Góra Kamienna (0,23 kW)

- Limanowa / Góra Lipowe (0,14 kW)

- Przeginia / Racławice (0,1 kW)

- Stryszów / Góra Stryszów (0,3 kW)

- Tymbark / Góra Podłopień (0,23 kW)

- Winiary (0,1 kW)

 

Wymienione na początku tego postu Rytro i Zawoja trafią ostatecznie do puli kanału 34 tym samym skreślając się z pierwszej małopolskiej puli MUX3 którą tworzą nadajniki pobierające sygnał z nadajnika krakowskiego.

Podsumowując moc każdego z gapfilerów nie będzie przekraczała 1 kW o czym wspomniał już kolega poniżej. Co za tym sądzicie o powyższym wykazie a przede wszystkim czego w nim brakuje weług was ?? Zapraszam do rozmowy na ten temat.

 

Jak widać jak na razie w naszym rejonie jest planowanych 15 nadajników z czego na razie główne będą trzy nadajniki - 2 w Krakowie i jeden w Tarnowie. Podsumowując zapraszam do dyskusji nad podaną wyżej listą potencjalnych nadajników MUX3 :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

KRAKÓW / Krzemionki z tą mocą to chyba powinien robić jako gapfiller, bo raczej nadajniki doświetlające będą z Chorągwicy brały sygnał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gap filler-y (z ang: wypełniacze dziur), to są urządzenia małej mocy, dla których moc wyjściowa zwykle nie przekracza 10W, a wypromieniowana 100W. Krzemionki są połączone światłowodem z RTCN-em na Chorągwicy, skąd są dosyłane multipleksy do cyfrowych nadajników, także nie ma żadnego problemu z postawieniem tam nadajnika. Jedynie należy liczyć się z przerwą w nadawaniu radia z Krzemionek, gdyż będzie wymagana wymiana anten telewizyjnych na szczycie wieży (są stare i były dostosowane pod TV Puls na kanale 25).

 

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie po co jest potrzebne aż 2,9kW z takiej lokalizacji, wystarczy spojrzeć na mapkę zasięgu mux2 z kanału 64, która najlepiej odwzorowuje to, jak będzie wyglądało pokrycie na kanale 50.

 

Widać braki w rejonie Balic, Krzeszowic, Skawiny, Alwernii, a szczególnie Olszanica i Wola Justowska w Krakowie, gdzie wogóle nie ma sygnału i od zawsze tam były problemy z odbiorem czegokolwiek innego poza TVP1 z Chorągwicy i TVP2 z Krzemionek, dlatego też spora część anten w tamtym rejonie jest ustawiona na np. Skrzyczne, by mieć jeszcze Polsat. W centrum miasta za wzgórzem Krzemionki widać na nielicznych kamienicach anteny skierowane na Tarnów, skąd nadawały w analogu TVP2, TVP INFO i Polsat. TVP1 z Chorągwicy jeszcze jest zdatne do oglądania ze względu na niską częstotliwość, a co za tym idzie, łatwiejsze przenikanie przez przeszkody, większą refrakcję fali, itp.

 

Jestem ciekaw czy nadawcy komercyjni pójdą tą samą drogą i zdecydują się na uruchamianie doświetleń dla mux1 i mux2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...