Skocz do zawartości

Plan sieci mux-3 Małopolska Północna


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie wzorem tego dla Małopolski Południowej założonego przez użytkownika K63 pojawiać się będą informacje ważne dla mieszkańców północnego regionu województwa ze stolicą w grodzie Kraka. Na początek polecam wam zapoznanie się z roboczą listą miast korzystających z kanału 50 (zarezerwowanym dla trzeciego multipleksu) którą to dostałem od UKE:

 

- Tarnów / Góra Św. Marcina (50 kW) G

- Kraków / Chorągwica (100 kW) G

- Kraków / Krzemionki (2,9 kW) G

- Dobra / Góra Nad Kiwajami (0,12 kW)

- Gromnik / ul.Widok (0,2 kW)

- Grybów / Góra Kamienna (0,23 kW)

- Limanowa / Góra Lipowe (0,14 kW)

- Przeginia / Racławice (0,1 kW)

- Stryszów / Góra Stryszów (0,3 kW)

- Tymbark / Góra Podłopień (0,23 kW)

- Winiary (0,1 kW)

 

Wymienione na początku tego postu Rytro i Zawoja trafią ostatecznie do puli kanału 34 tym samym skreślając się z pierwszej małopolskiej puli MUX3 którą tworzą nadajniki pobierające sygnał z nadajnika krakowskiego.

Podsumowując moc każdego z gapfilerów nie będzie przekraczała 1 kW o czym wspomniał już kolega poniżej. Co za tym sądzicie o powyższym wykazie a przede wszystkim czego w nim brakuje weług was ?? Zapraszam do rozmowy na ten temat.

 

Jak widać jak na razie w naszym rejonie jest planowanych 15 nadajników z czego na razie główne będą trzy nadajniki - 2 w Krakowie i jeden w Tarnowie. Podsumowując zapraszam do dyskusji nad podaną wyżej listą potencjalnych nadajników MUX3 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gap filler-y (z ang: wypełniacze dziur), to są urządzenia małej mocy, dla których moc wyjściowa zwykle nie przekracza 10W, a wypromieniowana 100W. Krzemionki są połączone światłowodem z RTCN-em na Chorągwicy, skąd są dosyłane multipleksy do cyfrowych nadajników, także nie ma żadnego problemu z postawieniem tam nadajnika. Jedynie należy liczyć się z przerwą w nadawaniu radia z Krzemionek, gdyż będzie wymagana wymiana anten telewizyjnych na szczycie wieży (są stare i były dostosowane pod TV Puls na kanale 25).

 

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie po co jest potrzebne aż 2,9kW z takiej lokalizacji, wystarczy spojrzeć na mapkę zasięgu mux2 z kanału 64, która najlepiej odwzorowuje to, jak będzie wyglądało pokrycie na kanale 50.

 

Widać braki w rejonie Balic, Krzeszowic, Skawiny, Alwernii, a szczególnie Olszanica i Wola Justowska w Krakowie, gdzie wogóle nie ma sygnału i od zawsze tam były problemy z odbiorem czegokolwiek innego poza TVP1 z Chorągwicy i TVP2 z Krzemionek, dlatego też spora część anten w tamtym rejonie jest ustawiona na np. Skrzyczne, by mieć jeszcze Polsat. W centrum miasta za wzgórzem Krzemionki widać na nielicznych kamienicach anteny skierowane na Tarnów, skąd nadawały w analogu TVP2, TVP INFO i Polsat. TVP1 z Chorągwicy jeszcze jest zdatne do oglądania ze względu na niską częstotliwość, a co za tym idzie, łatwiejsze przenikanie przez przeszkody, większą refrakcję fali, itp.

 

Jestem ciekaw czy nadawcy komercyjni pójdą tą samą drogą i zdecydują się na uruchamianie doświetleń dla mux1 i mux2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...