Skocz do zawartości

Zdjęcie

Abonament RTV

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1678 odpowiedzi w tym temacie

#1661 jaszek

jaszek

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 691 postów
  • Od: 11 sie 2017
  • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 15 styczeń 2018 - 14:37

Czy to dużo na obecne zarobki Polaków? Kilkakrotnie więcej Polacy wydają na płatne platformy cyfrowe. Fajnie zaś jest, jak możemy w TVP obejrzeć np. wielki sport lub film bez przerw reklamowych.

Użytkownik Barti edytował ten post 15 styczeń 2018 - 14:50
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.

#1662 Barti

Barti

Moderator

• Moderacja
  • 6386 postów
  • Od: 12 maj 2007
  • LokalizacjaOpolszczyzna

Napisano 15 styczeń 2018 - 14:53

Mało też nie jest. Za tę kwotę można już mieć sam abonament platformy cyfrowej, która też płaci TVP za obecność jej kanałów w swojej ofercie. I to też pewnie niemało.

W mojej ocenie, jeżeli abonament RTV miałby pozostać to w wysokości nie większej, niż 5-8 zł. A najlepiej oczywiście, jakby został zniesiony całkowicie i media publiczne zaczęły być finansowane z budżetu państwa.

Prawie 23 zł miesięcznie, jak jest obecnie, to jest rozbój w biały dzień, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że kwota tego abonamentu co roku jest regularnie podnoszona i też to, co nam obecnie serwuje TVP + tony reklam, jak w stacjach komercyjnych... :/

barti_skforum_sign_ipb.pngbarti_skforum_qrcode.png
Nie udzielam porad za pomocą Prywatnych Wiadomości (PW). Masz problem? Masz jakieś pytania? Pisz na forum w odpowiednim dziale i wątku.

#1663 jaszek

jaszek

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 691 postów

Napisano 15 styczeń 2018 - 15:21

Jednym z głównych zarzutów wobec mediów publicznych jest ich nadmierne upolitycznienie. Uzależnienie ich finansowania całkowicie od dobrej woli polityków na pewno nie pomoże tego zmienić, wręcz przeciwnie - pogłębi ten problem. Ja jestem zwolennikiem niezależnego źródła finansowania. Obecny system nie jest zły, dałbym jednak mediom publicznym prawną możliwość samodzielnego ścigania dłużników i egzekwowania należności. 

(...) + tony reklam, jak w stacjach komercyjnych... :/

To efekt uchylania się od płacenia. 

#1664 Barti

Barti

Moderator

• Moderacja
  • 6386 postów

Napisano 15 styczeń 2018 - 15:25

Obecny system nie jest zły, dałbym jednak mediom publicznym prawną możliwość samodzielnego ścigania dłużników i egzekwowania należności.

Skoro tak to w takiej sytuacji TVP niech się zakoduje i udostępnia karty kodowe. I niech na tę telewizję płacą tylko ci, którzy chcą. Tacy też otrzymywaliby te karty.

Nie udzielam porad za pomocą Prywatnych Wiadomości (PW). Masz problem? Masz jakieś pytania? Pisz na forum w odpowiednim dziale i wątku.

#1665 jaszek

jaszek

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 691 postów

Napisano 15 styczeń 2018 - 15:48

Nie znam się na tym, ale chyba odbiorcy musieliby kupić jakieś dodatkowe urządzenia do tychże kart. Zresztą nie znam kraju, w którym media publiczne byłyby w całości zakodowane, to mija się z celem.

#1666 Gość54321

Gość54321

Czasami wpadam

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 270 postów
  • Od: 28 sie 2017

Napisano 15 styczeń 2018 - 17:28

@Barti Nierealne.

#1667 Barti

Barti

Moderator

• Moderacja
  • 6386 postów

Napisano 15 styczeń 2018 - 17:30

Też tak uważam, dlatego ja jestem za całkowitą likwidacją abonamentu RTV i finansowaniem mediów publicznych wyłącznie z budżetu państwa + opłaty od operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych. To ostatnie i tak ma miejsce, więc zapewne nadal tak pozostanie.

#1668 maly1982

maly1982

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 581 postów
  • Od: 17 lut 2013
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 styczeń 2018 - 20:34

Obecnie i tak jest polityczna TV (tak było za SLD, PO, czy teraz za PIS i tak dalej ). Za 23 zł to jednak TVP musi naprawdę pełnić misję, np. słucham death metal , black metal i chciałbym obejrzeć jakieś koncerty. Inni będą słuchać np. klasycznej i o ile coś z klasyki jeszcze puszczają to z ciężkiego grania nic. TVP ma spore archiwa, a puszczają gnioty typu "Ranczo". No i tony reklam. Sorki, ale publiczna żądając zapłaty, musi sama je ograniczyć do minimum, no i pozbyć się "gwiazd". Duże wymagania? Myślę, że nie.

VU+ZERO - Cyfrowy Polsat -FAMILIJNY MAX   SMART HD+
Mój ulubiony kawałek https://www.youtube....h?v=AkFqg5wAuFk

#1669 Marko 345

Marko 345

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 937 postów
  • Od: 21 mar 2013
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 15 styczeń 2018 - 20:39

Abonament RTV powinien być już dawno zlikwidowany.

NC+  CP  Smart HD+

Cryptobox 652 HD    HOT BIRD 13°E +  ASTRA 19,2° 

DVB-T Sucha Góra Mux 1, 2, 3, 8

#1670 jaszek

jaszek

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 691 postów

Napisano 15 styczeń 2018 - 20:55

'Najpierw niech TVP zredukuje reklamy i poprawi program, a potem może zapłacę'. Tak to mniej więcej wygląda. 

#1671 Barti

Barti

Moderator

• Moderacja
  • 6386 postów

Napisano 15 styczeń 2018 - 21:04

Bo tak też powinno być. A nie, że przymusowo płacimy, a tymczasem TVP serwuje nam ogrom reklam, a do tego i tak dostaje spore pieniądze od platform satelitarnych, sieci kablowych oraz czasami dotacje z budżetu państwa. Czyli będąc np. abonentem takiej sieci kablowej, czy platformy satelitarnej, opłacając abonament RTV i tak płacimy na TVP praktycznie potrójnie. Pisałem już tutaj o tym.

#1672 Marko 345

Marko 345

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 937 postów
  • Od: 21 mar 2013
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 15 styczeń 2018 - 21:38

TVP ma kasę z kilku źródeł, tylko przejada. Im ciągle mało.

NC+  CP  Smart HD+

Cryptobox 652 HD    HOT BIRD 13°E +  ASTRA 19,2° 

DVB-T Sucha Góra Mux 1, 2, 3, 8

#1673 maly1982

maly1982

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 581 postów
  • Od: 17 lut 2013
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 styczeń 2018 - 22:06

Skoro kasa leci,  kto bogatemu zabroni

VU+ZERO - Cyfrowy Polsat -FAMILIJNY MAX   SMART HD+
Mój ulubiony kawałek https://www.youtube....h?v=AkFqg5wAuFk

#1674 TomPL

TomPL

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 763 postów
  • Od: 14 gru 2008
  • Lokalizacjapod Olsztynem

Napisano 16 styczeń 2018 - 08:49

Jednym z głównych zarzutów wobec mediów publicznych jest ich nadmierne upolitycznienie. Uzależnienie ich finansowania całkowicie od dobrej woli polityków na pewno nie pomoże tego zmienić, wręcz przeciwnie - pogłębi ten problem. Ja jestem zwolennikiem niezależnego źródła finansowania. Obecny system nie jest zły, dałbym jednak mediom publicznym prawną możliwość samodzielnego ścigania dłużników i egzekwowania należności. 

Tia, może jeszcze powołać telewizyjną służbę komorniczą z uprawnieniami policyjnymi? Po co tak komplikować życie, kiedy wystarczą podatki?

Budżet ustala sejm/rząd i każdy na telewizję da, bo będzie swoją tubę narodową chciał wykorzystywać, "dobra wola " polityków zapewniona :)

Platforma Orange, dekoder UHD-88 (DTH) (wcześniej SHD-85)

#1675 flot

flot

Rozpisany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Od: 29 lis 2013
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 16 styczeń 2018 - 09:10

W sumie to jest mi żal tych, którzy kiedyś "popełnili błąd" i zarejestrowali odbiorniki, lub są tacy uczciwi..... ale dopóki nie będzie opłaty stałej w podatkach, prądzie czy czymkolwiek - to ja NIGDY nie zapłacę ( możecie sobie krytykować do woli ) , a podejrzewam będą to osoby wymienione wyżej. :wink:

#1676 jaszek

jaszek

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 691 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 10:06

Zwolennikom finansowania mediów publicznych z budżetu przypomnę to, co działo się kilka lat temu. Szef rządu (wtedy Donald Tusk)nie mogąc odzyskać władzy w mediach publicznych (weta prezydenta Ś.P. Lecha Kaczyńskiego) wyszedł i nazwał abonament haraczem, po to, żeby media zdusić na zasadzie "jak nie są nasze będą niczyje". Wtedy miał nieco trudniej, bo mógł jedynie wyjść i zniechęcić do płacenia. Całkowite uzależnienie finansowania mediów publicznych od budżetu państwa i dobrej woli rządu może zakończyć się katastrofą. Wyobraźcie sobie, że w najbliższych wyborach parlamentarnych wygra dzisiejsza opozycja, prezydenckie wybory wygra zaś obecnie urzędujący prezydent. Nowy rząd chce zmienić władze w mediach publicznych, ale prezydent wetuje ustawy medialne. Co wtedy robi rząd? Ano w pełni legalnie odcina źródło finansowania. Uwierzcie mi, że zrobi to bez mrugnięcia okiem nawet, jakby media publiczne miały ogłosić upadłość.

Niech przemyślą to entuzjaści finansowania mediów publicznych z budżetu. To skończy się katastrofą przy mentalności polskich polityków.

Tia, może jeszcze powołać telewizyjną służbę komorniczą z uprawnieniami policyjnymi?(...)

Tak jest w wielu zachodnich krajach, m. in. w UK. To właśnie zapewnia ogromną niezależność mediów od polityków. Ja rozumiem strach dzisiejszych dłużników przed windykatorem, ale wystarczy płacić swoje zobowiązania, żeby spać spokojnie. Jak banki ścigają dłużników to jakoś oburzenia nie ma. 

Użytkownik jaszek edytował ten post 16 styczeń 2018 - 10:05

#1677 TomPL

TomPL

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 763 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 10:32

Zwolennikom finansowania mediów publicznych z budżetu przypomnę to, co działo się kilka lat temu. Szef rządu (wtedy Donald Tusk)nie mogąc odzyskać władzy w mediach publicznych (weta prezydenta Ś.P. Lecha Kaczyńskiego) wyszedł i nazwał abonament haraczem, po to, żeby media zdusić na zasadzie "jak nie są nasze będą niczyje". Wtedy miał nieco trudniej, bo mógł jedynie wyjść i zniechęcić do płacenia. Całkowite uzależnienie finansowania mediów publicznych od budżetu państwa i dobrej woli rządu może zakończyć się katastrofą. Wyobraźcie sobie, że w najbliższych wyborach parlamentarnych wygra dzisiejsza opozycja, prezydenckie wybory wygra zaś obecnie urzędujący prezydent. Nowy rząd chce zmienić władze w mediach publicznych, ale prezydent wetuje ustawy medialne. Co wtedy robi rząd? Ano w pełni legalnie odcina źródło finansowania. Uwierzcie mi, że zrobi to bez mrugnięcia okiem nawet, jakby media publiczne miały ogłosić upadłość.

Moim zdaniem mylisz 2 sprawy: co innego zmiany ustaw medialnych a co innego pula w budżecie na tv. Poza tym, jeśli opozycja wygra następne wybory to nie ma potrzeby nic zmieniać - wprowadza swoich do władz narodowych mediów na podstawie aktualnie obowiązujących ustaw a w budżecie przeznacza na TVP i PR tyle ile uzna za stosowne. 

#1678 jaszek

jaszek

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 691 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 10:51

Władze w mediach publicznych można zmienić wyłącznie za pomocą ustawy, przecież istnieją kadencje (inny sposób to czekanie aż te wygasną, co może potrwać kilka lat). Bez podpisu prezydenta nie da się tego zrobić, więc nie wprowadzaj w błąd. Rada Mediów Narodowych też działa na mocy ustawy i tylko zmianą ustawy można ją zlikwidować/zmienić. Zatrzymać środki budżetowe już można, prezydent nie może ot tak zawetować ustawy budżetowej, ani tym bardziej zatrzymać jakiejś dotacji ministerstwa (np. kultury). Polecam lepiej zapoznać się z przepisami prawa. 

Wyżej podałem jeden możliwy przykład, ale katastrofa może być nieunikniona w każdej kombinacji, wystarczy, żeby premier i prezydent pochodzili z innych konkurujących obozów rządzących. 

Warto też wspomnieć o tym, że taki model finansowania mediów publicznych pozwoli politykom znacznie mocniej trzymać prezesów za [tu niech każdy sam wstawi słowo].

Użytkownik jaszek edytował ten post 16 styczeń 2018 - 11:10

#1679 TomPL

TomPL

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 763 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 11:44

Bo trzeba sobie w końcu jasno powiedzieć - media publiczne są i będą polityczne, nawet ew. pełne finansowanie z abonamentu tego nie zmieni.

A czy wieszczona przez ciebie "katastrofa" (jeśli nie da się tego prawnie uniknąć) naprawdę będzie katastrofą? Może dla wielu osób tam pracujących i żyjących/współpracujących z tvp/pr, ale na pewno nie dla mnie...