Skocz do zawartości

TV- Sat na autostradzie


Rekomendowane odpowiedzi

To, co jeszcze wczoraj nie istniało i wydawało się, ze jest to niemożliwe, teraz jest rzeczywistością.

Firma KVH z USA rozpoczęła seryjną produkcję cyfrowych zestawów satelitarnych umożliwiających odbiór telewizyjnego sygnału podczas jazdy w każdym samochodzie.

Niektórzy powiedzą: nic nowego pod słońcem – przecież ten system już od dawna jest wykorzystywany w morskim transporcie. Proste spojrzenie na auto w którym jest zamontowana antena TracVision A5 wystarczy aby i laik się zorientował na czym polega zasadnicza różnica.

Anteny na statkach wykorzystują skomplikowane, kosztowne obrotnice parabol umieszczone w schowkach (radomoch), z których i ten najmniejszy ma zbyt potężne rozmiary aby mógł być umieszczony na dachu samochodu. Wzgląd estetyczny posiadania auta z kopułą na dachu mógłby być dla kogoś nieistotny.

Gorzej jest posiadać samochód o większym zużyciu benzyny, nie mówiąc już o wymaganiach energetycznych do obsługi żyroskopów.

Poszukiwano nowych, dotychczas nie stosowanych rozwiązań. Przy rozwoju anteny mikrofalowej były brane pod uwagę różnorodne wymagania producentów zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Założeniem projektu było zachowanie bezpieczeństwa jazdy i uzyskanie niezakłóconego sygnału przy prędkości przy co najmniej 130 km/h.

antena_20.jpg

Wynikiem starania jest 12 cm antena na dachu samochodu. Dostała ona pozytywną ocenę od firmy General Motors, dotyczącą zarówno funkcjonowania jak i estetycznego wykonania. Sama antena bez programów nie ma jednak wartości. Szansę tę wykorzystał natychmiast silny gracz na rynku DTH w postaci usługi DIREC TV.

 

cdn: jutro :wink:

 

Edycja Burli: Temat przeniesiony we właściwe miejsce na prośbę autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokończenie.

 

Firma ta zaoferowała wykorzystanie dużej siły sygnału w formie ekskluzywnej usługi dla wymagającego klienta.

Mieszkając w domu mamy na sztywno (zez lub obrotnica) zainstalowany zestaw satelitarny. Wybierając się w długą podróż samochodem możemy teraz nadal oglądać swoje ulubione programy. Tak na marginesie jest ich ponad 300 + 50 radiowych. Abonentów Direct TV korzystanie z mobilnej telewizji satelitarnej kosztuje tylko 4,99 USD, ci którzy abonamentu nie posiadają, za oglądanie TV w samochodzie muszą zapłacić miesięcznie 39,99 USD (porównując to z Cyfrą+ jest to i tak bardzo atrakcyjna cena).

antena_20a.jpg

Jeśli już mówimy o praktycznych aspektach „mobilnego wynalazku” nie zaszkodzi zapoznać się ze szczegółami elementów składowych .

KVH na swoich stronach internetowych opisuje nie tylko montaż samej anteny na dachu samochodu ale i dokładny manual „na amerykański sposób”. Chodzi o całą serię rad, uwag w stylu co i jak ma się zrobić i czego należy się wystrzegać. Wynika to z doświadczeń znanych w USA, z których my na razie się tylko śmiejemy.

Dlatego też należy pamiętać kupując TracVision A5, że kierowca samochodu nie powinien oglądać telewizji podczas jazdy :) , programy mogą oglądać wyłącznie pasażerowie. Ci mają do dyspozycji odbiornik satelitarny którego składnikiem może być również i wideo rekorder na bazie twardego dysku.

antena_20b.jpg

Na pewno jest ciekawe ile taki ekskluzywny zestaw kosztuje? Jak ktoś ma dużo gotówki może zacząć z eksperymentami.

Sama antena kosztuje tylko 1199 USD z dostawą do jakiegokolwiek miejsca na ziemi.

Dokładne rozmiary anteny to wysokość 11,4 cm, średnica 77,5 cm, waga 13,6 kg.

 

Na podstawie artykułu z: http://www.solideurope.sk

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hmm, ciekawe, ale do końca jak to możliwe? Jadąc samochodem zmieniasz co chwile raz mocno raz choć troche ale zmieniasz kierunek, a antena musi być skierowana tylko i wyłącznie w ten sam kierunek więc na jakiej zasadzie to działa? Czy to do końca łączność, przekaz satelitarny?? A co się dzieje jeśli przejeżdżasz załóżmy pod jakimś innym poziomem autostrady lub pod mostem to co się dzieje z sygnałem? A gdzie można takie coś zakupić? Przez internet, jeśli takie coś zakupię to jeśli będę oglądać tv sat w samochodzie za pomocą tego urządzenia to od kogo będę dostawać rachunki miesięczne za moje użytkowanie tego urządzenia? Czy mają jakiś punkt w Polsce czy skąd będą słane rachunki? A jak to się stroi, na jakiego satelitę chcę ustawić i z jakiego transpondera odbierać kanały, jest taka możliwość? Odbieranie mojej C+ ?

Aha, to inaczej wygląda i ma kulisty kształt, hmm, więc jest możliwość. Pytam się bo w takich rzeczach ja nie siedzę na co dzień więc nie jestem pod tym względem tv sat zorientowany.. Ciekawa technika

Pozdrawiam 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że jak się wjedzie w tunel to sygnału siłą rzeczy nie będzie - to logiczne. Urządzenie działa na otwartej przestrzeni, więc nawet drzewa przy drodze mogą sprawić problem.

 

Póki co nie widziałem tego rozwiązania w akcji i nie widziałem także opcji zakupu gdziekolwiek w Polsce tego wynalazku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...