Skocz do zawartości

Platforma CANAL+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce


kepak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Seca to tylko naglowek dla obecnych kart by je rozumial kazdy dekoder ktory obsluguje ten system. Cale kodowanie to jest Nagra MA takie same karty sa w Portugalli MEO oraz Hiszpanii Canal+ Espana

 

Jesli jednak maja zamiar trzymac obecny uklad to powinni chociaz umozliwosc funkcjonowanie aplikacji NC+ go dla abonentow ze sprzetem wlasnym a nie tylko ADB.

 

Aplikacja Cyfra+ online istnieje i nie wiem dla kogo skoro coraz mniej dawnych Cyfrowiczow a migrujacy od razu traca dostep do tejze uslugi lecz nie maja juz dostepu do NC+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i "funkcjonowanie aplikacji NC+ go dla abonentów ze sprzętem wlasnym a nie tylko ADB" będzie umożliwione! ;-) Na infolinii NC+ w Dziale Technicznym odp. mi że pracują już nad tym i wkrótce abonenci ze sprzętem po Cyfrze Plus będą korzystać z usługi NC+ Go :-) Oczywiście na dekoderach z oferty starej Cyfry Plus, które to umożliwiają :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko jest kwestią nacisku ze strony (potencjalnych) klientów. W przypadku większego spadku ilości abonentów, oraz większym ich naciskiem na zastosowanie wolnego ( niecertyfikowanego) sprzętu, z pewnością nagle by się okazało, że się da. Tak właśnie było w Niemczech ze Sky-em. Tam jakoś nie ma z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie całkiem. Temat rozwinąłem w treadzie o SKY:

https://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?f=25&t=16&p=925791#p895335

Albo zamawiasz kartę SO2 (Nagra), która działa w "normalnym" Alphacryptcie, albo zmodyfikujesz standardowy soft wgrywając tzw "alphacrypt one4all", i wówczas rodzaj karty nie ma znaczenia. Nowe karty działają bez problemu również np z modułem UNICAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji przekazanych przez @cyfrę.tv w innych wątkach wynika, że od 1 marca:

- nie będzie już można dobrać drugiej karty do MR

- nie będą wydawane karty Nagra do pakietu Start+ nowym abonentom

 

Traktuję to jako przygotowanie do wycofania cameleonów w najbliższym czasie. :( Coś czuję, że lada moment jak grom z jasnego nieba spadnie wiadomość, że abonenci z cameleonami nie będą mogli przedłużyć umowy na dotychczasowych warunkach i albo wymiana na dekoder dedykowany, albo do widzenia... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traktuję to jako przygotowanie do wycofania cameleonów w najbliższym czasie. :( Coś czuję, że lada moment jak grom z jasnego nieba spadnie wiadomość, że abonenci z cameleonami nie będą mogli przedłużyć umowy na dotychczasowych warunkach i albo wymiana na dekoder dedykowany, albo do widzenia... :/

Dobrze, że to Twoje "marzenia". Prościej by było zamknąć od razu firmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wsadze do dm800....ta jasna sprawa.Zapomnijcie...Zdejmą parowanie to ok...nie to musi zostac 0100 i tyle z takim ruchem wykosza legalnych klientów i znow bedzie czarny rynek rozparowania...(juz robią po 2-3tysie za chip pare)...No comment...będzie ciekawie..Ja odejde jak zmuszą do cama.Bo niemam gdzie wsadzic w moich 3dekoderach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

kaspian: Nie pisz bzdur. W moim DM800HD SE siedzi cobie karta NC+ MIX (conax oczywiście), z opcja Universum + C+, HBO. Wszystkie kanały świetnie działają. Możliwości jednoczesnego dekodowania większe niż karta Nagra MA.

Parowanie sprzętowe - nie wierzę że nie ma obejścia. Publicznie nie jest jeszcze dostępne.

To parowanie pokazuje tylko bezradność producentów niektórych systemów kodowania - conax jest niechlubnym przykładem jak można nadal wciskać kilkunastoletnią wersję systemu z kartami poprzedniej generacji.

Musi się jedynie opłacić puścić public skrypt do wyliczenia kluczy parowania. Niestety jakiegoś silnego parcia na play-tv nie ma. To nie 1995, czy nawet 2000 rok.

Tu nie chodzi o to jak to zrobić ale jaka wypracować metodę aby zbyt wiele nie opublikować przy okazji a to już znacznie kosztowniejsze. Nierozsądnym jest ujawniać swoje metody walki.

W zasadzie to ciekawym jest CSA. .... ale ciiiiiiicho sza. Kilka ciekawych informacji szybko usuwano z internetu. Ale wtedy cała branża telewizyjna leży na łopatkach, i to przez własną głupotę i własną [beep]ość.

Przy takich stratach nie da się potem ukryć bezpiecznie na naszej planetce ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem o bska i bsla i rsa ale to juz podchodzi pod piractwo...Mi chodzilło o całkiem uczciwy podział...:)Nozapowiada się ciekawie bo chip paring napewno robii szara strefa;)ale cena i sens.Utrudnią tylko legalnym klientom z czytnikami uniwersalnymi...Spadnie też ich sprzedaż.Chyba że bedzie wysyp tanich deko z ci+...Moim zdaniem i rsa z bska i bsla mogli byzablokować.Ale po co;) Wszystko się okaże co będzie.Stracą/zyskają? to odległa kwestia co naprawdę sie stanie.Zyskają oni czy piraci bo będzie zarabianie na rozkompletowaniu.Zyska shar czy nie...Wiem jedno utrudnią mi czy tobie ale nie slynnym cwaniakom z fabrykami...Być może nic nie zrobią...*a kwestia sharingu i nie parowania...NMA mogło mieć licznik...nie ma..gdyby chcieli by utrudnili..Conax? poszli w dobrym kierunku :D może pchną [beep] albo coś innego te karty tansze w utrzymaniu? nie wiem wydaje mi sie że nie;)w wypadku złamania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program do liczenia kluczy RSA w NC+ wyciekł publicznie w zeszłym roku. Niestety nie w źródłach. Z tym to w ogóle jest ciekawa sprawa, bo z tego co się orientuję łatwość złamania tego klucza wzięła się z dwóch czynników: krótki klucz (tylko 512 bitów) i znany, stały jeden ze składników. Czyli faktoryzcja była ułatwiona przez fakt, że jeden z czynników był znany, szukano tylko drugiego.

 

W zasadzie NC+ powinna traktować wszystkie karty sprzedane w taki czy inny sposób i pochodzące z BSKA i BSLA jako rozparowane.

 

A jeśli chodzi o parowanie sprzętowe, to problemem pewnie jest koszt. Bo opcje są dwie - wydłubywanie danych z chipa - drogo, albo szukanie klucza - długo. A problem z AES jest taki, że przy kluczu symetrycznym jest go dużo trudniej znaleźć już przyznacznie krótszych kluczach. Te 512 bitów w RSA powyżej ktoś porównywał do klucza symetrycznego długości około 50-ciu kilku bitów (czy coś koło tego). A to się daje liczyć brute forcem w może kilka dni, czy tygodni (co ciągle jest do ogarnięcia). Klucz 128-bitowy symetryczny zajmie 2 do potęgi 70 raza dłużej (pi razy oko 1 z 21 zerami przed przecinkiem),

 

Oczywiście może się okazać, że klucz jest w jakiś sposób powiązany np. z CONAX ID (widocznym chociażby na mydelniczkach na nalepce) i wtedy jest po zawodach.

 

CSA ma krótki klucz (chyba 46 bitów AFAIR) i jedyna jego obrona, to czas życia tego klucza - kilkanaście sekund. Czyli możnaby próbować rozkodowywać nagrania atakiem brute-force.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Chyba że bedzie wysyp tanich deko z ci+..

Ale ja nie chce [beep]u. Oczekuję też PVR'a nie nie "nagrywacza" szyfrującego nagranie z którego nie mogę skorzystać.

Tunery jakie obecnie się oferuje to naprawdę dno. Nie ma już porządnych firm jak np. skandynawska marka Force.

GUI i koncecpja tych odbiorników to porażka. To tak jakby nadal uważać że obecnie szczytem technologii komputera osobistego jest ZX Spectrum

 

 

Program do liczenia kluczy RSA w NC+ wyciekł publicznie w zeszłym roku. Niestety nie w źródłach

Ale to było znane od samego początku startu platformy n bowiem praktycznie od samego jej początku była "sharowana" w necie.

 

W zasadzie NC+ powinna traktować wszystkie karty sprzedane w taki czy inny sposób i pochodzące z BSKA i BSLA jako rozparowane.

I co z tego. Pozwolił o opróżnic magazyny, pozwoliło pozbyć się kosztów utylizacji (a raczej koszt zamienić na przychód).

Ponadto jak uwalisz dawce sharingu (nawet małego ) to nagle nie zyskasz 3 4 nowych abo. Stracisz tego jednego płacącego dawcę.

 

A problem z AES jest taki, że przy kluczu symetrycznym jest go dużo trudniej znaleźć już przyznacznie krótszych kluczach. Te 512 bitów w RSA powyżej ktoś porównywał do klucza symetrycznego długości około 50-ciu kilku bitów (czy coś koło tego).

To nie tak. Każdy algorytm szyfrujący a raczej jego implementacja ma słabe strony. Pomijam niektóre zastosowania gdzie wymaganym jest obowiązkowy non-public backdoor dla służb specjalnych.

Problem jest to, że podając metoda na obejście musisz zdradzić się jak to złamałeś. Dajesz producentowi wskazówkę jak ma się lepiej zabezpieczyć. kosztownym jest opracowanie metody aby zbyt wile nie udostępnić public. Stąd zastosowanie układów PLL, przetwornic napięcia aby wyeliminować np. unloopery, Stąd koprocesory aby dump firmware'u głównego procesora nie dał gotowca dla [beep].

Kudelski sporo zyskał kupując SECA - dokładniej karty z zupełnie nowym hardware.

 

Oczywiście może się okazać, że klucz jest w jakiś sposób powiązany np. z CONAX ID (widocznym chociażby na mydelniczkach na nalepce) i wtedy jest po zawodach.

Oczywiście że jest. Przecież nadawca (użytkownik systemu) musi przypisać kartę zakupioną od dostawcy A z tunerem, modułem od dostawcy B. Ponadto dostawcy produkują karty w stanie surowym a potem są jeszcze dodatkowo uaktywniane danymi których nikt nie puści na zewnątrz. Jak ktoś znał d. SECĘ to znał te poziomy programowe. Poziom u producenta karty, poziom u właściciela systemu kodowania, poziom u nadawcy i wreszcie gotowa karta wręczaną abonentowi.

 

CSA ma krótki klucz (chyba 46 bitów AFAIR) i jedyna jego obrona, to czas życia tego klucza - kilkanaście sekund. Czyli możnaby próbować rozkodowywać nagrania atakiem brute-force.

To już zdaje się że było. Są pewne ciekawe spostrzeżenia że to nawet nie jest klucz a indeks ze stemplem czasowym do tablicy kluczy implementowanej w sprzęcie..... Niestety w tym temacie obowiązuje swoista cenzura. Nie sądzę by ktoś się odważył na opublikowanie metody łamania CSA. Efekty w postaci ogromnych kwot strat (nie tylko nadawcy, producenci sprzetu, do tego konieczność zdeifniowania nowego standardu, wymiany sprzętu .... do wielu lat skutecznie się cenzuruje internet w tym temacie). A jak ktoś za dużo już umie to najpierw się z nim negocjuje dopisują zera po prawej stornie jedynki na czeku. Ja za dużo zer chce to taniej jest go zabić i skutecznie posprzątać po nim .

 

Powiedzmy sobie szczerze że DVB jest już przeżytkiem. HDMI też pokazało jak [beep]sko media podchodza do nośnika danych.

Na super zabezpieczony przekaz TV, danych, radia żadne z państw nie pozwoli. Jak niby służby miałyby uzyskać dostęp do takich danych?

Klasyczna telewizja umiera. Odkodowywanie płatnej treści dla konsumentów nie jest już tak intratnym biznesem jak dawniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie CI+ też nie urządza i też nie chcę takiego [beep]u. Niezależne dekodery do tej pory najbardziej ceniłem za wolność w nagrywaniu i możliwość przenoszenia nieszyfrowanych nagrań na komputer, żeby sobie najciekawsze rzeczy zarchiwizować na własne domowe potrzeby i móc je obejrzeć nawet po wielu latach. Własna lista kanałów ma dla mnie znaczenie drugorzędne i mógłbym się przyzwyczaić do narzuconej listy w dedykowanych złomach, ale brak normalnego PVR-a dyskwalifikuje dla mnie jakikolwiek dedykowany złom. Podobnie jak moduły CI+, które powodują te słynne ograniczenia w nagrywaniu (szyfrowanie nagrań to najważniejszy wymóg CI+). Dziękuję, nie skorzystam! :evil:

 

Na moduł CAM z parowaną kartą Conax mogę się zgodzić, ale tylko w trybie legacy, czyli zgodny z dekoderami CI. Bo jeżeli będzie CI+ i stracę możliwość robienia nieszyfrowanych nagrań, stracę w ogóle chęć korzystania z takiej płatnej telewizji. Nie do przyjęcia jest dla mnie, żebym nie miał prawa czegoś dla siebie nagrać z telewizji, za którą zapłaciłem. :/ Każdy ma prawo do nagrania sobie czegokolwiek na własny użytek i tego będę się trzymał :!:

 

Zabawy w rozparowywanie kart na dekoderach linuxowych nie wiem czy mnie przekonują. Nie znam się na tym w ogóle i nie jestem pewien, czy chciałbym się tego nauczyć. Zawsze wolałem korzystać z płatnej telewizji w sposób legalny, bez jakiegokolwiek "kombinowania" podpadającego pod piractwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadawca nie musi znać danych parujących kartę z dekoderem. Wystarczy, że karta i dekoder są w stanie się w tej kwestii dogadać w odpowiedzi na odpowiednią komendę przesłaną OTA. Żeby było śmieszniej, dekoder i karta też nie muszą ich znać, wystarczy wygenerować jednorazowo wystarczająco długą liczbę pseudolosową, którą i dekoder i karta zapisują w wewnętrznej pamięci, której nie da się odczytać. Oczywiście słabością tego systemu jest instrukcja parująca, ale i to daje się stosunkowo dobrze zabezpieczyć, np podpisując ja cyfrowo, odpowiednim kluczem, który i karta i dekoder mogą zweryfikować.

 

A reasumując - jak zwykle jest to wyścig zbrojeń, który do niczego nie prowadzi.

 

Ja zostaje przy swojej karcie NC+MIX (z RSA), może nawet kiedyś podpiszę umowę na niej (jak mi się skończą karty w okresie promocyjnym). Choć im dłużej patrzę w telewizję, tym bardziej jestem przekonany, że nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zablokują. Za dużo tego sprzedali, żeby teraz tak się pozbyć tylu potencjalnych klientów. Nie mówiąc o złej prasie i UOKIKu, który by im tego nie przepuścił. Z dekoderami na wynajem i samymi kartami sprawa jest trochę inna - wzywają Cię do bezpłatnej wymiany dekodera i/lub karty i tyle. Myślisz, że wymienią Ci własnościowy BSKA/BSLA na mydelniczkę albo mediaboxa? Wątpię. Aż tyle kasy nie mają.

 

Nie mówiąc o tym, że po takiej wymianie deki by do nich wróciły do utylizacji.. Więc po co je sprzedawali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Niech ci zablokują rsa to zobaczysz...Dlatego ja jestem przeciwny...Temu co sie dzieje

 

Jakby chcieli zablokowaliby to kilka la temu, a w zasadzie na samym starcie platformy n. :mrgreen:

 

Przeciw czemu jesteś? Przeciw temu że ja jako legalny nabywca produktu uważam że brak możliwości nagrania to zwykła kradzież, wyłudzenie oszustwo?

Zgadzaj się na takie zagrywki to za niedługo bedziesz płacił wszystkim polskim platformom po 200 PLN tylko dlatego że masz telewizor a nie że oglądasz.

to tak jakbyś poszedł do sklepu kpił chleb i nie wolno by Ci było go zjeść. Jakbyś to nazwał?

 

 

Nadawca nie musi znać danych parujących kartę z dekoderem. Wystarczy, że karta i dekoder są w stanie się w tej kwestii dogadać w odpowiedzi na odpowiednią komendę przesłaną OTA.

 

Nie tedy droga bo tak już było i niestety jest traktowane jako przeszłość. Czemu bo wsadzę kartę do zupełnie innego sprzętu i się sparuje. Przecież takie parowanie rozśmieszało linuxowców ileś lat temu. Taka metoda potencjalnie jest najłatwiejsza do obejścia i to praktycznie bez glębszego rozpracowywania tego co w danym systemie. Ba rozpracowanie takiego mechanizmu oznaczałoby upadek wszystkich systemów kodowanie wykorzystujących takie mechanizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

kaspian - dlaczego się przyczepiłeś 0100?

Zdajesz sobie sprawę ze wystarczy update podesłany do karty i 0100 będzie bardziej restrykcyjne od Conax sparowanym sprzętowo?

Wystarczyłoby by subwersje I4A podnieśli by do I4L i zaczęli używać kilka nan w ECM'ach.

 

Conax nawet sparowany pozwala na wiele dekodowanych jednocześnie strumieni. NagraMA oferuje nie tylko parowanie sprzętowe ale też ostre ograniczenie na liczbę dekodowanych strumieni (nawet do jednego). Na dzień dzisiejszy to rozparowana karta Conax daje jedynie pewną możliwość sharingu.

Ba ograniczenie na ilość dekodowanych teoretycznie można podesłać do konkretnych kart. Czyli jak nie masz wykupionego MR to karta pozwoli tylko na jeden dekodowany strumień. Jeden EMM.

 

NagraMA oddziedziczyła dwie najlepsze cechy z SECA i Nagravision. Kudeslki SA czekał niecierpliwie aż się kończy okres licencyjny SECA który nie pozwalał mu na zaimplementowanie know-how z SECA do swojego Nagravision. Możliwość zmiany firmware'u karty, oraz zabezpieczenia sprzętowe w samej karcie.

Obejście tego co na C+ France jest do [beep]a kolejnym update firmware katy. Conax CAS7jest za stary i takich features nie ma.

Na początku Nki były jeszcze nieliczne karty CAS5, potem pierwsza seria CAS7 której firmware nie wspiera parowania sprzętowego. Nowsze karty wprowadozno wraz z nowszymi nbox'ami (inny chip). Karty TnK też mają inny chip niż te Nki i NC+.

Uszczelnienie w Conax to wymiana kart oraz modułów CAM, tunerów. Pomijając opłaty licencyjne co jest droższe? Wysłanie EMM'ów czy logistyka z wymianą kart i sprzęt? To pierwsze potrwa kilka dni, To drugie kilka tygodni tylko dla wymiany samej karty, przy wymieni sprzętu - kilka miesięcy jak nie ponad rok.

 

Conax jest tańszy od NagraMA to może przeważyć o decyzji wyboru systemu. Ale ta taniość ma swoje drugie dno. Ile lat minęło od pojawienia się CAS7?

Jak coś przecieknie public to w Nagra MA nadawca ma możliwość reakcji w przypadku Conax - niestety nowe koszty (bo wymiana kart i sprzętu kosztuje).

 

Mogą owszem zmieniać regularnie klucz RSA tylko po co? Coś to zmieni? Nic.

 

Piractwa to nie zmieni. Dlaczego? MR na ich dedykowanym sprzęcie i te 6 tunerów rozrzuconych po kraju czy wywiezionych np. do UK.

 

Głupio robią że decydują się tani i archaiczny system kodowania. Chytry dwa razy traci. No ale może być otwarte okno dla wszystkich.

 

Myślisz że nawet u[beep]e kart tych od BSLA i BSKA cos zmieni? Nic nie zyskają. Stracą finansowo bo nagle z tego powodu nie wzrosną przychody z abo aby pokryć dodatkowe poniesione koszty. A ilu abo odejdzie? Już do nich dotarło po fuzji że to nie będzie 1 + 1.

 

Aha napisałeś ze robią za 2 3 koła rozparowanie reszty kart. No cóż, zapewniam Ciebie że za niedługo będzie to public za free, gdy zwróci się kasa wyłożona na opracowanie bezpiecznej metody. Stawiam na moment gdy zapowiedzą że sprzedane tunery NC+MUX nie będą mogły dalej dekodować.

No to Conax leży na łopatkach a oni chcą w niego brnąć. Ciekaw jestem czy po cichu MOSC'ują już karty CAS7 bo jest całkiem realne. Chcą jednak upaść, albo główny sponsor NC+ znalazł metodę na to by pozbyć się ITI.

 

Zmiany dot. 0100/1813 mogą oznaczać tylko to że magazyn opustoszał. Ew. może będzie słany update kart który spowoduje że splittery pójdą do kosza.

Niestety w tedy kaspian swoje dreamboxy będziesz musiał "nakarmić" kartami conax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i zdaje se sprawe ze 0100 ma większe opcje zabezpieczeń ale nawet jak mi ograniczą cos to karta na 1 deko pójdzie:) bez parowania..a o to chodzi..A karmienie conaxem mam jedną awaryjną ale migrowac na abo za drogo...Zwłaszcza jak masz na 0100 ładną ofertę...Dlatego oby było dobrze...Utrudnią nie utrudnią wszystko wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Może i zdaje se sprawe ze 0100 ma większe opcje zabezpieczeń ale nawet jak mi ograniczą cos to karta na 1 deko pójdzie:) bez parowania..a o to chodzi..

 

Jeszcze raz przypomnę parowanie w 0100/1813 jest jak najbardziej możliwe. Jedno nano do ECM'a i niestety nie ma na niego lekarstwa takiego jak w przypadku conax'a.

Od pewnego czasu tak jest we francuskim C+. Sharing na lewo był możliwy dotąd dopóki starszych kart Viaccess nie wyłączyli (robiono podmianę NagraMA na Viaccess, odpytywano kartę Viaccess a odpowiadano do tunerak jak SECA/Nagra). Jak włącza parowanie to i na tym jednym deku nic nie obejrzysz. W NagraMA jest to zdecydowanie lepiej rozwiązane niż Conax.

 

Załączenie parowania w przypadku NagraMA nie wymaga wymiany kart a jedynie tunerów które oferują chip-pairing (bo inne parowanie nie ma sensu) a takimi są Sagemcom'y i przynajmniej spora część Pace 500GB (może i wszystkie ale może pierwsza prototypowa parta miała inny procek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...