Skocz do zawartości

Pierwszy(?) kanał FullHD


lpm11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba dopiero teraz nastał ten moment. Sytuacja opisana tutaj: https://satkurier.pl/news/81586/kana ... a-10e.html .

W rzeczywistości kanał TOP_LEFT jest prawdziwym kanałem FullHD (tzn. 1080p) - można śmiało sprawdzać który odbiornik sobie z takim sygnałem poradzi.

Bitrate (jak na taką rozdzielczość) jest niski, to 9Mbit - ale wystarczający na statyczne sceny jakie są emitowane.

 

Od siebie mogę dodać że procesory Ali M3602 sobie nie radzą z sygnałem FullHD (czarny ekran)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przeczytaj uważnie jeszcze raz artykuł i swoją wypowiedź, a potem ją poraw jak znajdziesz błąd. Mowa w artykule jest o nadawaniu programu w rozdzielczości 4K- Ultra HD, co oznacza, że obraz nadawany jest w rozdzielczości 7680 × 4320 pikseli, a nie 1080p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audib6

No to włącz ten kanał i zobacz sam. Założę się że tego nie zrobiłeś.

7680 × 4320 to nie jest 4K-UHDTV; z tego co napisałeś pikseli jest 33M a nie ponad 8 (jak pisze w artykule).

Ultra HD (4K) to jest 3840 x 2160 - i właśnie taka transmisja jest na 10A.

Na przyszłość się doucz zanim coś napiszesz, bo pojęcia nie masz o rozdzielczościach albo o mnożeniu liczb 4cyfrowych.

 

Technicznie:

Są nadawane 4 strumienie video FullHD, które odbiornik (obsługujący taka rozdzielczość) złoży w jeden obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to głupie z tego względu, że niema jeszcze na rynku odbiorników zdolnych do zdekodowania czterech strumieni naraz. Wiem jednak, że instnieją już telewizory 4K-UHDV, które pozwalają na wyświetlenie czterech obrazów 1080i/1080p jednakowo, więc może o to chodzi, ale tutaj dochodzi problem synchronizacji czterech obrazów naraz.

 

Obawiam się również, że na krańcach obrazów mogą powstawać różne zniekształcenia związane z kompresją, co po złożeniu może skutkować takim krzyżykiem po środku ekranu (zjawisko będzie widoczne przy niskich przepustowościach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to głupie z tego względu, że niema jeszcze na rynku odbiorników zdolnych do zdekodowania czterech strumieni naraz. Wiem jednak, że instnieją już telewizory 4K-UHDV, które pozwalają na wyświetlenie czterech obrazów 1080i/1080p jednakowo, więc może o to chodzi, ale tutaj dochodzi problem synchronizacji czterech obrazów naraz.

Jak to nie ma odbiorników? Przecież wystarczy zwykła karta dvb-s2 i mocny komp + trochę wiedzy aby to ustawić. Zresztą o ile wiem to możesz puścić strumień ze zwykłego dekodera via lan/wifi i zdekodować to na mocnym kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się również, że na krańcach obrazów mogą powstawać różne zniekształcenia związane z kompresją, co po złożeniu może skutkować takim krzyżykiem po środku ekranu (zjawisko będzie widoczne przy niskich przepustowościach).

Jeśli tak będzie w przyszłości, to wygląda to na bombowy bacik na polskie platformy. :brawo:

 

Będą skąpić na przepustowości jak dzisiaj - pojawi się uciążliwy krzyżyk na środku ekranu i widzowie ich zjedzą,

Przepustowość będzie w porządku - nikt się nawet nie zorientuje.

 

Sam efekt wygląda nieźle. Szkoda, że póki co nie zanosi się na obniżkę cen TV do oglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że można oglądać stumień na komputerze. Jest to szczególnie fajne, kiedy posiada się duży monitor o rozdzielczości 2560x1440 lub większej. :D (niestety ja się muszę zadowolić 1680x1050 :( )

 

Niestety przy czterech odrębnych strumieniach pojawia się problem z synchronizacją obrazów, a także obrazu i dźwięku. Tutaj każdy strumień musi być potraktowany osobno przez co istnieje obawa, że np. karta graficzna czy procesor zacznie przedkładać jeden proces dekodujący nad drugi i poszczególne części obrazu będą się rozjeżdżały, albo nastanie sytłacja w której trzy procesy dekodujące będą niepotrzebnie czekały na czwarty, który się akurat opóźnia.

 

Z pewnością jest to możliwe do zrobienia, ale jak dla mnie jest to zupełnie niepotrzebne komplikowanie sprawy, skoro równie dobrze można potraktować całość jako jeden przekaz. Również wydajność kompresji się poprawi. Tak właśnie było w przypadku testów UHDV na Astrze 28.2E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...