Jump to content

Eurowizja dawniej


Recommended Posts

Jako że poraz będzie po raz drugi Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji mam pewne pytanie związane z tym medialnym wydarzeniem a mianowicie od kiedy Telewizja Polska i Polskie Radio zaczęły początkowo retransmitować a potem transmitować tą imprezę i kiedy jej emisje Eurowizji zakończyło Polskie Radio.

Tak przy okazji chciałbym was poprosić o podsumowanie zajmowania się tą imprezą przez PR i przede wszystkim TVP w latach od pierwszej

transmisji aż do minionego roku. Z materiałów do jakich dotarłem wynika że Eurowizję po stronie radiowej transmitował Program IV a potem jego następca czyli Radio Bis. Wiem też że jakąś historię z tym konkursem miały zarówno Jedynka jak i Trójka stąd jako fan Eurowizji który niestety nie pamięta tego okresu czasu bardzo prosiłbym o jego przybliżenie :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Dziwi mnie, że nikt nie podzielił się swoimi wspomnieniami. Może i Eurowizja nigdy nie była specjalnie lubiana w Polsce, ale siłą rzeczy pewnie każdy pamięta występy Edyty Górniak, Ich Troje, Anny Marii Jopek, Piaska, Blue Cafe czy nawet Isis Gee. Może ktoś nawet oglądał konkurs w czasach, gdy nasz kraj nie brał udział ?

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

W sumie to mogłaby wygrać bo Irlandia (która była gospodarzem konkursu) miała już swoje pięć minut zdobywając Grand Prix w poprzedniej edycji Eurowizji. Tak swoją drogą zobaczenie po latach reakcji a właściwie opadniętej z wrażenia szczęki TVP oraz pierwszego konkursu w Polsce byłoby moim zdaniem bezcenne :D

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Oprócz Edyty Górniak największą furorę zrobił w 2003r. zespół Ich Troje (siódme miejsce). Poza tym, w latach 90. popularność konkursu była w Polsce znacznie większa - TVP pokazywała go co roku, nawet kiedy nie mogliśmy startować. Z ciekawostek mogę wymienić, że najmłodszą zwyciężczynią była Sandra Kim z Belgii, która wygrała ESC w 1986r. mając zaledwie 13 lat. Warto także wspomnieć o tym, że Bośnia i Hercegowina występowała od 1993r. (momentu uzyskania niepodległości), choć trwała wówczas wojna i oblężenie Sarajewa.

A poza tym Edyta Górniak trafiła na pierwszą stronę Gazety Wyborczej w 1994r. po tym, jak okazało się, że jej utwór miał być plagiatem. Ponadto, kilka krajów m. in. Francja zaprotestowało, żądając dyskwalifikacji Polski. Jest jeszcze kilka innych ciekawostek, ale o tym może w następnych postach.

Link to post
Share on other sites
  • 4 years later...

Odkopuje dosyć stary bo już kilkuletni temat ponieważ pojawił się ciekawy materiał - początek pierwszej w historii transmisji na żywo z Eurowizji w 1991 roku:

Konkurs komentował wtedy Ryszard Rembiszewski.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Z okazji 25 lecia Polski na Eurowizji na kanale Archiwum Eurowizji TV pojawił się wyjątkowy materiał - zapis konkursu z pamiętnego 1994 roku prosto z anteny TVP1 i polskim komentarzem:

Tutaj z kolei od 0:41 pierwsza w historii reklama polskich preselekcji do Junior Eurowizji oraz wywiad z jednym finalistów: 

 

Odnotuje tutaj że były to ogólnie (licząc razem z wersją dorosłą Eurowizji) drugie w historii polskie preselekcje.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...