Skocz do zawartości

Eurowizja dawniej


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że poraz będzie po raz drugi Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji mam pewne pytanie związane z tym medialnym wydarzeniem a mianowicie od kiedy Telewizja Polska i Polskie Radio zaczęły początkowo retransmitować a potem transmitować tą imprezę i kiedy jej emisje Eurowizji zakończyło Polskie Radio.

Tak przy okazji chciałbym was poprosić o podsumowanie zajmowania się tą imprezą przez PR i przede wszystkim TVP w latach od pierwszej

transmisji aż do minionego roku. Z materiałów do jakich dotarłem wynika że Eurowizję po stronie radiowej transmitował Program IV a potem jego następca czyli Radio Bis. Wiem też że jakąś historię z tym konkursem miały zarówno Jedynka jak i Trójka stąd jako fan Eurowizji który niestety nie pamięta tego okresu czasu bardzo prosiłbym o jego przybliżenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dziwi mnie, że nikt nie podzielił się swoimi wspomnieniami. Może i Eurowizja nigdy nie była specjalnie lubiana w Polsce, ale siłą rzeczy pewnie każdy pamięta występy Edyty Górniak, Ich Troje, Anny Marii Jopek, Piaska, Blue Cafe czy nawet Isis Gee. Może ktoś nawet oglądał konkurs w czasach, gdy nasz kraj nie brał udział ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W sumie to mogłaby wygrać bo Irlandia (która była gospodarzem konkursu) miała już swoje pięć minut zdobywając Grand Prix w poprzedniej edycji Eurowizji. Tak swoją drogą zobaczenie po latach reakcji a właściwie opadniętej z wrażenia szczęki TVP oraz pierwszego konkursu w Polsce byłoby moim zdaniem bezcenne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oprócz Edyty Górniak największą furorę zrobił w 2003r. zespół Ich Troje (siódme miejsce). Poza tym, w latach 90. popularność konkursu była w Polsce znacznie większa - TVP pokazywała go co roku, nawet kiedy nie mogliśmy startować. Z ciekawostek mogę wymienić, że najmłodszą zwyciężczynią była Sandra Kim z Belgii, która wygrała ESC w 1986r. mając zaledwie 13 lat. Warto także wspomnieć o tym, że Bośnia i Hercegowina występowała od 1993r. (momentu uzyskania niepodległości), choć trwała wówczas wojna i oblężenie Sarajewa.

A poza tym Edyta Górniak trafiła na pierwszą stronę Gazety Wyborczej w 1994r. po tym, jak okazało się, że jej utwór miał być plagiatem. Ponadto, kilka krajów m. in. Francja zaprotestowało, żądając dyskwalifikacji Polski. Jest jeszcze kilka innych ciekawostek, ale o tym może w następnych postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 1 rok później...

Z okazji 25 lecia Polski na Eurowizji na kanale Archiwum Eurowizji TV pojawił się wyjątkowy materiał - zapis konkursu z pamiętnego 1994 roku prosto z anteny TVP1 i polskim komentarzem:

Tutaj z kolei od 0:41 pierwsza w historii reklama polskich preselekcji do Junior Eurowizji oraz wywiad z jednym finalistów: 

 

Odnotuje tutaj że były to ogólnie (licząc razem z wersją dorosłą Eurowizji) drugie w historii polskie preselekcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...