Jump to content
Poland

Eurowizja dawniej

Recommended Posts

Jako że poraz będzie po raz drugi Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji mam pewne pytanie związane z tym medialnym wydarzeniem a mianowicie od kiedy Telewizja Polska i Polskie Radio zaczęły początkowo retransmitować a potem transmitować tą imprezę i kiedy jej emisje Eurowizji zakończyło Polskie Radio.

Tak przy okazji chciałbym was poprosić o podsumowanie zajmowania się tą imprezą przez PR i przede wszystkim TVP w latach od pierwszej

transmisji aż do minionego roku. Z materiałów do jakich dotarłem wynika że Eurowizję po stronie radiowej transmitował Program IV a potem jego następca czyli Radio Bis. Wiem też że jakąś historię z tym konkursem miały zarówno Jedynka jak i Trójka stąd jako fan Eurowizji który niestety nie pamięta tego okresu czasu bardzo prosiłbym o jego przybliżenie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwi mnie, że nikt nie podzielił się swoimi wspomnieniami. Może i Eurowizja nigdy nie była specjalnie lubiana w Polsce, ale siłą rzeczy pewnie każdy pamięta występy Edyty Górniak, Ich Troje, Anny Marii Jopek, Piaska, Blue Cafe czy nawet Isis Gee. Może ktoś nawet oglądał konkurs w czasach, gdy nasz kraj nie brał udział ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to mogłaby wygrać bo Irlandia (która była gospodarzem konkursu) miała już swoje pięć minut zdobywając Grand Prix w poprzedniej edycji Eurowizji. Tak swoją drogą zobaczenie po latach reakcji a właściwie opadniętej z wrażenia szczęki TVP oraz pierwszego konkursu w Polsce byłoby moim zdaniem bezcenne :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oprócz Edyty Górniak największą furorę zrobił w 2003r. zespół Ich Troje (siódme miejsce). Poza tym, w latach 90. popularność konkursu była w Polsce znacznie większa - TVP pokazywała go co roku, nawet kiedy nie mogliśmy startować. Z ciekawostek mogę wymienić, że najmłodszą zwyciężczynią była Sandra Kim z Belgii, która wygrała ESC w 1986r. mając zaledwie 13 lat. Warto także wspomnieć o tym, że Bośnia i Hercegowina występowała od 1993r. (momentu uzyskania niepodległości), choć trwała wówczas wojna i oblężenie Sarajewa.

A poza tym Edyta Górniak trafiła na pierwszą stronę Gazety Wyborczej w 1994r. po tym, jak okazało się, że jej utwór miał być plagiatem. Ponadto, kilka krajów m. in. Francja zaprotestowało, żądając dyskwalifikacji Polski. Jest jeszcze kilka innych ciekawostek, ale o tym może w następnych postach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odkopuje dosyć stary bo już kilkuletni temat ponieważ pojawił się ciekawy materiał - początek pierwszej w historii transmisji na żywo z Eurowizji w 1991 roku:

Konkurs komentował wtedy Ryszard Rembiszewski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z okazji 25 lecia Polski na Eurowizji na kanale Archiwum Eurowizji TV pojawił się wyjątkowy materiał - zapis konkursu z pamiętnego 1994 roku prosto z anteny TVP1 i polskim komentarzem:

Tutaj z kolei od 0:41 pierwsza w historii reklama polskich preselekcji do Junior Eurowizji oraz wywiad z jednym finalistów: 

 

Odnotuje tutaj że były to ogólnie (licząc razem z wersją dorosłą Eurowizji) drugie w historii polskie preselekcje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×