Jump to content
Frontowiec

Wiadomości dawniej

Recommended Posts

Po wątku o ''Dzienniku Telewizyjnym'' postanowiłem stworzyć wątek o ''Wiadomościach'' które były kiedyś. Dzisiaj wyemitowano wydanie ''Wiadomości'' z 22.11.1989r. które poprowadził Wojciech Reszczyński, gdzie rozpoczęło się informacją o wyborze Anety Kręglickiej na Miss World 1989, także pokazano protesty studentów w Czechosłowacji, oraz mówiono o niespodziewanym ataku zimy w Polsce.

Fajną oprawę muzyczną miały Wiadomości w latach 1994-1997, a muzyczną i graficzną w latach 1997-2002.

A ja z kolei widziałem okres zmiany oprawy graficznej "Wiadomości" w 1997 roku :)

W internecie jest fragment "Wiadomości" z 01.05.1990, przy czym nagranie zawiera także materiał, który prawdopodobnie nie został wyemitowany w telewizji, a dotyczy on protestów w Warszawie.

ciekawe skąd oni mieli taką jakość czyżby i dzienniki były archiwizowane i odrestaurowane?

UWAGA!!! UWAGA!!!!

Od 18 listopada codziennie zawsze o godzinie 19:00 w TVP Historia będzie można zobaczyć archiwalne wydania Wiadomości TVP sprzed 25 lat!!!

Mam nadzieję że renirable nagra wszystkie wydania i jeśli nie będziemy mogli ich obejrzeć w TV na czas to jest nadzieja że renirable będzie miał szansę zamieścić na swoim koncie na YT.

Dzisiaj w TVP Historia pokazano pierwsze wydanie ''Wiadomości'' z 18 listopada 1989 roku, w którym pokazano m.in. spotkanie Wojciecha Jaruzelskiego z rodzinami zamordowanych oficerów w Katyniu, wywiad z ówczesnym przewodniczącym Gdańskiego Kongresu Liberałów Donaldem Tuskiem, wizytę Lecha Wałęsy w USA czy protesty w Bułgarii i Czechosłowacji.

We wczorajszym archiwalnym wydaniu ''Wiadomości'' z 23 listopada 1989 roku pokazano m.in. ponowne wybranie Nicolae Ceausescu na stanowisko przewodniczącego Rumuńskiego KC, protesty w Czechosłowacji czy wywiad z ówczesną premier Izabelą Cywińską. Także we wczorajszym wydaniu ''Wiadomości'' prowadzący Wojciech Reszczyński informował telewidzów o tym, że ekipa ''Wiadomości'' gasiła dużego Fiata za pomocą gaśnicy.

Wczoraj w ''Wiadomościach'' z 24 listopada 1989 roku pokazano m.in. spotkanie Tadeusza Mazowieckiego z Michaiłem Gorbaczowem w Moskwie, ciąg dalszy protestów ''Aksamitnej Rewolucji'' w Pradze, wizytę Margaret Thatcher w USA, wywiad z Heleną Vondraćkovą czy realizowana przez Kazimierza Kutza sztuka Tadeusza Różewicza pt. ''Do piachu'' w OTV Kraków na potrzeby ''Teatru Telewizji''. W wydaniu ''Wiadomości'' z 1989 roku pokazano ówczesnego deputowanego radzieckiej ''Dumy Państwowej'' Siergieja Ławrowa - obecnego Ministra Spraw Zagranicznych Rosji.

Wczoraj pokazano ''Wiadomości'' z 21 grudnia 1989 roku, które prowadził Marcin Zimoch. Głównym tematem była Rewolucja w Rumunii i przemówienie Nicolae Ceaucescu, który został wygwizdany przez mieszkańców Bukaresztu na wiecu. Pokazano także protesty pod Ambasadą Rumunii w Warszawie.

Zrzut z Wiadomości z 1991 roku wyemitowany w słoweńskim Dzienniku TV:

http://img252.imagevenue.com/img.php?image=933782732_tp1_122_225lo.jpg

Znalazłem nawet wydanie z 13 stycznia 1991 roku. Na początku tego wydania było o wydarzeniach styczniowych na Litwie, w tym wydaniu jest relacja specjalnego wysłannika Wiadomości Grzegorza Melnika w wersji oryginalnej (ze słoweńskimi napisami).

Odgrzebuję temat, bo od 18 listopada TVP Historia ponownie emituje archiwalne wydania Wiadomości. Większość to te, które były już w zeszłym roku prezentowane, ale na przykład 18.11 było wydanie z 1990 roku, a wczoraj puszczono z 29.11.1989, które nie było wcześniej na antenie TVP Historia. Te wydania można obejrzeć na tym kanale na YT: https://www.youtube.com/user/renirableW/videos, TVP Historia emituje je o 6:50. W planach jest także wyemitowane tych Wiadomości, których nie nadano powtórkowo w zeszłym roku czyli z 20 grudnia 1989, oraz okresu od 24.12.1989 do 01.01.1990, interesujących pod względem historycznym między innymi z powodu wydarzeń w Rumunii, które się wtedy rozgrywały.

Tylko trochę ta pora emisji niekorzystna 06:50, ale co tam. ;)

Większość wydań już oglądałem z tej pierwszej emisji. Miło zobaczyć, jak to się wszystko zaczynało. Właśnie - te wydania świąteczne najbardziej mnie interesują - nie tylko wydarzenia w Rumunii,ale też koniec PRL, ustawy sejmowe, początki III RP...

Tak jak pisałem pod koniec listopada, dzisiaj TVP Historia zaczęła emitować "Wiadomości" z ostatniego tygodnia 1989 roku.

Po prawie roku odkopuję, bo jest ciekawe znalezisko. Fragment nocnego wydania z maja 1997 roku:

Co ciekawe, w tym wydaniu nie ma prezentera, jest tylko tekst lektorki do materiałów filmowych. W niektórych krajach stosowano coś takiego w nocnych wydaniach (np. we Francji w TF1, czy w rosyjskiej ORT), okazuje się jednak, że w Polsce też tak robiono przy tego typu wydaniach.

Pojawiło się na YT całe nocne wydanie z 1997 w wersji bez prezentera:

Najprawdopodobniej było tak, że gdy nocne Wiadomości przypadały na porę typu 1:00 w nocy (czyli tak jak na filmie, o 1:10), to dawano wersję bez prezentera, a gdy były one zaplanowane na wcześniejszą godzinę, to jeszcze były z prezenterem. Są nagrania z takowych wydań, nadanych po 24:00.