Jump to content

Wiadomości dawniej


Recommended Posts

Po wątku o ''Dzienniku Telewizyjnym'' postanowiłem stworzyć wątek o ''Wiadomościach'' które były kiedyś. Dzisiaj wyemitowano wydanie ''Wiadomości'' z 22.11.1989r. które poprowadził Wojciech Reszczyński, gdzie rozpoczęło się informacją o wyborze Anety Kręglickiej na Miss World 1989, także pokazano protesty studentów w Czechosłowacji, oraz mówiono o niespodziewanym ataku zimy w Polsce.

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...
 • 1 month later...
 • 1 month later...
 • 1 year later...

UWAGA!!! UWAGA!!!!

Od 18 listopada codziennie zawsze o godzinie 19:00 w TVP Historia będzie można zobaczyć archiwalne wydania Wiadomości TVP sprzed 25 lat!!!

Mam nadzieję że renirable nagra wszystkie wydania i jeśli nie będziemy mogli ich obejrzeć w TV na czas to jest nadzieja że renirable będzie miał szansę zamieścić na swoim koncie na YT.

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Dzisiaj w TVP Historia pokazano pierwsze wydanie ''Wiadomości'' z 18 listopada 1989 roku, w którym pokazano m.in. spotkanie Wojciecha Jaruzelskiego z rodzinami zamordowanych oficerów w Katyniu, wywiad z ówczesnym przewodniczącym Gdańskiego Kongresu Liberałów Donaldem Tuskiem, wizytę Lecha Wałęsy w USA czy protesty w Bułgarii i Czechosłowacji.

Link to post
Share on other sites

We wczorajszym archiwalnym wydaniu ''Wiadomości'' z 23 listopada 1989 roku pokazano m.in. ponowne wybranie Nicolae Ceausescu na stanowisko przewodniczącego Rumuńskiego KC, protesty w Czechosłowacji czy wywiad z ówczesną premier Izabelą Cywińską. Także we wczorajszym wydaniu ''Wiadomości'' prowadzący Wojciech Reszczyński informował telewidzów o tym, że ekipa ''Wiadomości'' gasiła dużego Fiata za pomocą gaśnicy.

Link to post
Share on other sites

Wczoraj w ''Wiadomościach'' z 24 listopada 1989 roku pokazano m.in. spotkanie Tadeusza Mazowieckiego z Michaiłem Gorbaczowem w Moskwie, ciąg dalszy protestów ''Aksamitnej Rewolucji'' w Pradze, wizytę Margaret Thatcher w USA, wywiad z Heleną Vondraćkovą czy realizowana przez Kazimierza Kutza sztuka Tadeusza Różewicza pt. ''Do piachu'' w OTV Kraków na potrzeby ''Teatru Telewizji''. W wydaniu ''Wiadomości'' z 1989 roku pokazano ówczesnego deputowanego radzieckiej ''Dumy Państwowej'' Siergieja Ławrowa - obecnego Ministra Spraw Zagranicznych Rosji.

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Wczoraj pokazano ''Wiadomości'' z 21 grudnia 1989 roku, które prowadził Marcin Zimoch. Głównym tematem była Rewolucja w Rumunii i przemówienie Nicolae Ceaucescu, który został wygwizdany przez mieszkańców Bukaresztu na wiecu. Pokazano także protesty pod Ambasadą Rumunii w Warszawie.

Link to post
Share on other sites
Zrzut z Wiadomości z 1991 roku wyemitowany w słoweńskim Dzienniku TV:

http://img252.imagevenue.com/img.php?image=933782732_tp1_122_225lo.jpg

Znalazłem nawet wydanie z 13 stycznia 1991 roku. Na początku tego wydania było o wydarzeniach styczniowych na Litwie, w tym wydaniu jest relacja specjalnego wysłannika Wiadomości Grzegorza Melnika w wersji oryginalnej (ze słoweńskimi napisami).

Link to post
Share on other sites
 • 11 months later...

Odgrzebuję temat, bo od 18 listopada TVP Historia ponownie emituje archiwalne wydania Wiadomości. Większość to te, które były już w zeszłym roku prezentowane, ale na przykład 18.11 było wydanie z 1990 roku, a wczoraj puszczono z 29.11.1989, które nie było wcześniej na antenie TVP Historia. Te wydania można obejrzeć na tym kanale na YT: https://www.youtube.com/user/renirableW/videos, TVP Historia emituje je o 6:50. W planach jest także wyemitowane tych Wiadomości, których nie nadano powtórkowo w zeszłym roku czyli z 20 grudnia 1989, oraz okresu od 24.12.1989 do 01.01.1990, interesujących pod względem historycznym między innymi z powodu wydarzeń w Rumunii, które się wtedy rozgrywały.

Link to post
Share on other sites

Tylko trochę ta pora emisji niekorzystna 06:50, ale co tam. ;)

 

Większość wydań już oglądałem z tej pierwszej emisji. Miło zobaczyć, jak to się wszystko zaczynało. Właśnie - te wydania świąteczne najbardziej mnie interesują - nie tylko wydarzenia w Rumunii,ale też koniec PRL, ustawy sejmowe, początki III RP...

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...
 • 9 months later...

Po prawie roku odkopuję, bo jest ciekawe znalezisko. Fragment nocnego wydania z maja 1997 roku:

 

 

Co ciekawe, w tym wydaniu nie ma prezentera, jest tylko tekst lektorki do materiałów filmowych. W niektórych krajach stosowano coś takiego w nocnych wydaniach (np. we Francji w TF1, czy w rosyjskiej ORT), okazuje się jednak, że w Polsce też tak robiono przy tego typu wydaniach.

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Pojawiło się na YT całe nocne wydanie z 1997 w wersji bez prezentera:

 

 

Najprawdopodobniej było tak, że gdy nocne Wiadomości przypadały na porę typu 1:00 w nocy (czyli tak jak na filmie, o 1:10), to dawano wersję bez prezentera, a gdy były one zaplanowane na wcześniejszą godzinę, to jeszcze były z prezenterem. Są nagrania z takowych wydań, nadanych po 24:00.

Link to post
Share on other sites
 • 4 months later...
 • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...