Skocz do zawartości

DVB-T Odbiór w Limanowej i okolicach


K63
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Laskowa. 20 maja 2013 roku planowane jest wyłączenie nadajników sieci analogowej telewizji, które dotyczyć będzie gminy Laskowa i zastąpienie go sygnałem cyfrowym. Okazuje się, że część z mieszkańców może wówczas stracić dostęp do sygnału telewizji. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

 

Wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego w gminie Laskowa przewidziane jest na dzień 20 maja 2013 roku. Z chwilą wyłączenia emisji analogowej w rejonach podgórskich część mieszkańców może przestać odbierać sygnał telewizyjny z powodu niewystarczającego pokrycia sygnałem cyfrowym. Dotyczy to emisji DVB – T z pojedynczych obiektów nadawczych w rejonach w których, nie ma gwarancji należytego pokrycia sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej i gdzie emisja analogowa dotychczas realizowana jest za pomocą stacji retransmisyjnych.

Urząd Gminy Laskowa wraz z Urzędem Gminy Żegocina, 3 października 2012 roku wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uruchomienie dodatkowego nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej. W odpowiedzi Urząd uzyskał informację, że KRRiT znany jest problem.

KRRiT sygnalizowała, że niezbędne jest w tych rejonach kraju wykonanie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pomiarów zasięgu i przedstawienie wniosków do nadawców programów i operatora multipleksu. Operatorem technicznym trzech multipleksów jest spółka Emitel Sp z o.o. której zadaniem jest zapewnienie pokrycia zasięgiem obszaru wykorzystywania częstotliwości zgodnie z zawartym zapisem w decyzji rezerwacyjnej Prezesa UKE. Do czasu wyłączenia nadajników analogowych powinny zostać wykonane pomiary zasięgu sygnału cyfrowego trzech multipleksów.

http://limanowa.in/wydarzenia/news;wyla ... 11704.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wracając do sprawy z nadajnikiem w Laskowej to zastanawiam się jak daleko będzie odbierał - ja choć mieszkam w niedalekiej odległości to wątpie że zobaczę ten trzeci multipleks a to z tej racji że teren Góry Kamionna może blokować sygnał w kierunku mojej miejscowości :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Laskowej nigdy nie było żadnego obiektu przemiennika, a także nie były nadawane programy. Z tego co zasłyszałem, do nadawania miała być wykorzystana jedna z wież gsm, jednak zrezygnowano z planów przy okazji wdrażania dvb-t. Ponoć z odbiorem mux3 ze przehyby nie ma większych problemów, jednak to się może zmienić. Jeżeli coś zostanie uruchomione, prędzej będzie to kanał 50, a nie 34. Limanowa też będzie na k50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej chyba byłoby gdyby emisja została przeniesiona troszeczkę dalej i wyżej a mianowicie do sąsiedniej miejscowości Kamionna w gminie Trzciana w której to mieszkam. Dzięki czemu taki przemiennik mógłby objąć zasięgiem dużo większy obszar - przynajmniej ten należący do gmin Trzciana, Żegocina i Laskowa oraz częściowo terenu gminy Łapanów gdzie mogą pojawiać się problemy z odbiorem z Chorągwicy a takie występują już w przypadku MUX1 i MUX2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limanowa też będzie na k50.

No to mnie zaskoczyłeś. W Miasteczku Cyfrowym w Gorlicach rozmawiałem z pracownikiem UKE i pokazał mi tabelkę, w której nadajnik Limanowa - Lipowe był na k.34 ! Wcześniej myślałem, że skoro Limanowa będzie wyłączona 20 maja razem z Krakowem, to będzie razem z nim włączona na k.50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej chyba byłoby gdyby emisja została przeniesiona troszeczkę dalej i wyżej a mianowicie do sąsiedniej miejscowości Kamionna w gminie Trzciana w której to mieszkam. Dzięki czemu taki przemiennik mógłby objąć zasięgiem dużo większy obszar - przynajmniej ten należący do gmin Trzciana, Żegocina i Laskowa oraz częściowo terenu gminy Łapanów gdzie mogą pojawiać się problemy z odbiorem z Chorągwicy a takie występują już w przypadku MUX1 i MUX2.
Jak to się mówi każda sroka swoj ogon chwali. Góra Kamionnna jest widoczna tylko w częśći miejscowosci Laskowa, a w gminie to prawie wcale. Tak więc nadajnik (gapfiller) umieszczony korzystnie dla Trzciany wcale nie pokryje odbiorem Gminy Laskowa.

Druga rzecz to na czym on ma wisieć? Jest tam jakiś maszt? Owszem Na Kamionnej jest maszt Ery, ale po stronie Laskowej i jeśli brać jego zasięg w zakresie komórek to wychodzi biednie. W tym rejonie dopminuje maszt Orange na Jabłońcu i tylko tam jest sens coś powiesić. Niestety to są chyba tylko marzenia.

Moim zdanie nie pogodzimy tu interesu Trzciany i Laskowej. Prędzej z Żegociną się to pokryje.

 

Chociaż, jeśli sobie staniemy w punkcie widokowym na granicy Laskowej i Rozdziela nazywanym Widomą, ma sie wrażenie, że Trzciana leży u nóg. Czyli jednak z nadajnika Orange na Jabłońcu jakaś szansa by była..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłbym za takim rozwiązaniem. Zresztą taki maszt byłby przydatny zimą gdy na stok na granicy Kamionnej i Laskowej zjeżdżają wielbiciele białego szaleństwa.

Trzciana nie koniecznie musiałaby być pokryta zasięgiem nadajnikiem (choć z drugiej strony miło byłoby gdyby była) bo tutaj już zaczynają docierać sygnały z Chorągwicy choć problem z odbiorem pojawia się na granicy miejscowości Trzciana, Leszczyna i Cichawka oraz w samej trzeciej z wymienionych lokalizacji.

Podsumowując szanse na dołączenie Trzciany do zasięgu w Laskowej są pewnie takie jak uruchomienie MUX4 na stacjach telefonicznych do tego z Plusa ulokowanego w miejscowości Brzezowa (z nakierunkowaniem owego wymienionego nadajnika na wspomnianą Trzcianę która leży na wschód od niego) ale oczywiście chciałbym się mylić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wspomniał K63 pismo od Gmin Żegocina i Laskowa poszło. Jak zauważyliśmy po wyłączeniu analogu dla Podkarpacia nagle pojawilo sie sporo niezapowiedzianych gapfillerow, więc moze i dla Jablońca jakieś ze dwa waty się znajdą Nalezy być dobrej myśli.

Co prawda mnie problem raczej nie dotyczy gdyż jestem w zasiegu wszystkich trzech multipleksów z g. Św. Marcina, ale i tam powinni coś zrobić z rozrzutem kanałow, bo propagacja w górach jest różna dla różnych częstotliwości i mam problem ze zgraniem wszystkich kanałów na jednakowym poziomie sygnału. Takie kosmiczne rozstrzelenie 23 - 45 - 57 jest błędem. Mają obecnie zwolniony kanał 60, więc czemu tam nie przeniosą zawartości 23?

 

Gwoli ścisłości, mam problem z mux2 na kanale 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uruchomieniu SSN Kraków - Tarnów wszystko w MUX2 i MUX3 ma się uregulować zwłaszcza po stronie stolicy Małopolski która ma dostać po 100 kW na dany multipleks. To samo rzecz jasna tyczy się także MUX1 z kanału 25.

 

PS: Jaki może być przewidywany zasięg "naszego" ewentualnego nadajnika na Jabłońcu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zaskoczyłeś. W Miasteczku Cyfrowym w Gorlicach rozmawiałem z pracownikiem UKE i pokazał mi tabelkę, w której nadajnik Limanowa - Lipowe był na k.34 ! Wcześniej myślałem, że skoro Limanowa będzie wyłączona 20 maja razem z Krakowem, to będzie razem z nim włączona na k.50.

 

Tak wywnioskowałem. Z tego co obserwuję od bardzo dawna, to parametry dla emisji radiowych bądź telewizyjnych są bardzo często poprawiane, wliczając w to zmianę lokalizacji, częstotliwości nadawania, mocy, itp., dlatego tego typu tabelki są raczej poglądowe. Poza tym, jeżeli dotychczas nie uruchomiono doświetleń w Tymbarku i Limanowej na kanale 34, a taka techniczna możliwość istnieje, to tym bardziej wątpię w to, że zostanie wykorzystany ten kanał. Mux3 z Maślanej Góry też miał być, jednak zrezygnowali z tego pomysłu.

 

W obu lokalizacjach dosył programów analogowych prowadzony jest z Chorągwicy. Być może pobliskie wzgórza tłumią trochę sygnał, jednak i tak jest to korzystniejsze ze względu na dużo większą moc nadawanych programów (tvp2: k33 300kW Chorągwica vs k39 30kW Prehyba), co za tym idzie, dosył do przemienników jest dużo stabilniejszy. Należy również pamiętać, że im silniejszy jest sygnał na wejściu gap-fillera, tym z większą mocą może pracować taki gap-filler. Podczas testów tych urządzeń dla MUX2 w Rajczy (k38), nie można było dać większej mocy niż około 30W, ponieważ 1,25kW ze Skrzycznego było jednak nie wystarczające.

 

Ostateczne parametry będą opublikowane dopiero w przeddzień wyłączenia telewizji analogowej w kolejnym okresie, a i tak mogą się potem zmieniać. Ponoć dwa doświetlenia na Dolnym Śląsku nie zostały jeszcze uruchomione, a minęły już cztery dni od wyłączenia analogu. Być może problemem jest nie możność uruchomienia nadawania z przewidzianymi parametrami (urządzenie nie jest w stanie odfiltrować odebranego sygnału i go wyemitować z żądaną mocą na tym samym kanale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na wysokie usytuowanie zasięg wzrokowy opiera się o Nową Hutę (w kierunku połnocno zachodnim i północno wschodnim). Tak więc przy mocy kilku watów sygnał spokojnie dotrze do Wiśnicza i Bochni.

 

Na połudnowy wschód okolice Nowego Sącza, a na południowy zachód widać Tatry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dla województwa małopolskiego zidentyfikowano 17 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem MUX 3. Mieszkańcy tych miejscowości nie mogą korzystać z analogowego sygnału emitowanego ze stacji Kraków / Chorągwica, utrudniony jest również w tym rejonie odbiór telewizji analogowej ze stacji Katowice / Kosztowy. Utrudnienia w odbiorze MUX 3 mogą dotyczyć miejscowości: Regulice – gmina Alwernia, Jachówka – gmina Budzów, Uniejów-Rędziny – gmina Charsznica, Karczowice – gmina Kozłów, Pazurek – gmina Olkusz, Dąbrówka – gmina Stryszów, Imbramowice – gmina Trzyciąż, Gorzeń Górny – gmina Wadowice, miejscowości z gminy Mucharz: Świnna Poręba i Mucharz, miejscowości z gminy Wolbrom: Wymysłów, Sulisławice, Brzozówka oraz Poręba Dzierżyna, a także miejscowości z gminy Zembrzyce: Marcówka, Śleszowice oraz Tarnawa Dolna. W przypadku 12 z ww. miejscowości możliwy jest odbiór sygnału MUX 1. Natomiast w przypadku pozostałych 5 miejscowości: Jachówka, Sulisławice, Brzozówka, Poręba Dzierżyna oraz Tarnawa Dolna odbiór sygnału MUX 1 jest w znacznym stopniu utrudniony.

Czyli w okolicach Limanowej - póki co - nie stwierdzono problemów z odbiorem tv cyfrowej. Przynajmniej z mux-1 i mux-3. Gdyby był problem z mux-2, to doświetlenia i tak go nie dotyczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chyba na myśli Przehybę, bo Gorlice lub Zakopane (na tym samym kanale i z tą samą mocą), to w okolicach Limanowej raczej nie do złapania. Z tym, że z tego co się orientuję, to większość anten w tym regionie skierowana jest raczej na Chorągwicę. A 23 kanał i 100 kW powinny ładnie pokryć teren. Przehyba, Tarnów i Rabka jako alternatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

jestem z okolic Limanowej, miejscowość Rupniów. Od początku odbieram sygnał z Chorągwicy (antena siatkowa ze wzmacniaczem oraz zasilaczem) Z tego, co widzę po swoim CRT, sygnał analogowy został już na dobre wyłączony dla wszystkich programów. Nie idzie już nic znaleźć na żadnym z dotychczasowych kanałów.

Włączyłem wyszukiwanie kanałów cyfrowych na dekoderze DVB-T, znalazł mi kilka podwójnych, takich jak grupa TVP czy co ciekawe Polsat. Pewnie kwestia powielonych kanałów w MUX1 oraz MUX3. Doszło do tego kilka nowych (nie od dzisiaj), mamy takie jak TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, oraz nawet regionalną TVP Katowice. Łącznie na dzień dzisiejszy (20 maja) dekodery wyszukują łącznie z powielonymi 26 kanałów.

 

I tutaj pytanie, na jakich częstotliwościach i z jaką mocą będą transmitowane MUXy z przekaźnika głównego Chorągwica po 20 maja? Z tego, co widzę na Wikipedii, podane tam kanały prawdopodobnie są w części już nieaktualne.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się w 100%, właśnie dołapałem dekoder Opticum'a, z dużo większymi szczegółami dotyczącymi ustawienia parametrów częstotliwości i kanału.

U mnie w dolinie (brak widoczności przekaźnika), na antenie siatkowej i w odległości ok. 28 km po linii prostej sygnał 100%.

 

Szczegółowe info dotyczące poszczególnych przekaźników w kraju oraz częstotliwości/kanału nadawania każdego MUXa na stronie firmy Emitel. Dla Chorągwicy na chwilę obecną kanały nie zostały jeszcze zaktualizowane.

 

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

 

A tutaj filmik z dzisiejszego wyszukiwania na kanałach 23,25,50. Dodam, że pomimo braku widoczności oraz zwykłej, 10letniej już antenie siatkowej, jakość sygnału na wszystkich MUX'ach jest 100% :D

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...