Jump to content

Jaki tuner i antenę wybrać?


Recommended Posts

Witam,

Mam telewizor Grundig Vision 20 LCD 51-8510 TOP. Nie jest on niestety wyposażony w łącze SCART (eurozłącze). Jedyne łącza które posiada to (Audio OUT, AV3, S-VHS, PC INPUT) out.php?t=408439_img-7105.jpg

Mam pytanie jaki tuner najlepiej podłączyć do tego telewizora i w jaki sposób aby uzyskać możliwie jak najlepszą jakość odbioru? Czy prawidłowe będzie użycie przejścia Scart-> Cinch?

Mam jeszcze jedno pytanie, jaką antenę wybrać. Nie mam niestety możliwości zamontowania anteny na zewnątrz, zostaje więc pewnie taka pokojowa. Do multipleksu mieszkam w odległości jakieś 40km. Czy ta pokojowa antena będzie w stanie wyłapać sygnał? Jeśli nie to jak to można inaczej, najlepiej rozwiązać?

 

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi :)

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Żółty oznacza obraz, natomiast białe i czerwone to są dwa kanały dźwięku. Kolejne białe i czerwone prowadzi do głośników zewnętrznych.

 

Najwidoczniej będziesz musiał kupić odpowiednią przejściówkę z euro na s-video/chinch, albo kupić dwa przewody i je jakoś połączyć, są częściowo kompatybilne. Wzory gniazd s-video i euro(scart) znajdziesz w internecie.

 

Co do anteny, to podaj nam gdzie mieszkasz i skąd zamierzasz łapać sygnał.

Link to post
Share on other sites

Nie mogę zamontować anteny na zewnątrz gdyż mieszkanie wynajmuję i właściciel na to nie zezwala.

Mieszkam we Wrocławiu przy ulicy Wieczystej, sygnał będzie łapany z Wrocław Sobótka (dwa multipleksy) a 3ci jest umiejscowiony Wrocław Żmigród, fajnie by było żeby go też wyłapać ale nie wiem czy się da bo jest w przeciwnym kierunku niż Sobótka :(

Link to post
Share on other sites

Najmocniej przepraszam, nie wiem dlaczego mi weszła do głowy Sobótka, chodziło oczywiście o Ślęże ;)

Zrobiłam próbę na pożyczonym tunerze CABLETECH URZ0084 z anteną pokojową (frequency range 40-862 MHz) i generalnie jest tak, że trzeba się nieźle nagimnastykować żeby cokolwiek złapało to jak się uda łapie tylko MUX 1 a w innym ustawieniu tylko MUX 2 a o tym MUX3 z Żórawiny wgl nie ma mowy. Generalnie jak sie tylko ruszy o milimetr to od razy przerywa a niektóre kanały odbierają lepiej jak sie anteny dotyka ;). Nie wiem czy to kwestia słabej anteny czy czego... Jest jakaś dobra antena wewnętrzna, która by dobrze łapała te programy czy bez anteny zewnętrznej nie może się obejść?

 

I jeszcze jedno małe pytanko, przy TVP1 HD jest dźwięk ale pojawia się informacja ''Niewspierany typ wide''. Tzn. że ten tuner nie potrafi przetworzyć kanałów HD? Czy jest możliwość kupienia takiego tunera żeby odtwarzało też kanał HD na starym telewizorze?

Link to post
Share on other sites

Anteny pokojowe dobre są w miastach czyli tam gdzie są nadajniki, najlepszym wyborem będzie zainstalowanie anteny zewnętrznej, dzięki jej będzie można uzyskać stabilny i mocny sygnał :)

Ten tuner to lipa; polecam takie firmy jak Wiwa, Technisat, Opticum, Maximum, Ferguson czyli tunery markowe a nie jakieś chińskie cuda :)

Link to post
Share on other sites

Ale ja mieszkam praktycznie w centrum miasta, we Wrocławiu także powinno działać ;) Udało mi się przed chwilą złapać MUX1 i MUX2 jednocześnie także sukces ale antena jest w tak dzikim położeniu i pod dziwnym kątem, że nie wiem czy da rade tak funkcjonować. @Qrzysztof czy jest możliwość złapania jakoś MUX3 na tę antenę czy trzeba by ciągle ją przestawiać i stroić na nowo?

I mam pytanie jaką funkcję musi mieć tuner żeby odbierał TVP1 HD (ogólnie programy HD) bez błędu ''Niewspierany typ wide''?

Link to post
Share on other sites

Mux-3 nadaje w całej Polsce z bardzo małą mocą,także przy tej odległości-40km od nadajnika,nie ma szans odbioru na antenie pokojowej,z zewnętrznej prawdopodobnie też.Co do tunerów,szukaj tych co mają serwis w Polsce.Wybierał bym z tych co podał @Crossi.Telewizor najprościej możesz podłączyć kablem euro-chinch.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...