Skocz do zawartości

Antena Tri-Digit firmy Dipol - proszę o opinie.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam dobrej anteny do DVB-T. Ciekawią mnie opinie o antenie firmy Dipol Tri-Digit ze wzmacniaczem LNA-177, mnie wydaje się o.k. Do nadajnika mam 40 km, ale mam chrapkę na złapanie czegoś z tego samego kierunku ww odległości 100-150 km. Mieszkam w bloku na parterze i to jest największy problem. Może polecacie jeszcze jakąś inną antenę?

Drugie pytanie: jaki dobrać dobrej jakości kabel, wystarczy mi do mojej instalacji 5-7 metrów.

Po trzecie: jeszcze nie wybrałem tunera, co myslicie o Wiwa HD-90 ? Tuner ma spełniać wszystkie wymogi urzędowe, zależy mi na wyświetlaczu oraz dobrej czułości pilota. Jednym słowem ma być wygodny w obsłudze, spełniać swoja podstawową rolę, bez zbędnych dodatków.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość do nadajnika to jedno a moc z jakim nadajnik pracuje to drugie ;) Jeśli ta wynosi np. 2,5 kW tak jak w przypadku MUX 3 z Katowic to bez wzmacniacza nie ma szans na stabilny odbiór z odległości 40 km tym bardziej, że antenę planujesz zamocować na parterze budynku a nie na dachu. Rozumiem, że z montażem na dachu różnie jest, zgody itp. ale może masz dobrego sąsiada na wyższym piętrze ;) Kupcie sobie wówczas jedną wspólną antenę i zamocujcie u niego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik, o który mi chodzi to Żagań Wichów o mocy 50 kW. Antenę miałbym skierowaną na południowy zachód, stąd myśl, że może udało by mi się coś złapać z Niemiec lub Czech. Proszę o wyjaśnienie na czym polega działanie symetryzatora, wzmacniacza i przedwzmacniacza, bo nie znam się na tych kwestiach. Kiedy stosować, a kiedy nie. Słyszałem już dobre opinie o kablu Triset, więc pewnie go zastosuję. Niestety raczej będę musiał pozostać przy montażu anteny na parterze, myslałem o mocowaniu jak najwyżej - przy suficie balkonu. Oprócz tunera Wiwa HD-90, znalazłem jeszcze model Kruger&Matz KM00188 i dwa firmy Cabletech: URZ0090 i URZ0083E, który wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz spróbować coś odebrać z zagranicy kup antenę w wersji z wzmacniaczem, może się uda. Wzmacniacz/przedwzmacniacz potrzebny jest zasadniczo jeśli sygnał do anteny z nadajnika nie dociera na poziomie wystarczającym do zapewnienia poprawnego odbioru. Ogólnie wzmacniacz jest elementem aktywnym, musi być zasilany czy to za pomocą zasilacza sieciowego, czy bezpośrednio z tunera/telewizora jeśli da się opcję taką włączyć. Jeśli do anteny dociera sygnał znikomy to i wzmacniacz nie pomoże, bo wzmocni same szumy. Symetryzator stosuje się natomiast, gdy sygnał docierający do anteny ma wystarczający poziom, nic on nie wzmacnia jedynie dopasowuje impedancję anteny do kabla, nie wymaga żadnego zasilania (jest elementem pasywnym). W uproszczeniu symetryzator zakłada się, gdy antena znajduje się stosunkowo blisko nadajnika, wzmacniacz daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli antena Tri-Digit powinna być w moim przypadku dobra. Ma ona dobry wzmacniacz, co może pomóc w odebraniu któregoś z zagranicznych multipleksów, a jednocześnie nie zaszkodzi w odbiorze z podstawowego nadajnika, skąd mam sygnał silny (sprawdzałem w necie mapkę zasięgu), a nadajnik nie jest za blisko (40km). Zawsze mogę wzmacniacz odłączyć od zasilania, jeśli to poprawi odbiór z głównego nadajnika, prawda? Ogólnie wychodzi na to, że potrzebuję raczej anteny ze wzmacniaczem, niż symetryzatorem. Dobrze myślę? A czy przedwzmacniacz zawsze występuje razem ze wzmacniaczem, czy niekoniecznie i jaka to różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz, ale nie do końca ;) Jeśli wzmacniacz odłączysz od zasilania to antena nie będzie działała poprawnie (sygnał "nie przejdzie" przez elektronikę wzmacniacza niezasilanego). Przedwzmacniacz to w zasadzie "mały" wzmacniacz, jego zadaniem jest wstępne wzmocnienie sygnału. Wzmacniacz antenowy upraszczając zazwyczaj w swej strukturze ma przedwzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiwa jest dość często spotykana i raczej na pewno spełnia wszelkie wymogi.

Kruger&Matz - nie miałem z nim styczności, ale wygląda na monitorze solidnie i ma wszystko co potrzebne ;)

Cabletech - nie przypadł mi do gustu osobiście.

Przed zakupem przejrzyj najlepiej jakieś testy tych urządzeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Co sądzicie o tej antenie Dipola Tri Digit 44/21-69 ze wzmacniaczem przy polaryzacji V (pionopwej).

W takiej to polaryzacji nadają min nadajniki mobilnet TV Polsatu w Krakowie z MUX-4 przy mocy od 4 do 8 KW.

Odbiór byłby z odległości ok. 40km, obecnie przy przekręceniu na bok zwykłej siatkówki ze wzmacniaczem LNA 177 siła sygnału jest wysatrczająca ok 75 %, natomiast jakość w granicach 60-65 % i nie da rady uzyskać więcej.

Dodam jeszcze że wg tego wskażnika na dekoderze właściwy i bezproblemowy odbiór to min. 70/70 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam!! Chciałbym się dowiedzieć jakie są możliwości podłączenia mojego zestawu antenowego. Otóż chodzi o to że zakupiłem antenę Dipol Tri Di git 44/21-69 Platinum z symetryzatorem i wzmacniaczem w komplecie (symetryzator jest już w puszce) a wzmacniacz jak chce to mogę założyć tj. LNA-177, do tego rozgałęźnik na 2TV bodajże jest to Signal R-2, zasilacz, parę wtyków F i złączki kątowe (białe) do telewizora. Moje pytanie brzmi czy z odległości ok. 40 km w linii prostej Starokrzepice-Wręczyca Wlk odbiorę sygnał (moc nadajnika 100kW) z symetryzatorem w puszce z rozdzieleniem na 2TV pod dachem (na strychu) montaż na dachu w mojej sytuacji utrudniony. Dodam że dach jest z dachówki jakie są realne szanse na dobry odbiór. Oprócz tego czy muszę przerabiać w takiej sytuacji rozgałęźnik bo czytałem gdzieś że jakieś kondensatorki muszę przylutować czy coś nie wiem bo jestem laikiem w tej dziedzinie, czy muszę podłączać zasilacz (chodzi o to w jakiej sytuacji i gdzie przy telewizorze czy przy antenie gdzieś już tak widziałem). Jeśli mógłbym prosić o jeszcze jedną rzecz to jak by się miała sprawa ze zamontowaniem wzmacniacza. Z góry dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...