Skocz do zawartości

Astra 2F i kolejne 2E/2G


Wanderer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie nie ma sygnału na żadnym z transponderów, które zostały przeniesione na 2E pomimo, że sprawdzałem na Laminasie AS-270 (240x266). Wszystko wskazuje na to, że to właśnie tu przebiega zero sygnału. Wcześniej transpondery nadawane na 1N były na poziomie 6,5-7,5dB.

 

Szczyt sygnału przypada na przedział czasu 10:30 - 11:00, a później słabnie. Ja będę testował jak się poprawi pogoda i mam nadzieję, że coś zaświeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przeniesione transpordery dvb-s FEC 5/6 potrzeba co najmniej 5.7db jak masz dobrą kartę dvb lub nawet 6.5 db dla tunera sat więc już na 1N miałeś je bez zapasu a teraz jest jeszcze gorzej. Jest raport ze Słowacji że użytkownik Peon na paraboli 2.5 metra odbiera 2E UK beam więc albo twoja antena jest słabsza albo nie jest idealnie ustawiona lub zamontowana choć to tylko zgadywanie. Ludzie do tych anten mają lnb z promienikami 6 cm np Inverto Ultra a antena jest tak duża że wątpię że to jest odpowiedni promiennik i lnb do tak dużej anteny. Ten użytkownik na paraboli ma odpowiedni do niej promiennik więc wykorzystuję jej zysk w całości. Ostatni pojawił się lnb Best HD3D Quad który ma 1db lepsze osiągi niż Ultra w tym zakresie do 11000 więc taki trzeba przerobić dodając odpowiedni promiennik do dużych anten i próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych szans, wstępnie też wygląda na to, że na 180 cm nie da rady, czekam na potwierdzenie. Wszystko wskazuje, że linia Kraków-Warszawa-Gdańsk to czarna dziura w kwestii odbioru, ale jeszcze łudzę się i zbieram potwierdzenia od znajomych...

Nie zgodzę się. Na północnym-zachodzie Polski zawsze było lepiej z sygnałem, a teraz także pojawiły się już komentarze, że można tam odebrać 2E i 2F nawet na antenach 1,15 m. Tak jest dlatego, gdyż na Szwecję skierowany jest sidelobe. Natomiast na południowym-wschodzie Polski zawsze było gorzej z odbiorem. Mówienie o jakichś wirtualnych liniach zera sygnału (kierując się tylko południkiem, a nie faktycznymi testami odbioru) pozbawione jest zatem sensu, gdyż sytuacja na północy i południu Polski jest zupełnie odmienna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale czy masz na to jakies wynikajace z testow potwierdzenie?

pytam, bo w kwietniu jade do .uk i chcialem sobie przywiezc freesata. teraz stoi to jednak pod znakiem zapytania, bo nie wiem czy w trojmiescie zrobie z tego uzytek. max antene jaka sobie powiesic to 125cm, przy wiekszej to bedzie dym we wspolnocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w Gdańsku Astrę 2D spokojnie odbierałem na 150 cm. Tyle, że za Astry 2D sidelobe skierowane było na Sztokholm, a teraz (w przypadku 2E i 2F) zostało przesunięte nieco bardziej na zachód Szwecji, stąd najlepszy u nas odbiór na linii Szczecin-Koszalin. Na 125 cm zatem na pewno nie odbierzesz, ale na 180 cm już może dasz radę. Najlepiej poczytaj raporty Szwedów na zagranicznym forum odnośnie Astry 2. :wink:

Tutaj jeszcze masz pomocną mapkę z pokryciem sygnału Astry 2F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godz 17 Opole antena 180cm (parabola) konwerter Quad Invacom z dedykowanym dla niego promiennikiem

 

10714 H - 6,1 dB

10729 V - 5,8 dB

10758 V - 5,7 dB

10773 H - 6,0 dB

10788 V - 0

10803 H - 5,6 db

10818 V - 0

10832 H - 0 dB

10847 V S2 - 6,0 dB

10891 H - 0

10906 V - 0 dB

10964 H - 5,7 dB

10994 H - 5,6 cB

11024 H S2 - 0 dB

11053 V - 0 dB

 

Myślicie ze da sie jeszcze coś z tej anteny wycisnąć, moze inny konwerter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodni później...

Wczoraj dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności udało się wreszcie sprawdzić w Krakowie odbiór 2E i 2F na antenie 2,7m (Laminas) - niestety na Kraków to nadal za mało. 2F jest nieco silniejsza niż 2E, ale nawet do ugryzienia 2F brakuje. Co więcej wydaje mi się, że 2F musiała nieco osłabnąć (dopieścili wiązkę?) gdyż swego czasu udawało mi się wyszukiwać sporadycznie 10,964H, 10,995H i 11,126V (mam dowody w postaci zapisanych kanałów w AltDVB), a teraz brakuje sygnału nawet na 2,7m. Najsilniejszy wydaje się być 11,097V (na karcie DVB bez locka wskazywało C/N 3,3dB, ale to DVB-S2, więc do choćby szczątkowego odbioru brakowało pewnie ze 2-2,5dB, sporo). Zastrzegam, że walczyliśmy jak lwy o każdą dziesiątą dB, antena ustawiona co do milimetra, selekcjonowane konwertery (najlepiej wypadł co ciekawe Televes Twin - pokonał wszystkie inne LNB, trafiła się jakaś udana sztuka), skew dopieszczony na maxa. Pogoda nie była idealna - po południa kropiło, później lekkie zachmurzenie, ale to była szansa "teraz albo nigdy", więc pozostało testować jak się dało. Nawet przy idealnej pogodzie uważam, że za dużo brakowało, żeby cokolwiek odebrać.

 

Na otarcie łez jest info, że jak wszystko pójdzie dobrze, to we wrześniu pojawi się zapowiadany już kiedyś Laminas 3,8m, mam nadzieję, że uda się nam go wziąć w obroty na jesieni. Będę walczył, aby jeśli będzie szansa, przytrzymać go chociaż kilka dni i pojeździć po orbicie, zajrzeć na pasmo C itp., ale zobaczymy jak wyjdzie. Ale ceny Wam nawet nie będę pisał, bo ktoś może na serducho zejść ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

selekcjonowane konwertery (najlepiej wypadł co ciekawe Televes Twin - pokonał wszystkie inne LNB, trafiła się jakaś udana sztuka)

Nie trafiła się udana sztuka, tylko wsadziliście dobry konwerter. Miałem w rękach wiele marek, ale Televes bije wszystkie.

 

Ale ceny Wam nawet nie będę pisał, bo ktoś może na serducho zejść ;)

Mów od razu, że pewnie ok. 3000zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Jak to nie są problemy z transponderem to trzeba będzie poprawić ustawienie anteny, konwertera - w końcu większa korekcja błędów FEC 5/6.

 

Na tę chwilę jakość i siła sygnału "szaleje", obraz ścina co jakiś czas. Nie wiem czy to wysoki FEC 5/6, czy może tp. szwankuje, czy mój układ zezujący muszę poprawić - zezuje z 13E centralnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...