Skocz do zawartości

Astra 2F i kolejne 2E/2G


Wanderer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Dziś coś podkusiło mnie żeby pogrzebać przy moim Famavalu 110LH w celu poprawienia sygnału z 1N. Po kilku minutach udało mi się uzyskać stabilny obraz nawet z Astry 2F.

Odbieram 3 TP są to:

10964.00 H 22000,

11052.75 H 22000,

11127.00 V 22000.

Po TP 11024.00 H 23000 nie ma w ogóle śladu,a na 10994.00 H 22000 pokazuje słaby sygnał,lecz nie wyszukuje kanałów.

Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Tuner: Ferguson Arivia 250 Combo.

LNB: Inverto Black Eco [black Ultra całkowicie się nie sprawdza. Z 1N sygnał jest dużo słabszy ,a z 2F dekoder nic nie pokazuje . Mam wrażenie ,że dzieje się tak, bo Black Ultra jest większy od Eco przez co musi być bliżej czaszy(Black Eco można cofnąć dalej) i nie patrzy idealnie w lustro.]

 

Nie mam miernika, więc nie mogę podać wartości sygnału w [db],lecz całość prezentuje się tak:

Filmik nagrywany był dziś tz. 2.06.2013r. przy gęstym zachmurzeniu i deszczowej aurze,więc jakby co to może być tylko lepiej

 

 

Co o tym sądzicie drodzy czytelnicy ? Astra 2F Made my day!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wszystkie kanały lecą w wiązce europejskiej, na nowych częstotliwościach z zakresu 12,5 - 12,75 GHz, powinniście mieć z powrotem wszystkie kanały, tylko trzeba dodać nowe transpondery i wyszukać kanały, zaraz postaram się puścić na satkurier.pl newsa z tabelą konwersji częstotliwości, czyli co się gdzie przeniosło oraz wyniki skanowania ze wczoraj, mam nadzieję, że za jakieś 30 minut. Wydaje się, że tylko jeden transponder przeskoczył przy okazji zmian z wiązki europejskiej na brytyjską na stałe, ale są tam same kanały kodowane, więc żadna strata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 90% przypadków co było w wiązce europejskiej w niej pozostanie, a co w angielskiej też w niej zostanie. Jednak należy pamiętać, że wiązka angielska będzie bardziej sterowana i niestety potrzebne będą większe anteny tj.

w moich okolicach (okolice Krakowa) 270-300cm, a do Astry 1N wystarcza parabola 150cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to, co wyżej. Astra 2E, która niedawno trafiła na orbitę, w założeniu ma zastąpić pracującą na 28,2°E tymczasowo Astrę 1N. Należy podejrzewać, że to, co szło teraz w wiązce brytyjskiej z Astry 1N będzie w wiązce brytyjskiej na Astrze 2E, a to co było w europejskiej na 1N - będzie w europejskiej na 2E. Astra ma charakterystyczny podział i 10,7 do 11,2 GHz jest (w większości) w wiązce brytyjskiej, a to, co jest między 11,7 do (teraz) 12,75 - leci w wiązce europejskiej. Trudno wyczuć jak będzie z nowym kawałkiem pasma 11,4 do 11,75 przejętym od Eutelsata, na razie są tam dwa transpondery z danymi z modulacją 16APSK w wiązce europejskiej.

 

Niestety jak zauważa mg98 - wiązka brytyjska Astry 1N była "lepsza" niż jest wiązka brytyjska Astry 2F, więc zapewne i w przypadku Astry 2E wiązka brytyjska też będzie gorsza niż 1N, a co za tym idzie - do odbioru BBC będą potrzebne jeszcze większe anteny na wschodzie kraju (na zachodzie przy samej granicy - nie koniecznie...)

 

Osobną sprawą jest to, co dzieje się od kilku dni, tj. przełączenie transponderów pomiędzy Eutelsatem, a Astrą - to efekt wyroku sądu z sierpnia. Eutelsat musiał opuścić 500 MHz pasma od 11,4 do 11,75 i od 12,5 do 12,75 GHz. W efekcie kanały wykonują dwa skoki - najpierw na koniec września odpalono transpondery tymczasowe, sporo w wiązce brytyjskiej, ale wczoraj włączono już transpondery docelowe (12) i te robią w wiązkach europejskich :D Dlatego to, co było na Eutelsacie 28A i zniknęło niektórym w nocy z czwartku na piątek - będzie (w zasadzie - już jest) nadal do odbioru, tylko na nowych częstotliwościach w paśmie między 12,5, a 12,75 GHz ;)

 

EDIT: Wreszcie news poszedł: https://satkurier.pl/news/91076/28-2 ... skiej.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak dla laika czy możliwe jest odbieranie kanałów z nowych pozycji w Krakowie na 90 cm antenie? Do tej pory przy samodzielnym ustawieniu zeza z Hot Birda działały kanały z Eutelsat i udało się złapać kilka kanałów z Astry 2A. Czy jest możliwość przy 90 cm antenie złapanie Astry 2F?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być żadnych problemów w przypadku wiązki europejskiej, czyli powinieneś móc odebrać wszystkie kanały nadawane na częstotliwościach pomiędzy 11,200 GHz, a 12,750 GHz, można się oprzeć na tym wykazie: http://www.flysat.com/28east.php Sugerowałbym jednak w kwestii zeza - antenę przestawić na Astrę 19,2°E i zezować w dwie strony - na 13°E i 28,2°E. Dlatego, że na 28,2°E jest bliżej z 19,2°E niż z 13°E i taki zez sprawdzi się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Moja lok to dol śląsk,mam czasze 110cm ustawioną centralnie na pozycję 10E a zeza na pozycję 28.5e,do dnia bodajże 4 października odbierałem wszystkie kanały z tej satki od częst. 11.222 na której jest kanał horror channel. Obecnie teraz po tych wszystkich zmianach jakie nastąpiły na satelicie 28.2e mam problem z odbiorem nowych częstotliwości które są skierowane na EUROPE.Jak to możłiwe skoro wcześniej odbierałem wszystko prócz kanałów bbc i itv,a teraz gdy dodali te nowe częstotliwośći zastępujące stare nie mam na ani 1 częśt wogole sygnału.Bardzo proszę o rady.Mi się wydaję żę problem leży w ustawieniu mojego zeza na 28.5e a teraz kanały są wszystkie na 28.2e wiec o,3 stopnia mniej.Może trzeba poruszać zezem i konwerterem,jak myslicie pomoże coś to ruszanie skoro teraz na żadnej nowej częst nie mam w ogóle sygnału,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Moja lok to dol śląsk,mam czasze 110cm ustawioną centralnie na pozycję 10E a zeza na pozycję 28.5e... ...wcześniej odbierałem wszystko prócz kanałów bbc i itv...,

 

Trochę szkoda, bo gdybyś miał antenę ustawioną centralnie na 28°E (a zez na 10°E), to te 110 cm powinno wystarczyć do odbioru BBC i ITV z Astry 1N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmm, w tej chwili brak jest sygnału na tp. 12.522/V/SR=22000. :shock: Sygnał zanikł dosłownie przed chwilką. Najpierw pojawiły się lekkie zakłócenia, za chwilę mocniejsze, aż w końcu sygnał na tym transponderze "zginął". :/ Nie wiadomo, co jest grane. Czy to jakieś zakłócenia, czy może jednak faktycznie transponder ten dosłownie przed sekundą przeszedł na wiązkę brytyjską? Miejmy nadzieję, że jednak nie i że ten zanik sygnału jest tylko chwilowy... :roll:

 

 

Edycja - godz.: 16:10

Sygnał na ww. transponderze powrócił. :D

Jest jednak słabszy, niż poprzednio. Jakość sygnału trochę mocno się waha i teraz u mnie jest granicach 50-65%. Chwilami są zakłócenia obrazu.

 

 

Edycja - godz.: 16:15

Sygnał z ww. transpondera nieco się polepszył. W chwili obecnej jakość sygnału u mnie waha się w granicach 60-70%. Brak jest zakłóceń obrazu. :)

 

 

Edycja - godz.: 16:30

Sygnał z ww. transpondera ustabilizował się i w tej chwili wynosi u mnie 70% (jakość). Brak jest zakłóceń obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Astra 2E doleciała na 28,2°E i niestety doszło dziś do przełączenia sporej części transponderów wiązki brytyjskiej - zostały o ile pamiętam Channel 4 i ITV, łącznie 6 transponderów. Piszę "niestety", bo w Krakowie na 180 cm po BBC pozostało tylko wspomnienie :( Sygnał nawet słabszy niż przy wiązce brytyjskiej na 2F, która i tak jest "nieodbieralna" na 180 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem działań SES. Strasznie duże tempo sobie narzucili. Przecież jeszcze na ten rok (niby, że II kwartał) planowana jest właśnie Astra 2G i to na tą samą pozycję. W ciągu 4 lat wysłali/wyślą 4 satelity! 1N, 2F, 2E, 2G. Wiem, że je później przesuwają, ale nie mogę się nadziwić takiego tempa zmian.

 

Mam wrażenie, że Brytyjczycy będą tak kombinować, że nawet w Londynie trzeba będzie mieć antenę ponad 2m. żeby odebrać coś z ich satelit :D Kiedyś przypatrywałem się zdjęciom Londynu, a także nawet jak byłem tam przez chwilę antenkom i większość miała anteny tak na oko 90cm. Typowo 60cm. było niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Genewie nawet po przełączeniu łapię bez problemu wszystkie kanały z wiązki brytyjskiej. Siła sygnału wyraźnie spadła: do ok 40% wg wskazań tuneru sat wbudowanego w tv. Dzisiaj jest dość pochmurnie i pada, a mimo to odbiór ciągle stabilny :)

 

Antenę mam centralnie na 19.2E, 28E łapię na zezie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...