Jump to content

Dekodery Ferguson Ariva 150 i 250 Combo

Recommended Posts

Przełączyłem z auto na CA. Dodam, że jestem również w posiadaniu modułu i sprawdzając na nim miałem to samo. Sprawdzanie było na auto.

Nie wiem co o tym myśleć, aczkolwiek tuner bez zastrzeżeń chodził od kwietnia. To zacinanie zauważyłem miesiąc temu. Czy to może mieć związek z dekodowaniem, czy może wali się tuner? Dziwne dlaczego tylko na TVP1 HD :(

A może by tak na początek sprawdzić dokładanie parametry sygnału jaki odbierasz z anteny ? Na start proponuje podczas oglądania programu z jakim masz problemy nacisnąć przycisk "edit" na pilocie fergusona (taki biały z namalowaną krateczką) zwróć uwagę nie tyle na parametry siła sygnału i jakość sygnału co bardziej na tajemnicze brzmiące ale BARDZO WAŻNE dla prawidłowego odbioru sygnału informacje oznaczone jako "bieżący BER" . Ten parametr powinien wyświetlać 0 (zero!) ponieważ dotyczy on tzw. współczynnika błędów transmisji (zakłóceń wynikających z niedokładności ustawienia lub innych wad instalacji antenowej) BER to Bit Error Rate czyli właśnie współczynnik błędów/przekłamań pojawiających się w tzw. strumieniu danych jakie odbiornik pobiera z satelity. Jeżeli Twoja antena satelitarna była ustawiona "na oko" przez PSEUDO "fachowca" z wskaźnikiem a nie profesjonalnym MIERNIKIEM to takie niespodzianki z odbiorem mogą się zdarzać na wielu różnych odbiornikach - dekodery wyposażone w tuner DVB-S2 są zwykle znacznie bardziej wrażliwe na wszelkie problemy z jakością sygnału i może się to objawiać różnymi dziwnymi "przycinkami" obrazu / dźwięku pojawiającymi się częściej lub rzadziej.... w zależności od tego jaki ten sygnał odbierasz. W przypadku tunerów ARIVA warto podkreślić , że długi pasek siła/jakość nie koniecznie odzwierciedla stan faktyczny czyli najprościej mówiąc pomimo, że pozycja "jakość" będzie miała dużo % to sygnał może przycinać ponieważ np. dany sygnał nie jest w klasie E-6 lecz np. marnej E-2 lub E-3 a te są BARDZO wrażliwe na wszelkie "okoliczności przyrody" w sensie zachmurzenie / wiatr / opady śniegu / deszczu itp. itd. Dla mniej zorientowanych symbol E a dokładniej klasa jakości sygnału E jest w ścisłej korelacji z wartościami sygnału faktycznie odbieranego z satelity i wskazanie tego ile on wynosi może pokazać tylko prawdziwy miernik sygnału satelitarnego [PROFESJONALNY z wyświetlaczem a nie jakieś migające diody czy latająca wskazówka!]. Takie urządzonko nie rzadko kosztuje kilka tysięcy złotych wiec zamiast się głowić gdzie go kupić...skąd wziąć kredyt czy raty z providenta może lepiej po prostu wezwać prawdziwego fachowca [ FIRMĘ INSTALATORSKĄ a nie amatora bez sprzętu i doświadczenia ] wyjdzie LEPIEJ i taniej niż samodzielnie walczyć z zakłóceniami nieznanego pochodzenia. Warto wiedzieć - na wartość BER (współczynnika błędów) oraz wartość/jakość/klasę E wpływają warunki atmosferyczne - jeżeli antena była ustawiana "na oko" to czasem może grać a czasem nie...bo może być na tzw. marginesie jakości ...który szybko się zarywa jak tylko pogarsza się pogoda. Wracając do samej kwestii dekodera i tego, czy działa prawidłowo czy też nie - najpierw trzeba sprawdzić profesjonalnie sygnał (WSZYSTKIE PARAMETRY MIERNIKIEM) a dopiero potem po ewentualnych poprawkach w instalacji warto przyjrzeć się prawidłowości działania samego tunera. W skrócie - jeżeli klasa sygnału E będzie w przedziale E-2/E-3 a poziom błędów BER będzie wysoki i "skoczny" to nie tylko odbiór sygnału będzie nie prawidłowy jako taki lecz także próby dekodowania sygnału szyfrowanego (korzystania z płatnej telewizji np. przez kartę C+/TNK/SMART HD+) mogą i pewnie będą miały niespodzianki bo w tzw. strumieniu danych z satelity jaki dociera do odbiornika wraz z sygnałem programu są przekazywane istotne dane potrzebne do odbioru min. PCM... ID i inne. Telewizja cyfrowa z satelity wymaga profesjonalnej instalacji - od tego są instalatorzy a nie amatorskie "ustawiacze" warto zainwestować w profesjonalistę niż tracić niepotrzebnie czas i pieniądze na własne nieudolne próby zdiagnozowania a tym bardziej naprawienia problemu w instalacji DVB-S/DVB-S2...

@DeVix, dzieki za obszerny materiał dot. poprawności przechwytywania sygnału. Na chwilę obecną po przestawieniu ustawień wyboru dekodowania z automatycznego na czytnik kart CA, "chodzi" od 2-3h bez przycięć. Wracając do samej anteny i wskazań to: bieżący BER 010e-8, sprawdzony na kilku podstawowych kanałach - wskazuje te same wartości.

Antenę podpinałem do TV (Philips PFL6007) z modułem CAM i niczego niepokojącego nie zanotowałem. Program TVP1 HD odbierany był bez zacięć dźwięku. Piszesz, ze BER powinien wyświetlać zero. Jak mam się odnieś to tego co wyżej podałem?

to "0 10e 8" jest oznaczeniem ORIENTACYJNYM dla BER wyświetlanego przez fergusony ARIVA ..to właśnie w tym miejscu gdzie pisze "O" przed oznaczeniem 10e 8 jest mowa o ilości błędów bitowych. Niestety wskazania pokazywane w tej sekcji nie zawsze są miarodajne - przykładowo ferguson wyświetla takie oznaczenie jak mówisz "0 10e-8" podczas gdy ten sam sygnał ale zmierzony na prawdziwym mierniku osiąga wartości BER 3.5 E-2 lub BER 2.8 E-3 co oznacza, że tak naprawdę zbyt dobry ten sygnał nie jest ...chociaż tuner pokazuje wprowadzające w błąd informacje... Jeżeli inny odbiornik (w Twoim przypadku telewizor z wbudowanym tunerem satelitarnym) radzi sobie przy tym poziomie sygnału jaki masz bez zacięć może (ale nie musi) oznaczać to, że w fergusonie coś nie tak z działaniem oprogramowania ...generalnie względnie optymalna wersja softu pod 150/250 to 1.24B1 podobnie jak pozostałe softy także i ten nie jest wolny od wad ale działa całkiem znośnie i co ważne pozwala zdefiniować czym dekodować dany program (wybór czytnik kart wejście CI działa automatycznie lepiej niż w innych softach do tych modeli). Wracając jednak do kwestii samego sygnału warto byłoby go sprawdzić mimo wszystko obiektywnie czyli MIERNIKIEM a nie tunerami ponieważ różne tunery / różnych producentów mają różną czułość głowicy i przez to różnie reagują na poziomy sygnału otrzymywanego nie mówiąc już o tym, że praktycznie każdy jeden tuner/dekoder ma swoją skale sygnału i różne modele mogą wskazywać na tej samej antenie różne poziomy jakości / mocy sygnału - praktycznie wynika to z pełnej swobody i prawdziwie ułańskiej fantazji programistów jacy piszą te oprogramowania do dekoderów/tunerów ...dlatego min. właśnie jedynie profesjonalny miernik może pokazać obiektywną prawdę...na temat sygnału REALNIE odbieranego z anteny bez "nadinterpretacji" i niedomówień jakie przedstawiają skale w tunerach

Nie zgodzę się jednak z sugestiami sprawdzenia anteny. Podłączyłem przed chwilą inna Arivę (120C) i na niej również jest OK! Oczywiście można twierdzić, ze to inny model, inny procesor etc. Wracając do A250C to w momencie przycinania sprawdziłem bieżący BER i był OK! Nagrałem materiał i odtwarzanie również OK! Cieło do czasu przełączenia na inny kanał. Po powrocie na TVP1 HD znowu było OK! Znam podejście serwisu do takich spraw, jak nie jest czarny ekran to lepiej nie wysyłać bo wróci z tymi samymi objawami. A propos serwisu to walczyłem z nimi odnośnie poprawnego działania funkcji timeshift po włączeniu odbiornika z szybkiego startu. Racje przyznali ale do dziś żadne oprogramowanie nie usunęło złego działania. Masakra!!!

okazało się, że rozwiązanie problemu z zacinającymi się kanałami na mojej arivie jest dziecinnie proste. wystarczyło wejść w ustawienia, potem w zakładkę inne i zmienić częstotliwość odczytywania informacji z karty. po zmianie problem ustał :)

Tak, będzie dostępny. A także wszystkie pozostałe kanały z oferty nc+ mix. Moduł CAM dla oferty nc+ mix to jest ten sam, który wcześniej dostępny był dla oferty "TnK HD" oraz "n na kartę". Moduł ten, co prawda, jest typu CI+, ale za to jest w tzw. trybie "legacy", dzięki czemu działa także w tunerach ze "zwykłym" tylko CI, w tym także we Fergusonach.

• 2 weeks later...

@Kami3n147

Od lutego 2013 roku,jest dokładny opis ,jak utworzyć Chanel list.bin i jak ten plik wgrać do Ariv z procesorem ali 3606 (opis jest w języku Polskim) . Wgrywanie Chanel list .bin "nauczyli" się Niemcy Włosi Hiszpanie (a nie znają Polskiego) ,tylko jak zwykle Polacy nie mają o niczym pojęcia :( . @Kami3n147 ,do uploadu którego podałeś link jest też "dołączone" forum ,na którym znajdziesz wszelkie opisy .

Forum Sat Kurier ma sporą "renomę" w necie,ale zaskoczyło mnie to,że wiedza na temat tunerów Ariva jest bardzo niska ,czyli ktoś coś wypisuje,a nie ma zbytniego pojęcia o tym (taki Polski "zwyczaj" :( ) .

najważniejszą różnicą pomiędzy modelami Ariva 250 a Ariva 252 jest fakt, że ten nowszy (252) umożliwia dodatkowo odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowszym standardzie emisji tj. DVB-T2 . W skrócie nowsza wersja standardu DVB-T (T2) umożliwi umieszczenie większej liczby poszczególnych stacji telewizyjnych w ramach multipleksu (zamiast obecnych mux-ów po 8 programów można w ten sposób "zmieścić" nawet 16 kanałów w jednym multipleksie). Oczywiście dzięki większej pojemności DVB-t2 w stosunku do DVB-T można "zmieścić" więcej kanałów HD.

@Kami3n147

Od lutego 2013 roku,jest dokładny opis ,jak utworzyć Chanel list.bin i jak ten plik wgrać do Ariv z procesorem ali 3606 (opis jest w języku Polskim) . Wgrywanie Chanel list .bin "nauczyli" się Niemcy Włosi Hiszpanie (a nie znają Polskiego) ,tylko jak zwykle Polacy nie mają o niczym pojęcia :( . @Kami3n147 ,do uploadu którego podałeś link jest też "dołączone" forum ,na którym znajdziesz wszelkie opisy .

Forum Sat Kurier ma sporą "renomę" w necie,ale zaskoczyło mnie to,że wiedza na temat tunerów Ariva jest bardzo niska ,czyli ktoś coś wypisuje,a nie ma zbytniego pojęcia o tym (taki Polski "zwyczaj" :( ) .

Pokaż no tą instrukcje,bo ja nie widzę. Mam tylko standardową do innego pliku.

@Kami3n147

Na tym forum też już był wstawiony ten opis ,ale nikt nie ma ochoty go "znaleźć"

Chanel list bin Ariva 102/202/52/102 mini/150/250/152/252

Przenoszenie listy kanałów między różnymi wersjami

Poniższy opis dotyczy modeli: 52E, 102mini, 102E, 150Combo, 152Combo, 202E, 250Combo oraz 252Combo

---------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Przed przystąpieniem do aktualizacji zapisujemy na usb bieżącą listę:

2411il1.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Aktualizujemy soft do najnowszej wersji i przywracamy ustawienia

fabryczne, żeby usunąć wszystkie śmieci !

3. Wczytujemy plik z naszą listą poprzez opcję 'defaultdb'

103u4p4.jpg

4. Na koniec przywracam jeszcze raz ustawienia fabryczne !

Ta metoda ma swoje wady - np. nie przeniesiemy nazw FAV.

Ale daje 100% pewność usunięcia wszelkich śmieci z poprzedniej wersji oprogramowania.

Na forach pojawia się wiele metod na wgrywanie samego maincode, dogrywanie userdb itp. itd.

Jednak najstabilniej działają odbiorniki przestrzelone w całości nowym softem i z dograną

listą BIN wg w/w procedury.

Polecamy i zachęcamy do wymiany plikami BIN z listami kanałów.

Takie listy (wgrane jak wyżej) działają prawidłowo na dowolnej wersji.

Do przenoszenia własnej listy kanałów do nowszego softu ,jest kilka sposobów (nie trzeba za każdym razem tworzyć od początku listy) , np. utworzenie pliku .udf*, eksport listy do nowego softu, program do wydobycia i wgrania pilku Ariva TP PROG.dbs(userdb+defaultdb) z softu Arivy 3602 3606. To tylko kilka metod przenoszenia listy kanałów,nie wszystkie.

Hmm, mnie nurtuje tylko ten punkt 4 powyższego "poradnika". Jego wykonanie spowoduje przecież usunięcie wgranej chwilę wcześniej listy kanałów. Spowoduje w ogóle "wyczyszczenie" odbiornika. Więc wykonywanie punktu 4 kompletnie mija się z celem. :roll:

Co do list "Ulubionych" (FAV) to przy takim przenoszeniu, jak opisane powyżej, faktycznie "giną" nazwy tych list. Ale nie ma problemu, aby później za pomocą odpowiedniej opcji w menu tunera ponownie nadać tym listom odpowiednie nazwy. :)

@Barti

Co do punktu 4, plik Chanel list.bin ,wgrywa się do defaultdb a nie do userdb ,za pewne zauważyłeś tą "drobną różnice" . Przywrócenie ustawień fabrycznych ,przenosi zawartość pliku defaultdb (wgrany chanel list.bin + wykaz tp i ich dane) do pliku userdb . Co do nazw FAV ,to należy pamiętać,że ich "długość" nie może przekroczyć 17 znaków ( wliczając w to "spacje" )