Skocz do zawartości

Antena aluminiowa i wiatr...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy.

 

Znając wady anten stalowych i zalety aluminiowych, byłem zdecydowany na zakup właśnie tej drugiej, czyli aluminiowej. Jedyne co wzbudza mój niepokój, to głosy, które mówią o małej odporności fizycznej takiej anteny. Z drugiej jednak strony, opinie które mogłem przeczytać, tu na forum, to tylko teorie, gdyż nikt z forumowiczów nie napisał jasno i klarownie, że jego własna antena np. na skutek silnego wiatru straciła szybko swoje parametry, zmieniając się w harmonijkę, lub też że dana osoba jest posiadaczem takiej czaszy i od dziesięciu lat cieszy się znakomitym odbiorem, a antena jest w znakomitej kondycji i działa nadal poprawnie.

 

Antena będzie pracować na wysokości dziesiątego piętra i od czasu do czasu zdarza się tak, że jak „przydmucha”, to całkiem serio zastanawiam się, czy za chwile oby nie wylecą szyby z okien…

 

Dlatego też mam prośbę o opinie praktyczne do osób, które użytkowały anteny aluminiowe i mogą mi podpowiedzieć czy taka antena sprawdziła by się w moich warunkach. Rozmiar offseta jaki mnie interesuje to 90 cm.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Przepraszam, ale kto Ci da gwarancję, że aluminiowa antena, wystawiona na silne wiatry na wysokości 10 piętra zda egzamin?

 

Nie lepiej zaoszczędzić i kupić naprawdę dobrą antenę Corab 900 w przystępnej cenie (70-80)?

 

Jeśli już chcesz wydać pieniądze, to kup antenę Kathrein CAS 80. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1992 roku kupiłem antenę Kathrein 75 cm.Dokonałem wtedy pomiarów porównawczych z Gibertini 90 cm.

Kathrein była zdecydowanie lepsza.Wysoka cena nas nie odstraszyła bo całość dzieliliśmy na cztery mieszkania.

Dziś ta antena nadal stoi w tym samym miejscu, wszystkie śruby lśnią jak wtedy i tylko farba nieco wyblakła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, moje pytanie, co podkreślę ponownie, odnosi się bardziej do strony praktycznej, gdyż teorię forumową starałem się wyłowić już wcześniej, czytając posty począwszy od 96 r. ale jak już pisałem nie znalazłem wypowiedzi, strikt pochodzących z doświadczeń własnych użytkowania czasy AL, a raczej były to jedynie dywagacje i przypuszczenia na ten temat, dlatego też chcąc dowiedzieć się czegoś więcej, założyłem ten temat z nadzieją, że wypowiedzą się osoby, które przerobiły to już na "własnej skórze" i mogą rzucić nieco światła na aspekt trwałości takiej anteny, pracującej na nieco wyższej wysokości. Dziękuję więc za powyższy post.

 

Dla uściślenia, napiszę jeszcze, że tworząc wątek, myślałem o antenach Famavala i Coraba, czyli tych z niższego przedziału cenowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Corab 90 alumin i powiem szczerze że na 6 piętrze mam problem z nią bo jest wygięta o 1 cm, praktycznie to mam na Astrę bo ma lepszy sygnał tylko ustawioną. Stalową mam 110 obok na Hot Bird i jest bardziej wytrzymała w bardzo wietrzną, deszczową pogodę. Najbardziej ważnym elementem jest połączenie antena-uchwyt do ściany, jak są elementy plastykowe to przy bardzo mocnym wietrze to antena za którymś razem znajdźie się na innym bloku lub u kogoś w mieszkaniu. Jak cała antena ma połączenie metalowe z uchwytem to jest bardziej odporna na silne podmuchy wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@Sat11, weź sobie Kolego do serca pierwsze zdanie z mojej poprzedniej wypowiedzi.

 

Nikt tu nie chce dla Ciebie źle, a jakieś przypuszczenia mogą jedynie dać Ci błędne pojęcie, ale ...

 

Mam wrażenie, że jeśli już ktoś wypowiada się w tym wątku, to ma jakieś doświadczenia instalatorskie, przynajmniej ja, więc nie sposób udzielić Ci konkretniejszych odpowiedzi bez dodatkowych danych, a mianowicie jaka będzie konkretna lokalizacja tej anteny (dokładne położenie geograficzne), gdzie będzie fizycznie zamontowana na budynku (przydałyby się fotki) i do czego zamierzasz ją przykręcić, do: ściany (beton, cegła, czy jest ocieplenie), czy może do barierki balkonu.

 

To wszystko są dość istotne informacje, choć już właściwie sam sobie na wstępie odpowiedziałeś na to pytanie, opisując obrazowo siły, jakie będą działać na zamontowaną u Ciebie antenę.

 

Mógłbyś też podać powód, dla którego ma to być antena właśnie aluminiowa, a nie inna?

 

A, i jeszcze jedno, według moich doświadczeń i dotychczas podanych przez Ciebie informacji, antena aluminiowa się u Ciebie nie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sat11,... jaka będzie konkretna lokalizacja tej anteny (dokładne położenie geograficzne), gdzie będzie fizycznie zamontowana na budynku (przydałyby się fotki) i do czego zamierzasz ją przykręcić, do: ściany (beton, cegła, czy jest ocieplenie), czy może do barierki balkonu...

 

Mógłbyś też podać powód, dla którego ma to być antena właśnie aluminiowa, a nie inna?

 

A, i jeszcze jedno, według moich doświadczeń i dotychczas podanych przez Ciebie informacji, antena aluminiowa się u Ciebie nie sprawdzi.

Antena będzie działała niemal w geograficznym środku PL. Okno z którego będzie patrzyła, to okno zachodnie (lekko południowo - zachodnie). Natomiast tak jak już udało ci się odgadnąć, będzie ona zamocowana do kratki balkonowej, której zdjęcie zamieszczam poniżej.

 

Powód dla którego, miała zostać zamontowana antena aluminiowa, jest z mojego punktu widzenia dość oczywisty - nierdzewność czasy. Inne zalety konstrukcji AL nie były dla mnie już tak determinujące.

 

Teraz zastanawiam się, czy jeżeli zrezygnował bym z anteny aluminiowej, to czy oby stalowa 90-tka, też nie okaże się przypadkiem nieodpowiednia w moich warunkach z racji jej rozmiaru, bo i takie właśnie przestrzegające głosy spotkałem już na naszym forum.

 

kratka24cm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście montuję w ekstremalnych i nie tylko warunkach aluminiowe parabole 90cm firmy Mabo.

Może zanim reszta forumowiczów mnie skrytykuje to przedstawię kilka zalet konstrukcyjno mechanicznych anten parabolicznych.

Przede wszystkim grubość blachy aluminiowej z której antena jest wytłoczona na prasie to 1,4mm co gwarantuje nam dużą sztywność lustra. Dodatkowo lustro na obrzeżu ma wywinięty kołnierz usztywniający który ma około 4cm. (w żadnym offsecie nie ma tak szerokiego kołnierza)

Ponadto zaczepu usztywniające z tyłu antenę w formie dwóch poprzecznych belek znakomicie wzmacniają lustro na całości płaszczyzny.

Konwerter usytuowany w idealnym środku anteny umocowany na trzech aluminiowych rurkach które nie wpadają w wibracje podczas porywów silnych wiatrów.

Tylko niech nikt nie mówi ,że LNB przysłania 10% lustra anteny, w rzeczywistości jest to około 2% Stratę tą rekompensuje idealna symetryczna geometria lustra czaszy, gdzie w offsetach jest z tym różnie, mniejsza dokładność odwzorowania . .

Całość konstrukcji sztywna zwarta ,bez martwych punktów.

Mam kilkadziesiąt zamontowanych parabol u różnych klientów w takich miejscach ,gdzie offsety się łamały i nie ma żadnych problemów.

Z śniegiem zbierającym się w czaszy nie jest tak źle ,bo antena jest dość płytka z F/D równym 0/4.

Do tego jak dobierzemy oryginalny promiennik i odpowiedni LNB w wersji C120 to mamy idealnie dopasowany układ odbiorczy do geometrii anteny czyli układ oświetla antenę optymalnie co w offsetach jest już różnie z doborem LNB do konkretnego typu lustra.Wszystko jest zbliżone ,ale nie optymalnie dopasowane, ponieważ producenci nie podają ogniskowej anteny F/D .

 

PS: Jak ktoś z użytkowników mi podpowie jak się wkleja zdjęcia to mogę kilka fotek wysłać tych antenek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

@Sat11, kierunek dość dziwny, jak na standardowe 13-19E, więc zakładam, że co innego będziesz podglądał, ale to temat nie o tym, więc do rzeczy.

 

Wolałbym dokręcić uchwyt do betonu, niż do tej kratki, ponieważ pręty mają tendencje do uginania, co niekoniecznie dobrze wpływa na działanie całej instalacji.

 

@jansat, ma rację, że alu czasze bywają solidne, ale mówiąc między nami, wolałbym jednak (szczególnie, że będziesz miał swobodny dostęp do anteny), zamontować solidną stalową (90 się powinna sprawdzić, nawet na 10 piętrze) i nawet ze dwa razy ją wymienić na przestrzeni kilkunastu lat, niż inwestować np. w Kathreina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam podobny problem. Mieszkam w wieżowcu, gdzie wiatr wieje nawet jak na dole jest bezwietrznie. Jak na dole wieje, to u mnie łeb urywa...

Eksperymentowałem z kilkoma antenami. Najpierw zauważyłem, że jeżeli antena ma jakieś elementy mocowania plastikowe, to się nie nadaje. Po jakimś czasie zaczyna opadać, zmieniać kąty, lipa. Potem zakupiłem stalową 90tkę z w pełni metalowym, galwanizowanym uchwytem i antena nabrała stabilności. Niestety, czasza zaczęła rdzewieć przy śrubach. Dokładnie na jesień sąsiadowi urwało antenę podczas burzy. W dodatku antena wisząc na kablu zbiła okno sąsiadowi poniżej. Wcześniej miał dokładnie takie same objawy, czyli rdzę przy śrubach i w tym miejscu czasza puściła. Wymieniłem z tego powodu swoją, gdyż nie chcę nikogo zabić. Zakupiłem aluminiową Televes QSD75 i na razie mam spokój. Co ciekawe, na 75cm mam lepszy sygnał niż na polskiej stalowej 90'tce, ale niestety swoje kosztowała...

Jeszcze dodam, że stalowa wytrzymała mi 2,5 roku. Ciągła praca na wietrze szybko ją dobiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...