Jump to content

Cabletech URZ0089 - kanały TVP po 1 czerwca


Recommended Posts

Witam

Zakupiłęm rodzicom tuner Cabletech URZ0089. W Kruszwicy odbierane są kanały z MUX 1 oraz MUX2. Dowiedziałem sie iż po 1 czerwca kanały TVP 1 oraz TVP 2 które sa nadawane z MUX 1 mają zostać zastąpione ich odpowiednikami HD. I wersje SD znikną. Czy to jest prawda?? Z góry dziękuje za odpowiedź

Link to post
Share on other sites

w MUX1 TVP1 zostanie zastąpione przez TVP1 HD. Zastąpione to znaczy że w miejsce TVP1 SD zostanie włączony TVP1 HD. Dla ciebie jak i innych użytkowników nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ ramówka będzie ta sama, ai jakość będzie w wysokiej rozdzielczości czyli HD. TVP2 SD także zostanie zastąpione wersją HD, ale tylko w MUX3 a ty tegu MUXu niestety nie odbierasz. TVP1 będziesz miał w HD a TVP2 w SD.

 

TVP1 SD i TVP2 SD na wersję HD same się przełączą bez naszego udziału. Po prostu w multipleksie zmieni się parametr S_ID i zmiana będzie automatyczna. Tylko niektóre dekodery mogą mieć problemy i wtedy należy usunąć stare wersje w SD i wyszukać ponownie kanały ręcznie lub jak ktoś woli to automatycznie.

Link to post
Share on other sites

Cabletech URZ0089 jest odbiornikiem DVB-T MPEG-4 SD, więc @ericsson82 nie będzie mieć dostępu do TVP1 w HD, a że nie wspomniał nic o tym, że odbiera MUX3 (gdzie TVP1 będzie w SD), to jeśli MUX3 nie ma - w ogóle straci na tym odbiorniku dostęp do TVP1.

 

Zupełnie osobną bajką jest to:

1) Po co było kupować model SD, jeśli modele HD są... w tej samej cenie (WIWA HD-80, Opticum T HD50)? Sam Cabletech ma też model HD URZ0083, nieznacznie droższy, a bardzo fajny.

2) Jak to się stało, że ten model w ogóle trafił na polski rynek? I to w grudniu 2011, kiedy od dwóch lat było znane rozporządzenie Ministra Infrastruktury, gdzie wyraźnie jest zaznaczone, że wsparcie HD jest obligatoryjne (podobnie jak dźwięku E-AC3, którego ten model także nie wspiera).

 

Wyraz "najtaniej" nadal robi furorę na Allegro. Ofert z tym modelem jest pełno, sprzedaje się jak świeże bułeczki, w kilku losowych aukcjach, na które zajrzałem, słowem nie ma że odbiornik jest totalnie niezgodny z wymogami MI znanymi od grudnia 2009. Mamy prawie czerwiec 2012... Niech nadawcy przeskoczą na dźwięk E-AC3, to sprzęt poleci do kosza, o ile nie stanie się to teraz z uwagi na uruchomienie emisji TVP1 i TVP2 w HD. Pokrycie sygnałem MUX 3 wynosi (teoretycznie) 45% powierzchni kraju i nie poprawi się szybko. Kto kupił jakikolwiek odbiornik DVB-T SD - ma w zależności od miejsca zamieszkania spore szanse na pożegnanie się od czerwca z TVP1, ale żal można mieć tylko do siebie (+ dystrybutora i sprzedawców), bo mowa o obligatoryjnym wsparciu HD jest od grudnia 2009 (od rozporządzenia MI). Podejrzewam, że nikt nie wierzył, że to HD się jednak pojawi, a odbiorniki SD są nieco tańsze w Chinach, więc lepszy biznes. Jak widać - do czasu...

Link to post
Share on other sites

dziwię się Adminowi, że tak mędrkuje" - a po co było.

A po to było, ze sprzedawcy na wielu aukcjach zapewniali o właściwym odbiorze, wielu klientów nie zna sie na takich niuansach, logiczne dla nich było, ze jak wszystko "idzie" w momencie zakupu to tuner OK. (a kupujac tuner do starego tv nie widzieli potrzeby HDMI). Teraz sprawa się rypła. A kto ze zwykłych klientów rozróżnia takie niuanse.

Niech Mr Orbita sam oceni: jak sprzedawca mówi - ten SD jest tańszy, a ten HD to normalny klient powie - a po co mi HD jak mam stary tv.

 

Mamy problem na stówkę.

Może nie warto się wkurzać za takie pieniądze, a moze właśnie warto reklamować towar u sprzedawcy bo zdaje się , ze bez wyraźnego ostrzeżenia o niezgodności z normami daje temu podstawę. A felerne dekodery (jak słusznie zauważa Admin) są NADAL oferowane przez sklepy.

Ja spróbuję reklamować tunerek sąsiada, a może warto tym zainteresować instytucje konsumenckie.

 

Cytat

"Artykuł 6 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej dotyczący sprzedawców tych urządzeń wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ich ogłoszenia (ustawa ta została opublikowana 26.07). Artykuł ten mówi o tym, iż przedsiębiorca, którego działalność polega na sprzedaży odbiorników cyfrowych, może dokonać sprzedaży odbiornika cyfrowego niespełniającego wymagań technicznych i eksploatacyjnych jedynie w sytuacji, gdy poinformuje o tym fakcie nabywcę oraz uzyska od niego potwierdzenie zapoznania się z ta informacją (potwierdzenie to powinno mieć formę oświadczenia i należy je przechowywać przez okres 2 lat). Ponadto w miejscu sprzedaży powinna zostać umieszczona informacja iż: ?jedynie odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach dotyczących wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej?"

 

Może warto walczyć o swoje, w grę wchodzi m.in. reputacja sklepów itd.

Link to post
Share on other sites

Reputacja sklepu jest zależna od sprzedawcy, jaki sprzedawca taki sklep. Myślę że bardzo duża liczba ludzi zostało wprowadzonych w błąd przez sprzedawców.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...