Skocz do zawartości

problem z odbiorem DVB-T


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam, mam problem z odbiorem DVB-T z Lubina do nadajnika RTCN Ślęża. Z analoga znajduje TV4 ale śnieżący, natomiast przy wyszukiwaniu MUX1 i 2 jest brak sygnału. Mieszkam w bloku na 1. piętrze, antena zamocowana na maszcie na balkonie. W linii prostej odległość do nadajnika to 68km, a samochodem 87km. Co może być nie tak ?

 

LG 37" DVB-T MPEG4

Antena jaką posiadam: http://allegro.pl/antena-telewizyjna-atx-55w-dvb-t-wzmacnia-lna-177-i2316458178.html

profil terenu: http://img838.imageshack.us/img838/953/profilterenu.png

profil terenu z balkonu: http://img256.imageshack.us/img256/6483/dsc0002ep.jpg

nadajniki jakie powinien znaleźć: http://img23.imageshack.us/img23/5356/nadajniki.jpg

odległość do nadajnika z mapy: http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark20957

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz łapać TV4 ze Ślęży analogowo jak tam chyba wcale nie ma tv4, a masz coś analogowo na kanałach: 12, 25, 59, 42 ?

Muxy ze Ślęży mają mocny sygnał i powinny bez problemu Ci działać. Mało tego powinien ci działać mux 1 z przekaźnika na Śnieżnych Kotłach i przy dobrych wiatrach mux3 z Legnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Antena jest ustawiona w stronę ślęży, a TV4 pewnie z innego nadajnika. Natomiast nic nie ma na tych kanałach co podałeś. Pomoże ktoś jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak nic nie ma to masz źle ustawioną antenę albo coś nie łącza kable bo na tych kanałach leci tvp1 tvp2 polsat i tvp info ze Ślęży z potężną mocą jak na analog i powinno odbierać krystalicznie. a na jakim kanale masz tv4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na k.22 nadaje TV 4 z Lubina (Komin MPEC Termal) ale to powinieneś na drucie miedzianym odbierać więc coś ci nie łączy ta antena.

A jak skanujesz automatycznie to nie masz TVP 1 TVP 2 info polsatu z analogu wcale? Jak tak to coś jest nie tak z tą anteną, zasilaniem, kablami itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Jak w temacie posiadam tuner skysat sat300, odbieram przy pomocy anteny siatkowej+zasilacz, kanaly idealnie odbiera z MUX2 (100KW)

Jakosc 90%

Sygnal 60%

Kabel antenowy, wzmacniacz i zasilacz wymienione.

Odleglosc od nadajnika 20km

 

Problem z kanalami z MUX1 (100KW) ktorych to w ogole nie wykrywa!

 

Co z tym zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie chcę zakładać nowego tematu bo sprawa jest podobna jak w poprzednich postach.Mieszkam w Lubinie ok.70 km od nadajnika Ślęży Dotyczy braku dobrego sygnału MUX1(kanał 64) ze Ślęży (siła 40% jakość 55% , mimo że MUX2 ,słabszy nadajnik o 50 Kw, daje sygnał na kanale 58 o sile 74% i jakości 80%(dobry obraz). Za to bez problemu na tej samej antenie odbieram z odbicia sygnał z kanału 37(Śnieżne Kotły). Antena typu Yagi z symetryzatorem jest umieszczona na 10 piętrze na balkonie z otwartym widokiem na nadajnik na Ślęży.Z tej samej anteny mam czasami słaby sygnał z MUX3 z Legnicy. Odbieram także 5 kanałów TV czeskiej w dobrej jakości, też z odbicia.A czasami nawet TVP3Opole się włączy.Antena z tunerem Ferguson T65 połączona jest kablem ok 22 m.Proszę o jakieś sugestie co można by zrobić by uzyskać poprawny obraz z MUX1 ze Ślęży.Dodam że antena szerokopasmowa z symetryzatorem daje gorsze osiągi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór jest taki sam na kablu 5 m jak na 22 m. Gdyby było jakieś tłumienie to sygnał z bardziej odległych nadajników i do tego z odbicia nie dałby rady.A jest tak, że bardzo silny sygnał z nadajnika 100Kw daje gorszy efekt niż sygnał z nadajnika 50Kw. Zastanawiam się,czy po drodze nie ma jakiegoś urządzenia które zakłócałoby pracę na częstotliwości kanału 64.Może ktoś się orientuje cy jest taka możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Jerzycki:

Wiele rzeczy może zakłócać odbiór tak wysokiego kanału: LTE, SM, SAT... oczywiście, nie musi być to zakłócenie konkretnie na k64, ale w pobliżu.

 

Z tym, że najprawdopodobniej jest to po prostu kwestia propagacji w odbiorze z anteną na balkonie. W takich warunkach mogą być tak duże różnice w odbiorze poszczególnych kanałów.

 

Próbowałeś znaleźć w obrębie balkonu inne miejsce na antenę, tak by uzyskać polepszenie odbioru?

 

Bo z balkonem to zwykle jest tak, że mamy tylko jeden taki punkt, gdzie mamy dobry odbiór - niestety, antenę trzeba montować tamm, gdzie jest odbiór, a nie tam, gdzie nam to wygodne.

 

Jeśli antena jest pasywna, można spróbować dodać wzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu (10...15dB) - liniowy / masztowy / wewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie sugestie. kfm877 sądzę, że do końca nie doczytałeś mojego posta. Skoro pozostałe wymienione kanały odbierają dobrze to chyba raczej nie złącze ani nie kabel.Bardziej skłaniam się ku teorii chrisa, niestety balkon nie jest mój i mam ograniczone możliwości przemieszczania anteny. Spróbuję ją wywalić na dach, ale skoro teraz nadajnik jest w zasięgu wzroku, nadaje dookólnie, to już chyba niewiele da się zrobić. Co do wzmocnienia, skoro MUX2- 50 Kw ma sporą silę (74%), to chyba nie ma potrzeby wzmacniać sygnał MUX1 z nadajnika 100Kw. Do tego nadajnik daje oba sygnały z tego samego masztu. Jeszcze raz dziękuję.

Skłaniam się ku temu co napisał chris, z tym miejscem na balkonie. Tak się składa, że gościnnie korzystam z obcego balkonu w związku z czym nie mam możliwości manewru. Przy najbliższej okazji postaram się przenieść dwa metry wyżej na dach i otwartą przestrzeń. Myślę,że wzmacniacz tu nie pomoże skoro sygnał odbierany przez dekoder z przekaźnika 50Kw(MUX2 Ślęża) jest silniejszy od sygnału 100Kw (MUX1 Ślęża).

kfm877 myślę,że nie do końca przeczytałeś mój pierwszy post. Na tym samym kablu i złączu odbieram w dobrej jakości MUX2 ze Śleży, MUX1 z odbicia ze Śnieżnych Kotłów, czeską TV cyfrową z nadajnika Trutnov też z odbicia i czasami sygnał ze słabiutkiego nadajnika (MUX3) z Legnicy. Wszystko to z anteny 9-elementowej Yagi skierowanej na przekaźnik na Ślęży.Tylko MUX1 ze Ślęży jest na tyle słaby(ale jest), że przebija go sygnał z bardziej odległych ale odbitych Śnieżnych Kotłów.

Dziękuję za dotychczasowe rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wysokie tłumienie anteny bądź całej instalacji na kanałach >60. Jaki masz symetryzator w antenie (bo o wzmacniacz nie podejrzewam), być może obsługuje on kanałały 21-60 i jest coś co powoduje w nim tłumienie na wyższych kanałach. Spróbuj go wymienić na coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć wszystkim, mam pewien problem. Wczesniej mialem podlaczona antene pod nowy tv i czasem odbieralo a czasem przerywalo sygnal. Dzis kupilem nowy kabel zrobilem koncowki, przykrecilem do szerokopasmowki nastepnie fo sztywnego nowego masztu. W tv wlaczylem diagnostyke by widziec sile i jakosc(dodatkowo mam podlaczony zasilacz jako wzmacniacz) problem jest taki ze ustawie sile i jakosc na 100% kanaly 25,55,58(sleza) to po czasie i tak mam zaklucenia na polsacie i tvn czyli chyba kanal 25. W czym jest wina, bo mnie kiz trafia z tym:p

Dodatkowo wyskakuje poziom bledow 2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...