Skocz do zawartości

Rozgałęźnik do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Wzmacniacz wzmocnia w takim samym stopniu każdy sygnał, który odbiera - niezależnie, czy o czy zakłócający albo szum. To tak gwoli ścisłości.

 

Natomiast wzmacniacz doda własne szumy własne - tym więcej, czym większy jest rzeczywisty współczynnik jego szumów. czyli rzeczywista jakość sygnału użytecznego zawsze się zmniejszy. To też gwoli ścisłości.

 

Dodanie wzmacniacza to nie tylko kompensacja strat sygnału na kablach antenowych. Zwykle jest to natomiast podniesienie poziomu sygnału do wielkości akceptowalnej przez odbiornik i w ten sposób zapewnienia możliwości ciągłości odbioru, pomimo rzeczywistej degradacji sygnału odbieranego wprowadzonego przez wzmacniacz (vide wyżej). Dlatego, w określonych sytuacjach, wzmacniacz bywa przydatny i konieczny. Ot tak. Kto wie i rozumie, ma wzmacniacz i ciągły odbiór, kto nie wie i słucha bajek - ma "kwadraciki'... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bytom2009: możesz próbować, bo ja do Jemiołowa również mam w linii prostej około 80 km, a właśnie w moim mieście za czasów analogu dobrze odbierały stacje z Jemiołowa. Jak Ci nie wyjdzie, albo też sygnał będzie za słaby, to próbuj odbioru ze znacznie bliższego nadajnika - Wichowa - 23 km w linii prostej - na zachód od Bytomia Odrzańskiego. Stamtąd nadają: MUX1 na kanale 45 (666 MHz), MUX2 na kanale 41 (634 MHz) oraz MUX3 z kanału 32 (562 MHz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj szymon 9904 tej chwili mam podłączony jeden tv bez rozgałęźnik antena jest ustawiona na jemiołow i tv gra bardzo dobrze oto dowód

http://images.tinypic.pl/i/00509/ptwxeni3m6dc.jpg ja mam jeszcze 2 nadajniki do wybory głogów i jak wspomniałeś Wichowa

no to teraz nadajnik głogów odpada bo dwupiętrowy dom sąsiada zasłania a Wichowa tez odpada bo na ogrodzie rośnie drzewo orzech a dalej 50 metrów rosnę 30 metrowe lipy jak widzisz Jemiołowa mi bardzo dobrze odbiera mi chodzi żeby tak odbierało

jak będzie rozgałęźnik + 3 tv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli teraz masz odpowiedni zapas sygnału z anteny wystarczy pasywny rozgałęźnik np. taki http://www.hollex.pl/akcesoria/rozgalezniki-tv-sat/962-rozgaleznik-signal-tv-r-3, unikaj takich http://www.satnet.com.pl/-produkty/pid,2079/kid,67/Rozgaleznik-telewizyjny-3x-Alda

Do tego koniecznie porządny kabel RG6 i wszystkie złącza i wtyki metalowe, unikać należy wszelkich elementów w obudowach plastikowych (nie w pełni ekranowanych). Jeśli poziom sygnału teraz masz niewystarczający, żeby go podzielić pasywnie potrzebny będzie rozgałęźnik aktywny lub jakiś wzmacniacz przed rozgałęźnikiem pasywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Mam taki sam problem jak założyciel tematu,jednak nie chcę zakładać nowego tematu bo część spraw została tu wyjaśniona.Moje pytanie odnosi się tylko do wyboru anteny,chcę kupić jedną porządną,przymocować do komina i podłączyć 2 tv z możliwością podłączenia 3 w przyszłości.Mieszkam w odległości ok 50km od nadajnika na Świętym Krzyżu.Jaką antenę polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Jestem trochu zielony w temacie elektroniki ale nie chce brać fachowca do rozdzielenia sygnału. Potrzebuje rozdzielić sygnał z jednej anteny kierunkowej DVB-T sygnał na 4 niezleżne telewizory. Zakupiłem wzmacniacz antenowy AWS-144 (http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1170.htm). Moje pytanie brzmi czy to wystarczy do rozdzielenia i zasilenia wszystkich tv? Zależy mi na tym aby w/w wzmacniacz był na strychu, a ze strychu bezpośrednio do każdego TV szły same kable bez montowania dodatkowych zasilaczy bezpośrednio przy nich. Muszę coś jeszcze dokupić i zamontować czy w/w sprzet wystarczy mi do rozdzielenie sygnału na wszystkie tv i oglądania obrazu bez problemowo?

Dziekuje z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dotychczas odbierasz bezproblemowo sygnał dołożenie tego wzmacniacza nie powinno znacząco wpłynąć na odbiór. Zniweluje on stratę powstałą z podzielenia sygnału na cztery odbiorniki i ze strat na kablach. Jeśli antena obecnie jest z symetryzatorem nie należy podawać napięcia przez przełącznik ze wzmacniacza do anteny. Starannie zarób wszystkie wtyki, przy telewizorach zastosuj wtyki metalowe (unikaj wszelkich plastikowych wtyczek bo wpuszczają zakłócenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ojciec Satelitnik

sformułowanie "Powinno starczyć" dotyczyło poprawności samej instalacji przy założeniu dobrego sygnału. Przecież tu nie ma się do czego doczepić. Antena kierunkowa, na oko porządna. Rozgałęźnik jeden, a nie kilka szeregowo po drodze jak niektórzy robią. Wszystko jest ok. No może wtyczki nie wyglądają "pro" :) i nie widzę instalacji odgromowej. Dlatego napisałem powinno starczyć. Co do wzmacniacza: zgadzam się, przy sygnale "na krawędzi" może pomóc". Jak inny kolega niżej napisał bywa przydatny i konieczny. Pisząc o braku sensu jego stosowania przy 0% chcę pozbawić złudzeń tych co tu wchodzą, czytają i mają nadzieję, że to cudowny lek na zdecydowanie zły odbiór. Czyli niejako uzupełniłem Twoją wypowiedź możliwy o scenariusz braku sygnału.

 

Przecież ja się całkowicie Tobą zgadzam, więc ta dyskusja jest niepotrzebna. Nie mam żalu, że napisałeś, że się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, dziś podłączyłem jedną antenę do dwóch telewizorów za pomocą rozgałęźnika, antena ta ma już wbudowany w sobie zasilacz. W tv na dole, wszystko pięknie śmiga, a już na górze nic, żadnego kanału nie potrafi mi wyszukać. Co może być nie tak? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś namieszałeś ;) Nie ma czegoś takiego jak antena z wbudowanym zasilaczem, jak już to jest zasilacz w komplecie z anteną a w antenie jest zamontowany wzmacniacz. Używając typowego rozgałęźnika sygnał rozdziel za tą wtyczką antenową połączoną z zasilaczem. Rozgałęźnik oczywiście jakiś markowy (złącza skręcane, metalowa obudowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyliłem się ;D chodziło oczywiście o wzmacniacz przy antenie ;) u mnie idzie to tak : kabel z anteny (z tego wzmacniacza co idzie) do wejścia IN, no i dwa wyjścia OUT do dwóch Tv. Raczej wszystko dobrze zrobiłem, bo jakoś na dole sygnał jest, a na górze już nie, to mnie zastanawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie zrobiłeś zwarcia pomiędzy żyłą kabla a oplotem, jak to nie pomoże zamień też miejscami wyjścia w rozgałęźniku w celu wykluczenia uszkodzenia jednego z nich. Może masz też za mocny sygnał z anteny (wzmacniacz jest zbędny), jeden tv sobie radzi z przesterowanym sygnałem, drugi nie. Możesz też zamienić telewizory w celu wykluczenia uszkodzenia jednego z kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co przeczytałem, to masz wzmacniacz w antenie, potem rozdzielacz i sygnał jest prowadzony do dwóch telewizorów, ale nigdzie nie jest podpięty zasilacz. Tu będzie problem, ponieważ nie ma powszechnie dostępnych złączek, które pozwalały by na wpięcie zasilacza przed rozdzielaczem. Podłączenie zasilacza po nim nic nie zmieni, a jedynie może się pojawić zwarcie na instalacji, lub w ogóle napięcie nie będzie dochodziło do anteny.

 

Innym rozwiązaniem będzie wymiana wzmacniacza w antenie na symetryzator. Wzmacniacze mają to do siebie, że nie stają się bierne po odłączeniu zasilania, tylko wprowadzają dodatkowe tłumienie, które tylko pogarsza odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do typowego zasilacza zakończonego wtykiem antenowym męskim potrzebna jest przejściówka FM-IECF (wtyk antenowy żeński - wtyk F) http://technetix.pl/images/FM-IEC-FPfotoHRCL.jpg i do tej przejściówki wystarczy wpiąć typowy rozgałęźnik dwudrożny. Do jego wyjść podłączamy odpowiedniej długości kable zakończone wtykami antenowymi (już bez żadnych zasilaczy) i to musi działać no chyba, że faktycznie przy podłączeniu jednego tv masz odbiór jeszcze poprawny a dołożenie rozgałęźnika i kilku metrów kabla obniża poziom sygnału na tyle, że potrzebny jest jeszcze wzmacniacz, ale to są marginalne przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Korzystając z kilku dni urlopu chciałbym w swoim laptopie uruchomić DVB-T :) Antena zamontowana na dachu, w środku symetryzator, 50km od nadajnika, na TV wszystko OK. Chciałbym kupić tuner USB i rozdzielacz. Omega T900 jutro w kauflandzie za 30zł (antena w zestawie ale na 99% za daleko od nadajnika) tylko jaki rozdzielacz? Dodam, że jestem w zasięgu L3 w składzie m.in. 4fun.tv, Stars.TV, Vox Music TV, więc było by ciekawie.

 

Edit: Tuner kupiony. Na antenie z zestawu nic nie działa, tak jak przewidywałem. Po podłączeniu do anteny na dachu wszystko działa jak należy. Czekam na podpowiedzi jaki rozdzielacz. Sporo tego jest, a nie mam aż takiej wiedzy na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgałęźnik tego typu http://www.hollex.pl/akcesoria/rozgalezniki-tv-sat/888-rozgaleznik-signal-tv-r-2 Może być innego markowego producenta np. Telmor/Tratec/Axing. Unikaj podróbek "no name" lub Alda. Dodatkowo wtyki antenowe metalowe w celu eliminacji zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...