Skocz do zawartości

Nagrywanie audycji DVB-T


Gość bgmnt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Obecnie nie planuje zakupu tunera DVB-T poniewaz niewiele ogladam telewizji.

Byc moze w przyszlosci zakupie Raspberry Pi, lub jakis chinski Android TV z wyjsciem vga, ale to zalezy od ceny. Jednak czasami pojawiaja sie ciekawe filmy w TV (czesto w porze dla nietoperzy), ktore chcialbym obejrzec (nagrac) i dlatego kieruje do was moje pytania.

 

1. Ile megabajtow zajmuje taki film 90 minut nagrany z DVB-T? (wiem ze teoretycznie mozna to obliczyc, wiedzac jaki jest bitrate calego streamu, ale prosze o odpowiedz kogos kto ma juz nagrana audycje)

2. Chodzi mi o to jak wielka karte pamieci trzeba kupic? (nie ufam pendrive'om poniewaz latwiej je spalic niz karte pamieci)

3. Czy wszystkie kanaly maja taki sam bitrate? (wiem ze niektore maja tylko 1 sciezke audio).

4. Czy bitrate jest zmienny? (wiem ze TVP1 HD ma miec zmienny)

5. Ile wynosi bitrate takiego kanalu w MUX2? (bez danych korekcji bledu)

6. Czy taki nagrany stream zawiera rowniez 2 sciezki dzwiekowe?

7. Czy ktos probowal odtworzyc taka nagrana audycje na PC? (kodeki E-AC3?, Linux?)

8. Czy tunery DVB-T obsluguja system plikow ext2?

9. Jak sie ustwia nagrywanie? Nie posiadam tunera DVB-T, ale chce wiedziec czy mozna nagrac konkretna godzine czy tylko wedlug EPG? A jak wedlug EPG, to czy jest takie ryzyko, ze nagrywanie rozpocznie sie za pozno?

10. Czy czasomierz systemowy w tunerze trzeba samemu ustawic manualnie czy automatycznie sam sie ustawia przez sygal nadajnika?

11. A jesli bedzie awaria pradu i zegar sie zresetuje to czy nagrywanie dojdzie do skutku? Podejrzewam ze tuner n'ki jest w tym wzgledzie o wiele bardziej zaawansowany?

12. Czy jak nagrywam kanala z MUX1 to czy moge w tej samej chwili ogladac inny kanal z MUX1?

13. Czy istnieja tunery z podwojna glowica DVB-T, aby mozna bylo ogladac i nagrywac z dwoch roznych MUXow?

14. I najdziwniejsze pytanie. Czy ktos sprawdzal czy taki tuner udzwignie Blu-Ray RIP z napisami? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z uwagi na zmienny bitrate - wyniki mogą być różne, średnio 1,5-2,5 GB.

2. Rozsądnie wydaje mi się 16GB, no najwyżej jeśli masz siłę co chwilę zrzucać materiał z karty na PC, ale tunery czytników kart pamięci zwykle nie mają (nieliczne wyjątki) - bez czytnika na USB się nie obejdzie. Ważna prędkość zapisu - Class 2 nie polecam (teoretycznie 16 Mbit/s, ale są odbiorniki, które taki wynik uznają za niewystarczający, mimo faktu iż przeciętny zapis wykorzystuje mniejsze prędkości - kwestia limitu dla kanałów HD oraz jednoczesnego wykorzystania zapisu i timeshiftu na dwóch różnych serwisach - w efekcie odbiornik zawyża zapotrzebowanie na prędkość zapisu)

3. Nie

4. Zmienny

5. Trudno jednoznacznie stwierdzić, zależy od emitowanych treści. Przykładowo w MUX 2 wydaje się, że średnia wartość dla kanału dla samego obrazu (dźwięk - stały) to jakieś 2 - 2,2 Mbit/s, ale maksimum jest ustawione gdzieś w okolicach 4,5-5 Mbit/s.

6. Jeśli nadawca nadaje dwie, to tak, zwykle też napisy (jeśli są)

7. Nagrania są zwykle przez tunery zapisywane w formie strumienia transportowego (Transport Stream, ts), jakość bezstratna (po prostu zrzut strumienia 1:1 z wyfiltrowanymi PID-ami dla konkretnego kanału), taki plik odtwarza się zwykle bez zgrzytu na komputerach. Pod Win - Media Player Classic, VLC albo mplayer. Pod Linuxem są dwa ostatnie, więc zapewne też sobie radzą. Większość kanałów nadaje dźwięk tylko MPEG, w zasadzie E-AC3 ma obecnie testowo tylko TVP1 (i to razem z MPEG), więc na chwilę obecną wystarczy zapewnić obecność dekoderów MPEG-4/H.264/AVC dla obrazu i MPEG dla dźwięku (w Windows, przynajmniej pod siódemką to standard, pod Linuxem w zależności od dystrybucji być może trzeba coś dorzucić). Docelowo E-AC3 może być potrzebny.

8. Wszystko, co jest tanie i popularne na rynku: nie, najczęściej FAT/FAT32 (uwaga na ograniczenie zapisu do 4GB na plik - nagrania większe są wtedy dzielone, podczas odtwarzania z tunera idą płynnie, ale na PC mamy dwa pliki lub nawet więcej) lub NTFS (tu pliki powinny nie być dzielone, bo ograniczenia FAT nie mają zastosowania, ale bywa różnie - przed zakupem warto zorientować się w sytuacji u posiadaczy)

9. Może być zwykle z EPG lub ręcznie, aczkolwiek przed zakupem konkretnego modelu warto sprawę zbadać, bo zdarzają się modele przykładowo z małą ilością zdarzeń (8) lub nie posiadające jakiejś możliwości. Przy programowaniu z EPG jest opcja, że coś się utnie z początku lub końca w zależności od zmian w ramówce/poślizgów po stronie nadawcy; niektóre modele odbiorników mają opcję dodatkowych zakładek przed i po - po ich ustawieniu odbiornik dodaje wskazaną ilość minut przed i po zdarzeniu do zaprogramowanych rejestracji nagrywając nieco więcej.

10. Zwykle można ze strumienia lub ręcznie

11. Zależy jak to rozwiązano w oprogramowaniu wybranego modelu, bywa różnie. W najlepszym przypadku po powrocie zasilania odbiornik doczyta czas będąc na czuwaniu, w najgorszym - nie zrealizuje zadania.

12. Zwykle tak, zależy od modelu i rozwiązań w oprogramowaniu.

13. Tak, są takie modele od kilku producentów, m.in. TeleSystem, Cable-Tech, przeważnie w oparciu na procesorze ALI (ALI ma po prostu gotowe rozwiązania, więc łatwo to wdrożyć).

14. Ja nie, ale przestrzegam iż o ile odbiorniki DVB-T zwykle posiadają informację, że jakieś multimedia wspierają, to są lata świetlne za dedykowanymi odtwarzaczami. Dość często w modelach obecnie sprzedawanych na rynku działają nawet filmy do 1080p, z napisami (zwykle takie optymistyczne opisy mają odbiorniki na procesorze Mstar), ale możliwości odstają od większości typowych odtwarzaczy multimedialnych. Jednocześnie w drugą stronę - jeśli odtwarzacz multimedialny ma także wbudowane DVB-T (często rozwiązania na procesorze Realtek), to dla odmiany poziom wsparcia DVB-T bywa słabszy, a obsługa nie zawsze jest wygodna (czasami wydaje się, że to DVB-T przyklejono na siłę do odtwarzacza, odstaje w ergonomii użytkowania). Nie należy zbytnio napalać się na opisy odbiorników DVB-T. Ich multimedialność, jakkolwiek by nie była zachwalana przez sprzedawców, czy nawet użytkowników - stoi na podstawowym poziomie (Mstar, ALI) w porównaniu do zastosowań dedykowanych odtwarzaniu multimediów.

 

Pewne cechy zależą od tego, jak zostały rozwiązane dla konkretnego modelu, ale w dużej ilości przypadków (odbiorniki na procesorach ALI/Mstar) różnice między nimi (ALI-ALI lub Mstar-Mstar) są małe. Bywa, że oprogramowanie pomiędzy modelami jest łudząco podobne, albo wręcz identyczne i wtedy możliwości są także takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za obszerna odpowiedz.

 

Sprawdzilem cene urzadzen z podwojna glowica (tzw. podwojny tuner, lub twin tuner, jak oni to nazywaja) i nie jest z tak zle. Okolo 200 zl za taki wynalazek. Dodatkowo dowiedzialem sie ze mozna nagrywac dwa rozne programy i ogladac trzeci, w ramach dwoch multipleksow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...