Skocz do zawartości

Antena do DVB-T za wzmacniaczem, czy bez?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam zamiar odbierać DVB-T z nadajnika na Świętym Krzyżu. Chce kupić jakiś tuner do DVB-T(Wiwa HD-90 lub Manta DVBT-04) oraz antenę. Teraz mam starą antenę siatkową ze wzmacniaczem. W najbliższym czasie prawdopodobnie ją wymienię. Nasuwa sie pytanie czy brać zwykłą antenę do czy ze wzmacniaczem. Doczytałem, że podobno wzmacniacz wzmacnia wszystkie kanały i się nawzajem zakłócają. Czy to prawda? Dodam, że od nadajnika mam ok. 50 km w prostej linii. Jakie anteny polecacie w moim przypadku?

 

Pozdrawiam.

 

 

PS Czytałem trochę o antenach,ale nie mogę zrozumieć co to jest symetryzator i dlaczego niektórzy stosują symetryzator a inni wzmacniacz, przedwzmacniacz(?) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 km od nadajnika to już trochę sporo. Czy masz jakieś większe (wyższe) przeszkody terenowe między miejscem zamieszkania a nadajnikiem? Proponowałbym antenę kierunkową o możliwie dużym zysku energetycznym a co za tym idzie również dużej liczbie elementów (długa antena jest bardziej kierunkowa ;) )w celu ograniczenia ewentualnych zakłóceń z innych nadajników. Jeśli miałby do niej być podłączony jeden telewizor to możliwe, że sam symetryzator wystarczy (w wielkim skrócie symetryzator nic nie wzmacnia, dopasowuje impedancję anteny do kabla). Jeśli więcej odbiorników to raczej bez wzmacniacza się nie obejdzie (podział na kilka odbiorników skutkuje zmniejszeniem poziomu sygnału na każdym z nich, jak jest za mały trzeba go wzmocnić ;) ). Spróbuj z samym symetryzatorem, wzmacniacz zawsze można dokupić :)

Przykładowe anteny:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/772-antena-atx107

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/418-antena-atx91

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/1614-antena-maximum-uhf200

Zawsze możesz też podpytać/podejrzeć na czym sąsiedzi odbierają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Guru66 ... ja w Radomiu odbieram DVB-T Mux1 i 2 ze Św. Krzyża (ok 70km) na antenie siatkowej (nowej-"pozłacanej") ze wzmacniaczem ant. LNA177 oraz zasilaczem regulowanym na tunku Kruger&Matz KM00186 ... siła sygnału 90% , jakość sygn. 82-86%. Odnośnie symetryzatora to stosuje się go w antenach(bez zasilacza) przy bliskich odl. od nadajnika DVB-T , natomiast przy dalszych odl. raczej potrzebny jest wzmacniacz + zasilacz(najlepiej regulowany) ... rola jaką spełnia symetryzator :

"Typowa antena posiada wyjście symetryczne o impedancji 300 omów, natomiast kabel koncentryczny jest obciążeniem niesymetrycznym o impedancji 75 omów. Dlatego, aby połączyć antenę z kablem koncentrycznym zachowując dopasowanie (stosowanie w całym systemie urządzeń o tej samej impedancji) należy zastosować element pośredniczący, czyli symetryzator. Symetryzator jest urządzeniem pasywnym wykorzystującym transformator do zmiany impedancji oraz przejścia z linii symetrycznej na niesymetryczną."

 

... moja rada: nie kupuj tunka DVB_T - Manta , Wiwa HD-90 - ewentualnie , ale ja radzę Ci kupić KM00186(jest ok.40 zł droższy) , jest dwugłowicowy , jeden lub dwa programy tv nagrywasz np. na pena lub dysk a trzeci oglądasz w tym samym czasie . Ja mam go od stycznia br i jestem zadowolony - a odtwarzacz USB odtwarza wiele plików ... m.in. bezstratne audio pliki "flac" - jakość rewelacyjna w porównaniu z mp3.

 

uzupełnienie odn. anten ... ja polecam tą trzecią - Maximum UHF200 ... z 3-ch zalecanych przez kol.@Adriana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Oświeciło mnie trochę. Ogólnie to moja miejscowość i dom jest trochę w dole bo ok 180 m n.p.m. i nadajnika nie widać. Dopiero jak się wyjdzie na wzgórze ok. 210 m to wtedy dostrzegam je gołym okiem. Czyli antenkę brać bez wzmacniacza? Jak kupie tuner to spróbuje na siatkówce z zasilaczem ale wątpię, że obraz się wyświetli.

 

@Satibo

Czemu odpuścić sobie Mantę? Mam troszkę ogranicznik do ok. 130 zł więc na KM00186 sobie narazie nie pozwolę...

 

PS Mam troszke głupie pytanie: co się dzieje jak nie zastosuje sie symetryzatora i wtedy wyjście 300 omów podpina sie kablem 75 do odbiornika 75? Jakieś zakłócenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symetryzator kosztuje grosze, jego brak oznacza bardzo prawdopodobne pogorszenie sygnału i zakłócenia w odbiorze (odbicia sygnału w miejscach niedopasowania). O ile przy analogu jako taki odbiór bez symetryzatora może będzie o tyle przy sygnale cyfrowym może go nie być w ogóle. Jak kupisz tuner DVB-T to podłącz go może wpierw do tej starej siatki. Może okaże się, że będzie ona jako tako odbierała DVB-T. Jak nie będzie poprawnego odbioru kup antenę kierunkową z symetryzatorem (nie podłączaj do niego żadnego zasilacza tylko sam wtyk antenowy). Jeśli poziom sygnału na dekoderze będzie za niski spróbuj w miejsce symetryzatora w nowej antenie włożyć ten wzmacniacz z anteny siatkowej jeśli jest on w przyzwoitym stanie (nie zapomnij również założyć wtedy zasilacza). Sprawdź rezultaty, powinno być wówczas lepiej, chociaż niekoniecznie (może się okazać, że dojdzie do przesterowania wzmacniacza). Odnośnie wzmacniania sygnału preferuję w antenie symetryzator + osobny wzmacniacz szerokopasmowy z możliwością regulacji. W warunkach domowych samemu bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego dobry odbiór uzyskuje się metodą prób i błędów, ale jak się już uda go osiągnąć to satysfakcja jest większa :D Z dostępem do profesjonalnego sprzętu pomiarowego sytuacja jest o wiele prostsza, ale za przyjazd fachowca ze sprzętem trzeba zapłacić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eśli poziom sygnału na dekoderze będzie za niski spróbuj w miejsce symetryzatora w nowej antenie włożyć ten wzmacniacz z anteny siatkowej jeśli jest on w przyzwoitym stanie (nie zapomnij również założyć wtedy zasilacza). Sprawdź rezultaty, powinno być wówczas lepiej, chociaż niekoniecznie (może się okazać, że dojdzie do przesterowania wzmacniacza). Odnośnie wzmacniania sygnału preferuję w antenie symetryzator + osobny wzmacniacz szerokopasmowy z możliwością regulacji.

 

 

Rozumiem. Jeśli bedzie słabo to trzeba kupic wzmacniacz plus zasilacz. Jakie polecacie?

Podobno wzmacniacze zaopatrzone są również w symetryzatory.

 

Jeszcze mam pytanie dlaczego może dojść do przesterowania wzmacniacza?

 

Czy te anteny wyżej podane mają już symetryzatory? Chyba raczej nie...

Jaki zysk antenowy powinna mieć antenka w moim przypadku. Czyli 50km od nadajnika?

 

PS Antena wąskopasmowa to inaczej kierunkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do nadajnika zaledwie 13 km i na mojej antenie kierunkowej Dipol 19/21-69 przy włożonym symetryzatorze nie mogę złapać sygnału. Pomaga dopiero wzmacniacz. Zastanawiam się jednak, czy nie warto by kupić np. anteny o wyższym zysku i włożyć do niej symetryzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozumiem. Jeśli bedzie słabo to trzeba kupic wzmacniacz plus zasilacz. Jakie polecacie?

Podobno wzmacniacze zaopatrzone są również w symetryzatory.

 

Jeszcze mam pytanie dlaczego może dojść do przesterowania wzmacniacza?

 

Czy te anteny wyżej podane mają już symetryzatory? Chyba raczej nie...

Jaki zysk antenowy powinna mieć antenka w moim przypadku. Czyli 50km od nadajnika?

 

PS Antena wąskopasmowa to inaczej kierunkowa?

 

Wzmacniacze instalowane w puszcze antenowej w większości mają symetryzator, wyjątkiem są wzmacniacze LG-1 i LG-2 do anten logarytmiczno - periodycznych (ze względu na to, że anteny te nie wymagają zastosowania symetryzatora).

 

Każdy wzmacniacz powinien mieć podany m.in. maksymalny poziom sygnału wejściowego z jakim może pracować. Jeśli np. jeden kanał ma wysoki poziom sygnału na wejściu wzmacniacza (mocny nadajnik w bliskiej odległości) to po jego wzmocnieniu może się okazać, że poziom sygnału jest wyższy niż dopuszczalny maksymalny przez wzmacniacz i mamy przesterowanie. Podobnie będzie jeśli wzmacniacz "podkręci się" na maximum i poziom na wyjściu będzie wyższy niż dopuszczalny.

 

Gdybyś zajrzał dokładnie do podanych przykładów anten to jest tam napisane, że mają one symetryzator w komplecie ;) Zysk antenowy ogólnie im jest większy tym lepiej.

 

Antena wąskopasmowa to nie antena kierunkowa. Może być antena kierunkowa lub dookólna i każda z nich może być wąskopasmowa lub szerokopasmowa. Pasmo to przedział częstotliwości (kanałów) w jakim pracuje antena - węższy lub szerszy. Podane anteny są zaprojektowane na pasmo UHF a więc na to gdzie pracują w Polsce nadajniki DVB-T i są kierunkowe czyli odbierają poprawnie z jednego kierunku a nie ze wszystkich stron :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do odbioru DVB-T potrzebny jest mniejszy sygnał niż do analogu więc nie jest konieczna wymiana anteny na nową.

2. Wzmacniacze w starych antenach analogowych często sieją i zakłócają sygnał cyfrowy więc jeśli jest potrzebny wzmacniacz to trzeba wymienić go na nowy

3. W związku z pkt.1 już kilka anten uzdatniłem w ten sposób że wyrzuciłem stary wzmacniacz lub odłączyłem mu zasilanie. NAPRAWDĘ POMOGŁO!!!

 

Ostatnio tak udało mi się zastąpić [beep]iany sygnał z Baligrodu cyfrowym sygnałem z góry Jawor nad Soliną. Dodatkowo chyba z 5 dB dało prawidłowe obrobienia kabla i porządne skręcenie go z wtyczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do nadajnika zaledwie 13 km i na mojej antenie kierunkowej Dipol 19/21-69 przy włożonym symetryzatorze nie mogę złapać sygnału. Pomaga dopiero wzmacniacz. Zastanawiam się jednak, czy nie warto by kupić np. anteny o wyższym zysku i włożyć do niej symetryzator.

 

Opowiadasz jakieś herezje!

Antena kierunkowa nie odbiera na 13km???

Musisz mieć jakieś straszne tłumienie w dalszej części instalacji.

Najpierw sprawdź kable i stare odbiorniki, a dopiero wymieniaj antenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :wink: Do cyfrowej telewizji jaką powinno stosować się antenę? O wąskim czy szerokim paśmie?

Ewentualnie jak bym chciał wzmocnić sygnał anteny to włożyć sam przedwzmacniacz czy do tego jeszcze wzmacniacz? Jest w ogóle jakaś różnica między nimi?

Mam jeszcze dylemat z koncentrykiem. Kupować nowy (ok 20m) czy zostać przy starym który ma ok. 20 lat? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę raz jeszcze, potrzebujesz anteny na pasmo UHF. Kabel 20 letni wymieniłbym od razu, kup porządny kabel RG-6 (podwójnie ekranowany), pamiętaj aby starannie go podłączyć do anteny i telewizora. Między przedwzmacniacze a wzmacniaczem w przybliżeniu nie ma większych różnic (ten drugi na ogół ma większe wzmocnienie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena do TV szeroko i wąskopasmowa na jakim pracują paśmie? I gdzie się stosuje antenę wąskopasmową a gdzie szerokopasmową?
Wąskopasmowa - praca w niewielkiej "przestrzeni" częstotliwości, np. tylko kanały 40 - 60. Szerokopasmowa - obejmująca całe pasmo lub kilka pasm, np. logarytmiczna pracująca na kanałach 5 - 60.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wszystko już rozumiem.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie tych tunerów które zaproponowałem? Mante i Wiwe.

 

Dlaczego tej Manty DVBT-04 nie polecacie? Ma dość dobre opinie...

Może jakiś inny do 130 zł by się znalazł. Dobrze jakby miał wyjścia Video i Audio RCA- composite. Te dwa wyżej niestety nie mają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Temat uważam za zakonczony ;)

Kupiłem nowy tuner WIWA HD 90 NEW za 105zł z przesyłką. Podłączyłem dekoder do dwudziestoletniej anteny siatkowej ze wzmacniaczem i wiekowego kabla. Wszystko śmiga wspaniale(50 km od nadajnika ;) ). Jakość 100% a, siła 87%. Aby obraz się czasami przycina jak używam krajalnicy do chleba... ale to szczegół. Mamy zatem kolejny dowód, że cała kampania zajmująca się wprowadzaniem naziemnej TV cyfrowej oszukuje ludzi i naciąga stare babcie na kupno nowej anteny, która jest niepotrzebna gdyż stara sobie radzi świetnie.

Wszystkim dziękuje za pomoc. Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...