Jump to content

Czy to prawda, że w Nowym Jorku jest 90 kanałów w DVB-T?


Recommended Posts

Oglądałem dzisiaj taki filmik i padła tam informacja, że w Nowym Jorku w naziemnej telewizji cyfrowej nadaje 90 kanałów telewizyjnych a w Polsce KRRiT ma problem z przyznaniem koncesji 8 stacjom. Czy to prawda z tymi 90 kanałami? Jeśli tak, to dlaczego KRRiT ma taki problem?

Link to post
Share on other sites

Coś tu namieszane, ale po prostu podejrzewam, że JKM chciał rzucić ogólną liczbą bez wchodzenia w szczegóły, że tam jest więcej, a u nas mniej, co jest prawdą, ale wszystko po kolei ;) O ile mi wiadomo Nowy Jork posiada 16 multipleksów ATSC (powiedzmy odpowiednik DVB-T), z łącznie 41 kanałami TV (musiałby to potwierdzić ktoś będący na miejscu, ja mogę się opierać tylko na informacjach zasłyszanych). Część z oferowanych kanałów to kopie lub wersje alternatywne np.: w niższej rozdzielczości. Lista jest tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Media_in_New_York_City (Television stations in New York City, część Broadcast). Dodatkowo nie bardzo można porównywać Nowy Jork, czyli miasto z całym państwem ;) W USA są pewne różnice wynikające z faktu, że nie sąsiadują od tej strony z nikim, więc nie muszą koordynować częstotliwości i w zasadzie nie muszą limitować ilości multipleksów, bo najwyżej zakłócą sami sobie emisje w innych miejscach. Dodatkowo dochodzi kwestia iż owszem - Nowy Jork jest "obstawiony" nieźle, ale na terenach mniej zaludnionych z sygnałem jest już krucho. Czyli to jest tak, jakbyśmy u nas w Warszawie odpalili 16 multipleksów, a reszta kraju dostałaby z 1 ;)

 

Po wyłączeniu analogu u nas teoretycznie w dużych miastach byłoby możliwe uruchomienie emisji z małą mocą, bo przykładowo tak jak w Krakowie mamy 7 kanałów analogowych, to w przyszłości to miejsce, jeśli tylko kanały udałoby się skoordynować, mogłoby zostać wykorzystane do emisji lokalnych muxów DVB-T, ale od strony biznesowej może to być przeciętne przedsięwzięcie - duzi nadawcy chcieliby dużego zasięgu, czyli w grę wchodzi grupa lokalnych muxów w większych miastach. Jeśli nie duzi nadawcy, to zostają kanały lokalne, ale tu jeśli kilku nadawców walczyłoby o ten sam wąski rynek reklamowy, to perspektywy utrzymania nie byłyby łatwe.

 

PS: Czy ja tam słyszę "Emitent"? :P

Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

Janusz Korwin-Mikke, co wiedział to powiedział, a że niewiele wiedział to już inna sprawa. ;)

Teraz przynajmniej wiadomo skąd bierze się taka dezinformacja na temat Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce. :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Przede wszystkim w Nowym Jorku działa miejska kablówka. Programów w kablu jest więcej niż naziemnie. Miejskie sieci kablowe załatwiają problemy związane z zasięgiem stacji, niską jakością odbioru, oraz szpeceniem kamienic dużą ilością (czesto połamanych/pokrzywionych) anten telewizyjnych. To jest szczególnie ważne w miastach takich jak Nowy York, gdzie sygnał jest wielokrotnie odbity od ścian wieżowców i w kiepskim stanie dociera do odbiorcy.

 

Podobne instalacje robiono dotychczas w Niemczech, gdzie cała wioska miała jeden maszt z antenami i dalej sygnał był dostarczany kablem. Mogli się również wpiąć nadawcy komercyjni, którzy normalnie nie byli dostępni naziemnie.

 

Takie sieci mają jeszcze jedną zaletę. Podczas ataków na WTC w 2001 roku, mieszkańcy przedmieść stracili dostęp do częśći kanałów telewizyjnych nadawanych z WTC. Braku sygnału nie zauważyli natomiast mieszkańcy centrum.

 

-----

 

Z ciekawości zacząłem pytać google i znalazłem forum z rozpiską kanałów nadawanych w ATSC

http://www.dtvusaforum.com/dtv-hdtv-cha ... lable.html

 

Wliczając w to duble SD/HD i kanały w kablu, może wyjść tego nawet więcej.

 

-----

 

W Europie jest podobnie. Przykładowo w wielu częściach Niemiec, dostępnych jest ok. 12 programów w DVB-T, natomiast w samym Berlinie jest 40.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...