Jump to content
TELEWIDZ123

Rai Uno w Krakowie

Recommended Posts

Witajcie nie wiem czy podobny wątek był już zakładany .

Chciałbym wiedzieć ile lat nadawał rai 1 w Krakowie , pamiętam że był na kanale obecego tvp info Kraków .

Według wykazów i innych informacji, program uruchomiono pod koniec 1989 roku i wyłączono na początku 1997. Początkowo emisja była na kanale 50 z dużą mocą, natomiast po uruchomieniu ośrodka regionalnego TVP Kraków (ok. 1994), RAI Uno przeniesiono na kanał 35. Sygnał na kanale 35 był nadawany tylko dla Krakowa i okolic.

Uruchomienie RAI Uno było zachętą do instalowania anten na Chorągwicę. Zasięg z tego obiektu jest ogromny, o czym przekonali się widzowie z innych miast, chętni odbioru RAI Uno (w tych czasach zestawy satelitarne były bardzo drogie). Najdalsze miejsca, gdzie odbierano sygnał, to: Kielce, Mielec, Jasło, Nowy Sącz, Podhale, Bielsko-Biała, Katowice, Żywiec, Czadca (Słowacja) i chyba Ostrawa.

To ja do listy miast dopiszę jeszcze Starachowice, do tej pory mam robioną w naszym dawnym FSC (oczywiście w międzyczasie ;) ) antenę na RAI-UNO, do Krakowa w prostej linii jakieś 135km, odbiór bdb bez wzmacniaczy bo były w tamtych czasach bardzo drogie.

Pamiętam Rai Uno mimo że nie jestem z Krakowa. Gdy odwiedzałem latem rodzinę zawsze napotykałem się na ten kanał. Dziwiło mnie tylko że w innych miastach nie uruchomiono podobnego projektu. Jedynie w Warszawie był podobnie nadawany kanał Ostankino.

Miałem to napisać w wątku dotyczącym telewizji RAI w dziale "Zagraniczne kanały FTA/CI", ale uznałem, że to bardziej pasuje do tego działu. Jako, że nie znalazłem innego tematu dotyczącego kanału Rai Uno pozwolę sobie napisać moje wspominki w tym oto wątku. 

Jako dziecko mieszkałem na południu Polski. W połowie lat 90. XX wieku gdy jeszcze nie miałem telewizji satelitarnej odbierałem m.in. telewizję Kraków i... Rai Uno. Obraz nie był idealny, delikatnie śnieżył. Jednak moje największe wspomnienie związane z Rai Uno tyczy się programów dla dzieci i młodzieży związanych ze studiem Disneya. Dość powiedzieć, że właściwie do końca XX wieku byłem święcie przekonany, że Rai Uno to kanał z kreskówkami, bajkami i programami dla dzieci. Miałem wtedy mniej niż 10 lat i ilekroć bym Rai Uno w tamtym czasie nie włączył to zawsze oglądałem tam programy typu:

https://www.youtube.com/results?search_query=rai+uno+disney

Po jakimś czasie straciłem dostęp do Rai Uno. Minęło trochę czasu zanim ponownie mogłem ten kanał oglądać (tym razem dzięki satelicie).  

Szczerze mówiąc gdy po latach uświadomiłem sobie, że tak naprawdę nie był to kanał dziecięcy byłem w lekkim szoku, bo jak już wspomniałem ilekroć włączyłem ten kanał tam non stop leciał Disney. Pamiętam, że przez długi czas nie mogłem uwierzyć, że Rai Uno to taki odpowiednik TVP1, a nie odpowiednik kanału dla dzieci i młodzieży. 

Wy (znaczy się ci, którzy również oglądali Rai Uno w tamtym czasie) też macie podobne wrażenia i wspomnienia z tamtych lat? 

Edited by Project_ALF

Dopiszę taką ciekawostkę, że RAI UNO odbierano w kablówce w okolicach częstochowskiej filharmonii a sygnał czerpano z Krakowa. Rozmawiałem z właścicielem kablówki i on sam nie mógł w to uwierzyć ale sygnał był na tyle silny że puścił go w kabel.

Guest filolog

Rai Uno było nadawane z dość słabą mocą. Pamiętam jak krótko po starcie tego kanału krakowskie gazety rozpływały się w zachwytach, że mamy światowy "zachodni" kanał. Próbowano także robić samouczki języka włoskiego byśmy coś zrozumieli...

Niedawno przeglądałem w bibliotece cyfrowej stare wydania "Dziennika Polskiego", i tam nawet przez pewien czas zamieszczano ramówkę Rai Uno. Z tego co pamiętam, choć nie bezpośrednio, a z nagrań pokazywanych przez Rai Storia kilka lat temu, że bodajże w dzień uruchomienia emisji z Krakowa przeprowadzono w głównym wydaniu TG1 o 20:00 wywiad z ówczesnym rzecznikiem rządu PRL, Jerzym Urbanem, i tam pojawiła się wzmianka, że od teraz Rai Uno można oglądać w Krakowie.

Dopiszę taką ciekawostkę, że RAI UNO odbierano w kablówce w okolicach częstochowskiej filharmonii a sygnał czerpano z Krakowa. Rozmawiałem z właścicielem kablówki i on sam nie mógł w to uwierzyć ale sygnał był na tyle silny że puścił go w kabel.

A dlaczego nie brał sygnału z satelity?

Z satelity wtedy musiałby założyć trzecią czaszę, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami związanymi również z następnym tunerem w stacji czołowej.

Według wykazów i innych informacji, program uruchomiono pod koniec 1989 roku i wyłączono na początku 1997. Początkowo emisja była na kanale 50 z dużą mocą, natomiast po uruchomieniu ośrodka regionalnego TVP Kraków (ok. 1994), RAI Uno przeniesiono na kanał 35. Sygnał na kanale 35 był nadawany tylko dla Krakowa i okolic.

Jak mówią źródła wyłączenie RAI Uno z kanału 50 i tym samym przeniesienie go na kanał 35 a także uruchomienie emisji Telewizji Kraków miało miejsce po południu (gdzieś po 14:00) dnia 31 grudnia 1993 roku :)

W tym roku we Sylwestra mija 25 lat od wprowadzenia się Telewizji Kraków (dzisiaj TVP3 Kraków) na kanał 50 z obiektu RTCN Kraków "Chorągwica" który to był pierwszym obiektem tej stacji w Małopolsce. Inauguracji emisji dokonano po godzinie 14:00. Niestety w tym samym czasie włoski kanał RAI Uno został przeniesiony na słabszy kanał 35 nie wykorzystywany już w Krakowie. Owe informacje tyczą się jeszcze czasu analogu ale z kanału 50 TVP3 Kraków wraz z całą paczką stacji Telewizji Polskiej nadawany jest do dzisiaj cyfrowo w ramach MUX3.