Skocz do zawartości

Xtrend ET 9200


mieczu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Zamówiłem właśnie tuner, jak w temacie. Wcześniej używałem dreamboxa DM 7000, więc kumam to i tamto z linuxowym sprzętem. Zakłądam nowy temat, bo ciekaw jestem czy są jacyś użytkownicy tego sprzętu tutaj, którzy zechcą się wymienić informacjami. Jak sprzęt otrzymam, to chętnie też odpowiem na pytania kolegów.

Przy okazji mam pierwsze pytanie, czy do tych tunerów ET9x000 występuje jeden rodzaj firmwareu, czy będę musiał szukać image-ów specjalnie do 9200? No i jaki soft do niego wsadzić: zostawić oryginalny, czy OpenPli, Egami, ViX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O masz ten tuner to bede mial pytanie bo tez sie nim interesuje. Czytalem ze et9000 ma problem z glowica B ktory polega na tym ze kanaly z tp cyfry+ gdzie sa planethd+ czy domohd nie dzialaja na glowicy B w momencie kiedy glowica A jest zajeta. Czyli ogladasz cos na A i chcesz nagrac np planethd+ na glowice B to nie nagrasz. Czy moglbys sprawdzic czy w et9200 ten problem zostal rozwiazany? Czy poprawili ?

 

Sa rozne images do wyboru dla tego tunera a pozniej plugins i picons i tak dalej. Trzeba szukac na forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nie.Twórcy poszczególnych imagów, robią ich różne wersje pod różne tunery. Zobacz np tutaj: http://openpli.org/

 

 

Co do tunera, to właśnie dziś do mnie dotarł. Na razie podłączyłem go do anteny i przeskanowałem hotbirda i tyle. Soft firmowy nie ściąga żadnych pluginów z cam-ami. Więc out of the box tuner się do niczego nie nadaje. Będę musiał rozejrzeć się za jakimś ciekawym imagiem.

(...)

Rozejrzałem się i okazało się, że VIX to jakaś mutacja OpenPLi (więc zapewne oferuje więcej, niż sam OpenPli). Egami chyba nie jest dostępne w wersji z nowm bootloaderem (nie wiem na ile aktualna ta informacja). Więc wybrałem VIX. Muszę jeszcze sprawdzić jaki mam bootloader (pewnie nowy skoro tuner nowy) i zainsalować, a potem poinstalować softcamy, bo z tego co przeczytałem w VIXie jako takim ich nie ma. Zobaczymy co wyjdzie.

(...)

No i zainstalowałem VIXa i softcama. Trzeba zrobić tak. Jeśli po włączeniu na wyświetlaczu pojawia się napis et9200, to znaczy, że tuner ma stary bootloader i żeby móc instalować nowe imagi trzeba go wymienić na nowy. Nowy bootloader wgrywa się na usb sticka (powinien być tam sam, bez firmwareu - ale może być z innymi plikami, np. zdjęciami, mp3kami itp.). Uruchamia się tuner pstryczkiem z tyłu i jak na wyświetlaczu pojawi się komunikat, że znaleziono bootloader, to trzeba kliknąć na przycisk OK pod klapką. Bootloader instaluje się błyskawicznie. Tutaj jest wideo, jak to powinno wyglądać (

). W opisie tego filmiku koleś pisze, że ma jakiś problem, ale nie wiem o co chodzi, bo wszystko wygląda na nim, jakby się bootloader poprawnie zupdateował.

Po wgraniu nowego bootloadera można instalować nowe image. Ja zainstalowałem ViX'a. Wygląda na to, że do et9200 pasują image od et9000. Zresztą po wgraniu nowego bootloadera tuner przedstawia się, jako et9x000.

Softcama trzeba wgrać ręcznie. Trzeba sobie znaleźć samemu w sieci ulubionego. Chyba pasują softcamy do wszystkich linuxboxów z Enigmą2, bo nie widziałem żadnego rozróżnienia. Plik .ipk wgrywa się do /temp a [beep].cfg do /etc. Następnie w menu VIX wybiera się Menu/Setup/System/VIX/Install Local Extension. Klika się na OK jak pojawi się komunikat "Gui Restart". A potem można już wejść do Menu/Setup/Softcam/CI/Softcam Manager i softcam tam jest. Ja mam kartę C+ i wszystkie programy mi działają.

Na razie nie zrobiłem kabelków i nie podłączyłem 2-go tunera, no i nie mam dysku, więc na info o tym co się nagrywa jednocześnie, a co nie trzeba będzie trochę poczekać.

Tuner śmiga bardzo szybko (co za ulga po mule PACE) nie wiesza się jak mój stary dreambox dm7000. Na razie wszystko tip-top.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot tylko jest makabrycznie fajansiarski do tego tunera. Nie zwracałem na to uwagi wybierając go. Bardziej interesował mnie wygląd tunera, a tu okazuje się, że tuner ledwo wystaje zza tiwi i prawie go nie widać, a pilot leży na stoliczku i psuje wrażenie. Jest wykonany z brzydkiego błyszczącego plastiku o niskiej jakości organoleptycznej, ma brzydkie guziki. Nieludzko umieszczone podpisy pod przyciskami z cyframi (zamiast nad) i niektóre z często używanych przycisków niergonomicznie i małe. Mam wrażenie że za dzień dwa zrobią mi się odciski na kciuku. Może kiedyś będą robić nowszy model to tego napewno wymienię.

Za to znalazłem fajną, darmową i bezreklamową aplikacje na androida do sterowania tunerami z enigmą - nazywa się "DreamDroid". Co prawda u mnie wywala się po "toggle standby", ale pozatym działa ok. Można zmieniać programy i dodawać do timera, screen graby robić i nawet podobno streaming, ale tego nie próbowałem. Jak ktoś sobie skonfiguruje odpowiednio router, to można to nawet robić spoza domu. No i mogę dzieciom telewizor zdalnie wyłączyć (po HDMI CEC) jak przekroczą dzienny ustawowy limit czasowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie zrobiłem kabelków i nie podłączyłem 2-go tunera, no i nie mam dysku, więc na info o tym co się nagrywa jednocześnie, a co nie trzeba będzie trochę poczekać.

 

Nie wiem czy tuner pozwala na podlaczenie tylko samej glowicy B, ale jesli tak to sprobuj zdjac kabel z A i dac go na B i sprawdzic czy ten tp z kanalami domo hd i planet hd wogole chodzi na glowicy B. Jesli tuner wogole dziala po podlaczeniu tylko glowicy B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zdejmowania kabla dało radę sprawdzić. Nie działa. obraz jest popsuty. Na c+film HD, i Alekino HD też. Czytałem na zagranicznych forach, że tuner b ma zły kwarc i jak się go wymieni na właściwy to można to poprawić. Co prawda, to co opisywali na tych forach, dotyczyło problemu na kanałach z symbolrate 30000. Mam wrażenie że na naszych kanałach występuje podobne zjawisko. Na tych, na których tuner b ma problemy jest chyba 27500.

Jak będę zakładał dysk, to zobaczę czy ten kwarc łatwy do wymiany jest. Czytałem też że najnowsza wersja "silverline edition" tego tunera jest wolna od tej wady. Ja jak widać dostałem starszą. Myślałem że problem dotyczy tylko tych SR30000, a sprawdziłem że c+ w takich nie nadaje. Jak widać dotyczy to też niższych SR (pewnie i tak wysokich).

Napiszę jeszcze do sprzedawcy i zapytam co producent na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mały update. Kwarc jest praktycznie niedostępny (mało popularna częstotliwość) w detalu. Do wymiany trzeba mieć stację hot air, a i oprócz tego się trzeba nieźle postarać, bo w pobliżu jest plastikowa ramka od modułów CAM. Czyli mogiła raczej...

Jedyne co cieszy, że cały odbiornik b. ładnie śmiga, poza tą jedną paczką kanałów na tunerze B. Podobno kiedyś VU+ duo miał podobny problem i pomogła aktualizacja fpga. Nie wiem jaką budowę ma xtrend i czy aktualizacja tego układu w nim jest możliwa bez jtagów i takichtam... Zobaczymy co czas przyniesie. Ja swój kupiłem w DE, więc raczej go nie zwrócę, ani nie odeślę do naprawy. Tak naprawdę problem sprowadza się do nagrywania filmów z Canal+ Film HD. A i tego nie wiem do końca, bo dostępny jest plugin, który omija tuner B dla sprawiających problemy kanałów. Na razie nie mam dysku, więc nie mogę sprawdzić jak to będzie działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeliby mozna by bylo ustawic kanaly z tego tp cyfry tak zeby tylko glowica A go obslugiwala to moznaby to przełknac. Tez myslalem o kupnie w Niemczech bo tam jest od 309 euro a u nas jakims dziwnym trafem kosztuje ok 1650 zł. Wszystko oprocz pilota jest w nim super.

 

Dziwie sie ze miales w wersji 9200 stary bootloader. Gdybym kupil to wolalbym miec nowy bo wgranie bootloadera to ryzyko bo co pozniej wysylanie tunera do Niemiec. Wersja et9200 silverline jest na razie dostepna w Uk i moze w krajach benelux-u bo to glownie chodzi o poprawny odczyt glowicy B SR 30000 a nasz problem z tp cyfry sie rozwiazuje niejako przy okazji. Ciekawe czy bedzie dostepna w Polsce bo w Niemczech pewnie nie poniewaz klienci z Niemiec nie maja problemu z glowica B ( tam chyba nie korzystaja z Sr 30000 za bardzo i z tp cyfry ).

 

Nie widze na razie mozliwosci kupna wersji silverline w podobnej cenie do obecnej et9200 w Niemczech. Moze poczekam az cena vu+ ultimo spadnie. Na razie najtaniej sa w Czechach i na Slowacji a w Polsce jak zawsze najdrozej. Czy bedzie po ok max 410 euro jak dzis jest najtaniej 490 euro? Mysle ze tak tylko pytanie kiedy i po ile bedzie wtedy euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten plugin, który zainstalowałem, rzekomo ma to robić (nie mam na razie HDD, więc nie mam jak sprawdzić). Podobno ustawia preferred tuner na A (zamiast auto) przy przechodzeniu na kanały, które wpisuje się na listę w pliku konfiguracyjnym. Zapytałem autora pluginu czy to dotyczy też nagrywania z timera. Zobaczymy czy i co odpowie. Ja właśnie gdzieś w tej cenie kupiłem. W pon. wysłali z Aachen, w środę przyniósł mi go kurier. Przesyłka 20 ojro. Szybciej normalnie niż w naszych sklepach.

Bootloader jest malutki i wgrywa się błyskawicznie, co w pewnym stopniu minimalizuje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Nie sądzę aby bootloader od razu bez żadnego sprawdzenia wgrywał się z pliku do eepromu, w tunerze który ma tyle pamięci. Więc jeśli ma jakiegokolwiek czeksuma, to ryzyko jest już całkiem mikroskopijne. Nawet pewnie do UPSAa nie trzeba tunera podpinać, bo w zasilaczu ma takie kondensatory, że po wyłączeniu powera pstryczkiem z tyłu, led na obudowie świeci się chyba przez 15 sekund. Bootloader chyba się wgrywał krócej. Oczywiście zawsze można ups-a podpiąć.

Silverline była droższa (może dlatego że był tylko w UK).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra. Mam HDD. Mam plugin. W toku korespondencji na forum xtrend support z jego autorem udało się go dopracować i teraz rzeczywiście działa jak należy. Z pluginem tuner generalnie używa do wszystkiego Tunera B, a w momencie przełączania się na kanał sprawiający problem (wpisuje się je na listę) przerzuca się na Tuner A. Dzięki temu, jeżeli oglądamy coś na jakimś kanale i zaprogramowane jest coś do nagrania na kanale, z którym Tuner B sobie nie radzi, nagrywanie zaczyna się na Tunerze A. Więc feler praktycznie przestaje być zauważalny. Plugin działa mi jak należy od dzisiaj, więc jakieś głębsze testy i wnioski będzie można podsumować za jakiś czas. Na razie jest git.

Poza tym et9x00 świetnie się sprawdza. Zwiechy żadnej nie zaliczyłem. Cały czas jadę na sofcie VIX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

http://www.et-view-support.com/Forum/showthread.php?4873-Xtrend-ET9200-Review-Forum-version-English

 

To summarise (six points on which the ET9200 beats the ET9000/ET9100):

- 256MB of NAND Flash (instead of 128MB)

- Improved Power Supply

- Higher quality capacitors

- New revision of the tuners

- Full HBBTV Web-Browser license

- Supports Linux 3+ and HBBTV out-of-the-box

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...