Skocz do zawartości

Problemy z odbiorem DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Wzmacniacze lubią padać przy wyładowaniach, ale jak wymieniałeś już 4x to jest do bardzo podejrzane.

 

To mi może wyglądać na korozję anteny bądź zamoczenie przewodu. Najlepiej by było jakbyś wymienił cały kabel antenowy przynajmniej od miejsca gdzie wychodzi na zewnątrz budynku. Miałem raz taką sytuację kiedy podczas opadów znikał odbiór telewizji. Wystarczyło tylko wymienić symetryzator w antenie siatkowej i położyć nowy przewód.

 

Przy okazji przydało by sie okleić puszkę antenową taśmą izolacyjną. Być może jest nie szczelna i łatwo dostaje się woda do wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

mieszkam w mokrzeszowie woj dolnośląskie. odleglosc od nadajnika mux 1 (moc nadaj 100kW) i mux 2( moc nadaj 50 kW) to 25 km zlokalizowany jest na ślęży koło wrocławia. bez wiekszego problemu odbieram sygnal na przenosnym dekoderze mt 5000. sygnal jest zadowalajacy aczkolwiek czasami nie idealny. dekoder podlaczony jest przez wifi z tabletem samsung galaxy tab 10.1

zaopatrzylem sie w przejsciowke umozliwjajaca podpiecie anteny stacjonarnej. po podpieciu do starej zwyklej anteny siatkowej jakosc sygnalu z mux1 oraz mux2 nie ulegl zmianie. czyli ani lepiej ani gorzej. natomiast otrzymalem sygnal z mux4 ktorego nadajnik umieszczony jest w przeciwnym kierunku do gory sleza a mianowicie w walbrzychu w odleglosci 7 km. moc nadajnika 2 kW. syglal jest bardzo slaby ale czasami dostepny. odleglosc od nadajnika jest mala ale moja miejscowosc jest za gora ktora zaslania walbrzych. czy jest jakas antena ktora moze poprawic odbior? szczegilnie zalezy mi na odbiorze mux4 przy rownoczesnym nie pogorszeniu sygnalu z mux1 i 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj musiałbyś się zapoatrzyć w stacjonarny odbiornik dvb-t cyfrowego polsatu, gdyż tylko on ma możliwośc podpięcia dwóch anten na raz. Oczywiście możesz eksperymentować z odbiorem obu multipleksów i tego płatnego na jednej antenie, ale nie gwarantuję dobrego odbioru.

 

Taka antena musi być ustawiona do polaryzacji pionowej, gdyż w takiej są nadawane multipleksy Cyfrowego Polsatu. To oznacza, że antena musi być obrócona według własnej osi o 90st i następnie ustawiona na Wałbrzych, bądź inny kierunek, który pozwoli na odbiór wszystkich trzech multipleksów.

 

btw. MUX2 ze Ślęzy też ma 100kW erp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kupiłem antenę do odbioru telewizji naziemnej z kablem koncentrycznym i zasilaczem antenowym. Po zamontowaniu anteny znalazłem wszystkie programy. Jednak podczas uruchomienia zamiast obrazu jest jedna wielka "pikseloza" dźwięk się przycina. Jakość sygnału jest w granicach 20% jednak gdy zaczynam poruszać zasilaczem jakoś sygnału skaczę między 0% a 100%. W czym jest problem? Czy to wina zasilacza antenowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej szczegółów: jaka jest Twoja lokalizacja, z jakiego nadajnika chcesz odbierać, jaka antena. Prawdopodobne przyczyny ogólne: źle ustawiona antena, źle dobrana antena, niepotrzebny lub za słaby wzmacniacz, niedokładność wykonania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję też sprawdzić zasilacz czy nie jest uszkodzony, czy daje napięcie stałe ok. 12 V i czy przypadkiem nie daje też jakiegoś napięcia zmiennego, ale ogólnie problem możesz mieć, bo masz przesterowany sygnał. W Płocku jest mocny nadajnik DVB-T, poprawny odbiór powinien być w zasadzie na antenie z symetryzatorem (bez zasilacza). Ewentualnie jeśli masz możliwość wymień tą antenę na kierunkową np. AX-900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam antenę Yagi DIPOL 19/21-69 ale zauważyłem z nią pewien problem. Otóż gdy gaszę światło w lampce nocnej lub np. dzwonię przez telefon komókowy, na ekranie na sekundę pojawiają się artefakty/pikseloza (w DVB-T). Jest to dosyć denerwujące, zwłaszcza przy nagrywaniu, bo powoduje błędy w nagraniach. Da się to jakoś wyeliminować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest przewód antenowy? Nowy czy stary? Sprawdź czy dobrze jest zarobiony wtyk przy odbiorniku.

 

Sytłacja jest wg. mnie bardzo dziwna, ale wiem, że takie rzeczy się zdarzają, kiedy odbierany sygnał jest bardzo słaby. Skąd odbierasz telewizję i jak daleko masz do nadajnika?

 

Dawno temu, jak DVB-T w kraju było jeszcze w stadium testów, w Krakowie nadawano multipleks z śmiesznie małą mocą 10W i sporo osób w centrum miasta, które odbierało multipleks skarżyło się właśnie na takie problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam takiej możliwości.

 

Ale mam też antenę siatkową ze wzmacniaczem na dachu, z której teraz nie korzystam, ale kiedyś jak jeszcze z niej korzystałem do analogu, to przy włączaniu/wyłączaniu okapu kuchennego też robiły się na chwilę zakłócenia.

 

Teraz też są problemy z okapem czy przejeżdżającym jakimś dużym samochodem, właśnie przy tej Yagi.

 

Dodam, że sygnał rozdzieliłem takim oto pasywnym rozgałęźnikiem na trzy odbiorniki: jeden na parterze i dwa na 1. piętrze.

 

cIu4d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...