Skocz do zawartości

Problemy z odbiorem DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

 

Może zacznę od tego że antena od DVB-T jest na strychu, sygnał jest dzielony w sumie na 3 TV, na dwa jest dzielone jeszcze na strychu, później jeden z kabli jest podzielony w domu również na 2. Pomiędzy anteną a pierwszym rozgałęźnikiem było zabezpieczenie antyprzepięciowe. Jeśli chodzi o antenę to zwykła siatka, zasilana standardowym zasilaczem. 

 

Wszystko działało bez zarzutu, instalacja mało fachowa lecz swoją rolę spełniała, ale około miesiąc temu zaczęły się kłopoty...

Objawiało się to tym że pasek sygnału zmienia się co chwilę z 0% na około 70-80% i znowu na 0% czyli sygnał jest ale jakby coś nie łączyło. Więc na początku sprawdziłem samą antenę, wziąłem drugą siatkę i podłączyłem do instalacji, niestety bez zmian, później połączyłem z pominięciem jednego i drugiego rozgałęźnika; niestety również sytuacja bez zmian. Następnie podłączyłem drugi zasilacz, to również nie dało zmiany, więc w całej układance pozostało tylko zabezpieczenie przed przepięciami, wyjąłem je i podłączyłem całość bez niego i bingo, stabilny sygnał powrócił, ale dziś po około tygodniu poprawnego działania sytuacja wróciła do "normy" czyli sygnał skacze z 0 na 80%.

 

Kable są na strychu w rurce więc tutaj odpada jakieś uszkodzenie.

 

Ktoś z was miał może podobny przypadek, czy to że antena jest na strychu może mieć na to wpływ? Ale tak na chłopski rozum gdyby coś to przeszkadzało to nie działałoby w ogóle, a przecież przez długi czas było bez zarzutu.

 

Pozdrawiam gorąco! 

Edytowane przez Barti
Przeniesiono wątek do odpowiedniego działu forum i połączono z istniejącym, odpowiednim wątkiem. Nie dublujemy wątków na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja faktycznie mało fachowa... Zasilacz masz przed tymi rozgałęźnikami czy na samym końcu przy jednym z TV? Jakie to w ogóle są rozgałęźniki? Złącza zaciskane czy zwykłe nakręcane niekoniecznie starannie dobrane do kabla? Antena ma w ogóle szanse odebrać poprawnie sygnał na tym strychu czy tylko z przypadku? Jaka jest mniej więcej odległość od nadajnika i jakiej mocy jest nadajnik? Próbowałeś zmienić ustawienie tej anteny? Odbiór pogorszył się na wszystkich odbiornikach w tym samym czasie? Zakłócenia są na wszystkich programach czy tylko niektórych? Kable porządnie ekranowane czy jakieś leciwe "no name"? Sprawdzałeś zasilacz woltomierzem czy nie daje także sporej składowej zmiennej oprócz napięcia stałego (częsta usterka)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z własnego doświadczenia napiszę - ostatnio robiłem u siebie nową instalację antenową i pojawiła się potrzeba lekkiego wzmocnienia sygnału. Kupiłem regulowany wzmacniacz przelotowy (15-30 dB). Przy maksymalnym wzmocnieniu, miałem na MUX-8 dokładnie takie objawy jak u @mateusz44, pasek sygnału skakał jak oszalały między 0 a max. Po prostu zbyt mocny sygnał i odbiornik wariował. Wystarczyło odpowiednio wyregulować wzmocnienie i problem ustąpił. Tak pod rozwagę, bo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że zbyt mocny sygnał również powoduje problemy z odbiorem.

 

Inna sprawa - nie ma gdzieś w pobliżu jakiegoś BTS-a ? Ostatnio masowo telekomy odpalają LTE 800, co również może powodować problemy w odbiorze na wysokich kanałach. Są do tego odpowiednie filtry.

 

Ale tak jak napisał @adrian1981 to tylko wróżenie z fusów, bo za mało jest danych. Do pytań dołączyłbym jeszcze jaki model wzmacniacza siedzi w antenie.

Edytowane przez maniek357
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz do wzmiacniacza jest na końcu przy jednym z telewizorów, w antenie siedzi wzmacniacz o symbolu który się zaczyna od swa. Złącza f są nakręcane na kabel, ale nie są zbyt luźne więc ze stykiem raczej wszystko dobrze. Antena odbierała poprawnie do tej pory nie było problemu, stoi w kierunku nadajnika oddalonego o około 80km(MUX 1,2,3 z podkarpacia), ale odbiera też z nadajnika oddalonego około 35km (TVP3 Lublin) ode mnie. Sygnał wariuje na wszystkich odbiornikach, na początku nie było problemów z MUX1, ale później i na nim zaczęło się tak dziac. Zasilacza nie sprawdzałem, ale podstawiłem drugi i było to samo, więc raczej mało prawdopodobne żeby obydwa były uszkodzone, kable są dobrej jakości, kładzione około 6 lat temu przy remoncie domu, wszystko w rurkach. 

Sam zastanawiałem się nad zakłóceniami od LTE, ale mieszkam w okolicy gdzie jest bardzo słaby zasięg GSM, a co za tym idzie LTE tez praktycznie też nie działa, ale tutaj nie wiem czy brak zasięgu oznacza brak zakłóceń, ponieważ nie jestem fachowcem w tych tematach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewa w pobliżu domu nie urosły czasem sporo albo nie pojawiła się jakaś inna przeszkoda terenowa? Jak dla mnie to ten zasilacz powinien być przed pierwszym rozgałęźnikiem, z przesyłem napięcia przez rozgałęźniki może być różnie, także z napięciem, które może pojawiać się jako niepożądane na głowicach telewizorów. Rozgałęźniki masz jakieś markowe czy "alda" albo jakiś inny "no name", który nie powinien być w ogóle sprzedawany wg mnie? 80 km od nadajnika to już jest sporo. Jak zamieniałeś antenę to razem z wzmacniaczem czy przekładałeś ten co masz? Czy masz zakłócenia od LTE czy nie bez pomiarów się nie dowiesz. Inni w Twojej okolicy też odbierają na antenach siatkowych czy raczej na kierunkowych umieszczonych na dachach na dość wysokich masztach? Jak dla mnie najbardziej prawdopodobna jest sytuacja, że do anteny dociera słaby sygnał, który po wzmocnieniu jest mocno zaszumiony a do tego wzmacniacz niekoniecznie ma na wejściu takie napięcie zasilania jak powinien mieć. Ponadto mogą być jeszcze jakieś problemy z elementami pasywnymi (rozgałęźniki).

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mateusz44

1.A dlaczego nie dasz anteny na zewnątrz? Tylko masz na strychu?

2.Po co Tobie zabezpieczenie antyprzepięciowe jeżeli antena jest na strychu (rozumiem, że pod dachem)?

3."Zasilacza nie sprawdzałem, ale podstawiłem drugi i było to samo, więc raczej mało prawdopodobne żeby obydwa były uszkodzone", a ja miałem taki przypadek. A dokładnie mój kolega, który wymienił stary zepsuty zasilacz na nowy.To, że z zasilacza wychodzi 12V nie zawsze oznacza ,że działa.Trochę tego przerobiłem, tych nieszczęsnych tanich zasilaczy.

4.Pytanie dlaczego obierasz/chcesz odebrać z nadajnika oddalonego od Ciebie 85km a nie ustawisz się na nadajnik który jest 35km?

Może wtedy będziesz odbierał sygnał bez wzmacniacza i zasilacza? Ja sam odbieram sygnał oddalony o ok.90-95km ode mnie na symetryzatorze. Sygnał ten rozdzielony jest na 2TV. No nie mówię, że niekiedy nie przytnie podczas burz ewentualnie jakiegoś starego motoroweru ale ogólnie wszystko mam ok.

 

Zaczął bym na Twoim miejscu od podłączenia jednego TV. Przewody połącz beczką i zobacz "co się dzieje".

Po co zabezpieczenie antyprzepięciowe, ja bym nie montował. Przecież antena jest pod dachem.

Ja tam nie jestem zwolennikiem wzmacniaczy i zawsze zaczynam od sprawdzenia sygnału: antena + symetryzator.

Pisz co wykombinowałeś to może coś się wymyśli. Ja tam wolę podłączyć miernik(nie mylić ze wskaźnikami sygnału) i wszystko posprawdzać.

Tym bardziej, że mogę sobie podać +5V lub +12V z miernika i wykluczam wtedy zasilacz.

 

@adrian1981 też podsuwa dobre rady.

"Jak dla mnie to ten zasilacz powinien być przed pierwszym rozgałęźnikiem, z przesyłem napięcia przez rozgałęźniki może być różnie"

 

Jeżeli już muszę zastosować zasilacz przy TV to stosuję te rozgałęźniki(2,3 lub 4 TV):

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm

 

a takie jeżeli zasilacz zastosujesz przed rozgałęźnikiem:

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_trojdrozny_r-3_signal_R60103.htm

Edytowane przez an10ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o terenie do w kierunku tego bardziej oddalonego nadajnika nie mam żadnych przeszkód w najbliższym terenie, z kolei ten nadajnik który jest bliżej jest zasłonięty przez wysoki budynek więc w warunkach "strychowych" nie mam szans odbierac tylko z tego bliższego nadajnika wszystkich muxów. Ludzie w mojej okolicy raczej korzystają z anten kierunkowych z tego co widzę. Antena nie przenosiłem na zewnątrz z tego powodu że sygnał był w porządku a jednak montaż anteny na zewnątrz to jest trochę zamieszania; dobór miejsca, odpowiednie zamontowanie, ciągnięcie kabli. U mnie dużym utrudnieniem jest elewacja, co utrudnia montaż uchwytu, oraz to że ten nadajnik który jest bliżej jest zasłonięty, a jednak wolałbym TVP3 w lokalnej niż z sąsiedniego województwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale decydując się na montaż anteny na strychu, sam prosisz się o kłopoty. Tak zamontowana antena odbiera sygnał mocno stłumiony, rozproszony, wielokrotnie odbity. Dodatkowo na jakość sygnału wpływa materiał z jakiego wykonane są ściany i dach. Czasem warto ponieść trud umieszczenia anteny na zewnątrz, zyskując w zamian silniejszy i lepszej jakości sygnał, a tym samym możliwość uproszczenia instalacji (np. likwidacja wzmacniacza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzien dobry,
Borykam się z problemami z odbiorem sygnału DVBT w moim bloku.
Poniżej przedstawiam link z lokalizatora dvbt.


http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MW90YWkmNTVqbGM


Jestem w okolicy bardzo silnego nadajnika Gdańsk Chwaszczyno - niestety nie mogę się na niego nakierować bezpośrednio (mój blok go zasłania) i mogę zbierać tylko sygnał odbity od ekranu akustycznego lub sąsiednich budynków jak sądzę. Wysokość zawieszenia anteny ok. 4m (2 piętro)

 

Co próbowałem do tej pory:
- antena kierunkowa Dipol model A112, najpierw bez wzmacniacza, potem ze wzmacniaczem LNA-101 - efekt niestety słaby i mała stabilność sygnału
- antena siatkowa model no name + wzmacniacz LNA-101 - znowu problem ze stabilnością, ale już lepiej
- antena siatkowa model no name + wzmacniacz LNA-169 - efekty najlepsze, ale dużo zależy od dnia - nieraz bardzo stabilnie, a nieraz wszystkie kanały tną może poza tvp1 i tvp2

- antena dookólna  cabletech ant0559 - niestety jakość bliska 0, nic z tego

 

Siłę sygnału mam prawie na 100%, także myślę, że sama instalacja jest w porządku. Niestety brakuje jakości, która waha się od 0 przez 15 do 60-70, zależnie od kanału. 

Czego jeszcze mogę spróbować?


Czy próbować poprawić odbiór z sygnału odbitego czy raczej spróbować na jakiś dalszy nadajnik czyli Elbląg lub Iława?

W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji. Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez kkrzysiekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy do końca rozumiem pytanie, bo aktualnie korzystam z anteny siatkowej. Nie mogę się ustawić bezpośrednio na Gdańsk Chwaszczyno.

Na początku miałem kierunkową, ale jak pisałem nie było dobrze.

 

Sprawdzałem również aktualnie na siatkowej bez podłączonego wzmacniacza i odbieram tylko TVP1 i TVP2.

Po podłączeniu wzmacniacza pojawia się więcej kanałów do odbioru, także sam sygnał bez wzmocnienia nie wydaje się bardzo silny.

 

Jak mogę podać konkretne pomiary? Chodzi o dane z miernika sygnału? Nie posiadam aktualnie żadnego, podpieram się wskazaniami z tunera dvbt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem niestety w stanie zmienić położenia anteny - w grę wchodzi tylko balkon, tak jak na wklejonym linku.

 

Potrzebuję porady czego jeszcze mogę spróbować, jakiej konkretnie anteny, może antena panelowa, może inna dookólna, może inny wzmacniacz do mojej siatkowej. A może coś zupełnie innego czego może spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2019 o 12:04, kkrzysiekk napisał:

Jestem w okolicy bardzo silnego nadajnika Gdańsk Chwaszczyno - niestety nie mogę się na niego nakierować bezpośrednio (mój blok go zasłania) i mogę zbierać tylko sygnał odbity od ekranu akustycznego lub sąsiednich budynków jak sądzę

Jak rozumiem antenę masz zamontowaną od strony południowej. Jesteś pewien że odbierany sygnał pochodzi z Chwaszczyna? Od południa powinien dolatywać do ciebie sygnał z Iławy. Przy ustawieniu na wschód może dolecieć coś z Elbląga. Pytanie tylko, czy tych nadajników nie zasłaniają sąsiednie budynki. Odbiornik skanowany automatycznie czy ręcznie? Na których kanałach odbierasz poszczególne mux-y?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc @K63

Dzięki za sprawdzenie linka. Jak dotrę do domu wieczorem to dostarczę potrzebne odpowiedzi.

Ok @K63, sprawdziłem i wiem, że odbieram Gdańsk Chwaszczyno.

 

To co łapię:

- kanał 48 (690 Mhz) - jakość bardzo dobra

- kanał 37 (602 Mhz) - jakość słaba

- kanał 35 (586 Mhz) - jakość średnia

- kanał 22 (482 Mhz) - jakość bardzo dobra

Edytowane przez kkrzysiekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kfm877 Dotarła do mnie antena Activia. Mam jednak problem z podłączeniem zasilacza zza-07. Bez niego już sygnał jest jako tako, także reszta instalacji jest w porządku.

Po włożeniu przewodu antenowego, dioda na zasilaczu miga i nie mam pojęcia, co robię nie tak. Przewód zarobiłem zgodnie z instrukcją z youtube od telmora. Jakbym nie wkładał, to dioda miga i sygnału brak. Co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2019 o 11:29, kkrzysiekk napisał:

To co łapię:

- kanał 48 (690 Mhz) - jakość bardzo dobra

- kanał 37 (602 Mhz) - jakość słaba

- kanał 35 (586 Mhz) - jakość średnia

- kanał 22 (482 Mhz) - jakość bardzo dobra

A sprawdzałeś parametry sygnału np. na k. 24, 29, 38 (Iława)?

 

34 minuty temu, kkrzysiekk napisał:

Jakbym nie wkładał, to dioda miga i sygnału brak. Co może być przyczyną? 

Coś nie łączy lub jest zwarcie. Jaka średnica przewodu i żyły głównej? Problem nie musi być w zwrotnicy ZZA-7, ale np. w F-ce na drugim końcu przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, K63 napisał:

A sprawdzałeś parametry sygnału np. na k. 24, 29, 38 (Iława)?

 

Coś nie łączy lub jest zwarcie. Jaka średnica przewodu i żyły głównej? Problem nie musi być w zwrotnicy ZZA-7, ale np. w F-ce na drugim końcu przewodu.

Tak, tak, wypisałem sobie wszystkie kanały (Gdańsk, Iława, Elbląg) i leciałem po kolei. Iława i Elbląg głucho.

 

Myślę, że jednak problem jest w zwrotnicy. 

Jeżeli miałem to spięte wszystko na siatce to nie miałem problemu (a było tak: F we wzmacniaczu w siatce, przejście okienne, puszka przy tunerze taka klasyczna plastikowa zamykana z zaciskiem na żyle).

Przewód myślę, że klasyczne ok. 6mm na zewnątrz, żyła 1mm. 

Bez przewodu dioda zasilacza świeci ciągle, po włożeniu jakbym nie manewrował miga..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kkrzysiekk napisał:

Przewód myślę, że klasyczne ok. 6mm na zewnątrz, żyła 1mm

Żyła OK, ale w zwrotnicę najlepiej wkręca się chyba 6.8 mm.

 

8 minut temu, kkrzysiekk napisał:

przejście okienne

Sprawdzałeś odbiór bez tego ustrojstwa? Bardzo często potrafi totalnie zdegradować parametry sygnału. A i może tam jest przyczyna migania diody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, K63 napisał:

Żyła OK, ale w zwrotnicę najlepiej wkręca się chyba 6.8 mm.

 

To pewno jest 6.8, bo grubszy już na pewno nie wejdzie, ten mój ciężko wchodzi.

 

5 minut temu, K63 napisał:

Sprawdzałeś odbiór bez tego ustrojstwa? Bardzo często potrafi totalnie zdegradować parametry sygnału. A i może tam jest przyczyna migania diody.

Nie jestem w stanie tego sprawdzić aktualnie, musiałbym nowy przewód pociągnąć tylko dla testów, a nie mam jak inaczej przejść przez elewację.

 

Na jakiej zasadzie działa ta zwrotnica ZZA-07? Co musi jej w środku dobrze zwierać, żeby nie narzekała i nie migała? więcej aluminiowego ekranu potrzebuje? Na youtube mówią, żeby aluminiową osłonę nawinąć na metalowe druciki. Zastanawiam się, jak to w środku wygląda, że jest taka wymagająca dla montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kkrzysiekk napisał:

Nie jestem w stanie tego sprawdzić aktualnie, musiałbym nowy przewód pociągnąć tylko dla testów, a nie mam jak inaczej przejść przez elewację.

Przejście okienne zastąp na chwilę "beczką".

21 minut temu, kkrzysiekk napisał:

Zastanawiam się, jak to w środku wygląda, że jest taka wymagająca dla montażu.

Zasada montażu dokładnie taka, jak przy montażu F-ki. Gwint zwrotnicy powinien przede wszystkim mieć kontakt z oplotem, a nie z folią. Ja folię obcinam.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13872040#13872040

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, K63 napisał:

Zasada montażu dokładnie taka, jak przy montażu F-ki. Gwint zwrotnicy powinien przede wszystkim mieć kontakt z oplotem, a nie z folią. Ja folię obcinam.

 

Ok, może w takim razie mam słaby kabel, oplot jest mizerny i nie daje rady przylegać do ścianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...