Skocz do zawartości

Problemy z odbiorem DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

Od jakieś dwóch tygodni występują problemy z odbiorem kanałów TVP z MUX3 z nadajnika w Tarnowie. Poniżej filmik problemu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=xrp8G7jXx5c&feature=youtu.be

 

Inne kanały działają bez problemu. Czasem jest czarny obraz i słychać dźwięk. Antena kierunkowa. Czy te problemy mogą powodować zakłócenia LTE????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam mały problem z odbiorem telewizji naziemnej. Lokalizacja to 52°57'33.5"N, 23°49'23.9"E. Teoretycznie jestem w zasięgu MUX-3 nadajnika Krynice i tuz poza zasięgiem MUX-1 i MUX-2. Jest tez kawałek do dość słabego nadajnika Czyże (nadaje tylko MUX-3). Antena to Dipol Tri Digit Eco z symetryzatorem, 15m kabla Triset-113, jeden telewizor z wbudowanym tunerem. I otóż siła sygnału MUX-3 z Krynic to zaledwie ok. 22% (i problemy z płynnością), a z teoretycznie słabszego nadajnika Czyże 42% (podczas deszczu było nawet 56-58%), jakość 90-95%. O MUX-1 i MUX-2 z Krynic nie ma co wspominać. Nie jestem fachowcem ale chyba (mam nadzieję) nie sknociłem instalacji.

 

To kwestia zbyt słabej anteny (dołożyć wzmacniacz)?

Czy może jednak coś przeoczyłem?

Zakłócenia aż tak obniżyłyby siłę sygnału? Raczej mogę wymienić antenę (zwrot 14 dni), jest szansa że Yagi lub Telmor (obie ze wzmacniaczem) spisały by się lepiej?

Edytowane przez turkuć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Czy mróz może wpływać na odbiór DVB-T ?

U mnie praktycznie przestałem odbierać Mux-8 na antenie kierunkowej pasywnej GALAXY Combo.

Pozostałe muxy w zasadzie bez zmian - odbiór poprawny.

Już tak kiedyś miałem i kiedy minęły mrozy wszystko wróciło do normy.

Teraz jest podobnie. Ktoś tak ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mróz może wpływać na odbiór DVB-T ?

U mnie praktycznie przestałem odbierać Mux-8 na antenie kierunkowej pasywnej GALAXY Combo.

Pozostałe muxy w zasadzie bez zmian - odbiór poprawny.

Już tak kiedyś miałem i kiedy minęły mrozy wszystko wróciło do normy.

Teraz jest podobnie. Ktoś tak ma?

Musisz przeczyścić styki w dipolu VHF,najprawdopodobniej masz tam rdzę na wkrętach. Ze względu na ustawienie na polaryzację V anteny VHF często dostaje się tam wilgoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak coś jest na rzeczy, jest zależność mróz a propagacja sygnału, choć ja zauważyłem raczej odwrotny efekt - gdy mróz to jest lepiej :)

Te spostrzeżenia to odnośnie dvb-t i odbioru z anteny wewnętrznej.

Ale podobnie zauważam np. siłę sygnału GSM - normalnie mam w domu (pod miastem, 3-4 kilometry do masztów gsm) 1-2 kreski a teraz gdy od paru dni ten mroźny wyż to stabilne 3 kreski i mogę wreszcie bez przeszkód rozmawiać w domu!

Edytowane przez TomPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden cud. Albo masz sygnał na pograniczu odbioru (podatny na zmianę propagacji) albo coś nie tak z instalacją.

 

U mnie praktycznie przestałem odbierać Mux-8 na antenie kierunkowej pasywnej GALAXY Combo.

 

Dałeś się nabrać na marketingowy bełkot. Ta antena w paśmie VHF nie ma zysku 6-8 dB. Dipol VHF ma zysk w okolicach 0 dB (ok. 2 dBi).

Antena skierowana na Zygry, z którego nadawany jest tylko mux-8. Zatem pozostałe mux-y odbierasz z innego nadajnika (innego kierunku :?:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjawisko zwane potocznie "tropo" może utrudniać normalny odbiór. W miejscu, w którym zazwyczaj odbieramy sygnał z niedalekich nadajników, nagle pojawia się "obcy" sygnał, czasem dosyć mocny, czasem na tej samej częstotliwości co "nasz lokalny" nadajnik. Przesterowania i zakłócenia utrudnią życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś się nabrać na marketingowy bełkot. Ta antena w paśmie VHF nie ma zysku 6-8 dB. Dipol VHF ma zysk w okolicach 0 dB (ok. 2 dBi).

Antena skierowana na Zygry, z którego nadawany jest tylko mux-8. Zatem pozostałe mux-y odbierasz z innego nadajnika (innego kierunku :?:).

 

Na nic się nie nabrałem. Antena świetnie odbiera wszystkie muxy i to z różnych kierunków. Przodem jest skierowana na Żułwieniec (Mux I-III), a tyłem (plecami :wink: ) odbieram Zygry (Mux :cool:. Do Zygier jest ok 30 km, więc ten dipol VHF nie jest taki zły i na pewno nie ma zysku 0 dB )))

Dodając niewielkie rozmiary anteny i cenę (42 zł) jest to produkt godny zainteresowania.

 

Coś rzeczywiście działo się z odbiorem pasma VHF podczas największych mrozów, ale już wróciło do normy. Może to inne przyczyny, o których wspomina na przykład kol. pitter?

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc :)

Edytowane przez donald-0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jej zysk wynosi coś ok.2dB.

 

A dokładniej ok. 2 dBi.

 

G[dBi] = G[dBd] + 2.15

 

Zatem 0 dBd = 2.15 dBi

http://pem24.pl/kalkulator-eirp/

 

Podawanie zysku anten w dBi bez literki "i", to celowy zabieg marketingowy. W ten prosty sposób można "podrasować" zysk anteny o ok. 2 dB. Tak czy siak ma się to nijak do zysku AX GALAXY COMBO, podawanego przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Wszyscy producenci podawają z zawyżeniem zysk swoich anten. Mnie interesuje tylko jedno. Sprzęt ma odbierać!

Jeszcze na dodatek - jeżeli wygląda w miarę estetycznie i ma niewielkie rozmiary to ma u mnie dodatkowy plus. Bo jak widzę na niektórych domach sąsiadów gąszcz dziwolągów wielkogabarytowych to jest porażka. Jedna antena, konkretna i w miarę możliwości niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...