Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam ;)

Może zacznę od tego że antena od DVB-T jest na strychu, sygnał jest dzielony w sumie na 3 TV, na dwa jest dzielone jeszcze na strychu, później jeden z kabli jest podzielony w domu również na 2. Pomiędzy anteną a pierwszym rozgałęźnikiem było zabezpieczenie antyprzepięciowe. Jeśli chodzi o antenę to zwykła siatka, zasilana standardowym zasilaczem. 

Wszystko działało bez zarzutu, instalacja mało fachowa lecz swoją rolę spełniała, ale około miesiąc temu zaczęły się kłopoty...

Objawiało się to tym że pasek sygnału zmienia się co chwilę z 0% na około 70-80% i znowu na 0% czyli sygnał jest ale jakby coś nie łączyło. Więc na początku sprawdziłem samą antenę, wziąłem drugą siatkę i podłączyłem do instalacji, niestety bez zmian, później połączyłem z pominięciem jednego i drugiego rozgałęźnika; niestety również sytuacja bez zmian. Następnie podłączyłem drugi zasilacz, to również nie dało zmiany, więc w całej układance pozostało tylko zabezpieczenie przed przepięciami, wyjąłem je i podłączyłem całość bez niego i bingo, stabilny sygnał powrócił, ale dziś po około tygodniu poprawnego działania sytuacja wróciła do "normy" czyli sygnał skacze z 0 na 80%.

Kable są na strychu w rurce więc tutaj odpada jakieś uszkodzenie.

Ktoś z was miał może podobny przypadek, czy to że antena jest na strychu może mieć na to wpływ? Ale tak na chłopski rozum gdyby coś to przeszkadzało to nie działałoby w ogóle, a przecież przez długi czas było bez zarzutu.

Pozdrawiam gorąco! 

Edytowane przez Barti
Przeniesiono wątek do odpowiedniego działu forum i połączono z istniejącym, odpowiednim wątkiem. Nie dublujemy wątków na forum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Instalacja faktycznie mało fachowa... Zasilacz masz przed tymi rozgałęźnikami czy na samym końcu przy jednym z TV? Jakie to w ogóle są rozgałęźniki? Złącza zaciskane czy zwykłe nakręcane niekoniecznie starannie dobrane do kabla? Antena ma w ogóle szanse odebrać poprawnie sygnał na tym strychu czy tylko z przypadku? Jaka jest mniej więcej odległość od nadajnika i jakiej mocy jest nadajnik? Próbowałeś zmienić ustawienie tej anteny? Odbiór pogorszył się na wszystkich odbiornikach w tym samym czasie? Zakłócenia są na wszystkich programach czy tylko niektórych? Kable porządnie ekranowane czy jakieś leciwe "no name"? Sprawdzałeś zasilacz woltomierzem czy nie daje także sporej składowej zmiennej oprócz napięcia stałego (częsta usterka)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja z własnego doświadczenia napiszę - ostatnio robiłem u siebie nową instalację antenową i pojawiła się potrzeba lekkiego wzmocnienia sygnału. Kupiłem regulowany wzmacniacz przelotowy (15-30 dB). Przy maksymalnym wzmocnieniu, miałem na MUX-8 dokładnie takie objawy jak u @mateusz44, pasek sygnału skakał jak oszalały między 0 a max. Po prostu zbyt mocny sygnał i odbiornik wariował. Wystarczyło odpowiednio wyregulować wzmocnienie i problem ustąpił. Tak pod rozwagę, bo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że zbyt mocny sygnał również powoduje problemy z odbiorem.

Inna sprawa - nie ma gdzieś w pobliżu jakiegoś BTS-a ? Ostatnio masowo telekomy odpalają LTE 800, co również może powodować problemy w odbiorze na wysokich kanałach. Są do tego odpowiednie filtry.

Ale tak jak napisał @adrian1981 to tylko wróżenie z fusów, bo za mało jest danych. Do pytań dołączyłbym jeszcze jaki model wzmacniacza siedzi w antenie.

Edytowane przez maniek357

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zasilacz do wzmiacniacza jest na końcu przy jednym z telewizorów, w antenie siedzi wzmacniacz o symbolu który się zaczyna od swa. Złącza f są nakręcane na kabel, ale nie są zbyt luźne więc ze stykiem raczej wszystko dobrze. Antena odbierała poprawnie do tej pory nie było problemu, stoi w kierunku nadajnika oddalonego o około 80km(MUX 1,2,3 z podkarpacia), ale odbiera też z nadajnika oddalonego około 35km (TVP3 Lublin) ode mnie. Sygnał wariuje na wszystkich odbiornikach, na początku nie było problemów z MUX1, ale później i na nim zaczęło się tak dziac. Zasilacza nie sprawdzałem, ale podstawiłem drugi i było to samo, więc raczej mało prawdopodobne żeby obydwa były uszkodzone, kable są dobrej jakości, kładzione około 6 lat temu przy remoncie domu, wszystko w rurkach. 

Sam zastanawiałem się nad zakłóceniami od LTE, ale mieszkam w okolicy gdzie jest bardzo słaby zasięg GSM, a co za tym idzie LTE tez praktycznie też nie działa, ale tutaj nie wiem czy brak zasięgu oznacza brak zakłóceń, ponieważ nie jestem fachowcem w tych tematach ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Drzewa w pobliżu domu nie urosły czasem sporo albo nie pojawiła się jakaś inna przeszkoda terenowa? Jak dla mnie to ten zasilacz powinien być przed pierwszym rozgałęźnikiem, z przesyłem napięcia przez rozgałęźniki może być różnie, także z napięciem, które może pojawiać się jako niepożądane na głowicach telewizorów. Rozgałęźniki masz jakieś markowe czy "alda" albo jakiś inny "no name", który nie powinien być w ogóle sprzedawany wg mnie? 80 km od nadajnika to już jest sporo. Jak zamieniałeś antenę to razem z wzmacniaczem czy przekładałeś ten co masz? Czy masz zakłócenia od LTE czy nie bez pomiarów się nie dowiesz. Inni w Twojej okolicy też odbierają na antenach siatkowych czy raczej na kierunkowych umieszczonych na dachach na dość wysokich masztach? Jak dla mnie najbardziej prawdopodobna jest sytuacja, że do anteny dociera słaby sygnał, który po wzmocnieniu jest mocno zaszumiony a do tego wzmacniacz niekoniecznie ma na wejściu takie napięcie zasilania jak powinien mieć. Ponadto mogą być jeszcze jakieś problemy z elementami pasywnymi (rozgałęźniki).

Edytowane przez adrian1981

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@mateusz44

1.A dlaczego nie dasz anteny na zewnątrz? Tylko masz na strychu?

2.Po co Tobie zabezpieczenie antyprzepięciowe jeżeli antena jest na strychu (rozumiem, że pod dachem)?

3."Zasilacza nie sprawdzałem, ale podstawiłem drugi i było to samo, więc raczej mało prawdopodobne żeby obydwa były uszkodzone", a ja miałem taki przypadek. A dokładnie mój kolega, który wymienił stary zepsuty zasilacz na nowy.To, że z zasilacza wychodzi 12V nie zawsze oznacza ,że działa.Trochę tego przerobiłem, tych nieszczęsnych tanich zasilaczy.

4.Pytanie dlaczego obierasz/chcesz odebrać z nadajnika oddalonego od Ciebie 85km a nie ustawisz się na nadajnik który jest 35km?

Może wtedy będziesz odbierał sygnał bez wzmacniacza i zasilacza? Ja sam odbieram sygnał oddalony o ok.90-95km ode mnie na symetryzatorze. Sygnał ten rozdzielony jest na 2TV. No nie mówię, że niekiedy nie przytnie podczas burz ewentualnie jakiegoś starego motoroweru ale ogólnie wszystko mam ok.

Zaczął bym na Twoim miejscu od podłączenia jednego TV. Przewody połącz beczką i zobacz "co się dzieje".

Po co zabezpieczenie antyprzepięciowe, ja bym nie montował. Przecież antena jest pod dachem.

Ja tam nie jestem zwolennikiem wzmacniaczy i zawsze zaczynam od sprawdzenia sygnału: antena + symetryzator.

Pisz co wykombinowałeś to może coś się wymyśli. Ja tam wolę podłączyć miernik(nie mylić ze wskaźnikami sygnału) i wszystko posprawdzać.

Tym bardziej, że mogę sobie podać +5V lub +12V z miernika i wykluczam wtedy zasilacz.

@adrian1981 też podsuwa dobre rady.

"Jak dla mnie to ten zasilacz powinien być przed pierwszym rozgałęźnikiem, z przesyłem napięcia przez rozgałęźniki może być różnie"

Jeżeli już muszę zastosować zasilacz przy TV to stosuję te rozgałęźniki(2,3 lub 4 TV):

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm

a takie jeżeli zasilacz zastosujesz przed rozgałęźnikiem:

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_trojdrozny_r-3_signal_R60103.htm

Edytowane przez an10ka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli mówimy o terenie do w kierunku tego bardziej oddalonego nadajnika nie mam żadnych przeszkód w najbliższym terenie, z kolei ten nadajnik który jest bliżej jest zasłonięty przez wysoki budynek więc w warunkach "strychowych" nie mam szans odbierac tylko z tego bliższego nadajnika wszystkich muxów. Ludzie w mojej okolicy raczej korzystają z anten kierunkowych z tego co widzę. Antena nie przenosiłem na zewnątrz z tego powodu że sygnał był w porządku a jednak montaż anteny na zewnątrz to jest trochę zamieszania; dobór miejsca, odpowiednie zamontowanie, ciągnięcie kabli. U mnie dużym utrudnieniem jest elewacja, co utrudnia montaż uchwytu, oraz to że ten nadajnik który jest bliżej jest zasłonięty, a jednak wolałbym TVP3 w lokalnej niż z sąsiedniego województwa ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety ale decydując się na montaż anteny na strychu, sam prosisz się o kłopoty. Tak zamontowana antena odbiera sygnał mocno stłumiony, rozproszony, wielokrotnie odbity. Dodatkowo na jakość sygnału wpływa materiał z jakiego wykonane są ściany i dach. Czasem warto ponieść trud umieszczenia anteny na zewnątrz, zyskując w zamian silniejszy i lepszej jakości sygnał, a tym samym możliwość uproszczenia instalacji (np. likwidacja wzmacniacza)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Macie rację, od takiej prowizorki ciężko spodziewac się działania bez zarzutu.

Dziękuję bardzo za porady ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi