Skocz do zawartości

Opticum 9600 mini


jaq0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Opticum X560 ma bardzo dobry obraz, ocenilbym 4.5 / 5.

Openbox S9 daje gorszy obraz od Opticum na STi71XX i nie kieruj sie tym filmikiem.

Rowniez dekodery Manta nie sa lepsze od Opticum.

 

Poza tym dekodery nieznacznie roznie generuja obraz, najwazniejszy jest bitrate.

 

Sam nawet porownywalem obraz Technisat, VU, Opticum i ten ostatni w niczym nie ustepowal jesli chodzi o obraz dekoderom znacznie drozszym przy ktorych Openbox i Manta moga sie schowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@777, daj spokój, nie rozstrzygniemy tu tego sporu, bo to zwyczajnie niemożliwe.

 

Widzisz, problem w tym, że ważne są kryteria jakie się przyjmuje przy ocenie obrazu i techniczne wykształcenie ma tu naprawdę niebagatelne znaczenie, bo pozwala zrozumieć procesy jakie wpływają na generowany obraz.

 

Poza tym, należy tu uwzględnić również i to, że to co dla jednych jest obiektywnie dobre, dla innych już całkiem niekoniecznie, tak więc lepszy jest dla nich filtrowany, lekko rozmyty obraz, podkolorowany, jak na odpustowych landszaftach, niż kompromis, jaki przyjmuje się zazwyczaj przy architekturze STi71xx, gdzie nie stosuje się takich softwarowych sztuczek, które mówiąc między nami niczemu dobremu nie służą.

 

Obraz Z STi jest po prostu bardziej naturalny, na pewno ostrzejszy, co okupione jest nieraz "igiełkowaniem" przy scenach dynamicznych w standardzie 108i25, co najlepiej widać na ruchomych paskach informacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@tacim, sęk w tym, że turbodekodery chodzą na prockach STi i to słabszej klasy, niż Pace, czy MINI, bo wysłużony STi7100 (266 MHz).

 

A z tym bitrate, na kanałach n, to raczej żartujesz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Tu nie zadnego sporu a chodzi raptem o to ze jakosc obrazu to glownie bitrate.

 

A trzeba przyznac ze zestaw ktory posiadam a wiec X560 z LCD Toshiba daje znakomita ostrosc, bodajze najlepsza na rynku. W tv mam wylaczone wszystkie polepszacze kosztem pewnych uwidocznien nieprawidlowosci liniowych ale za to obraz jest maksymalnie zywy, naturalny, ostry i wyrazny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Z tą jakością obrazu to jest różnie'' - zgadzam się całkowicie.

Obraz jest świetny ,ale tylko w transmisjach studyjnych przy dobrym oświetleniu.

Przy oglądaniu filmów jest taki sobie a nawet słaby. I tego nie można usprawiedliwić bitrate, słabym oświetleniem w terenie itp - ponieważ inne tunery dają

lepszy obraz w tych samych warunkach.

Przykładem jest tuner 7300ci2cx [sD] stary procesor Ali3329E na nim lepiej ogląda się filmy niż w 9600MINI- programy studyjne odwrotnie.

Dlatego piszmy swoje obiektywne uwagi nie przejmując się wygłaszanymi przez maniaków twierdzeniami ,że zawsze i w każdych warunkach procesory STi dają lepszy obraz niż Ali- i to się nie zmieni.

To się akurat sprawdza w porównaniu MINI z Arivą 202E. Obraz w Arivie [Al3606] w plenerze jest niewyrażny, z rozmytymi konturami i kolorami -znacznie lepiej wygląda to w MINI - jeszcze lepiej w 7300.

Dlatego też zwróciłem do sklepu zarówno 9600MINI jak Arivę 202E.

Przy porównaniach jakości obrazu niema znaczenie wykształcenie ani dogmatyczne traktowanie parametrów- niezbędny jest tylko dobry wzrok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@Jerzyxy, zamiast tak rozmawiać bez żadnego punktu odniesienia, lepiej spróbujmy użyć porównania rodem ze świata IT i w tym kontekście rozważyć, czy lepiej jest mieć nowocześniejszy procesor o większej mocy obliczeniowej, czy może mniej nowoczesny o słabszej wydajności? ;)

 

Obecnie procesory STi71xx dysponują największymi obliczeniowymi mocami, ot choćby STi7105, czy STi7111 (450 MHz), albo nowy STi7108 (500 MHz).

 

@777, ma tu rację, że telewizor również ma niebagatelny udział w końcowym efekcie, czyli subiektywnym wrażeniu, czy obraz jest dobrej, czy złej jakości, ale problem leży i jeszcze gdzie indziej, a mianowicie w kryteriach oceny i osobniczej wrażliwości na odbiór konkretnych zadanych parametrów.

 

Innymi słowy, obiektywnie dobry obraz wcale się wszystkim nie musi podobać, dlatego właśnie porównywanie jakości obrazu generowanego przez poszczególne odbiorniki nastręcza takich trudności. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

W przypadku @jerzyxy trudno zrozumiec o jaki efekt jemu chodzi.

SD to nie HD. Generalnie jakis znaczacych roznic pomiedzy obrazem z dostepnych na rynku w roznych cenach dekoderow nie widze.

Do tego dochodzi telewizor i jego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecietnego użytkownika mniej interesuje czy procesor ma większą czy mniejszą moc obliczeniową, czy porównanie jest ze świata IT ,czy z innego- ważny jest efekt

końcowy czyli to co widzi na ekranie telewizora, i jak wygląda to w porównaniu z innym znanym mu monitorem

Owszem parametry mają znaczenie dla dokonania wstępnego wyboru - który często się okazuje nie trafny- mimo swietnych parametrów ze świata IT.

Również producentom nie można wierzyć, gdyby uwierzyć w opis producenta o Arivie 202E -to byłby to najlepszy tuner z możliwych.

Raczej wierzyć należy krytycznym opiniom użytkowników i to tylko wtedy kiedy się często potwierdzają.

Dlatego pisałem o powtarzajacych się krytycznych opiniach o SD [ moim zdaniem trafnych] o HD nie piszę - bo wszyscy chwalą.

Zastrzeżenia które miałem do SD- są takie same w HD -tylko na wyższym pozomie rozdzielczości,wystarczy porównać TVP1 HD z TVP1 [sD] - podobnie

z TVN7- obrazy w studio -znakomite , w plenerze -słabe.

Nie piszę o wpływie na jakośc obrazu telewizora, kabli HDMI ,component-ponieważ wątek tak by się poszerzył ,że w końcu nie wiedzielibyśmy czego dotyczy, czyli porównania jakości obrazu w MINI z innymi tunerami.

Nie zaprzeczam -nowe procesory STi- mogą mieć nie tylko fantastyczne moce obliczeniowe,ale i rewelacyjny obraz- jestem pewny ,że potrafiłbym te zalety

zauważyć i właściwie ocenić.

Piszę to co widziałem w kilku tunerach- moje spostrzeżenia często potwierdzają inni użytkownicy.

W odniesieniu do Opticum X405p i Arivy 202E- nie jestem taki pewny czy oba tunery mają ten sam procesor Ali 3606[różnią się trochę oznaczeniem], a jeżeli tak- to czy tylko procesor ma wpływ na jakośc obrazu, czy jest jeszcze coś innego -zależnego of firmy Globo czy Ferguson.Może ktoś ze świata IT-wyjaśni czy to są te same procesory w obu tunerach?

Przykładem jest Manta -teoretycznie bardzo słabe procesory, praktycznie obraz jest chwalony przez większośc użytkowników.

Tego nie można wytłumaczyć marketingiem ani słabymi parametrami. :roll:

 

777- cały czas pisze o SD , a ty swoje o HD, napisałbym o HDMI - to byś uważał ,że pisze o componencie?. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Zastrzezenia do SD sa dlatego ze bitrate niski a sam format jest tylko dla telewizorow 21 cali (29 cali tez moze byc) a nie dlatego ze dekoder z jakiegos powodu nie daje dobrej jakosci obrazu.

Poza tym kabel HDMI nie ma wplywu na obraz.

 

X560 daje dobry obraz SD, im wyszy bitrate tym lepszy i na pewno 9600mini rowniez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@Jerzyxy, z opisów wynika, że wspomniane przez Ciebie dekodery są zbudowane na tym samym procesorze, czyli ALI M3606, ale wiem że te procesory występują w kilku wersjach różniących się choćby taktowaniem, zatem ich moc, liczona w MHz bywa w różnych odbiornikach różna.

 

Co do naszych wcześniejszych rozważań, dotyczących oceny jakości końcowego obrazu, który mamy na wyświetlaczu telewizora, to powiadam Ci, że bywa z tym bardzo różnie, co najczęściej jest udowodniane podczas marketowych "testów", gdzie odwiedzający oceniają obraz generowany przez telewizory różnych marek, ustawionych na regałach obok siebie, zazwyczaj w dość upiornym świetle jarzeniowych lamp, co zdecydowanie znacznie "ułatwia" i tak dość trudny wybór.

 

Jak to bowiem powiadają, nie każdemu to samo się podoba, co możesz sam sprawdzić na sobie, kalibrując swój telewizor za pomocą testów firmy Burosch.

 

Po ustawieniu w sposób optymalny kontrastu i jaskrawości, tak żeby widoczna była idealnie cała skala, obraz nie będzie przypominał tego sprzed kalibracji.

 

I wcale niekoniecznie będziesz wtedy zachwycony, choć technicznie wszystko powinno być jak najbardziej OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Ja kalibrowalem na oko i generalnie obraz mi sie podoba choc wiadomo ze na oko trudno uzyskac idealne przejscia tonalne ale jest dobrze.

 

Nie nalezy przywiazywac az takiej uwagi do dekodera bo najwazniejszy jest bitrate i to co ogladamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przetestowaniu Arivy 202E zgodziłem się z NS ,że procesory Ali mają ,,filtrowany, lekko rozmyty obraz, podkolorowany, jak na odpustowych landszaftach'' tylko ,że mój Opticum 7300ci2cx[ SD] nie potwierdza tej reguły.

To by sugerowało ,że coś jeszcze zależy od producenta.

HDMI niema wpływu na jakośc obrazu jak pisze 777- tak to było widać na Arivie 202E ,która ma bardziej wygładzony obraz niż mój Opticum SD- przedtem myslałem ,że to wina słabego HDMI-ale to zależy od tunera.

Nieznaczy to ,że byłem zdowolony z jakości obrazu Arivy mimo tego wygładzenia.

Wbrew pozorom wymagania moje nie są zbyt duże: obraz na SD przynajmniej taki sam jak w moim Opticum, na drugim wyjściu wideo RGB nie CVBS,nie RCA a scart i tyle.

I te wymagania prawdopodobnie spełnia Opticum x405p- można kupić w Niemczech za 427zł z transportem.

Chyba ,że NS znowu ma rację z twierdzeniem ,że Ali 3606 to bardzo słaby procesor , tylko dlaczego mój Ali3329E jest taki dobry.

Zawsze zastanawiać się można. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

To wez X560, zawsze na STi a nie na ALi.

A tu moge powiedziec bo 9600mini obrazu nie widzialem.

 

Co do kabla HDMI to idzie tam kod cyfrowy dlatego jakosc kabla nie ma znaczenia. Ja mam najtanszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@Jerzyxy, ale kto mówi że to słabeusz? :)

 

ALI M3606 w jego najmocniejszej postaci, to dwurdzeniowy procesor, taktowany 400 MHz, obsługujący do 1080p60, jak również restrykcyjne standardy HDCP i CI+.

Zatem to wcale ciekawy chipset, ale ja zupełnie nie mam przekonania do tej architektury i staram się jej unikać jak Diabeł H2O z +. ;)

 

Tym bardziej, że w polskich dekoderach ten procesor kastrowany jest programowo z ważniejszych umiejętności, choćby obsługi CI+.

 

Każdemu wedle potrzeb, jak mówił klasyk. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój 9600 mini i X4 chodzą tak samo wg mojego odczucia. Oczywiście mówię o tv 52" bo na 40 i 32 nie widac tak róznicy. 7300 nie miałem podłaczonego do dużego tv tylko do tych mniejszych i nie moge złego słowa powiedzieć. Wiadomo menu jest do luftu w 7300. Dzisiaj na 9600 ogladałem MobyDicka na HD i powiem obraz cudo zwłaszcza ujęcia okrętów na morzu czułem się jak na wczasach. Kanały SD ładne. Oczywiście nadawca Cyfra. Miałem wrażenie, że kanały SD jeszcze lepiej wyglądały po przejściu sygnały przez kino ale on chyba cyfrowo podnosił jakość. Teraz pominąłem go i idzie bezpośrednio. Ja z 9600 jestem zadowolony choć czasem zaliczy zwiechę jak mu za mocno w głowie zamieszam :) mam nadzieję że kolejny soft to zmieni. Widzę , że jest już 5,43

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienię róznice między 7300 a 9600mini- dla mnie istotne ,dla kogoś innego możliwe ,że nie.

Jakośc obrazu: w audycjach publicystycznych , programach studyjnych lepszy MINI, w filmach w plenerze lepszy 7300.

Ogolnie filmy lepiej ogląda się na 7300-obraz jest może bardziej chropowaty ale wyrazniejszy niż w MINI i Arivie 202E.

W pierwszym teście 7300 wykonanym przez Satkurier [p.Suligrosz bodajże] jest sformuowanie ,,obraz prawie nieustępuje 9500HD'' niema w tym nic przesady -potwierdzam.Dlatego nie mogłem zgodzić się na Mini i Arivę 202E- mimo ,że w studio obraz miały lepszy.

W 9600MINI drugie wyjście wideo jest słabe RCA [cinch] tylko CVBS - minimum powinno być RGA.

Niedoprzyjęcia jest konflikt między TNK a modułem Polsatu- moduł blokuje kanały TNK.

MINI jest wystarczający dla kogoś korzystającego z jednego nadawcy :Cyfra+, Polsat, TNK itd

Ja mam TNK i pakiet Mini Polsatu - muszę bez przerwy wyciągac a to kartę, a to moduł.

Tak samo jest w Arivie 202E.

Niema tego problemu w Arivie 220 combo- wydaje mi się ,że tylko combo rozwiązuje konflikt między TNK a modułem Polsatu.

Może też Opticum X405p narazie tylko w Niemczech sprzedawane.

http://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40 ... Categories

Jesteśmy w Unii, możemy kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Chyba poszukujesz dekodera w sensie sztuka dla sztuki.

Pomijajac kwestie softu, obsluge modulow i kart, zlaczy to nie wiem o co ci chodzi z tym obrazem. Ja bym powiedzial ze w glowach sie przewraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...